10 cm Boy Uzatmak Mümkün mü?

10 cm boy uzatmak mümkün mü?“10 cm boy uzatmak mümkün mü?” sorusuna verilecek yanıt bahsedilen yaş aralığına göre oldukça değişiklik göstermektedir. Günümüzde boy uzatmak için çok çeşitli yöntemler denenmekte ve boy uzamasının gerçekte ne şekilde gerçekleştiği hakkında bilinmeyen pek çok nokta mevcuttur. Bu yazımızda sizlere 10cm boy uzamasının hangi koşullarda mümkün olduğunu açıklamanın yanı sıra boy uzama süreci hakkında temel mantığı anlatıyor olacağız. 

Ana soruya dönmeden önce şunu belirtmeliyiz ki biyolojik olarak boy uzaması her birey için ergenlik bitimine kadar devam etmektedir. Bunun ana sebebi ise vücudumuzda bulunan ve boy uzamasını sağlayan büyüme plaklarının ergenlik bitimine kadar aktif olarak çalışmasıdır. Ergenlikten sonra kapanarak aktifliklerini yitiren büyüme plakları artık boy uzamasına katkı sağlamayacağından ötürü boy uzaması durmaktadır. Bu yüzden de ilk olarak belirtmemiz gereken nokta ergenlikten sonra 10 cm boy uzaması mümkün değildir

Ergenlik bitiminden önce ise kişinin yaşı ne olursa olsun boy uzama miktarına dair bir çıkarım yapmak mümkün değildir. Boy uzunluğu genetik faktörlerin yanı sıra beslenme şekli, genel sağlık durumu, kronik rahatsızlıklar ve spor rutinine göre şekillenmektedir. Bu yüzden de kişinin uzama miktarı bireyseldir ve herhangi bir tahminde bulunmak mümkün değildir. 12 yaşında bir çocuk 10cm uzayabilirken, aynı yaşta başka bir çocuk daha fazla ya da daha az uzayabilmektedir. Bu yüzden de özellikle çocuklar için eğer herhangi mevcut bir rahatsızlık yoksa boy uzaması ve gelişim için ana odaklanılması gereken nokta sağlıklı bir beslenme düzenidir.

Ergenlikten Sonra Boy Uzar mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi büyüme plaklarının kapanmasına bağlı olarak ergenlikten sonra boy uzaması mümkün değildir. Bu noktada ister 1cm olsun isterse de 10cm olsun biyolojik olarak boy uzaması tamamen bitmektedir. Durum böyle olunca pek çok kişi ergenlik sonrasında boylarını uzatmak için boy uzatma ilaçları, büyüme hormonu ve ameliyat gibi yöntemlere başvurmaktadır. Fakat bu yöntemlerle de ilgili ne yazık ki doğru bilinen pek çok yanlış söz konusudur. Kısaca bu tedavi yöntemlerini özetlemek gerekirse;

 • Boy uzatma ilaçları: Ergenlik sonrasında boy uzamasını biyolojik olarak mümkün değildir. Bu yüzden de kullanılacak herhangi bir ilaç ya da takviye edici gıdanın kişiler üzerinde etkisi olmayacaktır. Özellikle boy uzatma ilaçları konusunda bilinçli olmalı ve bir ortopedi doktoruyla görüşmeden kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilaçların boy uzamasına katkısı olmamasının yanı sıra ciddi yan etkileri de olabilmektedir. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmalı ve sağlığınızı riske atacak herhangi bir yöntem denememelisiniz. Çocuklarının kullanımı için ise kesinlikle uygun olmadığını özellikle belirtmek isteriz.
 • Büyüme hormonu tedavisi: Bilinenin aksine büyüme hormonu tedavisi yetişkinler için tercih edilen bir tedavi yöntemi değildir. Yalnızca doktorun reçete ettiği durumlarda büyüme ve gelişme rahatsızlığı olan çocuklara uygulanmaktadır. Bu yüzden de ergenlik sonrasında boyunu uzatmak isteyen bireylerin tercih edebileceği bir yöntem değildir.
 • Boy uzatma ameliyatı: Özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelmeye başlayan boy uzatma ameliyatı ergenlik çağını tamamlamış bireylerin boyunu uzatmak için uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Boy uzatma ameliyatı gerçek sonuç veren tek boy uzatma yöntemidir. Fakat ameliyat olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak gerekli doktor muayenelerini olumlu şekilde tamamlamaları gerekmektedir. 

Boy uzatma ameliyatı ciddi bir cerrahi operasyondur; bu yüzden de hastaların gerekli sağlık muayenelerinden geçmeleri ve psikolojik olarak da bu sürece hazırlıklı olmaları çok önemlidir. Eğer ergenlik çağınızı tamamladıysanız ve boy uzatmak için etkili bir yöntem arıyorsanız boy uzatma ilaçları ve büyüme hormonu tedavisi gibi yöntemlerden uzak durmanız oldukça önemlidir. Eğer daha önce kullandıysanız da bir doktorla görüşerek destek almanızı tavsiye ederiz.

Boy uzatma ameliyatı ile ilgili detaylı sorularınız için hasta temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.