Stryde Yöntemi

Precice Stryde Yöntemiyle Boy Uzatma

Önemli Bilgilendirme: Ne yazık ki, Stryde çivilerinin piyasaya yeniden sürülmesi öncesinde, şirketin ayrıntılı test talebi nedeniyle üretici tarafından geri toplanmıştır. Çivilerin üretimine devam edilmesine rağmen, dağıtıcı firmanın açıklamasına göre, yeniden piyasaya sürülme tarihleri henüz netleşmemiştir. Stryde yöntemiyle ameliyat olmayı planlayan bireylerin, bu durumu dikkate alarak planlarını yapmaları gerekmektedir.

20’li yaşlarının başında olan Amerikalı hastamızın boy kısaltma ameliyatı süreci hem kendisi hem de ekibimiz için güzel ve sağlıklı bir deneyimdi. Boy kısaltma ameliyatı nedir merak ediyorsanız, öncelikle o yazımızı okumanızı ve sonrasında süreç tamamlandıktan sonra hazırladığımız bu yazıyı okumaya geçmenizi tavsiye ederiz.

Boy kısaltma ameliyatı iyileşme sürecinde doktorumuz ameliyattan sonraki ilk ayı hastamızın burada geçirmesini şiddetle tavsiye etmektedir çünkü eğer bir komplikasyon oluşacaksa bu ilk 1 ayki süreçte yaşanır, 1 ay tamamlandıktan sonra komplikasyon riski oldukça düşüktür.

Stryde çivileri Precice çiviyi üreten aynı şirket (NuVasive Specialized Orthopaedics (NSO)) tarafından üretilir ve tamamen aynı tasarımı taşır ancak yapım malzemeleri farklıdır. Başka bir deyişle intramedüller çivi sisteminin önceki “ PRECICE 2 ” versiyonunun daha yeni bir versiyonudur. Bu son iki gelişmiş çivinin arasında ince bir fark vardır, bu fark içinde kullanılan malzemedir. Precice 2 Titanyum alaşımından yapılmıştır, Stryde çivisi ise çelikten yapılmıştır, bu da Precice 2 çivisinden 4 kat daha güçlü olmasını sağlar. Çok önemli bir ayrıntıdır, çünkü doktorun hastaları Precice 2 çivisinden daha fazla ağırlık vermeye teşvik edebileceği anlamına gelir. Bunun yanı sıra bacaklara takılan harici metal bir aparat bulunmamaktadır. Bunlar uzun ve ağrılı tedavi süreleri, osteomiyelite yol açabilen iğne yolu enfeksiyonu gibi riskleri ortadan kaldırarak, geleneksel yöntemler olan harici cihaz ile uzatma yöntemlerine göre en dikkate değer avantajlardır.

Stryde çivileri, uzuv uzatmak için kullanılan Amerikan yapımı intramedüller çivilerdir. Çivinin içindeki mıknatıslarla etkileşime giren çivi uzatmak için bir Harici Uzaktan Kumanda (ERC) kullanılır. Hala test aşamasında olduğu için şuan uygulanmamaktadır.

precice stryde

 Precice Stryde yöntemi bileşenleri:

Uzaktan Kumanda (ERC);

Uzaktan Kumanda, üzerindeki düğmeye basarak uzamanın oluşmasını sağlayan taşınabilir manyetik bir cihazdır. Böylece kontrollü uzama gerçekleşir.

 

İntramedüller Çivi;

İntramedüller çivi veya çubuk, içerden sabitleme olarak kullanılır ve çelik alaşımından yapılır. Doktor, röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir. (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm or 12,5 mm)  Ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak gömülür.

precice stryde

Bu yazımızda daha çok iki yöntem arasındaki benzer ve Stryde çivisini farklı kılan yönler üzerinde duracağız.

Precice 2 ile Stryde arasındaki benzer özellikler:

 • Her iki çivi de tamamen bacak içerisinden(internal) uygulanan sistemler.
 • Uzatma işlemi diğer yöntemlere göre daha konforlu ve daha az ağrılıdır.
 • Uzatma mekanizmaları aynıdır.

Ancak Stryde çivisinin Precice 2 çivisinin dezavantajlarını ortadan kaldıran pek çok özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz.

Precice 2 ile Stryde arasındaki farklı özellikler:

 • Stryde çivisi Precice’dan daha güçlü ve daha sağlam ham maddeden yapılmıştır.
 • En önemli fark ise: Precice 2 sistemi uzatma dönemi boyunca hastanın tam ağırlığını kaldıramaz ve tek bacak uzatmada koltuk değneğine iki bacak uzatmada ise tekerlekli sandalyeye gerek vardır. Stryde ise hastanın tam ağırlığını taşıyabilir. Sadece ilk birkaç hafta koltuk değneklerine ihtiyaç duyulur ve sonrasında hasta desteksiz de yürüyebilir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlara Stryde yönteminde ihtiyaç yoktur
 • Precice sytrde çivisi Precice 2 çivisinden yaklaşık 2 kat daha pahalı ve bundan dolayı fiyatlar da 2 ye katlanabiliyor. Fiyat bilgisini ameliyat olmak istediğiniz doktorlardan muayene olmak yoluyla öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi Stryde çivisi Precice çivisinin dezavantajlı yönlerini kaldırmak ve hastaya daha fazla hareket kabiliyeti kazandırmak için tasarlanmıştır.Şu anda Stryde çivisinin dezavantajı dünya çapında sınırlı kullanımıdır.

Precice Stryde şuanda yalnızca birkaç ülkede kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de; Türkiye.

Bütçeniz kısıtlıysa kendiniz için aşağıdaki uzatma yöntemlerini de inceleyebilirsiniz.

Precice 2: Günümüzde kullanılan en gelişmiş ve en konforlu tekniktir ve ülkemizde de birçok doktor tarafından uygulanmaktadır. Fiyatının yüksek oluşu ve ameliyat sonrası uzatma döneminde hastanın ağırlığını taşıyamaması en büyük dezavantajıdır.

Kombine Yöntem: Cihaz çıkarma süresi 3-4 ay ve fiyatları tamamen içeriden sistemlere göre daha hesaplı olduğu için Türkiye’de en çok tercih edilen kemik uzatma tekniğidir.

Holyfix: Monolateral(tek taraflı) olarak uygulanan yöntem ilizarov tekniğinin dezavantajlı yönlenlerini gidermek için tasarlanmıştır.

İlizarov: Bilinen ilk kemik uzatma yöntemidir ve günümüzde geliştirilmiş versiyonu uzatma ameliyatı dâhil kemik eğriliği ve parçalı kırıklarda dahi uygulanmaktadır.

Stryde çivisi veya diğer uzatma yöntemleri hakkında sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  çi

  .fiyat-al-email{width: 85% !important; margin-right: 1%;}@media only screen and (max-width: 750px) {.fiyat-al-email{width: 63% !important;}

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  274 Yorum

  • enes kurtoglu
   5 Mart 2024, 02:01

   merhabalar, 21 yaşında 162 boyunda erkek bir bireyim. biyolojimin el verdiği en üst limite kadar uzamak istiyorum (175civarı). Detaylı bir şekilde ameliyat fiyat süreç gibi bilgi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı
    5 Mart 2024, 09:46

    Merhaba 🌸
    Boy uzatma ameliyatı büyüme plakları kapanmış kemik kalitesi uygun 18-55 yaş aralığındaki kişilere uygulanıyor. Ameliyatla kemikler hızlı kaynayabileceği bir noktadan kesilip içerisine kemik uyumlu intramedüller çiviler yerleştiriliyor.Kombine/lon yöntemi için bu çiviler bacağın dışındaki fiksatör ile sabitleniyor. Ameliyat sonrası vida yardımıyla kemikler her gün 1 mm aralanıyor ve vücut kendi özelliği gereği açılan boşluğu yeni kemik dokusuyla dolduruyor. Böylelikle günde 1 mm, 10 günde 1 cm, 70 günde 7 cm uzama gerçekleşiyor.(Her yöntemde uzatma süreci bu şekilde ilerler ve yöntemlere göre değişmez, sabittir. Kemiklerin arasının 1 mm olarak açılması kemiğin kendisini onarması için idealdir. Aynı şekilde kas ve sinirlerin zedelenmeden uzamaya uyum sağlaması için 1 mm olarak yapılır.) Minimum 6 cm, ortalama 7 cm, maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir. Uzatma miktarı yöntemlere göre değişmez, sabittir. Uzama miktarı kemik mineral yoğunluğuna bağlı olarak kemiklerin tekrar kaynamasına, kas ve sinirlerin esnekliğine bağlıdır. Yani tamamen fiziksel özelliklerimize bağlı bir durumdur. Eğer esnek bir yapınız varsa 9 cm düşünebilir. Uzama miktarı arttıkça gerilmelerde artıyor bu yüzden süreci sağlıklı tamamlamanız için güvenli sınırlarda kalmanızı istiyoruz.
    İki ameliyat ile 12-16 cm uzama gerçekleşmektedir. Fiyat bilgisi için tarafınıza mail olarak dönüş yapılmıştır.
    İyi çalışmalar.

  • Buğra Tekinalp
   19 Şubat 2024, 14:52

   Boyum 164, 19 yaşındayım. 12cm uzama için ücret nedir ?

   • Boy Ameliyatı
    19 Şubat 2024, 15:42

    Merhaba, iki ameliyat ile bu miktara ulaşabilirsiniz. Detaylar mail olarak gönderildi.

  • Papatya macaro
   9 Şubat 2024, 18:10

   Aynı anda bir bacaktaki iki kemiğe birden işlem yapılabiliyormu ve fiyat tarifenizi öğrenebilir miyim özellikle stryde yöntemini

   • Boy Ameliyatı
    13 Şubat 2024, 12:56

    Merhaba
    stryde yöntemi test aşamasında olduğu için uygulanmamaktadır.Doktor fiziki muayene sonuçlarınıza göre karar vermektedir. Genel olarak iki alt bacak veya iki üst bacaktan ameliyat gerçekleşmektedir. Detaylar mail olarak gönderildi.

  • Kaan Aslan
   28 Ocak 2024, 21:42

   Merhaba gün de 2-3 saat araba kullanıyorum ameliyat sonrası en erken işe dönüş süresi nedir ve fiyat hakkında bilgi alabilirmiyim.

   • Boy Ameliyatı
    29 Ocak 2024, 17:09

    Merhaba, ameliyattan 5-6 ay sonra normal hayata ve desteksiz yürüyüşlere başlanıyor.
    Detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Önder
   23 Ocak 2024, 21:12

   Amaç 13 cm. Fiyat alabilirmiyim

   • Boy Ameliyatı
    24 Ocak 2024, 16:26

    Merhaba, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Fuad Haci
   6 Aralık 2023, 08:32

   15 cm uzanmaq ucun fiat bedeli na kadar ? teshekur

   • Boy Ameliyatı
    6 Aralık 2023, 11:38

    Merhaba, tek ameliyat ile minimum 6 cm, ortalama 7 cm, maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir. Eğer esnek bir yapınız varsa 9 cm düşünebilir.
    İki ameliyat ile 12-16 cm uzama gerçekleşmektedir.
    Detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • ozan
   16 Haziran 2023, 12:42

   Styrde yönteminde fiyatlar nedir?
   Eğer şuanda kullanımda değilse ne zaman kullanıma girer?

   • Boy Ameliyatı
    16 Haziran 2023, 14:25

    Merhaba Stryde yöntemi test aşamasında oldugu için uygulanmamaktadır. Önümüzdeki yıllarda çıkması beklenmektedir.

  • Baran Abbasoğlu
   13 Haziran 2023, 06:29

   Bahsettiğiniz styrde yöntemin ne kadar sürmektedir ve ayrıca ameliyat olup iyileşme süreci bittiği takdirde hayatımızda yapamayacağımız şeyler var mı futbol gibi? Son sorum ameliyattan sonra normal gündelik yaşamımıza hangi yöntemlerde ne zaman dönüyoruz ?

   • Boy Ameliyatı
    13 Haziran 2023, 16:58

    Merhaba Stryde yöntemi test aşamasında oldugu için uygulanmamaktadır. İlk ameliyattan 5-6 ay sonra normal hayata dönüş başlıyor. Tam anlamıyla iyileşme kemikler kaynadıktan sonra (9-12 ay) gerçekleşir.Daha sonrasında doktor onayı ile diledğiniz spora başlayabilirsiniz. Diger yontem ve süreç detayları tarafınıza mail olarak gönderildi.

  • Nehir Derinsu
   23 Nisan 2023, 17:29

   Bu yöntem ile boy en fazla kaç cm uzayabilir

   • Boy Ameliyatı
    24 Nisan 2023, 16:22

    Merhabalar Stryde yöntemi test aşamasında olduğu için uygulanmamaktadır. Diğer yöntem ve süreçleri içeren bilgiler mail olarak gönderildi.

  • Ömer seçilmiş
   31 Mart 2023, 07:29

   Benim bilek bölgem de ve iki sindede eğrilik var biraz aynı zamanda da boy uzatmaks isterim kısa zamanda dışa takılmayan boy uzatma ve eğrilik işlemi nasıl olur acaba

   • Boy Ameliyatı
    31 Mart 2023, 14:42

    Merhaba, eğrilik derecesine göre uzatma ameliyatı esnasında düzeltme de yapılmaktadır. Eğrilik derecesini öğrenmek için önceden doktorun değerlendirmesi gerekiyor. Uzatma ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi mail üzerinden gönderildi.

  • Zeki Şenalp
   8 Şubat 2023, 16:30

   Merhaba,
   Boyum 167 boy uzatma ameliyatı olmak istiyorum. Süreç ve fiyat konusunda bilgilendirme istiyorum.

   • Boy Ameliyatı
    8 Şubat 2023, 17:32

    Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır.

  • Tuğba Karataş
   19 Ocak 2023, 21:56

   Merhabalar boyum 157 stryde yöntemi ile ameliyat olmak istiyorum fiyat bilgilendirmesi yapar mısınız acaba ?

   • Boy Ameliyatı
    21 Ocak 2023, 12:51

    Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır

    • Furkan Ö
     19 Şubat 2023, 13:43

     Bu ameliyat yöntemlerinin tamamının ortalama fiyatlarını alabilir miyim?

     • Boy Ameliyatı
      20 Şubat 2023, 12:54

      Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır.

  • Bedirhan Bakır
   3 Ocak 2023, 16:00

   Merhaba,
   Yaptığınız ameliyatlarla fiyat bilgilendirmesi yapabilir misiniz.

   • Boy Ameliyatı
    3 Ocak 2023, 17:06

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • reşat
   26 Aralık 2022, 00:19

   Boyum 1.67 yaş 19 strayde ile 10 cm uzatmak ne kadar sürer fiyatı ne olur ve ameliyat sonrası fitness a başlamak problem olurmu

   • Boy Ameliyatı
    26 Aralık 2022, 12:35

    Merhabalar mailden dönüş yapılmıştır.

    • mehmet
     16 Ocak 2024, 15:17

     merhaba boyum 1.70 ve 18 yasindayim en fazla ne kadar boyum uzar ( tek ameliyat ile) fiyatlari nedir?

     • Boy Ameliyatı
      16 Ocak 2024, 17:04

      Merhaba, tek ameliyat ile minimum 6 cm, ortalama 7 cm, maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir. Eğer esnek bir yapınız varsa 9 cm düşünebilir.
      İki ameliyat ile 12-16 cm uzama gerçekleşmektedir.
      Detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Cem Doğan
   25 Aralık 2022, 22:10

   Merhaba,
   Yaptığınız ameliyatlarla ilgili fiyat bilgilendirmesi yapabilir misiniz.

   • Boy Ameliyatı
    26 Aralık 2022, 12:34

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.