Boy Kısaltma Ameliyatı Nedir?

İnsanlar büyürken uzuvları arasında uzunluk farklılıkları görülebilir. Bir kol diğerinden biraz daha uzun olabilir ya da bir bacak diğerinden birkaç milimetre daha kısa olabilir. Bununla birlikte, zaman zaman kemik çiftlerinin uzunlukları önemli ölçüde farklılık gösterebilir ve bu bacaklarda hareket zorluğuna ve sonunda ağrıya neden olabilir.

İşte bu tarz durumlar yaşanmaya başladığında bazı insanlar boy kısaltma ameliyatını düşünmeye başlar. Uzun ya da kısa kemiklerin tedavisi için kemik kısaltma ameliyatı kullanılan ilk tedavi yöntemi olmasa da, uzuv uzunluk farklılıklarını düzeltmeye yardımcı bir seçenektir. Kozmetik boy kısaltma ameliyatı, kozmetik boy uzatma ameliyatına kıyasla fazla yaygın değildir fakat istenildiği takdirde ve hasta da uygun şartları sağlıyorsa boy kısaltma ameliyatı kozmetik olarak gerçekleştirilebilmektedir.

17 Ocak 2023 tarihinde doktorumuz Yunus Öç tarafından Amerikalı hastamızla beraber ilk kozmetik boy kısaltma ameliyatımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Ameliyatın detaylarını, resim ve videoları yazının devamında görebilirsiniz.

Kemik Kısaltma Ameliyatı

Kemik kısaltma ameliyatları, genellikle bir uzuv uzunluğu farklılığını tedavi etmek için kullanılır. Birkaç santimetre veya daha fazla olabilir ve büyük olasılıkla en çok bacaklarda fark edilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kozmetik amaçlı da yapılabilmektedir.

Birkaç ay veya hatta yıllar boyunca, uzuv uzunlukları arasında fark olan bir kişi, uzuvlarındaki farklılıklarını giysi veya ayakkabı gibi materyallerle telafi edebilir. Bununla birlikte, zamanla bu farklılık, ağrı ve yürüme veya koşma zorluğu gibi yan etkilere ve komplikasyonlara yol açabilir.

Kemik kısaltma ameliyatları, sadece bacaklara değil, eğer istenilirse kollara da yapılabilmektedir. Fakat bacak kemiklerinde yapılan ameliyatlar en yaygınıdır. Bacaklar söz konusu olduğunda, bir boy kısaltma ameliyatıyla en fazla sağlıklı bir şekilde 5.5 cm’ e kadar boy kısaltılabilmektedir.

Kısa kemiklerde kemiği uzatmak üzere kemik uzatma ameliyatı kullanılabilir. Bu aynı zamanda düzensiz uzuv uzunluklarının ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur, ancak genel yüksekliği azaltmaz.

Boy Kısaltma Yöntemleri

Bacak kemiğinin uzunluğunu kısaltmak için iki tür ameliyat kullanılabilir. Cerrahınızın önerebileceği ameliyat, yaşınıza ve ulaşmak istediğiniz sonuca bağlıdır.

Epifizyodez

Epifizyodez, kemiklerin ucunda bulunan büyüme plaklarının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Büyüme plakları, insanlar yaş aldıkça sertleşen kemik malzemesi üretir.

Uzuv kısaltma ameliyatı

Büyüme plakları eklemlerin içinde gözükmektedir

Bu işlem sırasında, bir cerrah, büyüme plaklarının genişlemesini önlemek veya yavaşlatmak için büyüme plaklarına delikler açar. Cerrah ayrıca ek kemik gelişimini önlemek için büyüme plaklarının etrafına metal bir plaka da koyabilir.

Uzuv Kısaltma Ameliyatı

İkinci prosedür uzuv kısaltma ameliyatı olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ameliyat aslında bir kemiğin uzunluğunu kısaltır ve genel boyunuzu etkiler.

Bunu yapmak için cerrah uyluk kemiğinin veya femurun bir kısmını çıkarır, yani üst bacaktaki kemikten. Ardından, kalan kemik parçalarını iyileşene kadar bir arada tutmak için intramedüller çivi ile kemikler birbirine tutturulur.

