Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzatma Yöntemleri

Boy uzatma konusun da bir çoğumuz yaşamımızın bir noktasında daha uzun olmak ya da daha uzun bacaklara sahip olmak isteriz. Ne yazık ki, büyümeyi bıraktıktan sonra daha uzun bacaklara sahip olmak ya da boyumuzu uzatmak mümkün değildir.

Bir kişinin boyunun yaklaşık yüzde 80’i genleri tarafından belirlenir. Diğer yüzde 20’si, çocuklukta beslenme ve hamilelik sırasında annenizin sağlığı gibi çevresel faktörlerin bir karışımı ile belirlenir.

Bu faktörler toplam boyunuzu ve uzuvlarınızın uzunluğunu etkiler ve rahimde veya çocuklukta ayarlanır. Bacaklarınızı daha fazla uzatamamanıza rağmen, bacak kaslarınızı güçlendirerek ve hacim kazanmasını sağlayarak en azından biraz daha uzun görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Her şeyden önce, bir yetişkin olarak gerçek bacak kemiklerinizi uzatamayacağınızı bilmek gerçekten önemlidir. Bu bir çocuk olarak mümkün olsa da, ergenlik çağını geçtikten sonra kemikleriniz kireçlenmiş ve böylece katı kemik kütlesine dönüşmüştür. Bununla birlikte, bacaklarınızı daha uzun yapmanın başka yolları da vardır. Bunun nedeni bacaklarımızdaki kemikler arasında boşluklar olmasıdır. Farklı egzersizlerle, bu boşluklar bacakları uzatmak için kullanılabilir. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı olsa da, temel süreç budur. Bununla birlikte, bu, yaralanmaları önlemek ve size kalıcı sonuçlar vermek için yavaş ve istikrarlı bir süreçtir.

Ergenlikten Sonra Boy Uzamaya Devam Ediyor mu?

Ergenlik döneminde büyümeniz hızlanır. Bu dönemde kemikleriniz, adından da anlaşılacağı gibi, yeni kemiğin büyüdüğü bölgeler olan büyüme plakalarının etrafında büyür.

Ergenlik döneminde vücudunuzun farklı bölümleri farklı zamanlarda büyür. Kollarınız ve bacaklarınız büyümeyi durduran son vücut parçalarından bazılarıdır.

Ergenliğin sonunda, büyüme plakaları kapanır ve büyümeyi tamamen durdurursunuz. Büyüme plakları kaynaştığında, kemiklerin doğal olarak uzaması mümkün değildir. Bu nedenle, ergenlikten sonra bacaklarınız büyüyemez.

Ergenlik sona erdiğinde, büyümeniz durur ve daha uzun bacaklar elde etmek imkansızdır. Bununla birlikte, egzersiz ve germe ile bacaklarınızı toparlayabilir ve daha uzun görünmelerini sağlayabilirsiniz

Bacaklarınızı Doğal Olarak Nasıl Uzatabilirsiniz?

Bacaklarınızı doğal olarak uzatmanız için iki şeye odaklanmalısınız: egzersiz ve diyet. Boy uzatma egzersizleri bacaklarınızı esnetmekten ve uzatmaktan sorumludur. Bununla birlikte, vücudunuzun bu egzersizlerle başa çıkabilmesi için besinlere ihtiyacı vardır. Ve daha da önemlisi, vücudunuzun sadece herhangi bir besine ihtiyacı yoktur; bu sürece faydalı olan çok çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duyar.

Boyu Uzatmak İçin Egzersizler

Boy uzatma egzersizleri kaslarınızı güçlendiren germe ve diğer egzersizler bacaklarınızın daha uzun görünmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yerçekimi ve yaşam tarzının etkilerine karşı koyarak bacaklarınızı tam, genetik olarak belirlenmiş uzunluklarına getirebilirler.

Atletik aktiviteler bacaklarınızın daha zayıf görünmesini sağlar. Kardiyo egzersizi, yağ yakmanın ve bacaklarınızın daha uzun görünmesini sağlamak için harika bir yoldur. Her türlü kardiyo tüm vücudunuzda yağ yakar ve bu etkiyi yaratır.

