Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Boy uzatma ameliyatı nedir günümüzde artık daha fazla, araştırmaları yapılmaya başlandı.Kısa boylu olmanız günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, alışveriş yapmak, yeni insanlarla tanışmak, göz önünde olmak sizin için çekilmez hal almışsa ve büyüme plaklarınız da artık kapanmışsa boyunuzun uzaması için tartışmasız ‘tek’ yöntem estetik boy uzatma ameliyatıdır.

Ameliyatla kemiklerinizin arası açılarak kemiğin muhteşem özelliğinden faydalanılarak günlük 1 mm uzamanız sağlanır. Günden güne bacağınızın uzadığını siz de fark edersiniz. Bunun için her gün aynaya bakmanız yeterli. Zamanla eşyaların daha aşağıda kaldığını ve yükseldiğinizi fark edersiniz. Etrafınızdaki kişiler de uzadığınızı fark ederler.

Boy Uzatma Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

a) İlizarov Yöntemi:

İlk bulunan yöntemdir. Ve en ucuz yöntemdir. Halkalı demirlerle bacağınıza ince çiviler geçirilir. Yeni yöntemlere göre enfeksiyon riski daha fazla ve konforu daha azdır. Daha ağrılıdır. Ayrıntılı bilgi için: İlizarov Yöntemi Hakkında Detaylar

b) Intramedüller Yöntem (Precice):

bu yöntemi Türkiye’de az sayıda doktor yapmaktadır. Kemiğin içine motorlu çivi takılmaktadır. Dışarıdan bir şey belli olmaz. Uzaktan kumandayla uzamanız gerçekleşir. En konforlu yöntemdir. Ama özellikle uzatma döneminde bacağınıza baskı yapıp yürümeniz tavsiye edilmez. Ve en pahalı yöntemdir. Ayrıntılı bilgi için: Precice Yöntemi Hakkında Detaylar

c) Holyfix Yöntemi:

bacağın sadece bir yönüne takılan bir cihaz kullanılır. İlizarova kıyasla daha konforludur ve enfeksiyon riski çok azdır. Fiyatı ise ilizarov ve fitbone yöntemleri arasındadır. Yani ilizarovdan pahalı precice-dan ucuzdur. Yaklaşık 10 ayınızı ayırmanız önerilir. Ayrıntılı bilgi için: Holyfix Yöntemi Hakkında Detaylar

d) Kombine Yöntem:

son yıllarda en çok tercih edilen yöntemdir. Hem klasik yöntemler gibi cihaz bacağınızda uzun süre kalmaz hem de fiyat açısından daha makuldur. 3-4 ayda cihazdan kurtulur 5-6 ayda iyice toparlanır 7-8 ayda normale dönersiniz. Ayrıntılı bilgi için: Kombine Yöntem Hakkında Detaylar

Yöntemlerle ilgili daha detaylı bilgi için bakınız: Ameliyatla Boy Uzatma Yöntemleri

Fiyatları çok fazla yazamıyoruz. Çünkü boy uzatma ameliyatı 2020 fiyatları ameliyatı yapan doktora ve yönteme göre değişmektedir.
Bu bir ameliyat yöntemi olsa da sonuç itibariyle tamamen estetik bir yöntemdir. Boy Uzatma Ameliyatları biraz zaman alsa da en nihayetinde eski sağlığınıza kavuşur istediğiniz sporları yapabilirsiniz. Ne kadar zaman gerektiği olacağınız yönteme göre değişir
Tek seansta 6-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacağınız uzatıp 10-14 cm uzayabilirler. Uzatmalarda bacağınızın esnekliği de önemlidir. Bacaklarınız ne kadar esnekse uzatma sırasında o kadar rahat edersiniz.

Boy uzatma ameliyatı nedir sorusunun cevabı için daha fazla araştırma yapmalı ve karar verirken doktor ve yöntem konusunda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Doktorlar, boy uzatma ameliyatı olanlar ve yöntemler ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için ayrıca boyuzatmaameliyati.com sitesini de ziyaret etmenizi öneririz.

Merak ettiğiniz sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 Yorumlar

 • Mustafa
  16 Temmuz 2020, 23:35

  İyi günler diliyorum ben aktif olarak bi iste calisiyorum ve senelik iznime ayrilip bu ameliyati yapabilirim o da 20 gün. 20 gün sonra normal bi sekilde yuruyerek isimi yapabilir miyim? Yoksa kalkmamiz sakincali ve aylar alir mi?

