Sıkça Sorulan Sorular

Boy uzatma ameliyatı risk taşıyan ve zor bir ameliyat olduğu için herkese uygun olmayabilir. Ameliyat büyüme plakları kapanmış, kemik kalitesi uygun ve ameliyata engel olabilecek herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan 18-55 yaş aralığındaki kişilere uygulanmaktadır.
Ameliyatı olduktan sonraki ilk gün dinlenerek ve sürekli buz takviyesi yaparak geçiyor. 2. Gün itibariyle, refakatçinizin desteği ve yürüteç yardımıyla ayağa kalkıp ihtiyaçlarınızı karşılamaya başlayabiliyorsunuz. Hastanede sağlık ve ağrı durumunuza göre 5 gün kalıp geri kalan süreci otelde ekibimizle ya da evinizde uzaktan takibimizle geçirirsiniz. Ameliyattan sonraki 2-3 ay, yani uzama döneminde biraz sabırlı olmanız gerekir. Her gün 1 mm uzayacaksınız bundan dolayı bacağınızda gerginlik oluşabilir sinir ağrıları hissedebilir hareket kısıtlılığı yaşayabilirsiniz ama bu geçicidir. Uzama bittikten sonra ağrılar yok denecek kadar azalır ve gerginlik de bitmeye başlar. Eğer başka bir şehirdeyseniz bulunduğunuz bölgede kontrollerinizi yaptırır ekibimize Whatsapp üzerinden röntgen filmlerini ve yara yerlerini fotoğraf olarak atabilirsiniz.

Kendini kısa hissedenler için günlük 1 mm uzama hiç de az değil. Günden güne özellikle 3 cmden sonra siz de fark edeceksiniz. Bunun için her gün aynaya bakmanız yeterli. Zamanla eşyaların daha aşağıda kaldığını ve boyunuzun yükseldiğinizi fark edeceksiniz. Etrafınızdaki kişiler de mutlaka yeni boyunuz ile ilgili güzel yorumlarda bulunacaklardır.

Kısa boylu insanların genellikle bacakları gövdeye göre kısa olduğu için özellikle tek ameliyatla gerçekleştirilen 5-8 cm’lik uzatma miktarı genellikle vücut oranında bozuk bir görüntü oluşturmaz. Ameliyat öncesi muayene esnasında doktor x-ray ölçümleri ve fiziksel muayene sonucunda uygun ve estetik görünüm elde edebileceğiniz uzama miktarını belirtmektedir.

a) İntramedüller Çivi Yöntemi (Precice): Precice yöntemi Türkiye’de az sayıda doktor tarafından uygulanmaktadır. Tamamen kemik içerisinden uygulanan en konforlu ve en pahalı yöntemdir. Kişinin kemik yapısına özel olarak üretilen çiviler yurtdışından gönderilmektedir.Bu sistemin dezavantajı ise uzatma döneminde yani 2,5 ay kadar bacaklarınızın üzerine yük verip yürümeniz yasaktır.

b) Kombine (LON) Yöntem: Son yıllarda en çok tercih edilen yöntemdir. Hem klasik yöntemler gibi cihaz bacağınızda uzun süre kalmaz hem de fiyat açısından daha makuldür.Harici cihaz ile uzama gerçekleşir, operasyon sırasında çiviler kemik boşluğuna implante edilir. 2-3 ayda cihazdan kurtulur, 5-6 ayda iyice toparlanırsınız.

