İki Boy Uzatma Ameliyatı En Fazla Kaç cm Uzatır?

bacak uzatma ameliyatı 2022
bacak uzatma ameliyatı 2022

 

Boy uzatma ameliyatı olan ya da olmayı düşünen bazı hastalar tek bir ameliyat ile elde edecekleri boyun yetersiz olabileceği korkusunu yaşamaktadırlar. Bu nedenle hastaların “İki kez uzuv uzatma ameliyatı olabilir miyim?” diye merak etmeleri doğaldır. Cevap “Evet”, ancak tekrarlanan ameliyatlarla ilişkili maliyetler ve riskler hakkında da yeterince bilgi sahibi olmaları gerekir. 

Hem Tibia Uzatma Hem Femur Uzatma Ameliyatı Güvenli Midir? 

Aynı anda hem kaval kemiği, hem de uyluk kemiği ameliyatı olmak teknik olarak mümkün olsa da rahatsız edici olacağı için doktorlar tarafından tercih edilmemektedir. Aynı anda iki ameliyatı birden olmak bacak uzatma ameliyatı riskleri konusunda hastaya iki-üç kat sorun yaşatacaktır. Operasyonu yapan doktorlar genelde üst bacaktan Precice 2 yöntemini, alt bacaktan ise LON yöntemini tercih etmektedirler. 

Ancak tüm kas grupları birbiriyle ilişkili olduğundan her iki taraftan birden uzama gerçekleştirilmesi büyük ağrılar ve psikolojik sorunlar ortaya çıkartmaktadır. 

Tibia ve Femur Ameliyatını Aynı Anda Yaptırmanın Zorlukları Nelerdir? 

 • Kanın akciğerlere doğru pıhtılaşması ve buna bağlı damar tıkanıklığı 
 • Emboli riski 
 • Ödem ve ödemin neden olduğu kan akışı yavaşlaması, kan birikmesi, sinir hasarı 
 • Aşırı ağrı

Aynı Anda Hem Femur Hem de Tibiayı Uzatmak Mümkün Müdür? 

Teknik olarak cevap evet olsa da boy uzatma alanındaki öncüler, aynı anda hem Femur hem de Tibianın uzatılmasını araştırmış ve bazı durumlarda diz ekleminin zarar gördüğünü keşfetmişlerdir. İkinci bacak uzatma operasyonu genellikle Femur ameliyatı ile başlar. Hasta boyundan ya da orantısından memnun değilse kaval kemiği ameliyatı gündeme gelebilir. 

Tek bir ameliyatla maksimum 6-8 cm boy uzaması elde edilebilirken, iki ameliyatla elde edilebilecek 15cm boy uzaması hasta için çok daha makul olacaktır. Bu iki operasyonun genellikle bir yıl arayla planlanması önerilmektedir.

Zamanınız kısıtlıysa, eş zamanlı Tibial ve Femoral uzatma (dört taraflı uzuv uzatma) da tercih edebilirsiniz. Operasyon iki ayrı seansta gerçekleştirilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için cerrahlar genellikle önce Tibiaların ameliyat edilmesini önermektedir. Femur ameliyatı, vücudun iyileşmesine izin vermek için ilk ameliyattan genelde üç hafta sonra planlanır. 

İki kez Boy Uzatma Ameliyatının Riskleri 

Birden fazla ameliyat olmayı düşünürken veya buna hazırlanırken toplam maliyeti, iyileşmek için geçecek süreyi ve komplikasyon olasılığını değerlendirmek büyük önem taşır. Birden fazla ameliyat olma seçeneğiyle karşı karşıya kalan birçok kişi, bunun ne kadar yorucu olabileceğinden dolayı ilk başta yalnızca bir ameliyat olmayı tercih etmektedir. İster Tibialarınızı ve Femurlarınızı ayrı ayrı uzatma işlemi gerçekleştirilsin, ister sadece bir kemikten iki kez uzatmayı düşünün aşağıdakiler bu kararda akılda tutulmalıdır. 

💸 Daha Yüksek Maliyet

🏥 Daha Uzun İyileşme Süreci

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Kişinin önceliklerine göre, hastalar tek seferde bir bacakta (tek taraflı), her iki bacağın bir bölümde (iki taraflı) veya her iki bacağı her iki bölümde (dört taraflı) uzama sağlayabilirler. Aşağıda, bilateral ve unilateral alternatifler de dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerden kısaca bahsedeceğiz. 

Alt Ekstremite Uzatma

Boy uzatma ameliyatı olan çoğu kişi, her iki bacağın da aynı noktadan kırıldığı iki taraflı prosedürü tercih eder. Her iki bacağın da uzatılması gerektiğinde, bunu bir operasyonda gerçekleştirmek en yaygın olanıdır çünkü kaval kemiklerini ayrı ayrı uzatmaktan daha az riskli ve maliyet olarak daha ucuzdur. 

Tek Taraflı Ekstremite Uzatma 

Tek taraflı bacak uzatma tipik olarak travma veya konjenital durumlar nedeniyle yapılır, hastaların sadece küçük bir yüzdesi kozmetik nedenlerle operasyona başvurur. Genellikle bacak uzunluğundaki farklılıkları gidermek için kullanılan prosedür, hastanın kemikte uzama sağlaması için vidalarla uygulanır.  

Boy Uzatma Ameliyatı: Femur Uzatma ve Tibia Uzatma

Bazı hastalar özellikle Tibia ya da özellikle Femurdan ameliyat olmak isteyebilir ve buna hasta ile doktor birlikte karar verir. Genelde hastanın vücut ölçülerinden neden memnun olmadığı gözetilerek karar sağlanır. Yüz yüze görüşme sırasında doktorumuz, röntgen sonuçlarına dayanarak daha orantılı bir vücut için hangi operasyonun daha uygun olacağını belirler. Bu testin bulgularına dayanarak, doktor orantıyı korumak için elde edilmesi gereken maksimum uzamayı hastaya bildirir. Vücut orantısını bozmamak için, Tibialar Femurlardan çok uzunsa femur ameliyatı önerilir ve Femurlar Tibialardan çok uzunsa Tibia ameliyatı tercih edilir. 

İki Kez Boy Uzatma Ameliyatı Olmak Güvenli Midir? 

Farklı dönemlerde yapılan iki operasyon hem güvenli hem de mümkündür. Şişlik ve ödem azaldıktan ve hasta hem zihinsel hem de fiziksel olarak iyileştikten sonra, ikinci operasyon minimum bir ay sonra yapılabilir. Bu durumda hastanın yardımsız ve desteksiz yürüyebilmesi 7-8 ay sürecektir. İkinci ameliyatın ilk bacak uzatma ameliyatı yapıldıktan sonra yapılması en doğrusudur. Çünkü hasta 2-3 ay kadar iyileşme dönemi yaşayacaktır, hemen ardından ikinci ameliyatı yapmak hastanın yürümesini yine engelleyecektir. 

İki kez bacak uzatma ameliyatı olan hastamızla yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca hastamızın kendi YouTube kanalına da göz atabilirsiniz. Bacak uzatma ameliyatı sonrası spor aktivitelerini buradan izleyebilirsiniz. 

13 cm Uzamak Mümkün Mü?
Genel olarak herkes üst bacaktan en fazla 8 cm, alt bacaktan ise 7 cm uzayabileceğinizi beyan etse de biz hastalarımızın hem psikolojik hem de fiziksel sağlığına önem veriyoruz. Hastamızın ameliyat öncesi yapacağı hazırlık (sağlıklı yaşam tarzı, sağlıklı beslenme, esneme) bu sonuçlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir uzamada 4-5 cm tibia ve 5-6 cm femur uzaması tarafımızca tavsiye edilendir.
İki kez ameliyat olmak isteyen bir kişinin sağlık durumu nasıl olmalıdır? 

