S.S.S

 

boy uzatma ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı kimlere uygulanır?
Boy uzatma ameliyatı sıfır risk taşıyan ve kolay bir ameliyat olmadığı için ameliyat olmak isteyen herkes için uygun olmayabilir. Öncelikle ameliyat olmak isteyen kişinin bunu önemli bir sorun olarak görmesi, ameliyat riskleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Kozmetik uzatma ameliyatları genellikle büyüme plakları kapananlar için gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 40-50 yaşına kadar uygulanabilir.
Ameliyatın zorlukları nelerdir?
Ameliyat olursunuz. İlk gün yatakta olursunuz. 2. Gün walkerla(yürüteçle) ayağa kaldırırlar ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Hastanede durumunuza göre 3-5 gün kadar kalır geri kalan süreci evinizde geçirirsiniz. Ameliyattan itibaren ilk iki ay yani uzatma döneminde biraz sabırlı olmanız gerekir. Zira her gün 1 mm uzayacaksınız. Zamanla bacağınızda gerginlik oluşabilir. Ama bu geçicidir. Uzatma bittikten sonra ağrılar azalır ve gerginlik de bitmeye başlar. Eğer başka bir şehirdeyseniz bulunduğunuz bölgede kontrollerinizi yaptırır doktorunuza da whatsapp’tan röntgen filmlerinizi atabilirsiniz.
Gerçekten uzadığınızı hissediyor musunuz?
Kendini kısa hissedenler için günlük 1 mm hiç de az değil. Günden güne bacağınızın uzadığını siz de fark edeceksiniz. Bunun için her gün aynaya bakmanız yeterli. Zamanla eşyaların daha aşağıda kaldığını ve yükseldiğinizi fark edersiniz. Etrafınızdaki kişiler de boyunuzun uzadığını fark ederler.
Bacaklarımı uzatacağım ama diğer yerlerim kısa kalır mı?
Kısa boylu insanlarda genellikle bacaklar gövdeye göre kısa olduğu için özellikle tek ameliyatla gerçekleştirilen 5-8 cm lik uzatma miktarı genellikle vücut oranında bozuk bir görüntü oluşturmaz. Aşırı olmadığı sürece uzun bacaklı insanlar genellikle olduklarından daha uzun görünürler ve daha iyi dururlar.
Uzatma yöntemleri nelerdir?
 a) ilizarov yöntemi: Fiyat olarak en ucuz yöntemdir. Halkalı demirlerle bacağınıza ince çiviler geçirilir. Yeni yöntemlere göre enfeksiyon riski daha fazla ve konforu daha azdır.
b) intramedüller çivi yöntemi (Precice): bu yöntemi Türkiye’de az sayıda doktor yapmaktadır. Kemiğin içine motorlu çivi takılmaktadır. Dışarıdan bir şey belli olmaz. Uzaktan kumandayla uzamanız gerçekleşir. En konforlu yöntemdir. Ama özellikle uzatma döneminde bacağınıza baskı yapıp yürümeniz tavsiye edilmez. Ve en pahalı yöntemdir.
c) holyfix yöntemi: bacağın sadece bir yönüne takılan bir cihaz kullanılır. İlizarov’a kıyasla daha konforludur ve enfeksiyon riski daha azdır. Fiyatı ise ilizarov ve precice yöntemleri arasındadır. Yani ilizarov’dan pahalı precice’dan ucuzdur. Yaklaşık 10 ayınızı ayırmanız önerilir.
d) kombine yöntem: son yıllarda en çok tercih edilen yöntemdir. Hem klasik yöntemler gibi cihaz bacağınızda uzun süre kalmaz hem de fiyat açısından daha makuldür. 3-4 ayda cihazdan kurtulur 5-6 ayda iyice toparlanırsınız.
Tekrar eski sağlığıma dönebilecek miyim?
Boy uzatma ameliyatı zorlu, uzun süren ve pahalı bir uygulamadır. İyi bir doktor, doğru yöntem ve ameliyat sonrası iyi bir bakımla hastalar genellikle günlük hayatlarına dönmeye başlarlar. İyileşmenin ne kadar süreceği ise hem doktor hem de hastanın kendine bakım kalitesiyle ilişkilidir.
En fazla ne kadar uzatma gerçekleşir?
Tek seansta 5-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacağından ameliyat yaptırıp 10-15 cm uzayabilirler. Uzatmalarda bacağınızın esnekliği de önemlidir. Bacaklarınız ne kadar esnekse uzatma sırasında o kadar rahat edersiniz.
Cihaz bacağımdayken gezip dolaşabilir miyim?
Cihaz bacağınızdayken de dışarı çıkıp veya ev içerisinde yürüyebilirsiniz. Hatta çok aşırı olmadığı müddetçe yürümeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda çok ayakta kalmadığınız işlerinizi de yapabilirsiniz.
Bacağımda ne kadar iz oluşur?
Bacağınızda oluşacak izler ameliyat yöntemine göre değişir. En çok iz ilizarov yönteminde oluşurken en az iz Precice yönteminde oluşur. Nitekim bu izler estetik yöntemlerle fark edilmeyecek düzeyde azaltılabilir.
Boy uzatma ameliyatını SSK/Sigorta karşılar mı?
Her iki bacak(boy) uzatma ameliyatı estetik kapsamına girdiği için hastane, malzeme ve doktor masraflarının tamamı hasta tarafından karşılanır. Bu açıdan boy uzatmada devlet desteği yok maalesef.
Boy uzatma ameliyatı fiyatları ne kadar?

