Kombine Yöntemi - Boy Uzatma Ameliyatı

KOMBİNE (LON) YÖNTEMİ

Ilizarov ve Holyfix gibi dıştan fiksatörlü klasik yöntemler, kemiklerin kaynaması tamamlanana kadar uzun bir bekleme süresi gerektirir. Hastalar, kemikler tamamen güçlenene ve tam anlamıyla kaynayana kadar cihazı bacaklarına bağlı tutmalıdır. Ancak eksternal (dıştan) fiksatörün tutma süresini kısaltma, Çivi Üzerinden Uzatma (LON) diğer bir adıyla Kombine yöntem gibi yeni tekniklerin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu, dış fiksatörün daha erken çıkarılması açısından büyük bir avantaj sağlar. Örneğin, Ilizarov ve Holyfix gibi tamamen dıştan yöntemlerde fiksatör hastanın bacağında 9 ile 12 ay arası tutulurken, Kombine yönteminde dıştan fiksatörler sadece 2 ile 3 ay arası tutabilir. Geleneksel uzatma tedavileriyle karşılaştırıldığında, Kombine yöntem rejenere (yeniden iyileşmiş) kemik için daha iyi konfor ve iç destek sunmaya odaklanan bir teknik olmakla beraber daha düşük komplikasyon oranına, ayrıca uygulama ve maliyet kolaylığına sahip olmaktadır. 

 Kombine yöntemi bileşenleri:

Dış Fiksatör;

Görevi bacağın dışında destekleyici olmasıdır. Başka bir deyişle, uzama döneminde kemiği sabit tutmak için güçlü metalden yapılmış bir materyaldir.

 Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi metal kalın çubuklar kemiklere pinlerle sabitlenmiştir Cihaz hedeflenen boy uzatma miktarına göre 2 ile 3 ay arasında tutulur.

İntramedüller Çivi;

İntramedüller çivi kemiğe sabitleyici olarak kullanılır ve titanyum metalinden oluşmaktadır. Doktor, röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir. (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm veya 12,5 mm) Çivi ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak yerleştirilmektedir. İntramedüller çivi biyouyumlu olduğu için vücuda zarar verecek herhangi bir element içermez.

 

Kombine Yöntemde Ameliyatlar
Boy uzatma için Kombine yöntem seçilirse, gerçekleştirilen üç ameliyat olacaktır;

İlk Ameliyat; Kemiğin medüller (ilik) boşluğuna intramedüller bir çivi yerleştirilir ve ardından bacağa bir dış fiksatör takılır. Hastalar vidaları çevirerek kemiği düzenli olarak günde 1 mm uzatırlar. (Her 6 saatte bir metal anahtarla vida döndürülür / 0,25 mm x 4)
Dıştan Fiksatör için Cihaz Çıkarma Ameliyatı; İstenilen boy miktarına ulaşıldığında, elde edilen uzunluğu korumak için çivi vidalarla kilitlenir. Daha sonra dış fiksatör çıkarılır. Kemik kanalında kalan çivi, yeni kemik olgunlaşıp sertleşinceye kadar sabitliği korumaya devam edecektir.
İntramedüller Çivi Çıkarma Ameliyatı; Yaklaşık olarak 12- 15 ay da kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra hastanın isteği üzerine intramedüller çiviler çıkarılabilir. Bu işlem yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Kontrol amaçlı bir gece hastanede kaldıktan sonra normal hayatına dönüş yapabilir. Ancak bazı hastalar isteğe bağlı olarak çivi ile yaşamaya devam etmektedir.

Kombine yöntemin avantajları nelerdir?

