Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Boy uzatma ameliyatı nedir

Kısa boylu olmanız günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, alışveriş yapmak, yeni insanlarla tanışmak, göz önünde olmak sizin için çekilmez hal almışsa ve büyüme plaklarınız da artık kapanmışsa boyunuzun uzaması için tartışmasız ‘tek’ yöntem estetik boy uzatma ameliyatıdır.

Ameliyatla kemiklerinizin arası açılarak kemiğin muhteşem özelliğinden faydalanılarak günlük 1 mm uzamanız sağlanır. Günden güne bacağınızın uzadığını siz de fark edersiniz. Bunun için her gün aynaya bakmanız yeterli. Zamanla eşyaların daha aşağıda kaldığını ve yükseldiğinizi fark edersiniz. Etrafınızdaki kişiler de uzadığınızı fark ederler.

Boy Uzatma Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

a) İlizarov yontemi: İlk bulunan yöntemdir. Ve en ucuz yöntemdir. Halkalı demirlerle bacağınıza ince çiviler geçirilir. Yeni yöntemlere göre enfeksiyon riski daha fazla ve konforu daha azdır. Daha ağrılıdır. Ayrıntılı bilgi için: İlizarov Yöntemi Hakkında Detaylar

b) Intramedüller yöntem (Precice): bu yöntemi Türkiye’de az sayıda doktor yapmaktadır. Kemiğin içine motorlu çivi takılmaktadır. Dışarıdan bir şey belli olmaz. Uzaktan kumandayla uzamanız gerçekleşir. En konforlu yöntemdir. Ama özellikle uzatma döneminde bacağınıza baskı yapıp yürümeniz tavsiye edilmez. Ve en pahalı yöntemdir. Ayrıntılı bilgi için: Precice Yöntemi Hakkında Detaylar

Öncelik, intramedüller

c) Holyfix yöntemi: bacağın sadece bir yönüne takılan bir cihaz kullanılır. İlizarova kıyasla daha konforludur ve enfeksiyon riski çok azdır. Fiyatı ise ilizarov ve fitbone yöntemleri arasındadır. Yani ilizarovdan pahalı precice-dan ucuzdur. Yaklaşık 10 ayınızı ayırmanız önerilir. Ayrıntılı bilgi için: Holyfix Yöntemi Hakkında Detaylar

 

 

d) Kombine yöntem: son yıllarda en çok tercih edilen yöntemdir. Hem klasik yöntemler gibi cihaz bacağınızda uzun süre kalmaz hem de fiyat açısından daha makuldur. 3-4 ayda cihazdan kurtulur 5-6 ayda iyice toparlanır 7-8 ayda normale dönersiniz. Ayrıntılı bilgi için: Kombine Yöntem Hakkında Detaylar

Yöntemlerle ilgili daha detaylı bilgi için bakınız: Ameliyatla Boy Uzatma Yöntemleri

Fiyatları çok fazla yazamıyoruz. Çünkü boy uzatma ameliyatı fiyatları ameliyatı yapan doktora ve yönteme göre değişmektedir.
Bu bir ameliyat yöntemi olsa da sonuç itibariyle tamamen estetik bir yöntemdir. Boy Uzatma ameliyatları biraz zaman alsa da en nihayetinde eski sağlığınıza kavuşur istediğiniz sporları yapabilirsiniz. Ne kadar zaman gerektiği olacağınız yönteme göre değişir
Tek seansta 6-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacağınız uzatıp 10-14 cm uzayabilirler. Uzatmalarda bacağınızın esnekliği de önemlidir. Bacaklarınız ne kadar esnekse uzatma sırasında o kadar rahat edersiniz.

Boy uzatma ameliyatı için karar verirken doktor ve yöntem konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Doktorlar, ameliyat olanlar ve yöntemler ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için ayrıca boyuzatmaameliyati.com sitesini de ziyaret etmenizi öneririz.