Boy uzatma ameliyatı zorlu, uzun süren ve pahalı bir uygulamadır. İyi bir doktor, doğru yöntem ve ameliyat sonrası iyi bir bakımla hastalar genellikle günlük hayatlarına dönmeye başlarlar. İyileşmenin ne kadar süreceği ise hem doktor hem de hastanın kendine uyguladığı bakımın sürekliliğiyle ilgilidir. İlk ameliyattan 5-6 ay sonra normal hayata ve desteksiz yürüyüşlere başlanıyor. Kemiklerin kaynaması 9-12 ayda tamamlanmaktadır. Kaynama tamamlandıktan sonra eski sağlığınıza kavuşmuş oluyorsunuz.
Tek ameliyat ile; minimum 6 cm, ortalama 7 cm, maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir. Uzama miktarı kemik mineral yoğunluğuna bağlı olarak kemiklerin tekrar kaynamasına, kas ve sinirlerin esnekliğine bağlıdır. Yani tamamen fiziksel özelliklerimize bağlı bir durumdur. Eğer esnek bir yapınız varsa 9 cm düşünebilir. Uzama miktarı arttıkça gerilmelerde artıyor bu yüzden süreci sağlıklı tamamlamanız için güvenli sınırlarda kalmanızı istiyoruz. İki ameliyat ile 12-16 cm uzama gerçekleşmektedir.
Cihaz bacağınızdayken kısa mesafeleri ve temel ihtiyaçlarınızı gidermek için destekli bir şekilde yürüyebilirsiniz. Hatta çok aşırı olmadığı müddetçe yürümeniz tavsiye edilir. Uzun süre ayakta kalmanız ödem oluşabileceği ve sonrasında ağrı artabileceği için önerilmemektedir.
Bacağınızda oluşacak izler ameliyat yöntemine göre değişir. En çok iz İlizarov yönteminde oluşurken en az iz Precice yönteminde oluşur. Nitekim bu izler estetik yöntemlerle fark edilmeyecek düzeyde azaltılabilir.
Her iki bacaktan boy uzatma ameliyatı estetik kapsamına girdiği için hastane, malzeme ve doktor masraflarının tamamı hasta tarafından karşılanır. Bu açıdan boy uzatmada devlet desteği maalesef bulunmamaktadır.
Bu sorunun kesin rakamsal karşılığını buraya yazamıyoruz. Çünkü her doktorun ve hastanenin fiyat politikası farklı ve fiyatlar uygulanan yönteme göre de çok değişmektedir. En uygun fiyatlar İlizarov için söz konusu olurken en pahalı yöntem ise İntramedüller çivi (Precice) ile uzatma yöntemidir. Bizim kullandığımız yöntemler Kombine (LON) ve Precice yöntemleridir.
Boy uzatma ameliyatı sağlıklı bireyler tarafından yapılmak için uygundur. Kişinin kronik bir hastalığı olmaması ve ilaç, sigara, alkol bağımlılığı olmaması durumunda boy uzatma ameliyatını rahatlıkla olabilmektedir. Yine de biz Boy Ameliyatı ekibi olarak ameliyattan önce hastalarımızın sağlık durumlarını test ederek ameliyata uygun olup olmadıklarını anlıyoruz.
Her ameliyat gibi boy uzatma ameliyatının da az da olsa riski bulunmaktadır. Boy uzama sürecinde bacakta ödem, kas ağrısı, kas sertliği veya zayıflığı, sinir ağrısı ve uyku problemleri görülebilmektedir ancak uzama süreci bittiğinde bu yan etkiler ortadan kalkar. Süreç bittikten sonra kemik kaynama, kemik enfeksiyonu, damar sertliği, kan pıhtısı nadiren de olsa riskler arasındadır.
Boy uzatma ameliyatı ilk ameliyat sonrasında ağrılıdır fakat uzama sürecinin devamında ağrı kesicilerin doktor kontrolünde ayarlanmasıyla beraber ağrı oranı da azalmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yorum

 • Eren
  24 Eylül 2023, 16:12

  Merhabalar, boyum 176 ve uzatmak istiyorum.Sadece tibiaya müdahale ederek 8-9 cm uzama mümkün müdür acaba.Uygulanabilecek tüm yöntemler ve bunların fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilir miyim lütfen.

  • Boy Ameliyatı
   25 Eylül 2023, 15:48

   Merhabalar tibiadan maksimum 7 cm önerilmektedir. Daha fazlası komplikasyonlara sebep olabileceği için güvenli limitlerde kalmanız tavsiye edilir. Detaylar iletildi.

 • Ömer kubat
  23 Ağustos 2023, 20:48

  Yaşım 28 amileyat olabilir miyim? Ve fiyat bilgisi lütfen

  • Boy Ameliyatı
   24 Ağustos 2023, 11:16

   Merhaba yaşınız ameliyat için uygun. Detaylı bilgiler mail olarak gönderilmiştir.

