Boy Uzatma Sürecinde Fizyoterapi

Fizik Tedavi

Fizik tedavi uzatma süreci boyunca oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası ilk 2-3 ay boyunca haftada en az 4 ila 5 fizyoterapi seansı planlanmalıdır. İlerleyen aylarda kaç fizyoterapi seansı alınması gerektiğini belirlemek için doktora başvurulmalıdır. Boy Ameliyatı ekibi olarak, bu hizmeti hastalarımız için en iyi şekilde sağlıyoruz. Burada kaldığınız süre boyunca, deneyimli fizyoterapistlerimizin desteğiyle iyileşme süreciniz daha verimli ve sağlıklı bir şekilde ilerler. 

Uzama sürecinizin her aşamasında her bir hastamız Boy Ameliyatı ekip üyelerinden biri tarafından eşlik edilecektir. Boy Ameliyatı ekibi üyeleri bizimle kaldığınız süre boyunca ulaşılabilir durumdadır. Her hastamız, yetenekli ve kendini işine adamış ekibimizden birinci sınıf bakım alır.

Boy Uzatmada Fizik Tedavi

Boy uzatma sürecinde fizyoterapi ve egzersizler çok büyük bir öneme sahiptir, sağlıklı bir boy uzatma deneyiminden ayrı düşünülemezler. Neden boy uzatma sürecinde fizyoterapi almanın ve günlük egzersizleri yapmanın bu kadar önemli olduğunu açıklayalım.

Eğer bacak uzatma ameliyatları hakkında biraz araştırma yaptıysanız, kemiklerin osteotomi (cerrahi kırma) denilen bir yöntemle kırılarak uzatıldığını muhtemelen biliyorsunuzdur. Kemikler uzadıkça çevresindeki tüm yumuşak dokular; kan damarları, sinirler, kaslar ve tendonlar gerilir. Bu dokular bu gerilime belirli bir noktaya kadar dayanabilir ancak çoğu hasta bu süreçte en az 5-7 cm’lik boy uzaması istediği için, bu gerilim acıya neden olur, ayak ve bacakların hareket kabiliyetini kısıtlar.

Fiziksel aktiviteler sayesinde kaslarımızı daha esnek, daha güçlü ve daha büyük görünümlü hale getirebileceğimiz bilinen bir gerçektir. Bu durum bacak uzatma için de geçerlidir. Fizyoterapinin ve esneme egzersizlerinin yardımıyla, bacaklarımızı daha esnek hale getirmeye ve kemiklerin artan uzunluğuna alıştırma yeteneğine sahibiz.

Fizik tedavi, boy uzatma ameliyatı süreci için hayati bir öneme sahiptir, aksi takdirde yumuşak dokularda anormal bir gerilme oluşur ve bu da şiddetli acıya neden olarak yürümeyi neredeyse imkansız hale getirir. Daha ciddi durumlarda, eğer bu gerilme altında uzama süreci devam ederse sinir hasarına bile neden olabilir.

Hastalarımızın kendi başlarına bazı egzersizler yaptığı doğru olsa da, sağlıklı bir uzama süreci için dış yardım olmadan yapılan bu egzersizlerin yetersiz olduğu kanıtlanmıştır. Hastalar kendi egzersiz programlarında tutarlı ve disiplinli olsalar bile, profesyonel bilgiye sahip olmadan kaslarını yeterince zorlamayabilirler. Profesyonel ve deneyimli bir fizyoterapist, hastanın sınırlarını zorlayacak ve onların konfor bölgelerinden çıkmalarına ve hareket aralıklarını artırmalarına yardımcı olacak şekilde yardımcı olacaktır.

Hidroterapi

Hidroterapinin, diğer bir deyişle Su Tedavisinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Aslında Hidroterapi ılık bir havuz içerisinde hastanın fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi hareketleri yaparak kaslarını açması ve böylece hastanın ağrılarının hafiflemesidir. Hidroterapi, özellikle Precice 2 hastalarımıza uzama süreçleri boyunca önerilmektedir çünkü Precice 2 çivileri hastaların bacaklarına yerleştirildikten sonra hastalar bacaklarına çok fazla ağırlık veremezler. İntramedüller iç çivilerin kırılma riski nedeniyle Precice 2 hastaları yalnızca yatakta fiziksel terapi yapabilirler. Ancak Hidroterapi ile suyun kaldırma kuvveti sayesinde ayakta da egzersiz yapma kabiliyetine sahip olurlar.

Bu yazımızdan Hidroterapi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilir ve hastalarımızdan birinin Hidroterapi seansı videosunu izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Online Görüşme

Online
Görüşme

Canlı Destek Botu
Online Görüşme

Canlı
Destek AI

BoyAmeliyatı AI Asistan X

Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.