Evde Boy Uzatma için 3 Etkili Yöntem

Günümüzde pek çok kişi boy kısalığından şikayet etmekte ve bu yüzden de bu kişiler bazen doğal yöntemlerle boy uzatmaya bazen de tıbbi yöntemlerle boy uzatmaya başvurabilmektedir. Söz konusu boy uzatmak olduğunda ilk belirtmemiz gereken husus boy uzamasının pek çok faktöre bağlı olduğudur. Bu faktörlerin ise bir kısmı genetik bir kısmı da dış etmenlere bağlıdır. Eğer siz de doğal yöntemlerle boyunuzu uzatmak istiyor ve evde boy uzatma yöntemlerini merak ediyorsanız yazımızda sizin için bunların detaylarından söz edeceğiz. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki ergenlik öncesinde spor ve beslenme boy uzatma etkili olsa da ergenlikten sonra bu yöntemlerle boy uzatmak mümkün olmamakla birlikte sadece postür düzeltme gibi yöntemlerle uzun gözükmek mümkündür. Buna ek olarak boy uzatma ameliyatı da ergenlikten sonra kalıcı olarak uzamak için tek seçenektir. Ancak bu ameliyatın ciddi bir cerrahi operasyon olduğunu unutmamalı ve ameliyata karar vermeden önce detaylı şekilde araştırma yapmalısınız.

Doğal Yöntemlerle Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

 1. Boy uzatan vitaminler,
 2. Boy uzatmaya yönelik beslenme programı,
 3. Boy uzatan egzersizler

Boy Uzatan Vitaminler Nelerdir?

Boy Uzatan Vitaminler Nelerdir? Doğal yöntemlerle boy uzatma

Eğer ergenlik çağındaysanız ve boyunuzun uzamasını istiyorsanız tükettiğiniz besinlerden aldığınız vitaminler oldukça önemli bir faktördür. Elbette tek başına boy uzatma için yeterli bir yöntem olmasa da gerekli diğer faktörlerle birlikte desteklendiğinde etkili olacaktır. Ancak ergenlik çağınız tamamlandıysa yani büyüme plaklarınız kapandıysa vitaminler ya da takviyeler boy uzatma konusunda yardımcı olmayacaktır. Şimdi hangi vitaminlerin boy uzamasına destek olduğuna geçelim.

 • A vitamini: Diğer isimleriyle retinol ve retinoik asit olarak bilinen A vitamini özellikle çocuklarda boy uzamasına yardımcı olan önemli bir vitamindir. Havuç, ıspanak, mercimek, marul, brokoli ve balkabağı gibi besinlerde bulunan bu vitamininin boy uzamasının yanı sıra pek çok farklı faydası da mevcuttur.
 • B12 vitamini: Pek çok farklı faydasıyla da bildiğimiz B12, kemik ve doku sağlığını destekleyerek boy uzamasına yardımcı olmaktadır. Daha çok deniz ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.
 • D vitamini: Kemik ve diş sağlığı üzerinde oldukça önemli etkileri olan D vitamini vücudun fosfor ve kalsiyum gibi önemli mineralleri emmesine yardımcı olmaktadır, bu durum ise boy uzatma noktasında oldukça etkilidir. D vitamini özellikle ton balığı, somon, uskumru, yulaf, tereyağı ve mantar gibi besinlerde bulunur.
 • K vitamini: Özellikle çocuklarda ve gençlerde kemik gelişimine katkısı olan K vitamini boy uzaması için oldukça önemli bir vitamindir. Daha çok yeşil sebzelerde bulunan K vitamini aynı zamanda meyveler ve yağlı tohumlarda da bulunmaktadır.

Boy Uzatan Beslenme Önerisi

Boy Uzatan Beslenme Önerisi

Boy kısalığı genetik faktörler, kronik rahatsızlıklar, kemik problemleri ve beslenme yetersizliği gibi pek çok faktörden kaynaklanabilir. Hangi problemden kaynaklanırsa kaynaklansın bu durum çocuklar için de yetişkinler için de önemli bir problemdir. Ergenlik sonrasında doğal yöntemlerle boy uzatmak tamamen mümkün olmasa da günlük yaşam tarzımıza entegre ettiğimiz bazı alışkanlıklarla gelişim görmemiz mümkündür. Yazımızın devamında günlük hayatınıza rahatlıkla uydurabileceğiniz boy uzatan bazı beslenme önerilerini listeledik.