  • Admin
   17 Temmuz 2020, 11:48

   merhabalar hayırlı günler.
   tek ameliyat ile:
   minimum 6 cm
   ortalama 7 cm
   maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir.

   ortalama 7 cm üzerinden size süreci anlatıyorum:

   Boy uzatma ameliyatı büyüme plakları kapanmış kişilere uygulanıyor. Ameliyatla kemiklerinize uzatma cihazı takılıyor. Ve kemiğiniz bu ameliyatta uzayabilecegi bir noktadan kesiliyor. Ameliyat sonrası cihaz yardımıyla kemikleriniz her gün 1 mm aralanıyor. Ve vücut da kendi özelliği gereği açılan boşluğu yeni kemik dokusuyla dolduruyor. Böylelikle günde 1 mm, 10 günde 1 cm, 70 günde 7 cm uzamış oluyorsunuz.

   70 günden sonra 2-6 hafta içinde kemikte yeterli kaynama görüldüğü anda dış cihazlarınız çıkarılır. sonrasında normal hayatınıza dönüyorsunuz. yani 3-4 aylık süreciniz oluyor.

   işiniz masa başı ise süreç içinde de bir haftadan sonra işinize gidip gelebilirsiniz. fakat tempolu sürekli ayakta olmanız gereken bir işiniz varsa süreç tamamlandıktan sonra işinizi yapabilirsiniz. 5-6 ay sonra ancak işinizi yapabilirsiniz.
   süreç içinde koltuk değneği ile destek alarak yürüyebilirsiniz gezebilirsiniz ama bu iş yapmanıza yeterli olmaz çünkü cihaz yardımı ile kemikleriniz uzarken kas ve sinirleriniz gerilmeye başlıyor bu gerginliğin oluşturacağı ağrı olacak yürürken zorlanma olacak bunları esnetmek için egzersiz yapmanız gerekiyor. süreçten sonra işinizi yapabilirsiniz.

 • Mustafan
  6 Ocak 2020, 02:22

  Merhabalar Ben 19 yaşındayım boyun 163 bende uzamam istiyorum ama 8 cm için degil oldugum zaman en az 12 – 15 veya mümkünse biraz üstünde uzamak istiyorum ama tek ameliyatla bunlar olmuyor denmiş iki ameliyat olup 2 keremi ameliyat ücreti ödememiz gerekiyor tek seferde bacağımımızın hem üst hem alt bölgesine demir takılıp uzama ihtimalimiz yokmudur ?

  • Admin
   8 Ocak 2020, 13:00

   Merhabalar
   Her zaman önemli olan sağlığınız.. Doktorlarımız da mümkün olan sağlıklı sınırlar içerisinde uzatma işlemini gerçekleştiriyor. Bu rakamlar tek ameliyat için genellikle 6-8 cm. Daha fazlasını zorlamak sağlığınızı tehdit edebilir. Para tekrar kazanılır ama kaybedilen sağlık sadece pişmanlık getirir. O yüzden daha cazip teklifler yerine daha sağlıklı olanları kabul etmek geleceğiniz için daha iyi olabilir. Tek seferde 4 cihaz ise sağlığınızı riske atar. Vücudunuzu bu denli zorlamak kemik kaynamama problemini ve hareket kısıtlılığını meydana getirir. Fiyat konusunda da çok bi avantajı olmaz.

 • Melike
  12 Ekim 2019, 13:38

  Merhabalar benim kızımın sağ femur kısalığı var doğuştan kıkırdak kemiği oluşmadığı için şu anda 12 yaşında boy uzatma ameliyatı olmak için kıkırdak kemiğinin oluşması şartmı

  • Admin
   13 Ekim 2019, 11:08

   merhabalar Melike hanım
   öncelikle geçmiş olsun.
   uzatma ameliyatı yapılabilir. uzatma ameliyatları kıkırdakları kapanmış normal uzaması durmuş kişilere uygulanıyor. femur kemiği içerden kesiliyor ve uzatma cihazları takılıyor cihaz yardımı ile günde 1 mm olarak uzatması yapılıyor. şuan gelişimi devam ettiği için sağ bacak uzaması durmuş fakat sol bacak uzamaya devam ediyor mu bu önemli buna bakılır. sağ femur ameliyat ile uzatılırken sol bacak normal uzamaya devam ediyorsa ikinci ameliyat gerekebilir. şuan iki bacak arasında ki uzunluk farkı kaç cm.

