Büyüme Plakları Nedir? Tekrar Açılır Mı?

Büyüme plakları nedir? Tekrar açılır mı?Büyüme plakları, ya da bilimsel adıyla Epifiz Plakları, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde kemiklerin büyüyüp uzamasını sağlayan kritik bölgelerdir. Bu plaklar, vücudumuzdaki uzun kemiklerin (femur ve tibia) uçlarında yer alır ve ergenlik süreci bitimine kadar kemiklerin uzamasına yardımcı olur. Yazımızın devamında sizler için “büyüme plakları nedir? tekrar açılır mı?” gibi soruların yanıtlarını paylaşıyor olacağız.

Ergenlik döneminin bitişi kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama olarak 18-21 yaş aralığında meydana gelir ve bu süreç itibariyle de büyüme plakları kapanır. Bu durum da artık kişinin doğal şekilde boyunun uzamayacağı anlamına gelmektedir. Kısacası, ergenliğin bitimi aslında kişinin büyüme ve gelişme sürecinin tamamlandığı anlamına gelmektedir.

Özellikle boyunun kısa olduğunu düşünen yetişkinler tarafından oldukça merak edilen bu konuda ne yazık ki her zaman doğru bilgilere ulaşmak mümkün olmayabiliyor. Bir diğer merak edilen soru da genellikle “büyüme plakları kapandıktan sonra boy nasıl uzar?” şeklinde oluyor. Bu sorunun yanıtı olarak da tek etkili yöntemin boy uzatma ameliyatı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak en baştan belirtmeliyiz ki boy uzatma ameliyatı ciddi bir cerrahi operasyondur ve diğer ameliyat türleriyle kıyaslandığında uzun ve zorlu bir iyileşme süreci vardır. Eğer siz de boy kısalığınız için çözüm yöntemleri arıyorsanız büyüme plaklarının ne olduğunu, ne işe yaradığını ve boy uzatma ameliyatı hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

Büyüme Plakları Tekrar Açılır Mı?

Büyüme plakları ile ilgili bir diğer merak edilen soru ise büyüme plakları tekrar açılır mı? olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ne yazık ki mümkün değildir. Ergenliğin bitişi itibariyle kapanan büyüme plakları bir daha açılmaz ve bu noktadan itibaren kişilerin boylarının uzamasına katkı sağlamak için yapacakları egzersizler ya da beslenme programları etkili değildir.

Eğer siz de ergenlik çağınızı tamamladıysanız fakat boyunuzun da uzamasını istiyorsanız yazımızın devamından boy uzatma ameliyatına yönelik açıklamalarımızı inceleyebilir ve aynı zamanda hasta röportaj videomuza da göz atabilirsiniz.

Sağlıklı Büyüme Plakları

Büyüme plaklarımızın aktif olarak çalıştığı dönemlerde sağlıklı bir beslenme düzeni ve vücudun esnemesine yardımcı olan yoga, pilates ve basketbol gibi egzersizler boyunuzun uzamasına yardımcı olacaktır. Ancak bu noktada çok mucizevi etkiler beklemekte gerçekçi değildir çünkü boy ortalamamız başta genetik faktörler olmak üzere pek çok değişkenden etkilenmektedir. Ancak sağlıklı bir vücutla sağlıklı büyüme plaklarını desteklerseniz elbette boyunuzun uzamasına katkı sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerimizin tümü büyüme plaklarının aktif olduğu süreç için geçerlidir. Ergenliğiniz bittikten sonra büyüme plakları da kapanacağından dolayı boyunuz doğal şekilde uzamasını da durdurmuş olur. Bu nokta itibariyle ne kadar protein ve kalsiyum ağırlıklı beslenirseniz beslenin ya da ne kadar spor yaparsanız yapın boyunuzun uzaması mümkün değildir.

Boy Uzatma Ameliyatı Olan Hastalarımızın Hikayeleri

boy uzatma ameliyatı öncesi sonrasıBüyüme plakları kapandıktan sonra doğal yollarla uzamak mümkün olmadığı için kozmetik boy uzatma ameliyatı tercih edilmektedir. Unutulmamalıdır ki boy uzatma ameliyatı ciddi bir cerrahi işlem gerektirir. Bu alandaki uzman doktorlar dışındaki kişilerin müdahaleleri çok risklidir. Bu noktada alanında başarılı ve tecrübeli bir doktor ile sürece devam etmek hastanın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Boy Ameliyatı ekibi olarak; uzman sağlık kadromuzla ameliyat öncesi süreçte ve ameliyat sonrasında profesyonel destek sağlıyoruz.

40’lı yaşlardaki Japon bir hastamız kısa boyundan şikayetçiydi ve daha uzun olmak istiyordu. Boyu 166 cm idi ve bu durum hastamızın hem sosyal hayatını hem de iş hayatını etkiliyordu. Kendi ülkesinde boy uzatma ameliyatı yapılmadığını söyleyen hastamız, internet üzerinden şirketimizi görerek bizimle iletişime geçti.

Araştırma sonucunda hastamız bizimle ameliyat olmaya karar verdi. İki boy uzatma ameliyatı gerçekleştirdik ve boyu 166 cm’den 179 cm’ye çıktı. Hastamızın detaylı başarı hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

boy uzatma ameliyatı öncesi sonrasıBir başka hastamız da Nicholas. Kendisi Google’dan bize ulaştı ve detaylı bilgilendirme sonrası boy uzatma ameliyatı olmak istediğine karar verdi. Ardından hem üst hem alt bacaktan olmak üzere iki kez boy uzatma ameliyatı geçirdi. Hastamız, toplamda 11,5 cm uzadı ve boyu 174 cm’den 185.5 cm’ye ulaştı.

Buradan hastamızın sağlıklı bir şekilde tamamladığı boy uzatma hikayesini okuyabilirsiniz.

Eğer daha detaylı bir hasta tecrübesi dinlemek isterseniz aşağıda sizler için eklediğimiz videomuza göz atarak süreci birebir olarak deneyimlemiş hastalarımızın yorumlarını izleyebilirsiniz. Ayrıca güncel duyurularımızdan ve eğlenceli içeriklerimizden haberdar olmak isterseniz bizleri TikTok hesabımız üzerinden takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan başka sorular olursa da doğrudan hasta temsilcilerimizle iletişime geçerek süreç hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

 1. Büyüme plakları kapanırsa ne olur?
  Büyüme plakları ergenliğin bitişi itibariyle kapanır ve kapandığında kişinin boy uzaması da durur. Büyüme plaklarının kapanmasından itibaren kişi boy uzatmaya yönelik ne şekilde beslenirse beslensin ya da spor yapsın artık boyunun uzaması mümkün değildir.
 2. Büyüme plakları en geç ne zaman kapanır?
  Kişiden kişiye değişmekle birlikte büyüme plakları ortalama olarak 18-21 yaş aralığında kapanmaktadır. Hatta bazen 16 yaşında bile kapanabilmektedir. Büyüme plaklarınızın kapanıp kapanmadığını doktor muayenesi ile öğrenebilirsiniz.
 3. Büyüme plakları kapandıktan sonra boy uzar mı?
  Hayır, büyüme plakları kapandıktan sonra boy uzamaz.

Boy uzatma ile ilgili “Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı 2023” “Boy Karşılaştırma Nasıl Yapılır”, “İki Boy Uzatma Ameliyatı En Fazla Kaç cm Uzatır?” isimli makalelerimizi de okuyabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  2 Yorum

  • Mrb
   26 Kasım 2023, 19:02

   Oğlumun yaşi 15 .3 ay sonra 16 ya girecek boyu 1.68.kemik ool el romtgenleri çekilerek epifiz bezini kapanmak üzere olduğu söylendi .piskoljik olarak aşiri etkilendi.ve okula gönderemiyorum .benim sorum şu normalde sporcu bir çocuk .henüz plaklar tam olarak kapanmasıysa maksimum kaç santim daha uzama şansı var.su an vitamin agravit.balikyagi gibi vitaminler kullanıyor ve düzenli spor yapıyor .
   Diğer sorum da şu. Amaliyat için epifiz bezleri tamamen kapanana kadar beklemek daha minuygun olur gelnelde bir iki santim daha uzar ve durundenilmekte .cevabınız bizim için çok kıymetli.lutfen cevaplayiniz

   • Boy Ameliyatı
    27 Kasım 2023, 15:23

    Merhabalar, boy uzatma ameliyatı büyüme plakları kapanmış kemik kalitesi uygun 18-55 yaş aralığındaki kişilere uygulanıyor.
    Plaklar kapanmadıysa bir endokrinoloji uzmanından bilgi almanız daha uygun olacaktır.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.