Sıkça Sorulan Sorular

Neden İnsanlar Bizi Tercih Ediyor?

Boy uzatma ameliyatı sıfır risk taşıyan ve kolay bir ameliyat olmadığından dolayı ameliyatı olmak isteyen herkese uygun olmayabilir. Öncelikle ameliyat olmak isteyen kişinin boy kısalığını önemli bir sorun olarak görmesi ve ameliyat riskleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Kozmetik uzatma ameliyatları genellikle büyüme plakları kapananlar için gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 40-50 yaşına kadar uygulanabilmektedir.

Ameliyatı olduktan sonraki ilk gün hastanede ve yatakta olursunuz. 2. Gün itibariyle, hasta refakatçinizin yardımıyla walkerla (yürüteçle) ayağa kaldırılıp ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Hastanede sağlık ve ağrı durumunuza göre 3-5 gün kadar kalır, geri kalan süreci evinizde geçirirsiniz. Ameliyattan itibaren ilk iki ay, yani uzatma döneminde biraz sabırlı olmanız gerekir. Zira her gün 1 mm uzayacaksınız. Zamanla bacağınızda gerginlik oluşabilir ama bu geçicidir. Uzatma bittikten sonra ağrılar azalır ve gerginlik de bitmeye başlar. Eğer başka bir şehirdeyseniz bulunduğunuz bölgede kontrollerinizi yaptırır doktorunuza da Whatsapp üzerinden röntgen filmlerinizi atabilirsiniz.

Kendini kısa hissedenler için günlük 1 mm uzama hiç de az değil. Günden güne bacağınızın uzadığını siz de fark edeceksiniz. Bunun için her gün aynaya bakmanız yeterli. Zamanla eşyaların daha aşağıda kaldığını ve boyunuzun yükseldiğinizi fark edeceksiniz. Etrafınızdaki kişiler de boyunuzun uzadığını fark ederler.

Kısa boylu insanlarda genellikle bacaklar gövdeye göre kısa olduğu için özellikle tek ameliyatla gerçekleştirilen 5-8 cm’lik uzatma miktarı genellikle vücut oranında bozuk bir görüntü oluşturmaz. Aşırı olmadığı sürece uzun bacaklı insanlar genellikle olduklarından daha uzun görünürler ve vücutları daha güzel gözükür.

a) İntramedüller Çivi Yöntemi (Precice): Precice yöntemi Türkiye’de az sayıda doktor tarafından uygulanmaktadır. Bacak kemiği delinerek içine motorlu çivi yerleştirilmektedir. Dışarıdan bakıldığında bir şey belli olmaz. Uzaktan kumandayla uzamanız gerçekleşir. En konforlu yöntemdir. Ama özellikle uzatma döneminde bacağınıza baskı yapıp yürümeniz tavsiye edilmez. Ve de en pahalı boy uzatma yöntemidir.
b) Kombine Yöntem: Son yıllarda en çok tercih edilen yöntemdir. Hem klasik yöntemler gibi cihaz bacağınızda uzun süre kalmaz hem de fiyat açısından daha makuldür. 3-4 ayda cihazdan kurtulur, 5-6 ayda iyice toparlanırsınız.

Boy uzatma ameliyatı zorlu, uzun süren ve pahalı bir uygulamadır. İyi bir doktor, doğru yöntem ve ameliyat sonrası iyi bir bakımla hastalar genellikle günlük hayatlarına dönmeye başlarlar. İyileşmenin ne kadar süreceği ise hem doktor hem de hastanın kendine uyguladığı bakımın sürekliliğiyle ilgilidir.

Tek seansta 5-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt, hem de üst bacağından ameliyat yaptırıp 10-15 cm uzayabilirler. Uzatmalarda bacağınızın esnekliği de önemlidir. Bacaklarınız ne kadar esnekse uzatma sırasında o kadar rahat edersiniz.

Cihaz bacağınızdayken de dışarı çıkıp veya ev içerisinde yürüyebilirsiniz. Hatta çok aşırı olmadığı müddetçe yürümeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda çok uzun süre ayakta kalmadığınız işlerinizi de yapabilirsiniz.

Bacağınızda oluşacak izler ameliyat yöntemine göre değişir. En çok iz İlizarov yönteminde oluşurken en az iz Precice yönteminde oluşur. Nitekim bu izler estetik yöntemlerle fark edilmeyecek düzeyde azaltılabilir.

Her iki bacaktan boy uzatma ameliyatı estetik kapsamına girdiği için hastane, malzeme ve doktor masraflarının tamamı hasta tarafından karşılanır. Bu açıdan boy uzatmada devlet desteği maalesef bulunmamaktadır.

Bu sorunun kesin rakamsal karşılığını buraya yazamıyoruz. Çünkü her doktorun ve hastanenin fiyat politikası farklı ve fiyatlar uygulanan yönteme göre de çok değişmektedir. En uygun fiyatlar İlizarov için söz konusu olurken en pahalı yöntem ise İntramedüller çivi (Precice) ile uzatma yöntemidir. Bizim kullandığımız yöntemler Kombine (LON) ve Precice yöntemleridir.