Bu ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır fakat isteğe bağlı olarak lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Anestezi uzmanının görüşü alındıktan sonra hasta anestezi şekline kendi karar verebilmektedir. Ameliyat turnike kullanılarak yapılmaktadır ve böylece kanama olasılığı düşüktür. Bunun yanında kan ilacı da gerekirse verilmektedir.

Adım Adım Boy Kısaltma Ameliyatı

 1. Antiseptik solüsyonla bölgeyi temizlemek,
 2. Kemik kesiminin yapılacağı bölgeyi belirlemek,
 3. İntramedüller çiviyi yerleştirmek için kemiğin içinde yeterli alanı delmek,
 4. Kısaltılacak kemiğin kesilmesi,
 5. Kemik parçasının dikkatlice çıkarılması,
 6. Kemik boşluğunu dikkate alarak intramedüller çiviyi hastanın bacak kemiğine yerleştirmek,
 7. Çiviyi hem kemiğe en yakın hem de en uzak noktadan sıkmak.
Kemik kısaltma ameliyatı

Hastane ve İyileşme Süreci

Hastane süreci 3 ila 5 gün arasında sürmektedir. Bu süreçte hasta tek kişilik, banyolu bir odada kalmaktadır, hasta bakıcının kalması için ayrıca odada bir de kanepe bulunmaktadır. Hastane süreci boyunca 1 veya 2 kez fizik tedavi seansı alınır ve gerekli egzersizlerin nasıl yapılacağı hastaya anlatılır, pansumanı yapılır ve dikkat edilmesi gerekenler hastaya birer birer açıklanır.

Hastane süreci bittikten sonra 1.5-2 aylık ameliyat sonrası iyileşme sürecini, hastanın eğer yurtdışından geliyorsa Türkiye’de geçirmesi tavsiye edilir çünkü bu süreçte düzenli bir şekilde fizik tedavi görmesi gerekmektedir ve bunu da deneyimli bir fizyoterapistle yapması iyileşme sürecine katkıda bulunacaktır. Ayrıca şirketimizin sunduğu diğer sağlık hizmetlerinden de bu süreçte yararlanabilecektir. Hasta bu sürecin ilk 3-4 haftasında bir walker’a ve tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyar. Daha sonra doktorun gözetiminde koltuk değneğiyle yürümeye başlayabilir.

Hastaların yardım almadan yürümesi boy kısaltma ameliyatından 2-3 ay sonra beklenmektedir. Yardımsız yürümeyi başardıktan sonra artık hastalar normal hayatlarına geri dönebilirler.

Kemiklerin tamamen iyileşmesi ise 6 ila 8 ayı bulmaktadır. Tam kaynama gerçekleştikten sonra iç çivi çıkarma ameliyatı yapılarak hastanın boy kısalma süreci tamamen bitmiş olur.

Kemik Kısaltma Ameliyatı İçin Adaylar

Genellikle kemik kısaltma ameliyatı büyüme evresini tamamlayan gençlerde ve yetişkinlerde uygulanmaktadır. Çoğu insan 18 ila 20 yaşlarında son boyundadır. Uzuv uzunluğu farklılıklarını ortadan kaldırmak için ne kadar kemiğin çıkarılması gerektiğini ancak bu yüksekliğe ulaştığınızda doktorunuz en iyi şekilde anlayabilir.

Kozmetik olarak boy kısaltma ameliyatı yapılacaksa yine aynı şekilde büyüme evresini tamamlamış gençlere ve yetişkinlere yapılması uygundur.

Bu Prosedürün Yan Etkileri Veya Riskleri Nelerdir?

Kemik kısaltma ameliyatları risksiz değildir. Bir Epifizyodez ameliyatında olası yan etkiler veya komplikasyonlar şunları içerir:

 • Enfeksiyon,
 • Kanama,
 • Kemik büyümesinin deformitesi,
 • Kemiklerin sürekli büyümesi,
 • Farkı ortadan kaldırmayan aşırı veya eksik düzeltme.