 • Kombine yöntemin en büyük avantajı klasik yöntemlere göre süreci çok daha kısaltması ve böylelikle hasta konforunu büyük ölçüde arttırmasıdır.
 • Cihaz erken çıktığı için bu durum hasta psikolojisine çok daha olumlu yansımaktadır.
 • Motorlu çivide olduğu gibi ilk aylar tekerlekli sandalye kullanmanız gerekmez. Genellikle ikinci günden itibaren destek kullanarak yürümeye başlarsınız.
 •  ‘Kombine’ metodu hastalarımız tarafından şu basit sebeplerden dolayı oldukça tercih edilmektedir:

  İntramedüller çivilerin kemiği daha fazla sabitlemesi nedeniyle kombine yönteminde diğer dış fiksatörlü yöntemlere kıyasla daha fazla güven vermektedir. Harici cihazların erken çıkarılması, düzenli günlük yaşam aktivitelerine daha erken dönmeyi sağlar. Karşılaştırma yapmak için Holyfix yönteminde hastaların 9 ila 12 ay veya daha uzun süre yürümesi, uyuması ve harici cihazlarla yaşaması gerekir.
  En önemlisi, PRECICE veya STRYDE gibi diğer en yeni sistemlere kıyasla makul maliyetler.

  Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı hastalarımızın yaklaşık %70-80’i LON yöntemini seçmektedir.

Kombine yöntemin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat süresi klasik ameliyatlara oranla daha uzundur.
 • Klasik yöntemlerden fazla olarak, intrameduller çivi kullanıldığı için fiyatları biraz daha yüksektir.
 • Pansuman uygun şekilde değiştirilmedikçe enfeksiyon kapma riski yüksektir.
 • Dahili yöntemlere göre bacaklara takılan dış fiksatörler olduğundan hastalar bu süreci daha az konforlu geçirmektedir.

Kombine yöntem boy uzatma fiyatı ne kadar?

Fiyat açısından ilizarovdan daha pahalı intramedüller çivi (Precice) yönteminden çok daha azdır. Fiyatları rakamsal olarak yazamıyoruz çünkü doktor ve hastanelerin fiyat politikaları birbirinden oldukça farklıdır. Hasta danışmanı ile iletişime geçerek fiyat ve dahil olan hizmetlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzatma işlemi bittiğinde çok fazla yara izi kalacak mı?

Ameliyat sonrası iz açısından geleneksel yöntemlere ( İlizarov veya Holyfix ) eşdeğerdir. Bazı insanlar yara izlerini rahatsız edici bulabilirken, diğerleri onları farkedilemeyecek ve endişelenemeyecek kadar önemsiz bulabilir.Ameliyat yaraları eriyen dikişlerle dikilir ve su geçirmez pansumanlarla kapatılır. Bununla birlikte, yara izleri zaman geçtikçe kaybolacak ve göze batmayacaktır. Özellikle cerrahımız dikişleri estetik olarak uygulamaktadır.

Bir hastanın karşılaştığı riskler veya komplikasyonlar nelerdir?

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi, her zaman oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar vardır. Doktor doğru tekniği uyguladığı sürece, hastanede hijyenik ortam sunulduğu ve ameliyat sonrası uygun bakım sağlandığı takdirde, riskler ile komplikasyonlar önlenebilir ve tedavi edilebilir. Boy Danışmanı Ekibi olarak bizim için her zaman birinci öncelik hasta güvenliğidir. Ancak, her insanın kendine özgü bir fizyolojisi vardır ve kemik erimesi veya yavaş kemik kaynaması gibi bazı öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Henüz böyle bir durumla karşılaşmamış olsak da hastayı ameliyat öncesi nadir durumlar hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz.

Kombine yöntem ile boy uzatma ameliyatı olanlar

Son yıllarda kombine yöntemin ön plana çıkmasıyla beraber, bu yöntemle ameliyat olanların sayısında da bir hayli artış oldu. Diğer yöntemlere kıyasla kombine yöntemin doktorlar ve hastalar için daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Aşağıda kombine yöntemiyle uzatma ameliyatı olmuş kişilerin tecrübelerini okuyabilirsiniz:

https://www.boyameliyati.com/ameliyatla-uzayanlar/yeni-zellandadan-hasanin-bacak-uzatma-yolculugu/

Kombine yöntemde ne zaman günlük yaşantıma dönerim?

2-3 ayda cihazdan kurtulur 4-5 ayda iyice toparlanır 6-7 ayda normale dönersiniz. Tabi bu daha çok kas, sinir yapınıza, bacağınızın esnekliğine ve süreç içerisinde yapacağınız egzersizlere bağlıdır.