Boy uzatma ameliyatı sağlıklı bireyler tarafından yapılmak için uygundur. Kişinin kronik bir hastalığı olmaması ve ilaç, sigara, alkol bağımlılığı olmaması durumunda boy uzatma ameliyatını rahatlıkla olabilmektedir. Yine de biz Boy Ameliyatı ekibi olarak ameliyattan önce hastalarımızın sağlık durumlarını test ederek ameliyata uygun olup olmadıklarını anlıyoruz.

Her ameliyat gibi boy uzatma ameliyatının da az da olsa riski bulunmaktadır. Boy uzama sürecinde bacakta ödem, kas ağrısı, kas sertliği veya zayıflığı, sinir ağrısı ve uyku problemleri görülebilmektedir ancak uzama süreci bittiğinde bu yan etkiler ortadan kalkar. Süreç bittikten sonra kemik kaynama, kemik enfeksiyonu, damar sertliği, kan pıhtısı nadiren de olsa riskler arasındadır.

Boy uzatma ameliyatı ilk ameliyat sonrasında ağrılıdır fakat uzama sürecinin devamında ağrı kesicilerin doktor kontrolünde ayarlanmasıyla beraber ağrı oranı da azalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Yorum

 • Osman Karaoglan
  14 Mayıs 2023, 00:09

  164 boyum var 175 cm olmak istiyorum süreç nasıl işliyor ve fiyat bilgisi

  • Boy Ameliyatı
   15 Mayıs 2023, 13:18

   Merhaba
   iki ameliyat ile 12-16 cm uzama elde edilmektedir. Süreç ile ilgili detaylı bilgiler tarafınıza mail olarak gönderildi.

 • Kutsi Yener
  26 Nisan 2023, 14:58

  Merhaba ameliyat sonrası eski halime dönebilir miyim? Dövüş sporcusuyum

  • Boy Ameliyatı
   26 Nisan 2023, 15:02

   Merhaba, kemiklerin kaynaması tamamlandıktan sonra doktor onayı ile dilediğiniz spora başlayabilirsiniz

 • deniz keskin
  19 Nisan 2023, 19:14

  2 bacak amelitatını birden olabilir miyim ve fiyatlar nedir acaba

  • Boy Ameliyatı
   20 Nisan 2023, 13:24

   Merhaba, İki ameliyatın aynı anda yapılması çok risklidir.Alt bacakta cihazlar iç çaprazda oluyor üst bacakta ise yan taraflarda bundan dolayı tek yatış pozisyonu sırtüstü yatış pozisyonudur ve bu pozisyondan başka pozisyonda yatamıyorsunuz. Ayrıca bilek diz kalça eklemi hepsi rahatsız edildiği için hareket kabiliyetiniz kalmıyor. Bu sebepten dolayı yürüyemezsiniz, kendi ihtiyaçlarınızı göremezsiniz ve yatağa bağımlı kalırsınız. Yürümediğiniz ve kemik 4 taraftan da kesildiği için kaynamama ihtimali çok yüksek. Kaslar içinde aynı durum geçerli. Günde 1 mm olacak uzatma 2 mm olarak yapılacak ve bu durum kasların zedelenmesine, yırtılmasına neden olur. Aynı anda yapılacağı takdirde multitravmalar oluşabileceği için doktorumuz kesinlikle sağlığınızı bu denli riske atacak bir operasyon önermemektedir.

 • Soner ugurlu
  19 Nisan 2023, 16:14

  Yigenim 20 yaşında 1.40 boyunda ne kadar uzayabilir ve ücreti ne kadar olabilir

  • Boy Ameliyatı
   20 Nisan 2023, 13:25

   Merhaba, İki ameliyat ile 12-16 cm uzatma sağlanabilir. Fiyat ve süreç bilgileri mail olarak gönderildi.

 • Yusuf Deniz
  9 Nisan 2023, 13:49

  1.70 boy ve 8-9 cm uzamak istiyorum. Tek seansta mümkün mü ve fiyatlar nedir ayrıca en kısa sürede iyileşen yöntem önemli.

  • Boy Ameliyatı
   10 Nisan 2023, 14:43

   Merhaba, üst bacak (femur)dan maksimum 8 cm uzama elde edilmektedir. Eğer esnek bir yapınız varsa 9 cm düşünebilir. Miktara süreçte doktor ile ortak karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Fiyat ve yöntemlerle ilgili mail gönderildi.

 • Burak erdem
  6 Mart 2023, 03:51

  Boyum 1.68 8cm kadar boyumu ameliyatla uzatmak istiyorum bunun bana maliyeti ne olur acaba tüm yöntemleri yazarsanız memnun olurum teşekkür ediyorum

  • Boy Ameliyatı
   6 Mart 2023, 11:38

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Can Aydoğdu
  17 Ocak 2023, 11:31

  Ameliyatı yaptırma konusunda ikna olmakla birlikte tabiki bütçe konusuda önem arzediyor. Daha önce aldığım fiyatları açıkçası yüksek buldum. Boyum 1,70cm ve takriben 7-8cm uzamak istiyorum. Bunun için ne kadar bir maliyet düşünmeliyiz?

  • Boy Ameliyatı
   17 Ocak 2023, 11:35

   Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır.