Türkiye Boy Ortalaması 2020

Türkiye Boy Ortalaması 2020

Türkiye boy ortalaması 2020 yılına ait bilgileri ayrıntısına kadar paylaşmış bulunmaktayız. İnsan oğlu estetik normlar üzerine sosyal kaygıları ile çok uzun süre ilgilenmiştir. Bu geçmişten günümüze kadar süre gelmiş ve üzerine oldukça fazla çalışmalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar günümüzde en gelişmiş seviyeye gelmiş ve plastik cerrahi, boy uzatma, kalıcı makyaj vb. şeyleri ortaya çıkarmıştır.
Boy uzama, boy atma gibi gelişim sürecinde doğal bir şekilde belirli bir yaşa kadar devam eder. Bu işleme artık müdahale edilebilir ve boy uzatma ameliyatı yapılabilir.Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın boy ortalamaları her zaman merak konusu olmuştur. Türkiye Boy Ortalaması 2020 yılında merak eden insanlarda yine kendi ülkemizin güzide vatandaşları ve bu konuda araştırma yapan bilim insanlarından başka kimse değildir. Her daim merak konusu olan Türkiye’nin boy ortalaması ne kadar sorusuna bir de biz cevap verelim istedik.

Türkiye Boy Ortalaması 2020 – 3.5 cm Uzadık.

Türkiye boy ortalaması bakımından her zaman diğer ülkelere göre biraz daha kısa ortalamaya sahipti. Ancak bu yıl yeni gelişmelere tanık olduk. Türkiye boy ortalaması 3,5 cm uzadı. Araştırma yapan uzmanlara göre ilk olarak Türkiye’nin boy ortalaması 1970 yılında yapıldı. O yıllarda çıkan sonuca göre kadınların boy ortalaması 160 cm, erkeklerin boyu ortalaması ise 173 cm idi. 1990 yıllarda yapılan araştırmalara göre ise ortalama uzunluk 3,5 cm arttı. Yani 1990’lı yıllara gelindiğinde kadınların 163,5 cm ye ulaşırken, erkeklerin ise 176,5 cm oldu. Yani yaklaşık 30 yılda Türkiye boy ortalaması 3,5 cm arttı. Türkiye Boy Ortalaması 2020 yılı verilerine göre ise kadınlarda ortalama uzunluk 164 cm de kalırken erkeklerde ise ortalama olarak 177 cm olduğu gözlemlendi.

Boy Uzatmak için Neler Yapılabilir?

Büyüme hormonlarının birçok sebepten dolayı eksikliği görülebilir ve bu gibi eksiklerden etkilenebilir, istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bu eksiklikler genellikle doğum sonrası oluşabilir, sonradan da yaşanabilir veya genetikte olabilir. Sonradan ortaya çıkan hormon eksikliği kafa travmalarında ve beyin tümörü gibi hastalıklardan oluşabildiği söylenmektedir. Ne yazık ki nasıl olduğuna dair tam bir bilgi bulunmamaktadır. Bu konu hakkında hala çalışmalar da devam etmektedir. Eğer boyunuzu uzatmak istiyorsanız en sağlıklı yolu spor yapmaktır. Gelişim çağında doğru bir şekilde spora yönlendirilen bir çok insan sağlıklı bir şekilde uzayabilir(tabii ki tek başına yeterli değildir). Her gün düzenli olarak egzersiz yapmak gün geçtikçe boyunuzun uzamasına yardımcı etmendir. Ebeveynlerin çocuklarını daha küçük yaşta spor yapmaya teşvik etmeleri gerekmektedir. Ebeveynler çocukları ile spor yapmalı, spor aktivitelerine katılmalı ve çocuklarına egzersiz yaptırarak onlara alışkanlık kazandırmalıdırlar.

Okul çağında gelen her çocuğun senede ortalama 5 cm uzaması gerekmektedir. Akranlarının boyları uzarken kendisinin boyunun uzamaması psikolojik olarak çocuğu etkilemektedir. Eğer çocuğunuzun pantolonun kısalmadığını, ayakkabısının küçülmediğini ve akranlarından kısa kalması gibi durumlar büyüme geriliğinin en önemli belirtileridir. Bu gibi durumlarda doktora danışılmalıdır. Eğer bu süreçleri atlattı ve artık gelişiminiz durdu ise hala bir çözüm yolu bulunmaktadır; boy ameliyatı… İnsanlar belirli bir yaşa kadar uzamaya devam eder ve sonrasında gelişimleri durur. Başta çok dert etmeselerde zaman geçtikçe boylarından şikayetçi olur ve araştırmaya başlarlar. Boy ameliyatı son yıllarda popüleritesi artan başka bir trenddir. Boylarından şikayetçi olan insanlar böyle bir işleme ihtiyaç duyarlar ve boy ameliyatı olurlar.

Türkiye Boy Ortalamasında Kaçıncı sırada?

Türkiye boy ortalaması Erkeklerde 177, kadınlarda ise 164 olduğundan bahsetmiştik. Dünya geneline göre Türkiye boy ortalamasında kaçıncı sırada? Hangi ülkelerden daha uzun ortalamaya sahip, hangi ülkelerden daha kısa sizin için inceledik.

Dünya genelinde birçok ülkenin vatandaşlarının ortalaması alındığında uzun iken, bazı ülkelerin vatandaşlarının ortalaması alındığında diğer ülkeden kısa kalmaktadır. Türkiye’nin boy ortalaması ne çok kısa ne de çok uzun olarak bilinmektedir. İşte Türkiye’nin dünya genelinde boy ortalaması şu şekildedir?

Türk erkekleri; Kanada, Kamerun, Bulgaristan, Bosna Hersek, Belçika, Avusturya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, Litvanya gibi ülkelere göre ortalama olarak kısa kalmaktadır. İspanya, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Romanya, Katar, Portekiz, Filipinler ve Çin gibi ülkelerden ortalama olarak uzundur.

Türk kadınları; İspanya, İsveç, Sırbistan, Polonya, Norveç, Hollanda, Meksika, İzlanda, Almanya, Danimarka gibi ülkelere göre ortalama olarak kısa kalmaktadır. Arjantin, Ermenistan, Bahreyn, Bolivya, Brezilya, Şili, Çin, Kolombiya, Küba, Mısır, Gana gibi ülkelerden de ortalama olarak uzundur.

İşte güzide ülkemizin insanlarının boy ortalamalarını ve dünya genelindeki ortalamasını sizin için derledik. Eğer boyunuzun kısalığından ve kendinizde ya da çocuğunuzda hormon eksikliğine sebep olabilecek belirtiler varsa sitemizi  ziyaret edebilir, randevu alabilirsiniz.

İyi günlerde kalın, Sağlıklı kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir