Hem Aşkta Hem İşte Boy!

Kadın – erkek ilişkileri hakkında yapılan birçok araştırma vardır. Bu araştırmalardan biri de; boy faktörünün ilişkilerdeki önemi üzerinedir. Yapılan son araştırmalara göre, ‘boy’, bireylerin hem profesyonel hem de aşk hayatlarını etkileyen önemli bir faktördür. Rice Üniversitesi ve Kuzey Teksas Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, özel buluşmaya giden kişi profilleri belirlenerek, katılımcılardan bir anket doldurmaları istenmiştir. Çalışmada, ‘Boy Önemli mi?’ sorusuna cevap aranmıştır. İnsanların romantik buluşmalarındaki boy tercihlerinin incelenmesi için katılımcılar iki gruba ayrılmıştır.

Araştırmanın birinci bölümünde, Yahoo’dan alınan veriler ışığında, ABD genelinde 455 erkek ( ortalama boy 5 fit 8 inç ve ortalama yaş 36 ) ve 470 kadının ( ortalama boy 5 fit 4 inç ve ortalama yaş 35 ) flört reklamları incelenmiştir. Çalışma sonucuna göre, erkeklerin yalnızca % 13,5’inin kendilerinden daha kısa boylu kadınlar ile çıkmak istediği ortaya çıkmıştır. Buna karşılık, kadınların neredeyse yarısının ( % 48,9 ) kendilerinden uzun erkekler ile çıkmak istediği ortaya çıkmıştır.

Araştırmanın ikinci bölümünde, bir ABD üniversitesinden seçilen 54 erkek ( ortalama boy 5 fit 9 inç ) ve 131 kadın ( ortalama boy 5 fit 4 inç ) gönüllü olarak yer almıştır. Katılımcılar, çevrimiçi bir ankette açık uçlu soruları yanıtlamışlardır. Bulgular, çalışmanın ilk bölümü ile benzerlik göstermiştir: Ankete katılan erkeklerin yalnızca % 37’si kendi boyundan kısa kadınlarla çıkmak isterken, kadın katılımcıların % 55’i kendilerinden uzun erkeklerle çıkmak istemiştir.

Öncelikle, uzun boylu kadınlar ve erkekler profesyonel yaşamlarında zeki ve baskındırlar. Bu karakteristik özellikler, kişilere yöneticilik ve ülke yönetimi gibi birçok rekabetçi çalışma alanında liderlik vasfı sağlar. Bu nedenle, uzun boylu olmanın birçok avantajı vardır: Para ve Güç gibi. Son yapılan bir araştırma, uzun boylu adayların başkanlık seçimlerinde daha fazla oy aldığını kanıtlamaktadır. Örnek vermek gerekirse, ortalama bir Amerikalıdan 8 cm daha uzun olan Başkan Barack Obama ve Barack Obama’dan daha uzun olan Abraham Lincoln verilebilir. Bu araştırmalara ek olarak yapılan başka bir araştırma da gösteriyor ki, hem kadınlar hem de erkekler için boy uzunluğundaki 1 inç oranında artış, haftalık kazançlarda % 1.4 – 2.9 artış sağlamaktadır.

Diğer yandan, boy faktörü, bilişsel yetenek gibi sayısal yetenekler ile doğrudan ilişkilidir. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık tarafından yapılan bir araştırmaya göre, diğerlerinden daha yüksek boy ortalamasına sahip çocukların bilişsel test puanları daha yüksek çıkmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmanın puanları, boy uzunluğunun insanların başarısını belli oranda değiştirebileceğini göstermektedir.

İkinci olarak, insanların boyu aşk hayatlarını etkiler. Kuzey Teksas Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olan George Yancey, kadın ve erkeklerin ilişkilerdeki boy seçimlerinin cinsiyete özgü kalıp yargıları ve geleneksel beklentiler ile açıklanabileceğini varsaymaktadır. Yancey’e göre: “Eril özellikler, fiziksel koruma sağlama konusunda dişil özelliklerden üstündür. Bu da erkeklerin, toplum tarafından koruyucu olarak görülmesine yani cinsiyet klişesine sebep olmaktadır. Ayrıca toplum; erkekleri baskın olmaya, kadınları ise itaatkar olmaya teşvik etmektedir. Bu yüzden kadınların kültürel algısı feminen olurken, erkekler ise kültürel algılarına uygun olarak, kadınlara korunduğunu hissettirmelidir.“ Seattle’daki Washington Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olan Dr. Pepper Schwartz‘a göre, birçok kadın bu toplumsal klişeye maruz kalmaktadır.