En fazla ne kadar uzatma gerçekleşir?

Tek seansta 6-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacak olmak üzere 12-16 cm elde edebilirler.

Kombine yöntem ile ilgili maliyet, iyileşme süreci, uygulayan doktorlarla alakalı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

322 Yorum

 • İlkan
  15 Eylül 2022, 11:00

  Merhaba bilgi verir misiniz?

  • Boy Ameliyatı
   16 Eylül 2022, 12:53

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Muharrem ASLAN
  11 Eylül 2022, 01:58

  Merhabalar.
  Boyum 168 kilom 72

  Uzatma ameliyatı ve fiyatları konusunda bilgi almak istiyorum.

  Ve operasyon nerede hangi hastanede yapılıyor. ?

  Memurum ne kadar rapor alabiliyorum?

  Yardımcı olurmusunuz?

  • Boy Ameliyatı
   12 Eylül 2022, 10:26

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Soner
  4 Eylül 2022, 08:28

  Bilgi alabilirmiyim kombine yöntemi hak. İş yerinde çalışıyorum ne kadar rapor verebilme şansımız mevcut.

  • Boy Ameliyatı
   5 Eylül 2022, 15:42

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Zeynep Bardakcı
  31 Ağustos 2022, 19:19

  Merhaba 18 yaşındayım boyum 1.55 . 15 20 cm uzayabilir miyim ve yöntemlerin fiyatları ne kadar acaba

  • Boy Ameliyatı
   1 Eylül 2022, 10:56

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Sumaya Muradova
  26 Haziran 2022, 20:29

  Merhaba kemik yapısı iri olmayanlara da yapılıyor mu bu ameliyyat 45kiloyum 25yaşındayım tek seansta 10 sm ola bilir mi kombine yöntemle? Fiyati ne kadar? alt bacak üst bacak yaptirinca ne kadar oluyor fiyat lütfen cevaplandırır mısınız

  • Boy Ameliyatı
   27 Haziran 2022, 18:20

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

   • Jack Wilson
    12 Eylül 2022, 13:31

    172 boyundayım 182-183 olmak istiyorum geleceğim için çok önemli. Fiyatlar ortalama ne kadar oluyor ? Bilgilendirir misiniz ? Max kaç olabilirim ?

    • Boy Ameliyatı
     13 Eylül 2022, 11:03

     Merhabalar;
     size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Özgür Demir
  31 Mayıs 2022, 19:57

  Merhaba 173 boyundayım ve de fiyatlar ne kadar (örn;kombine)

  • Boy Ameliyatı
   1 Haziran 2022, 10:43

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

   • M.Ogeday Ünal
    5 Eylül 2022, 01:43

    Kombine yöntem ( 12- 16 cm) Toplamda maliyeti ne kadardır. ( Tüm masraflar dahil olarak)

    • Boy Ameliyatı
     5 Eylül 2022, 15:42

     Merhabalar;
     Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Oğuz kaan Alemdar
  27 Mayıs 2022, 16:20

  Merhaba sayın hocam ameliyat sonrası ortalama kaç cm uzuyor boyumuz

  • Boy Ameliyatı
   27 Mayıs 2022, 17:18

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Ahmet çelik
   22 Haziran 2022, 21:09

   Merhaba sag femurda 8 cm bir kısalık mevcut holifix, kombine ,çivi ilizarov. Hangi yöntem en kısa sürede ayaga kalkmamı saglar iyileşme ve kemik uzama ve tedavi bitme süresi kaç aydır 33 yaşındayım yaş kemik gelişimini etkiliyor mu birde bu ameliyatın ücretinin bir kısmını ssk karşılıyormu birde hastanede kalma sürem evde kalma sürem kaç aydır tşkler

   • Boy Ameliyatı
    24 Haziran 2022, 11:50

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Salih bozdağ
  18 Nisan 2022, 06:21

  Fiyat hakkında bilgi alabilir miyim?

  • Boy Ameliyatı
   18 Nisan 2022, 12:07

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Emin
  1 Nisan 2022, 18:05

  Fiyat hakkında bilgi alabilir miyim?

  • Boy Ameliyatı
   4 Nisan 2022, 12:11

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.