Kemik kısaltma ameliyatının riskleri de sık olmamakla beraber Epifizyodez’de olduğu gibi bulunmaktadır:

 • Ödem,
 • Kas zayıflığı,
 • Sinirlerde ağrı,
 • Uyku problemi,
 • Kas dengesizliği,
 • Enfeksiyon,
 • Damar travması,
 • Yavaş kemik kaynaması,
 • Yanlış kemik kaynaması,
 • Tromboz.

Boy Kısaltma Ameliyatında Kesikler

Boy kısaltma ameliyatı için, hastanın bacakları üzerinde bazı kesiler açılır. Bu, ameliyat sonrası Amerikalı hastamızın bacaklarındaki kesiklerin görünümüdür. Boy kısaltma ameliyatında yara izleri az olmasına rağmen yine de ameliyat sonrası görünümünden hoşlanmazsanız Fraksiyonel Lazer Tedavisi alabilirsiniz.

boy ameliyatında kesikler

 

Hastamızın bacağında ameliyatta açılan kesikleri görebilirsiniz, çok kısa sürede bu izler doğal yollarla geçmiştir.

Boy Kısaltma Ameliyatı Hastamızın Sürecinden Detaylı Görüntüler

 

 

 

Bu röntgen resimde de hastamızın bacaklarının tam görüntüsünü ameliyat öncesi ve sonrası şeklinde görebilirsiniz.

xray boy kısaltma
Boy kısaltma ameliyatı fiyatları nelerdir?

Hastamızın ameliyat öncesi boyu 173 cm’di ve boyunu fazla uzun hissettiği için rahatsızlık duyuyordu. Hastamızın yeni boyu 168 cm oldu ve 5 cm’lik femurdan kısalma yaşadı. 

Hastamızın ameliyat öncesinde çekildiği resmi sol taraftan, ameliyat sırasında kemik kesilme anında X-Ray cihazına yansıyan görüntüyü ise sağ taraftan görebilirsiniz.

Height Shortening Surgery
boy kısaltma kemik

Hastamızın bacağından çıkarılan kemiğin resmini inceleyebilirsiniz. Tam olarak 4.9 cm uzunluğunda.

boy kısaltma ameliyatı öncesi sonrası görüntüsü

 

 

Son olarak hastamızın doktorumuzla birlikte çekilmiş olduğu ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerine buradan bakabilirsiniz:

 Ayrıca boy kısaltma ameliyatıyla ilgili daha fazla merak ettiğiniz bilgilere Sık Sorulan Sorular kısmından da ulaşabilirsiniz:

Sık Sorulan Sorular

 • Dünyada ve Türkiye’de kozmetik olarak boy kısaltma ameliyatı az sayıda gerçekleştirilmektedir fakat doktorumuz Yunus Öç tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Fiyatlar için detaylı bilgiye hasta temsilcimize sorarak ulaşabilirsiniz.
 • Kozmetik olarak boy kısaltma ameliyatı az sıklıkla da olsa evet, yapılmaktadır. Eğer uzuvlarınızda uzunluk farkı bulunmaktaysa bunun için de boy kısaltma ameliyatı mümkündür.
 • Uzuv kısaltma ameliyatı büyüme çağını tamamlamış ve büyüme plakları kapanmış genç ve yetişkinlere yapılmaktadır. İdeal olarak 20 yaşından itibaren önerilmektedir fakat hastanın büyüme plakları kapandıysa 18 yaşından itibaren de gerçekleştirilebilmektedir.
 • Her ameliyatta olduğu gibi boy kısaltma ameliyatında da bir miktar ağrı olması kaçınılmazdır. Hastanın ağrı toleransına bağlı olarak verilecek ağrı kesici düzeyi ayarlanır ve böylece ağrı minimuma indirilir.