 • Süt ve süt ürünleri: Hepimizin boy uzatma konusunda aşina olduğu süt ve süt ürünleri özellikle çocukların boy gelişimine önemli katkı sağlamaktadır. İçeriğindeki A, B,E ve D vitaminleri sayesinde boy uzamasına katkı sağlayan kefir, yoğurt ve diğer fermente süt ürünleri yetişkinler için de oldukça etkili bir boy uzatma yöntemidir.
 • Kuru meyveler: Kuru meyveler ve pestiller de ciddi bir kalsiyum kaynağıdır ve bu yüzden de boy uzamasında etkilidirler. Dilerseniz ara öğün olarak dilerseniz de tükettiğiniz süt ürünlerinin içerisine ekleyeceğiniz kuru meyveler sayesinde aldığınız kalsiyum miktarını arttırabilirsiniz.
 • Yağlı Tohumlar: Özellikle en başında susam gelen yağlı tohumlar büyüme hormonunu uyaran besin grupları içerisinde yer almaktadır. İçerdikleri yağ miktarı dolayısıyla tüketim oranına dikkat ettiğiniz sürece kalsiyum açısından zengin kabak çekirdeği, badem, fındık, fıstık ve keten tohumu boy uzamanıza katkı sağlayacaktır.
 • Baklagiller: En başında nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi ve barbunya gelen çinko ve magnezyum açısından zengin baklagiller de boy uzamasına yardımcı besinlerin arasındadır. Ara öğünlerinizde ya da akşam yemeklerinize dahil edeceğiniz bu besinler sayesinde boy uzamanıza katkı sağlayabilirsiniz.
 • Deniz ürünleri: Somon, palamut, uskumru ve ton balığı içeriğindeki faydalı yağlar sayesinde kemik gelişimine katkı sağlamaktadırlar. Düzenli aralıklarla tüketilen deniz ürünleri sağlıklı bir kemik yapısı ve boy uzamasına destek olacaktır.

Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzatma Egzersizleri

Boy uzatma egzersizleri bu noktada en verim alınabilecek yöntemler arasındadır. Evinizde yapacağınız basit fakat etkili bazı egzersiz hareketleriyle boy uzamanızı desteklerken postürünüzü de düzelterek daha uzun boylu gözükebilirsiniz. Ayrıca düzenli egzersizin yanına bir de yukarıda sizler için derlediğimiz beslenme önerilerine dikkat ederseniz sonuç almanız çok daha muhtemel olacaktır. Yazımızın devamında boy uzamasına katkı sağlayacak ve evinizde kolayca yapabileceğiniz egzersizleri derledik.

 • Köprü egzersizi: Köprü egzersizinin ana amacı vücudun esnemesidir. Düzenli olarak yapılması halinde kaslarınızın rahatladığını ve boy uzamanıza katkı sağladığını göreceksiniz. Ancak vücudunuzda herhangi bir sakatlık ya da farklı rahatsızlık varsa bu tür egzersizleri doktorunuza sormadan yapmamanız gerekir.
 • İp atlama: Eğer evinizde yeterli alanınız varsa ip atlama harika bir egzersiz olabilir. Boy uzamasına olan katkısıyla bilinen ip atlama aynı zamanda vücudunuzun sıkılaşmasına da yardımcı olur.
 • Zıplama: Hiçbir spor alete ya da geniş alana gerek olmaksızın dilediğiniz her yerde rahatlıkla yapabileceğiniz bir egzersiz türü olan zıplama boy uzamasına oldukça faydalıdır.
 • Kobra egzersizi: Daha çok omurga hareketini arttırmaya yönelik olan kobra egzersizi kaslarınızı güçlendirerek boyunuzun uzamasına yardımcı olur. Devamlı olarak yaptığınızda pek çok faydasını göreceğiniz bu egzersize eğer fiziksel bir rahatsızlığınız bulunuyorsa dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Söz konusu boy uzatma olduğunda doğal ve tıbbi yöntemler mevcuttur. Ancak şunu da tekrardan belirtmeliyiz ki özellikle gelişim çağı tamamlandıktan sonra boy uzaması pek mümkün değildir. Bu yüzden uyguladığınız yöntemler sonrasında mucizevi sonuçlar beklememeniz gerekmektedir. Eğer boyunuzun kalıcı olarak gözle görülür şekilde uzamasını istiyorsanız bu noktada doğal yöntemler yeterli kalmayacaktır; bunun yerine mevcut yöntem boy uzatma ameliyatı olacaktır; ancak bu operasyona uygun olup olmadığınız ise doktor muayenelerinden sonra belli olmaktadır. Boy uzatma ameliyatı hakkında detaylı bilgi için yazımıza göz atabilir ya da hasta temsilcilerimizle whatsapp ya da iletişim formu ile iletişime geçebilirsiniz.

+8.5cm Uzayan Boy Ameliyatı Hastamızın Ameliyat Öncesi Sonrası Resmi

Ayrıca boy uzatma ameliyatı olmuş hastalarımızdan biri olan Mehmet Bey’in tecrübe ve deneyimlerini de inceleyerek ameliyat süreci hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Boy uzatma yöntemleri noktasında bir diğer üzerinde durmamız gereken husus ise kronik rahatsızlıklar ve bedensel rahatsızlıklardır. Eğer herhangi bir fiziksel engeliniz ya da rahatsızlığınız bulunuyorsa, beslenme şeklinizde yapacağınız değişiklikler ya da günlük hayatınıza dair edeceğiniz egzersizler için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.