İlk Buluşmada Boy Faktörü Neden Önemlidir?

Kadınların kısa erkekleri ne kısa ne de uzun süreli ilişkiler için çekici bulmama oranı çoğu araştırmalarda yüksek çıkmıştır. Başka bir deyişle, uzun ve atletik erkekler bir ilişki için daha sevimli ve arzu edilir kabul edilmektedir. Kadınlar, uzun bir eşe sahip olmanın kendilerini sadece daha kadınsı hissettirmekle kalmayıp, aynı zamanda korunmuş hissetmelerini de sağladığını söylemektedirler. Çünkü kadınların gözünde uzun boylu erkekler, güç ile bağdaştırılmaktadır. Büyüme evrelerinde, babalarının sevgisini yeterince hissedemeyen kadınlar, hem fiziksel hem de duygusal olarak kendilerini güvende hissedecekleri bir ilişkiye ihtiyaç duydukları için, uzun boylu erkeği seçme eğilimi göstermektedirler. Kadınların kendilerinden daha uzun ve daha güçlü bir erkeği tercih etmelerinin nedeni; gelişme çağında yaşayamadıkları, hissedemedikleri ve bu yüzden eksik kalan duygular yüzünden olabilmektedir. Bu nedenle bireyler özellikle kadınlar ilk buluşma için kendilerinden daha uzun boylu kişiler ile olmak isterler. Bireylerin, arkadaşlık siteleri gibi sosyal medya platformlarında gerçeklikten uzak, çeşitli uygulamalar ile uzun boylu hale getirdikleri fotoğraflarını kullanmalarının nedeni de budur. Şu gerçektir ki uzun boy, kadınların mutluluğu üzerinde çok pozitif etkilere sahiptir ve bu yüzden kadınlar genellikle uzun boylu erkekleri sevgili olarak tercih etmeye yatkındırlar. Profesör Susan Krauss Whitbourne 2013 yılında yayınladığı bir makalede :

Evrimsel düzeyde uzun boylu bir adamın kadınlar tarafından tercih edileceği iddia edilebilir, çünkü eğer argümanı takip ederseniz, ailesini fiziksel tehditlere karşı daha iyi savunabilir. Uzun boylu erkekler daha güçlü görünebilirler, çünkü boyları ağırlık ve güç ile birleştiriyoruz. Bilinçaltı düzey, daha uzun boylu erkeklerin üstün niteliklere sahip olduklarını hissetmelerine yol açabilir.’  demiştir.

 

Ayrıca erkekler de ikili ilişkilerde uzun boylu kadınları tercih etme eğilimi göstermektedirler. Çünkü erkekler, uzun boylu kadınları daha güzel ve seksi bulmaktadırlar. Genelde erkeklerin, kadınların kalplerinden önce dış görünüşleri ile ilgilendikleri bilinmektedir. Yapılan çalışmalar ile anlaşıldığı üzere, daha uzun boylu kadın ve erkeklerin ilişkilerde daha çekici ve arzu edilir bulunduğu için tercih edilme oranının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Özetlemek gerekirse, birçok boy araştırması, boy uzunluğunun insanların profesyonel ve aşk hayatlarını etkilediğini göstermektedir. Bu araştırmalar, bireylerin ilişkilerinde neden uzun boylu bireyleri tercih etmeye yatkın olduklarını ve boy uzunluğunun kişilerin profesyonel ve aşk hayatlarını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Elbette her başarılı insan uzun boylu değildir ancak uzun boylu olmak kişilerin mesleki hayatları açısından avantajlı bir durumdur. Ayrıca, elbette tüm uzun boylu insanların özel hayatlarında mükemmel bir ilişkisi yoktur. Ancak şüphesiz ki boy uzunluğu iş ve aşk hayatlarında kişileri etkileyen kritik bir faktördür.

 

KAYNAKÇA;

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2556117/Height-really-does-matter-relationship-women-say-scientists.html

https://www.journals.uchicago.edu/doi/abs/10.1086/589524?journalCode=jpe

https://www.psychologytoday.com/us/blog/after-service/201909/5-reasons-why-women-and-men-care-about-height

https://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/09/150930_vert_fut_uzun_kisa_boy

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.