 • Enes
  10 Eylül 2019, 14:32

  Merhaba yaşım 15 boyum 1.70 yaşıtlarım benden uzun elimin fotosu çekildi ve kemik yapımın 2 yaş geriden geldiğini ögrendim boyumun uzamsında bu etken mdir uzarmıyım daha kafama taktım baya boy uzatma ameliyatını

  • Admin
   11 Eylül 2019, 07:26

   merhabalar Enes bey
   elinizin röntgeni çekilerek anlaşılabiliyor merak etmeyin bu sizin için güzel haber 🙂
   daha uzarsınız 2 yıl geriden gelmesi iyidir epifiz plaklarınız açıktır. uzamanızı hızlandırmak desteklemek için bacak esnetme egzersizleri barfiks basketbol oynarsanız sizin için iyi olabilir. şuan boyunuz 1.70 uzatma ameliyatını kafanıza takmayın daha uzamanız olur.

 • Veysel
  6 Nisan 2019, 08:23

  Merhaba iyi gunler. Yasim 22 boyum 1.68. Sizce plaklar kapanmis mi yoksa 1-2 yil daha mi bekliyim boy uzamasi icin yoksa ameliyata baslayayim mi? Teskkurler..

  • Admin
   7 Nisan 2019, 06:55

   merhabalar Veysel bey
   erkeklerde büyüme plakları 21 yaşına kadar kapanmış olur. ortopedi doktoruna gidip sol elinizin röntgenini çektirip epifiz plaklarınızın açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • Tolga
  12 Mart 2019, 07:39

  Merhaba ben 20 yaşındayım 160 boyundayım ellerim filanda normal yetişkin bir insan eline göre küçük aşırı bir küçüklük değil ama tam yetişkin değil işte. Ayrıca Anne ve babamın boylarını topladım ve bu kadar kısa olmam normal değil. Hayatımın çoğu evde geçti psikolojik problemler yüzünden bu yüzden gelişimim en aktif olmam gereken dönemlerde durmuş olabilir. Sizce önce bir doktora görünmeli miyim? yani 20 yaşında olmama rağmen büyüme plakları hala kapanmamış olabilir mi böyle bir ihtimal olabilir mi sizce varsa çok iyi olacak ama yoksa da 7 cm uzamak isterim yani öyle çok çok uzunlukta gözüm yok ve bir ameliyatta olur mu 7 cm? şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. umarım zaman ayırırsınız ve görürsünüz.

  • Admin
   22 Mart 2019, 09:59

   merhabalar Tolga bey
   erkeklerde 21 yaşına kadar epifiz plakları açık olabiliyor bunu öğrenmek için ortopedi doktoruna görünüp sol elinizin röntgenini çekerek öğrenebilirsiniz umarım açıktır.
   ameliyat ile uzatma:
   minimum 6 cm
   ortalama 7 cm
   maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir.

 • Uzra
  21 Şubat 2019, 21:42

  Iyi gunler rasitiz bagli iki bacaktada egrilik var artik hareket etmemi engelliyor ozellikle yukari bacagimda egrilik arti 36 yasindayim 10 cm boy uzatmasi ve bacak duzelmesi nekadar surer bu sure zarfinda cok agri ilacakmi korkularimda var

  • Admin
   22 Şubat 2019, 07:41

   iyi günler
   Öncelikle geçmiş olsun
   Bacak eğriliği düzeltilmesi ve uzatılması tek ameliyatta planlanabilir. Yalnız ameliyat öncesi gerekli kemik taramalarının yapılması gerekiyor. Tek ameliyatla 6-8 cm uzatma sağlanabilir. Bacağınızın düzelmesiyle de eğriliğinizin derecesine bağlı olarak 0.5-3 cm kadar boyunuz da uzayacağı için tek ameliyatla istediğiniz miktarı elde edebilirsiniz. Bu süreçte hastaya göre bariz değişmekle birlikte ağrılarınız oluyor evet. Dayanılmaz ağrılar değiller fakat yine de sabır gerektirebilir. Bu dönemi daha rahat geçirmeniz için doktorlar genellikle güçlü ağrı kesiciler yazıyorlar.

 • napacan
  15 Ağustos 2018, 16:01

  bu ameliyat yaş aralığı varmı

  • Admin
   18 Ağustos 2018, 13:36

   Uzatma ameliyatları gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 45-50 yaşlarına kadar yapılabiliyor.

 • halil
  14 Ağustos 2018, 13:02

  hangi yaşlar için geçerli bu ameliyatlar birde kaç ay yürüyemiyoz …uzun bir süreç mi

  • Admin
   23 Ağustos 2018, 07:03

   kemik uzatma ameliyatları, büyüme plakları kapandıktan sonra tetkiklerin ardından 40-45 yaşlarına kadar yapılabiliyor. Genellikle ameliyattan 1-2 gün sonra hastalar; walker, koltuk değneği kullanarak veya desteksiz olarak yürüyebiliyor. Zorluk derecesi ameliyat olunan yöntem ve hastanın kendisine bağlı olarak değişebiliyor. Genel olarak bilgi vermek gerekirse estetik amaçlı uzatma ameliyatlarının kolay bir süreç olmadığı söylenebilir.