 • Osman Karaoglan
  14 Mayıs 2023, 00:09

  164 boyum var 175 cm olmak istiyorum süreç nasıl işliyor ve fiyat bilgisi

  • Boy Ameliyatı
   15 Mayıs 2023, 13:18

   Merhaba
   iki ameliyat ile 12-16 cm uzama elde edilmektedir. Süreç ile ilgili detaylı bilgiler tarafınıza mail olarak gönderildi.

 • Kutsi Yener
  26 Nisan 2023, 14:58

  Merhaba ameliyat sonrası eski halime dönebilir miyim? Dövüş sporcusuyum

  • Boy Ameliyatı
   26 Nisan 2023, 15:02

   Merhaba, kemiklerin kaynaması tamamlandıktan sonra doktor onayı ile dilediğiniz spora başlayabilirsiniz

 • deniz keskin
  19 Nisan 2023, 19:14

  2 bacak amelitatını birden olabilir miyim ve fiyatlar nedir acaba

  • Boy Ameliyatı
   20 Nisan 2023, 13:24

   Merhaba, İki ameliyatın aynı anda yapılması çok risklidir.Alt bacakta cihazlar iç çaprazda oluyor üst bacakta ise yan taraflarda bundan dolayı tek yatış pozisyonu sırtüstü yatış pozisyonudur ve bu pozisyondan başka pozisyonda yatamıyorsunuz. Ayrıca bilek diz kalça eklemi hepsi rahatsız edildiği için hareket kabiliyetiniz kalmıyor. Bu sebepten dolayı yürüyemezsiniz, kendi ihtiyaçlarınızı göremezsiniz ve yatağa bağımlı kalırsınız. Yürümediğiniz ve kemik 4 taraftan da kesildiği için kaynamama ihtimali çok yüksek. Kaslar içinde aynı durum geçerli. Günde 1 mm olacak uzatma 2 mm olarak yapılacak ve bu durum kasların zedelenmesine, yırtılmasına neden olur. Aynı anda yapılacağı takdirde multitravmalar oluşabileceği için doktorumuz kesinlikle sağlığınızı bu denli riske atacak bir operasyon önermemektedir.

 • Soner ugurlu
  19 Nisan 2023, 16:14

  Yigenim 20 yaşında 1.40 boyunda ne kadar uzayabilir ve ücreti ne kadar olabilir

  • Boy Ameliyatı
   20 Nisan 2023, 13:25

   Merhaba, İki ameliyat ile 12-16 cm uzatma sağlanabilir. Fiyat ve süreç bilgileri mail olarak gönderildi.

 • Yusuf Deniz
  9 Nisan 2023, 13:49

  1.70 boy ve 8-9 cm uzamak istiyorum. Tek seansta mümkün mü ve fiyatlar nedir ayrıca en kısa sürede iyileşen yöntem önemli.

  • Boy Ameliyatı
   10 Nisan 2023, 14:43

   Merhaba, üst bacak (femur)dan maksimum 8 cm uzama elde edilmektedir. Eğer esnek bir yapınız varsa 9 cm düşünebilir. Miktara süreçte doktor ile ortak karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Fiyat ve yöntemlerle ilgili mail gönderildi.

 • Burak erdem
  6 Mart 2023, 03:51

  Boyum 1.68 8cm kadar boyumu ameliyatla uzatmak istiyorum bunun bana maliyeti ne olur acaba tüm yöntemleri yazarsanız memnun olurum teşekkür ediyorum

  • Boy Ameliyatı
   6 Mart 2023, 11:38

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Can Aydoğdu
  17 Ocak 2023, 11:31

  Ameliyatı yaptırma konusunda ikna olmakla birlikte tabiki bütçe konusuda önem arzediyor. Daha önce aldığım fiyatları açıkçası yüksek buldum. Boyum 1,70cm ve takriben 7-8cm uzamak istiyorum. Bunun için ne kadar bir maliyet düşünmeliyiz?

  • Boy Ameliyatı
   17 Ocak 2023, 11:35

   Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır.

Whatsapp
Online Görüşme

Online
Görüşme

Canlı Destek Botu
Online Görüşme

Canlı
Destek AI

BoyAmeliyatı AI Asistan X

Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.