Sigara kullanımı bacak uzatma ameliyatı için önemli bir engeldir. Elbette 4-5 ay sigarayı bırakıp sonrasında ameliyat olmak mümkündür. Bu operasyonda sigara içmek kemik kaynamasını yavaşlattığı için zararlıdır. 

Bunun dışında 

 • aktif spor yapıyor olmak,
 • esnek olmak, 
 • kronik rahatsızlığı olmamak,
 • beslenmeye dikkat etmek, boy uzatma ameliyatı için gerekli sağlık durumlarındandır

Önce Femur Uzatma Mı Tibia Uzatma mı?

Precice yöntemi, harici bir cihaz kullanılmadığı için daha az ağrılı bir yöntemdir ve bu nedenle önce femur ameliyatı olmak tercih edilir. LON ameliyatı ise Precice yaklaşımına göre hasta için daha zordur çünkü harici cihaz kullanılır ve doku yaralanması, yeniden iyileşme gibi süreçleri vardır. Hastanın proporsiyonu ve tercihine göre doktor ile birlikte ilk hangi bölgeden uzatma yapılabileceğine ortak karar verebilirler.

Boy Uzatma Ameliyatı İle En Fazla Kaç Cm Uzama Sağlanır?

Boy Uzatma Ameliyatı İle En Fazla Kaç Cm Uzama Sağlanır?
Boy Uzatma Ameliyatı İle En Fazla Kaç Cm Uzama Sağlanır?

 

Tek ameliyat ile minimum 6 cm, ortalama 7 cm, maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir. Uzatma miktarı yöntemlere göre değişmez, sabittir. Uzama miktarı kemik mineral yoğunluğuna bağlı olarak kemiklerin tekrar kaynamasına, kas ve sinirlerin esnekliğine bağlıdır. Yani tamamen fiziksel özelliklerimize bağlı bir durumdur. Eğer esnek bir yapınız varsa 9 cm düşünebilir. Uzama miktarı arttıkça gerilmeler de artıyor bu yüzden süreci sağlıklı tamamlamanız için güvenli sınırlarda kalmanızı istiyoruz.

Boy Uzamasını Engelleyen Faktörler

boy uzamasını engelleyen faktörler
Boy Uzamasını Engelleyen Faktörler

 

Hastalar fizik tedavi seanslarını düzenli olarak yapmazlarsa veya evde egzersizleri tamamlamazlarsa kas güçleri ve hareket açıklıkları zarar görebilir ve doktorları bu durumda esnemeyi bırakmalarını tavsiye edebilir. Uzatma süreci doktor tarafından fonksiyonel iyileşmeye izin vermek için geçici olarak ya da kalıcı olarak durdurulabilir. 

İddialı uzatma hedeflerine ulaşmanın birden fazla uzatma operasyonu gerektirebileceğini unutmamak önemlidir. Tek seferde tehlikeli sayılabilecek bir uzama yerine, sağlıklı bir uzama ve ardından birkaç ay veya yıl sonra tekrar bir uzama operasyonu daha kolay ve uygulanabilir olacaktır.

Türkiye’de Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Estetik prosedürler genellikle sağlık sigortası kapsamında değildir. Femur uzatma ve Tibia uzatma için fiyatları ve yöntemleri hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Neden Boy Danışmanı Ekibini Seçmeliyim? 

Boy Uzatma Ekibi olarak referanslarımız ve tecrübemizle bacak uzatma konusunda dünyaca tanınmış bir kurumuz. Kurumumuzda doktorumuz endişelerinizi dikkatle dinleyecek ve kişisel hedeflerinize göre uyarlanmış bir plan tasarlamadan önce tüm seçeneklerinizi  detaylı bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Türkiye'de Boy Uzatma Ameliyatı

Hastalarımızın başarı öykülerini buradan okuyabilir ve ayrıca

📹 YouTube Kanalı 

📷 Instagram Sayfası 

⚕️ Hasta ve doktor görüşmeleri için Facebook Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.