Gayet başarılı bir ameliyat gerçekleşti ve hastamız iyileşme dönemini çok rahat bir şekilde geçirmiştir. Kendisine yeni boyuyla mutluluklar diliyoruz. Sürecini daha detaylı öğrenmek isterseniz, daha sonra başarı hikayesini de okuyabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  40 Yorum

  • Sude yağmur Işık
   16 Şubat 2024, 12:51

   Merhaba benim erkek arkadaşım çok uzun her ne kadar beğensem de bu durum karşı cinslerin ilgisini çektiği için beni rahatsız ediyor onun boyunu kısaltmak istiyoruz 21 yaşında boyu 1.98

   • Boy Ameliyatı
    16 Şubat 2024, 15:39

    Merhaba, boy kısaltma ameliyatı ile ilgili detaylar tarafınıza mail olarak gönderildi.

  • Aleyna söylemez
   12 Şubat 2024, 02:56

   merhabalar 20 yaşındayım 1.65 boyundayım oyumu ne kadar kısaltabilirim

   • Boy Ameliyatı
    13 Şubat 2024, 13:04

    Merhaba
    üst bacaktan (femur) 5-5.5 cm kısaltma gerçekleşmektedir.

  • Ömer Şahbaz
   24 Ocak 2024, 03:23

   Merhabalar, boyum 1.83 ve ben bu durumdan çok rahatsızım ve boyumun kısaltılmasını istiyorum. Acaba en fazla kaç cm boyumu kısalttırabilirim ve boy kısaltma ameliyatının fiyatı tam olarak nedir?

   • Boy Ameliyatı
    24 Ocak 2024, 16:08

    Merhaba, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

    • Zeynep Alparslan
     27 Ocak 2024, 16:18

     Merhaba,177 boyum var en fazla ne kadar kısalabılırım ve ücreti hakkında ayrıntılı bılgı verebılır mısınız 19 yaşına yeni gırdım

     • Boy Ameliyatı
      29 Ocak 2024, 17:17

      Merhabalar, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

   • Buket Kayalar
    14 Şubat 2024, 22:23

    Merhaba boyum 180 olabildigince kısaltmak istiyorum bilgi alabilir miyim

    • Boy Ameliyatı
     15 Şubat 2024, 11:50

     Merhaba, ameliyata dair detaylar mail olarak gönderildi.

  • damla kayaoluk
   2 Ocak 2024, 15:20

   boyum 178 ve çok rahatsızım bu durumdan en fazla kaç cm kısaltılabilirim

   • Boy Ameliyatı
    2 Ocak 2024, 15:24

    Merhaba, üst bacaktan 5-5.5 cm kısaltılabilir. Alt bacaktan ise 2 ila 3 cm kısaltılabilir.
    Detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Esra Beyaz
   20 Kasım 2023, 04:47

   Boyumu çok uzun buluyorum 1.68 en fazla kaç cm kısaltılabilir

   • Boy Ameliyatı
    20 Kasım 2023, 13:04

    Merhaba, üst bacaktan 5-5.5 cm kısaltılabilir. Alt bacaktan ise 2 ila 3 cm kısaltılabilir.
    Detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Melike
   10 Kasım 2023, 19:55

   Boy kısaltma ameliyatı ücreti hakkında ve ne kadar sürede iyileşme oluyor o konuda bilgi verir misiniz mail yolu ile

   • Boy Ameliyatı
    13 Kasım 2023, 15:09

    Merhaba, ameliyatla üst bacaktan 5-5.5 cm kısaltılabilir. Alt bacaktan 2 ila 3 cm kısaltılabilir. Yardımsız yürümenin 2/3 ay içinde olması beklenir. Kaynama aşaması, kemiklerinizin kalitesine bağlı olarak 6 veya 7 ay sürer.
    Detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Zehra abanoz
   12 Mayıs 2023, 17:28

   18 yasini doldurmamis birine aile izni ile yapilabilir mi?

   • Boy Ameliyatı
    13 Mayıs 2023, 12:54

    Merhaba, büyüme plakları kapandığı sürece aile izni ile yapılabilir.