Merak ettiğiniz sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Numarınızı bırakın, biz sizi arayalım...
Share:

Yorumlar14

Yorum Ekle
 • bu ameliyat yaş aralığı varmı

  • Uzatma ameliyatları gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 45-50 yaşlarına kadar yapılabiliyor.

 • hangi yaşlar için geçerli bu ameliyatlar birde kaç ay yürüyemiyoz …uzun bir süreç mi

  • kemik uzatma ameliyatları, büyüme plakları kapandıktan sonra tetkiklerin ardından 40-45 yaşlarına kadar yapılabiliyor. Genellikle ameliyattan 1-2 gün sonra hastalar; walker, koltuk değneği kullanarak veya desteksiz olarak yürüyebiliyor. Zorluk derecesi ameliyat olunan yöntem ve hastanın kendisine bağlı olarak değişebiliyor. Genel olarak bilgi vermek gerekirse estetik amaçlı uzatma ameliyatlarının kolay bir süreç olmadığı söylenebilir.

 • ameliyatın ortalama fiyatı nedir? ve günlük yaşantımı etkileyecek olumsuz bir durum olur mu ?

  • Boy uzatma ameliyatı fiyatı hakkında buradan net bilgiler veremiyoruz. Dilerseniz iletişim sayfamızdan sorabilirsiniz. Günlük hayatınızı evet yürüme kabiliyetinizi sorunsuz kazanana kadar etkileyecektir. Bu süreç ameliyatı olacağınız yönteme göre b 4 ay ile 1 yıl arasında değişebilir.

 • Yaşım 18 boyum 1.68 civari daha ne kadar ızayabilirim

  • Erkeklerde boy uzaması maksimum 21 yaşına kadar devam ediyor. Birçok durumda ise daha erken durabiliyor. Uzamanın durduğu ve devam ettiği ile ilgili net bilgi almak için bir ortopedi veya endokrinoloji doktoruna görünüp büyüme plaklarınıza baktırabilirsiniz.

 • yaşım 16 boyum1 .48 30 cm uzmam münkünmü

  • Merhaba, yaşınız gereği büyüme plaklarınız açık olmalı. Büyüme plakları açık olan kişilerde boy uzaması doğal olarak devam edeceği için boy uzatma ameliyatı yapılmaz. 30 cm çok yüksek bir istek boyunuz uzayabilir ama 30cm uzaması oldukça düşük bir ihtimal. Endokrinoloji doktoruna gidebilirsiniz, doktorunuz eğer uygun görürse boyunuzun uzaması için gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

 • Şimdi benimde aynı şekilde ruh sıkıntım var her gün sıkıntı yapıyor ve hayatı olumsuz etkiliyor boy 168 yaş 17 sizce 25 cm uzatmak mümkünmüdür yanı her bacak içinde geçerlidir ve buarada bilgiler için teşekkür ederim

  • Merhaba Yiğit bey,
   Yaşınız henüz 17. Yani büyüme plaklarınız henüz kapanmamış olabilir. Öncelikle bir endokrinoloji doktoruna görünüp uzama potansiyeliniz hakkında bilgi alın. Eğer kapanmışsa o zaman boy uzatma ameliyatı olmayı düşünebilirsiniz. Boy uzatma ameliyatı fiyatı, riskleri ve iyileşme süresi bakımından hastaları zorladığı için ancak boy takıntısı yüksek kişilere öneriyoruz. Estetik bacak uzatma ameliyatı sonrası tek seansta 6-8 cm iki ameliyatta ise 12-15 cm uzamak mümkün.

 • Merhaba, boy uzatma ameliyatı hakkında gerçekten çok açıklayacı ve öğretici biligler sunmuşsunuz. Bu özgün bilgiler için çok teşekkürler. Özellikle ameliyat için anlattığınız son yöntemler çok bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık.

  • Çok teşekkür ederiz 🙂 Bu yorumları okudukça daha yararlı olmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Bir cevap yazın