 • EMRE ÇAM
  30 Temmuz 2018, 07:45

  ameliyatın ortalama fiyatı nedir? ve günlük yaşantımı etkileyecek olumsuz bir durum olur mu ?

  • Admin
   30 Temmuz 2018, 08:49

   Boy uzatma ameliyatı fiyatı hakkında buradan net bilgiler veremiyoruz. Dilerseniz iletişim sayfamızdan sorabilirsiniz. Günlük hayatınızı evet yürüme kabiliyetinizi sorunsuz kazanana kadar etkileyecektir. Bu süreç ameliyatı olacağınız yönteme göre b 4 ay ile 1 yıl arasında değişebilir.

 • Kerem
  30 Temmuz 2018, 07:11

  Yaşım 18 boyum 1.68 civari daha ne kadar ızayabilirim

  • Admin
   30 Temmuz 2018, 08:43

   Erkeklerde boy uzaması maksimum 21 yaşına kadar devam ediyor. Birçok durumda ise daha erken durabiliyor. Uzamanın durduğu ve devam ettiği ile ilgili net bilgi almak için bir ortopedi veya endokrinoloji doktoruna görünüp büyüme plaklarınıza baktırabilirsiniz.

   • Gül
    27 Ekim 2019, 02:47

    Yeni 20 yaşıma girdim boyum 161-163 arası tam hatırlamıyorum en 10 en fazla 12 santim kadar uzamak istiyorum sizce plaklar kapanmış mıdır

    • Admin
     27 Ekim 2019, 10:37

     merhabalar Gül hanım
     kızlarda 18 yaşından sonra büyüme epifiz plakları kapanıyor. yine de isterseniz ortopedi doktoruna gidip sol elinizin röntgenini çekerek epifiz plakları açık mı kapalı mı öğrenebilirsiniz.
     tek ameliyat ile:
     minimum 6 cm
     ortalama 7 cm
     maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir.

     ikinci ameliyat ile de: 6-8 cm uzatma sağlanabilir.

     iki ameliyat ile toplam: 12-16 cm arasında uzatma sağlanabilir.

 • ceren
  24 Temmuz 2018, 07:44

  yaşım 16 boyum1 .48 30 cm uzmam münkünmü

  • Admin
   25 Temmuz 2018, 10:30

   Merhaba, yaşınız gereği büyüme plaklarınız açık olmalı. Büyüme plakları açık olan kişilerde boy uzaması doğal olarak devam edeceği için boy uzatma ameliyatı yapılmaz. 30 cm çok yüksek bir istek boyunuz uzayabilir ama 30cm uzaması oldukça düşük bir ihtimal. Endokrinoloji doktoruna gidebilirsiniz, doktorunuz eğer uygun görürse boyunuzun uzaması için gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

 • Yiğit
  15 Mayıs 2017, 09:43

  Şimdi benimde aynı şekilde ruh sıkıntım var her gün sıkıntı yapıyor ve hayatı olumsuz etkiliyor boy 168 yaş 17 sizce 25 cm uzatmak mümkünmüdür yanı her bacak içinde geçerlidir ve buarada bilgiler için teşekkür ederim

  • Admin
   29 Ekim 2017, 06:23

   Merhaba Yiğit bey,
   Yaşınız henüz 17. Yani büyüme plaklarınız henüz kapanmamış olabilir. Öncelikle bir endokrinoloji doktoruna görünüp uzama potansiyeliniz hakkında bilgi alın. Eğer kapanmışsa o zaman boy uzatma ameliyatı olmayı düşünebilirsiniz. Boy uzatma ameliyatı fiyatı, riskleri ve iyileşme süresi bakımından hastaları zorladığı için ancak boy takıntısı yüksek kişilere öneriyoruz. Estetik bacak uzatma ameliyatı sonrası tek seansta 6-8 cm iki ameliyatta ise 12-15 cm uzamak mümkün.

 • merve yılmaz
  6 Şubat 2017, 09:09

  Merhaba, boy uzatma ameliyatı hakkında gerçekten çok açıklayacı ve öğretici biligler sunmuşsunuz. Bu özgün bilgiler için çok teşekkürler. Özellikle ameliyat için anlattığınız son yöntemler çok bilgilendirici olmuş emeğinize sağlık.

  • Admin
   2 Mart 2017, 17:32

   Çok teşekkür ederiz 🙂 Bu yorumları okudukça daha yararlı olmak için elimizden geleni yapıyoruz.