  • muhammetnaçar
   5 Nisan 2023, 19:03

   185 boyum var bunu nasıl kısaltılabilir ve ne kadar

   • Boy Ameliyatı
    6 Nisan 2023, 13:47

    Merhaba, Üst bacaktan 5-5.5 cm kısaltılabilir(Femur) alt bacaktan 2 ila 3 cm kısaltılabilir(Tibia). Detaylı bilgiler mail olarak gönderilmiştir.

    • Bengüsu şahin
     20 Ekim 2023, 13:08

     Merhabalar boy kısaltma ameliyatı hakkında bilgi almak istiyorum, ücretlendirme sistemi nasıl ilerliyor?

     • Boy Ameliyatı
      20 Ekim 2023, 15:24

      Merhaba, mail üzerinden dönüş yapılmıştır.

  • Bircan Naim
   19 Şubat 2023, 19:42

   Merhaba, ben yurt dışından Türkiye’e gelip boy kısaltma ameliyatı geçirmek istiyorum. 18 yaşında erkeğim boyum 182cm ne kadar kısaltabiliriz, hastanede ne süre kalmam gerekir ve fiyat kaç olur, Cevabınızı bekliyorum,
   Teşekkürler

   • Boy Ameliyatı
    20 Şubat 2023, 12:54

    Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır.

  • Doğukan
   24 Temmuz 2022, 00:43

   Boyum fazla uzun olduğu için kısaltmak istiyorum bilgi verirmisiniz lütfen.

   • Boy Ameliyatı
    25 Temmuz 2022, 11:24

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Burcu kara
   7 Mart 2022, 00:30

   Ben boyumun 7-8 cm kısalmasını istiyorum. Bir rahatsızlığım yok. Bilgi verir misiniz

   • Boy Ameliyatı
    7 Mart 2022, 13:44

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Aynur çabuk
   20 Ağustos 2021, 10:27

   Boy kısaltma isteyen herkes yaptırabilirmi

   • Boy Ameliyatı - Admin
    20 Ağustos 2021, 11:20

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Damla Kara
   29 Temmuz 2021, 09:57

   15 yaşındayım ve boyum 170 uzamak istemiyorum artık çoğu herkesten uzunum okulda arka sirada oturmak törende arka da durmak benim özgıvenimi daha da azaltiyor kısalmak istiyorum lütfen yardimci olun fiyatta da ailemin henuz bundan haberi yok ama uzun olmamin sebebi onlar zaten annem uzun benim lutfrn yardimci olun iyi gunler

   • Boy Ameliyatı - Admin
    29 Temmuz 2021, 14:09

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Osman Kaya
   27 Mart 2021, 00:26

   5 cn kısaltma ameliyatı olmak istiyorum fiyatı neyse yaparım lütfen bana ulaşın

   • Boy Ameliyatı - Admin
    8 Nisan 2021, 11:32

    Merhabalar;
    Boy kısaltma ameliyatı süreci ve boy kısaltma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

    • Şeyma demir
     25 Ekim 2021, 17:23

     180 boyum var ve boyuma göre bacak boyum daha kısa gövdeden 7cm boy kısaltılabiliyor mu? Ve tahmini fiyatı nedir

     • Boy Ameliyatı
      26 Ekim 2021, 10:42

      Merhabalar;
      Gövdeden kısaltma yapılmamaktadır efendim.

    • Emir
     4 Şubat 2024, 13:46

     1.90 boyundayım 15 yaşndayım amelyat olunursam kaça düşe bilirim en fazla

     • Boy Ameliyatı
      5 Şubat 2024, 12:27

      Merhaba, üst bacaktan 5-5.5 cm kısaltılabilir. Alt bacaktan ise 2 ila 3 cm kısaltılabilir.

   • Öykü Aksoy
    14 Nisan 2021, 21:55

    Merhaba.Boyumu 10 cm uzatmak istiyorum bu mümkün mu kadınım en fazla ne kadar uzayabilirim.2 ameliyat olsam toplam ne kadar uzama gerçekleşir ve ne kadar sürede iyileşirim bilgilendirirseniz sevinirim.

    • Boy Ameliyatı - Admin
     19 Nisan 2021, 12:36

     Merhabalar;
     Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.