Bununla birlikte, bacaklarınızı çalıştıran kardiyo egzersizleri, kasları güçlendirirken yağ yakarak bu etkiyi artıracaktır. Bacaklarınızı daha tonda yapmak için yürümeyi, koşmayı veya yüzmeyi deneyebilirsiniz.

Köprü Hareketi Boyunuzu Uzatabilir Mi?

Köprü hareketi, kendinizi tersten, köprü gibi durmanız halinde yapılan bir egzersizdir. Bu, omurganızın etrafındaki kasları ve bağları gerer.

Bazı kanıtlar, bunun omurlarınız arasındaki boşluğu artırabileceğini göstermektedir, ancak bu kanıtlanmamıştır. Bir köprü hareketinin kaslarınızı nasıl uzattığı konusunda, bazı insanlar omurganızda ve bacaklarınızda daha fazla uzunluğa yol açabileceğini ve sizi daha uzun göstereceğini düşünüyor.

Köprü hareketi, sırt ağrısını geçici olarak hafifletmek gibi kısa vadeli faydalar sağlayabilir. Ayrıca, oturmadan veya belirli fiziksel aktivite türlerinden sıkı olabilecek kasları gererek sizi  tam boyunuza getirmenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bir köprü hareketi sizi tam boyunuzdan daha uzun yapamaz veya bacaklarınızı normal uzunluklarından daha uzun yapamaz.

Köprü hareketi, özellikle birkaç dakikadan daha uzun süre kullanmak tehlikeli olabilir. İnversiyon tabloları kan basıncınızı yükseltir, kalp atış hızınızı düşürür ve gözlerinizdeki basıncı arttırır.

Yüksek tansiyonunuz, kalp hastalığınız veya glokom veya diğer göz hastalıklarınız varsa bunu kullanmamalısınız.

Boyu ve Bacakları Uzatmak İçin Başka Egzersizler Var MI?

Bacaklarınızı uzatmak için en yaygın egzersizler germe egzersizleridir. İyi bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız, bacaklarınızı, vücudunuzu ve hemen hemen tüm vücudunuzu her gün germelisiniz. Bununla birlikte, amaçlarımız için yararlı olan sadece gerilmeden daha fazla egzersiz vardır. Bunlar yüzme, sprint ve bisiklet gibi egzersizlerdir.

Yüzme harika çünkü yerçekimini dengelemektedir. Sudayken, yerçekimi vücudunuza çok fazla baskı yapmaz, böylece vücudunuzu daha iyi germenize ve uzatmanıza izin verir.

Sprint işleminin bacaklarınızı uzattığı bilinmektedir, çünkü hızlı koşmak için her adımda bacaklarınızı uzatmanız demektir.

Muhtemelen en iyi boy uzatma egzersizi bisiklet yani pedal çevirmektir. Pedalınızı her itmek istediğinizde bacağınızı germeniz için bisikletinizin selesini normalden biraz daha yükseğe kaldırın. Zamanla pedal çevirmek, sürekli bacak kaslarınızın uzamasına neden olacaktır. Bununla birlikte, böyle bir egzersize başlamadan önce, herhangi bir yaralanmayı önlemek için lütfen önce spor danışmanıza veya doktorunuza danışın. Bu tür boy uzatma egzersizleri yanlış yapmak sağlığınıza ciddi zarar verebilir.

Diyetinizin çok önemli olduğunu asla unutmayın. Bacaklarınızı uzatmak demek, boyunuzun uzaması anlamına gelir. Yukarıdaki boy uzatma egzersizleri yapmanın bir sonucu olarak daha uzayacaksınız, bu da vücudunuzun oldukça değişeceği anlamına gelir. Vücudunuza her türlü besini sağlayan sağlıklı ve sağlıklı bir diyet yaptığınızdan emin olun. Süreç boyunca vücudunuzun sağlıklı kalması gerekir.

1. Barfiks Çalışmak – Boy Uzatma Egzersizleri

Yerçekimi, omurgalarınızı ve eklemlerinizi sıkıştırarak boyunuzu etkiler, böylece bize daha kısa bir görünüm verir. Ancak, dikey bir çubuğa asılmak bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Yatay bir çubuğa asılırken kollarınızı, omuzlarınızı ve kalçalarınızı gevşetin, böylece yerçekimi vücudu etkili bir şekilde daha da çeker. Tutarlı bir şekilde yapın ve yakında sonuçlarını göreceksiniz. İdeal sonuçlar için ayak bileğine ağırlıklar da eklenebilir.

