Boy Uzatma Ameliyatına Karşı Ön Yargılar Nelerdir?

boy uzatma ameliyatına karşı önyargılar

Kozmetik ameliyatlara karşı toplumsal olarak her zaman bir önyargıyla bakılmıştır. Kimisi bunun insan doğasına aykırı olduğunu ve insanın kendini değiştirmek yerine olduğu gibi sevmesi gerektiğini savunmaktadır. İnsanın kendini sevmesi ve kendiyle barışık olması kesinlikle önemli bir olgudur. Fakat bir insan kendine ait bir özelliği sevemiyorsa ve bu özelliği nedeniyle kendisiyle barışık olamıyorsa o özelliği değiştirmeden kendisini sevmesi ne kadar mümkün?

Günümüzde burun estetiği, göğüs estetiği, yağ aldırma ya da yağ enjeksiyonu gibi birçok estetik operasyon insanlar arasında sıkça tercih edilmektedir. Dış görünüşe fazlasıyla önem verilen bir dönemde yaşıyoruz ve bu da insanın kendini olduğu gibi sevmesini zorlaştırmaktadır. İlk kez halka sunulduklarında burun, göğüs gibi birçok estetik türü de toplum tarafından ciddi bir önyargıyla karşılanmış olsa bile şu anda Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde yapılan yaygın kozmetik ameliyatlar haline gelmiş durumdalar.

Boy Disforisi

İnsanın boyundan olan memnuniyetsizliği bir zihinsel hastalık olarak da kategorize edilmiş ve Boy Disforisi şeklinde adlandırılmıştır. Boy disforisi insanın vücut algısına karşı bir kaygı bozukluğudur ve bireyin boyundan memnun olmaması bu kaygı bozukluğuna eşlik ederek bireyin günlük hayatını olumsuz etkilenmektedir. Bireyin kendi boyunu fazla uzun ya da kısa hissetmesi bu hastalığa yol açabilir. Boy disforisi kişide sahip olduğu boydan dolayı yapamayacağı şeyler nedeniyle hissettiği olumsuz duygular, toplumsal baskı ve algıdan dolayı da oluşabilmektedir.

Bireyin günlük hayatını bu kadar olumsuz etkileyen bir durumu değiştirmek istemesi anlaşılabilir bir durumdur.

Boy Uzatma Ameliyatına Karşı Korkular

Boy uzatma ameliyatına karşı oluşan birçok önyargının sebebi bu ameliyatın yapılma şeklinden dolayı oluşan korkulardan kaynaklanmaktadır. Boy uzatma ameliyatı sırasında üst ya da alt bacak kemiğinin kırılması ve içine çivi yerleştirilerek 2-3 aylık ağrılı bir sürecin ardından boy uzaması gerçekleştirilmektedir. Tek ameliyatla ortalama 6-8 cm, iki ameliyatla ise 12-15 cm’lik bir uzama elde edilebilmektedir.

Bu uzama sürecinde oluşabilecek kas ve kemik ağrısı, bir süre boyunca yürüme zorluğu ve komplikasyon ihtimalleri insanların ameliyata önyargılı bakmalarına sebep olmaktadır.

Bu korkular anlaşılabilirdir çünkü boy uzatma ameliyatı herkesin gerçekleştirebileceği bir ameliyat değildir. Hastanın hem fiziksel hem psikolojik açıdan ameliyat için oldukça hazır olması gerekmektedir. Hem ameliyatın öncesinde hem de sonrasında yapılması gereken birçok prosedür bulunmaktadır.

Boy uzatma ameliyatı için genelde tercih edilen iki yöntem olarak hem Kombine (LON) hem de Precice 2 yöntemleri FDA onaylıdır ve sağlık açısından bir sakıncaları bulunmamaktadır. Doğru ekip ve doktorla bu süreç oldukça rahat atlatılabilmektedir.

11 cm boy uzamasına ulaşmış olan Amerikalı hastamız Nicholas, kendi sürecinden ve boy uzama ameliyatının kendisinde yarattığı değişikliklerden bir Youtube videosunda detaylıca bahsetmişti. Hastamızın ameliyat öncesi boyu 174 cm iken şimdiki boyu 185 cm olmuştur. Uzun boyun özellikle erkekler açısından daha iyi imkanlara, özgüvene ve güce kavuşmalarını sağladığı bazı araştırmalarda gösterilmiştir. Belli boy aralığındaki erkeklerin de kadınlar tarafından beğenilme oranları daha kısa boylu erkeklere kıyasla oldukça yüksektir.

İngilizce biliyorsanız hastamızın hazırladığı videoyu buradan izleyebilirsiniz:

Rich Rotella isimli Hollywood aktörü de kariyerinde daha iyi yerlere gelebilmek için boy uzatma ameliyatı geçirmiş kişilerden biridir ve duygularını “Çok ağrılıydı ama hiç pişman değilim.” sözleriyle ifade etmektedir. Seçmelere girerken artık daha özgüvenli hissettiğini söyleyen aktörün önceki boyu 165 cm iken şimdi 172 cm.

Görüldüğü üzere boy uzatma ameliyatı sayesinde elde edilen boyla özgüven artışı arasında bir doğru orantı var.

Kadın-erkek ilişkilerinde ve iş hayatında bu boy farkına olan bakışı Hem Aşkta Hem İşte Boy! yazımızdan bakabilirsiniz. Ayrıca basketbol, voleybol gibi bazı spor branşları için uzun boylu olmanın oldukça avantajlı olduğu da belirtilmelidir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Online
  Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..