Boy Kısaltma Ameliyatı Nedir?

İnsanlar büyürken uzuvlar arasındaki farklılıklar görülebilir. Bir kol diğerinden biraz daha uzun olabilir. Bir bacak diğerinden birkaç milimetre daha kısa olabilir. Bununla birlikte, zaman zaman, kemik çiftlerinin uzunlukları önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Ancak bacaklarda hareket zorluğuna ve sonunda ağrıya neden olabilir.

İşte o zaman bazı insanlar kemik kısaltma ameliyatını düşünmeye başlar. Uzun ya da kısa kemiklerin tedavisi için kemik kısaltma ameliyatı ilk tedavi yöntemi olmasa da, uzuv uzunluk farklılıklarını düzeltmeye yardımcı bir seçenektir. Bu makalede, uzuv uzunluğu farklılıklarının neden oluştuğunu ve kemik kısaltma ameliyatının tedaviye nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Boy Kısaltma Ameliyatı Diye Bir Şey Var Mı?

Boy kısaltma ameliyatı diye bir prosedür yoktur. Kemik kısaltma ameliyatı boyunuzu kısaltır ancak nadiren bu amaç için yapılır. Bunun yerine, bu ameliyatlar daha çok bacak uzunluğu farkını ortadan kaldırmak veya düzensiz uzunluktaki kemikleri düzeltmek için yapılır.

Kemik Kısaltma Veya Kemik Uzatma Ameliyatı

Kemik kısaltma ameliyatları, genellikle bir uzuv uzunluğu farklılığını tedavi etmek için kullanılır. Birkaç santimetre veya daha fazla olabilir ve büyük olasılıkla en çok bacaklarda fark edilir.

Birkaç ay veya hatta yıllar boyunca, bir uzuv uzunluğu farkı olan bir kişi, uzuvlarındaki farklılıklarını giysi ayakkabı gibi materyallerle telafi edebilir. Bununla birlikte, zamanla bu farklılık, ağrı ve yürüme veya koşma zorluğu gibi yan etkilere ve komplikasyonlara yol açabilir.

Kemik kısaltma ameliyatları, sadece farklı uzunluktaki bacak ya da kol için farklılığı ortadan kaldırmak üzere yapılır. Bacak kemiklerinde yapılan ameliyatlar en yaygın olanıdır. Nadir durumlarda, önemli ölçüde farklı uzunluktaki kollara ameliyat yapılabilir. Bacaklar söz konusu olduğunda, ameliyat muhtemelen kişinin son boyunu birkaç santimetre kısaltacaktır. Kısa kemiklerde kemiği uzatmak üzere kemik uzatma ameliyatları kullanılabilir. Bu aynı zamanda düzensiz uzuv uzunluklarının ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur, ancak genel yüksekliği azaltmaz.

Hangi Prosedürler Söz Konusudur?

Bacak kemiğinin uzunluğunu kısaltmak için iki tür ameliyat kullanılabilir. Cerrahınızın önerebileceği ameliyat, yaşınıza ve ulaşmak istediğiniz sonuca bağlıdır.

Epifizyodez

Epifizyodez, kemiklerin ucunda bulunan büyüme plakalarının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Büyüme plakaları, insanlar yaş aldıkça sertleşen kemik malzemesi üretir.

Bu prosedür sırasında, bir cerrah, büyüme plakalarının genişlemesini önlemek veya yavaşlatmak için büyüme plakalarına delikler açar. Cerrah ayrıca ek kemik gelişimini önlemek için büyüme plakalarının etrafına metal bir plaka koyabilir.

Uzuv Kısaltma Ameliyatı

İkinci prosedür uzuv kısaltma ameliyatı olarak adlandırılır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ameliyat aslında bir kemiğin uzunluğunu kısaltır ve muhtemelen genel boyunuzu etkiler.

Bunu yapmak için bir cerrah uyluk kemiğinin veya tibianın (incik kemiği) bir kısmını çıkarır. Ardından, kalan kemik parçalarını iyileşene kadar bir arada tutmak için metal plakalar, vidalar veya çubuklar kullanırlar.

İyileşme birkaç hafta sürebilir ve çok sınırlı hareket etmenizi gerektirebilir. Aslında, doktorunuz kemiğin düzgün şekilde iyileştiğinden emin olana kadar haftalarca tam uzunlukta bacak alçısı içinde olabilirsiniz.

Bir cerrahın uyluk kemiğinden çıkarabileceği maksimum uzunluk yaklaşık 7,5 santimetredir. Cerrahınızın ne kadar çıkaracağı, düzeltmeye çalıştıkları tutarsızlığa bağlı olacaktır.

Bu Prosedürler İçin Kimler İyi Bir Aday?

Yukarıda açıklanan iki prosedür farklı insan gruplarına yöneliktir.

Epifizyodez İçin Adaylar

Epifizyodez, büyümeye devam eden çocuklar ve gençler için daha sık kullanılır.

Bu ameliyat, ameliyatla bozulmayan kemiğin diğer kemiğin uzunluğunu yakalayabilmesi (ancak geçememesi) için kesin olarak zamanlanmalıdır.

Kemik Kısaltma Ameliyatı İçin Adaylar

Genellikle kemik kısaltma ameliyatı büyüme evresini tamamlayan gençlerde ve yetişkinlerde uygulanmaktadır. Çoğu insan 18 ila 20 yaşlarında son boyundadır. Uzuv uzunluğu farklılıklarını ortadan kaldırmak için ne kadar kemiğin çıkarılması gerektiğini ancak bu yüksekliğe ulaştığınızda doktorunuz en iyi şekilde anlayabilir.

Bu Prosedürün Yan Etkileri Veya Riskleri Nelerdir?

Kemik kısaltma ameliyatları risksiz değildir. Bir epifizyodezde olası yan etkiler veya komplikasyonlar şunları içerir:

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • kemik büyümesinin deformitesi
 • kemiklerin sürekli büyümesi
 • farkı ortadan kaldırmayan aşırı veya eksik düzeltme

Kemik kısaltma ameliyatının riskleri de epifizyodez de olduğu gibi enfeksiyondan kanamaya, fazla ya da eksik düzeltmeden iyileşme sürecinde düzgün birleşemeyen kemiklere, ağrıya kadar birçok riski beraberinde taşır.

Bu Prosedürlerin Maliyeti Nedir?

Bu prosedürlerin her ikisi de muhtemelen birkaç on binlerce liraya mal olacaktır. Her iki ameliyatta  hastanede uzun bir süre geeçirmeyi gerektirecektir. Süreçler kemik kısaltma ameliyatında da uzundur. Bu, prosedürün toplam maliyetini artırır. Sigortanız, doktor ve heyet raporu ile kemik uzunluğunun yaşamsal faaliyetlerinizi kısıtlaması halinde, her iki prosedürün maliyetini karşılayabilir. Çok uzun boylu olmaktan kaynaklanan estetik kaygılarla boy kısaltma ameliyatı olmak sigorta tarafından karşılanmaz ve maliyetleri de yüksektir.

Bir Doktorla Konuşun

Boyunuzdan memnun değilseniz veya bacaklarınızın farklı uzunlukta olması nedeniyle sorun yaşıyorsanız, bir doktorla konuşmalısınız.

Bazı durumlarda düzeltme, özel ayakkabılar giymek kadar basit olabilir. İçten kaldırmalı ayakkabılar, uzuv uzunluğu farkını düzeltebilir ve size neden olduğu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Ancak uzuvlarınız arasındaki fark hala çok büyükse, ameliyat bir seçenek olabilir. Doktorunuz, ameliyat için uygun olup olmadığınızı belirlemek ve iyileşme sürecine hazırlanmanıza yardımcı olmak için gerekli adımlarda size yol gösterebilir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  14 Yorum

  • Doğukan
   24 Temmuz 2022, 00:43

   Boyum fazla uzun olduğu için kısaltmak istiyorum bilgi verirmisiniz lütfen.

   • Boy Ameliyatı
    25 Temmuz 2022, 11:24

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Burcu kara
   7 Mart 2022, 00:30

   Ben boyumun 7-8 cm kısalmasını istiyorum. Bir rahatsızlığım yok. Bilgi verir misiniz

   • Boy Ameliyatı
    7 Mart 2022, 13:44

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Aynur çabuk
   20 Ağustos 2021, 10:27

   Boy kısaltma isteyen herkes yaptırabilirmi

   • Boy Ameliyatı - Admin
    20 Ağustos 2021, 11:20

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Damla Kara
   29 Temmuz 2021, 09:57

   15 yaşındayım ve boyum 170 uzamak istemiyorum artık çoğu herkesten uzunum okulda arka sirada oturmak törende arka da durmak benim özgıvenimi daha da azaltiyor kısalmak istiyorum lütfen yardimci olun fiyatta da ailemin henuz bundan haberi yok ama uzun olmamin sebebi onlar zaten annem uzun benim lutfrn yardimci olun iyi gunler

   • Boy Ameliyatı - Admin
    29 Temmuz 2021, 14:09

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Osman Kaya
   27 Mart 2021, 00:26

   5 cn kısaltma ameliyatı olmak istiyorum fiyatı neyse yaparım lütfen bana ulaşın

   • Boy Ameliyatı - Admin
    8 Nisan 2021, 11:32

    Merhabalar;
    Boy kısaltma ameliyatı süreci ve boy kısaltma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

    • Şeyma demir
     25 Ekim 2021, 17:23

     180 boyum var ve boyuma göre bacak boyum daha kısa gövdeden 7cm boy kısaltılabiliyor mu? Ve tahmini fiyatı nedir

     • Boy Ameliyatı
      26 Ekim 2021, 10:42

      Merhabalar;
      Gövdeden kısaltma yapılmamaktadır efendim.

   • Öykü Aksoy
    14 Nisan 2021, 21:55

    Merhaba.Boyumu 10 cm uzatmak istiyorum bu mümkün mu kadınım en fazla ne kadar uzayabilirim.2 ameliyat olsam toplam ne kadar uzama gerçekleşir ve ne kadar sürede iyileşirim bilgilendirirseniz sevinirim.

    • Boy Ameliyatı - Admin
     19 Nisan 2021, 12:36

     Merhabalar;
     Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.