Bu sorunun kesin rakamsal karşılığını buraya yazamıyoruz. Çünkü her doktorun ve hastanenin fiyat politikası farklı ve fiyatlar uygulanan yönteme göre de çok değişmekte. En uygun fiyatlar ilizarov için söz konusu olurken en pahalı yöntem ise intramedüller çivi ile uzatma yöntemidir.

Daha farklı sorularınız için aşağıdaki yorum kısmından da sorularınızı sorabilirsiniz.

Boy uzatma ameliyatı olmaya karar verirken doktor ve yöntem seçimi konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır. Sitemizden doktor, hasta ve yöntem bilgilerini detaylı inceleyerek kendiniz için en doğru kararı verebilirsiniz.

Cevaplanmayan sorularınız kaldıysa:
Ayrıca daha farklı soru ve daha ayrıntılı cevaplar için tıklayınız:

Boy Uzatma Ameliyatı Hakkında Sorular ve Cevapları

Detaylı bilgilendirme için:

Numarınızı bırakın, biz sizi arayalım...

Yorumlar8

Yorum Ekle
 • Merhaba 16 yaşındayım tek bacak kısalığım vardı 5cm uzatma ameliyatı oldum cihaz dizimde 3 ay boyunca durdu ve 22 Kasım tarihinde cihazı çıkarttılar dizime plak takarak alçıya aldılar alçının 1 ay duracağını söyledi doktor alçı çıktıktan sonra yürüyememe gibi bir risk var mı hayatıma devam edecek miyim çoğu kişi uzatma ameliyatından sonra sakat kalma riskinden bahsediyor ve alçı çıktıktan sonra yürüyememekten korkuyorum sizce böyle bir şey olabilir mi cihaz çıktı ve içeriye plak takılarak alçıya alındı alçıya neden alınmıştır birde onu merak ediyorum

  • Merhaba Merve hanım
   Geçmiş olsun öncelikle.
   Zor zamanları atlatmışsınız. Alçının takılma amacı şekil bozukluğu olmadan kemiklerinizin düzgün bir şekilde kaynaması.
   Sakatlık genellikle olmaz. O yüzden karamsar düşüncelere girip moralinizi bozmayın lütfen. Alçı çıktıktan sonra röntgen filmlerinde görülen kaynamaya göre doktor bey de yürümenize müsaade edecektir. Siz de ilk aylar, ağırlık kaldırma, zıplama, fazla ayakta durma gibi durumlardan kaçınırsanız süreci gayet sağlıklı atlatırsınız.

 • Merhaba 16 yaşındayım boz uzatma ameliyatını olalı 2 ay oluyor doktorum uzatma bitti kemiklerinin arası yeterince açılmış şimdi oraya kemiğin dolmasını bekleyeceğiz dedi 5cm kısalığım vardı 5cmlık kemik sizce ne kadar sürede kaynamış olur ve cihaz bacağımdan tamamen kaç ay sonra çıkar

  • Merhaba Eylül hanım
   Öncelikle geçmiş olsun. En zor zamanı atlatmışsınız. Sanırım tek bacak kısalığı vardı sizde. ve Anladığım kadarıyla tamamen dışarıdan yöntemle uzatma ameliyatı olmuşsunuz. Yapılan çalışmalar sonucu kemik kaynama hızı uzatma miktarı için geçen sürenin iki-üç katı olarak hesap ediliyor. Uzatma 2 ay sürdüyse kaynama için de 4-6 ay kadar daha beklemek gerekiyor. Tabi kişiye bağlı olarak bu süre azalıp kısalabiliyor. Yaşınızın genç olması çok büyük avantaj. hareketlerinize ve beslenmenize de dikkat eder, sigaradan da uzaklaşırsanız daha kısa sürede kaynama gerçekleşir diye düşünüyorum.

 • Ameliyat olduktan sonra hastanede kac gun kalmak gerekiyor. Bir de bacaklarimizin uzerine basip ne zaman yürümeye başlıyoruz?

  • Ameliyat sonrası hastanede 3-7 gün kalıp taburcu oluyorsunuz. Hastalar genellikle 1. veya 2. günden itibaren bacaklarına yük verip yürümeye başlarlar. Kimi hastalar walker(yürüteç) veya koltuk değneğinden destek alarak yürüyorken kimi hastalar da desteksiz yürüyebiliyor.

 • Merhaba. Kombine ve motorlu çivi yöntemini tavsiye ederiz. Kombine yönteminin avantajı iki bacağın anda zamanda ameliyat edilmesi, dezavantajı çivi izleri ve 3-4 ay cihazı bacağınızda taşımak mecburiyyetinde olmanız. Motorlu çivi yönteminin avantajı iz bırakmaması, dışarıdan cihaz takılmaması ve diğer yöntemlere göre daha az ağrılı olması. Dezavantajı iki bacağın 3 ay aralıkla ameliyat edilmesi ve fiyatının yüksek olması. İki yöntemle de boyu 6-8 cm kadar uzatmak mümkün. Yöntemler esasen zaman ve rahatlık açısından farklı oluyor, ama sonuçta hepsinde aynı işlem yapılıyor.

 • Merhabalar, youtube‘dan sitenize ulaşdım.
  Erkek ve 20 Yaşında olduğum halde 1.73cm boyum var ve bunu 7-8 santim için en sağlıklı yöntem nedir? Ve sizde fiyatı ne olur?

Bir cevap yazın