2. Spot Zıplama ve İp Atlama – Boy Uzatma Egzersizleri

Spot Zıplama ve ip atlama, büyümeyle ilgili egzersizlerdir ve bu nedenle her zaman temel egzersiz rejimlerine de dahil edilirler. Düzenli şekilde ip atlamak büyümeniz de etkili egzersizlerden biridir.

3. Bisiklet Sürme – Boy Uzatma Egzersizleri

Bisiklet sürmek, bacaklarınızdaki kasları tonlandırmanızı ve aynı zamanda esneklik kazanmanızı sağlar. Bu anlamda boyu uzattığı bilinmektedir.

4. Yüzme – Boy Uzatma Egzersizleri

Yüzme, sağlık için oldukça yararlı bir spordur. Gelişme çağından başlayarak yüzme yapan çocukların normal büyüyen çocuklardan 10-25 cm uzun olduğu gözlemlenmiştir.  Bu yüzden yüzmeye katılmak sporun yardımıyla boyunuzu arttırmanın harika bir yoludur. En yaygın yüzme vuruşları veya stilleri arasında serbest stil, kurbağalama, sırtüstü ve kelebek bulunur ve hepsi vücudun gerilmesine neden olur.Bunun dışında, yüzmenin sizi kısa bir kişiden uzun bir atlete dönüştürebilecek bir şey olmasının bir nedeni daha var. Bu, havuzdayken vücudunuzun daha az yer çekimine maruz kalmasından başka bir şey değildir. Yerçekiminin vücudunuz üzerindeki etkisini azaltarak omurganızın gerilmesine izin verilir.

5. Sörf Yapmak – Boy Uzatma Egzersizleri

Okyanusa yakın bir yerde yaşıyorsanız, yüzmek yerine sörf yapmak sizin için harika bir fikirdir. Sörfçü olmak bir yüzücü olmak gibidir, ancak bir sörf tahtası ile donanmış olursunuz ve dalgaları sürme yeteneğinizle herkesi nefessiz bırakma fırsatı da verirsiniz. Sörf hakkında çok güzel olan başka bir şey de, zamanınızın çoğunu suda geçirmenize izin vermesidir. Yerçekimi sudayken vücudunuz üzerinde daha az etkiye sahiptir. Bu, omurganıza dekomprese ve daha uzun olma fırsatı verir, böylece size daha uzun bir boy sağlayabilir. Ayrıca sörf yapmak, bir dalgayı yakalayabilmeniz için çok fazla kürek çekmenizi gerektirir. Sörf tahtası üzerindeyken bunu yapmak sırtınızı uzatmanıza olanak tanır. Hedefiniz boyunuzun uzamasını sağlamaksa sörfün sizin için iyi olmasının bir nedeni daha: sörf güneş altında yapılır. Peki bunun ne faydası var? Pek çok insan güneşin mükemmel bir D vitamini kaynağı olduğunun farkında değildir. Sağlık uzmanlarına göre, D vitamini kemiklerin kalsiyumu doğru bir şekilde emebilmesi için önemlidir. Piyasadaki birçok kalsiyum takviyesinin D vitamini ile eklenmesinin nedeni de tam olarak budur. Güneşten alabileceğiniz D vitamini sayesinde kemikleriniz daha uzun ve daha güçlü büyüyebilir. Ayrıca, büzülmenize neden olabilecek osteoporoz ile sonuçlanma riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

6. Kopra Pozu ve Kedi Pozu – Boy Uzatma Egzersizleri

Yoga, bildiğimiz gibi, yükseklik kazanımı da dahil olmak üzere birçok açıdan faydalıdır. Kobra pozu  veya asana yardımıyla, kıkırdak (omurlarınız arasında mevcut) büyüyebilir ve aynı şekilde dikey olarak yükseklik kazanımı elde edilir. Kedi pozu yardımıyla, omurga, omuzlar, göğüs, avuç içi ve sırt üzerinde çalışılabilir.

7. Yana Eğilme Hareketi (Side Bend) – Boy Uzatma Egzersizleri


Boyunuzun uzamasına yardımcı olacak bir başka egzersizdir. Ayaklarını omuz genişliğinde açılıp, vücut dik duruş pozisyonundayken yanlara doğru bükme şeklinde yapılır. Vücudun her iki tarafına da 15 saniye süreyle uygulanır. Ayak parmaklarınızın üzerinde durun, kollar yukarı bakacak şekilde vücudunuzu kaldırın. Mümkün olduğu kadar vücudunuzu esnetin. Bu pozisyonda en az 30 saniye bekleyin. Egzersiz, düzenli olarak yapıldığında boyunuzun uzaması için omurganızın uzamasını sağlar.

8. Öne Eğilme Hareketi – Boy Uzatma Egzersizleri

9. Kuru Zeminde Yüzme Hareketi – Boy Uzatma Egzersizleri

Bu egzersiz “alternatif tekme” olarak da bilinir ve temel olarak alt sırtınıza odaklanır.

Harekete öncelikle karnınız üzerine doğru yere uzanarak başlayın. Vücudunuz tam olarak uzatılmalıdır. Kollarınızı düz bir vaziyette ve avuçlarınız yere doğru aşağı bakacak şekilde önünüze yerleştirin. Daha sonra sol kolunuzu sağ kolunuzdan daha yükseğe kaldırın. Bacaklarınızı düz tutun, sağ bacağınızı zeminden olabildiğince uzak olacak şekilde havaya doğru kaldırın.

Bu konumda en az 4 saniye bekleyin ve ardından prosedürü diğer bacağınızla ve diğer elinizle tekrarlayın. Kendinizi ufak ufak geliştirerek bu pozisyonda 20 saniye tutabilmeyi hedeflemelisiniz. Hareketi yaparken el bileği ve ayak bileği ağırlıkları eklemeniz, alt sırt kaslarınızı şekillendireceğinden ve direncinizi arttıracağından dolayı daha faydalı olacaktır.

Boyunuzu uzatmak için mükemmel egzersizlerden biridir. Ayaklarınızı birleştirin ve dik durun. Daha sonra dizlerinizi bükmeden ellerinizle yere dokunmaya çalışın. Hareket, omurganın esnemesini sağlar. Başlangıçta yere parmak uçlarınızla dokunmaya çalışmalısınız.

Boy Uzatmak İçin Cerrahi Müdahaleler Var Mı?

Boy uzatmak için, bacakları uzatabilecek bir ameliyat türü var, ancak karmaşık ve birçok riskle birlikte geliyor. Bu ameliyat genellikle sadece bacakları önemli ölçüde farklı uzunluklarda olan çocuklarda yapılır.

Bu tip cerrahi, kemiği kesmeyi ve içine metal pimler veya vidalar yerleştirmeyi içerir. Harici fiksatör adı verilen bir cihaz pimlere bağlanır ve kesilmiş kemiği aylarca yavaşça ayırmak için kullanılır. Kemik bölgeleri arasındaki boşluk yeni kemikle dolar. Birkaç farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki İlizarov yöntemidir. Kemik çember ve tellerle çevrelenerek dışarıdan müdahale edilebilecek hale getirilmesidir.  Ameliyat sonrası kademe kademe vidalarından ayarlanarak kemiğin uzaması sağlanmaktadır.  Wagner ve De Bastiani yöntemleri, 1997 yılından itibaren uygulanmaya başlayan Hollyfix Wagner ve De Bastiani yönteminin gelişmiş şeklidir. Tüm ameliyatlar her iki bacak kemiğine müdahale edilerek gerçekleştirilir.  İyileşmenin tamamlanması bacak uzatma ameliyatından sonra bir yıl kadar sürebilir.

Bacak uzatma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi için ” Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? ” makalemize göz atabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  2 Yorum

  • Savaş Özyurteri
   29 Haziran 2022, 10:19

   Amaliyatın maliyeti ne olur

   • Boy Ameliyatı
    29 Haziran 2022, 12:23

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.