Türkiye Boy Ortalaması 2019

Türkiye Boy Ortalaması 2019 merak edilen ve tartışılan bir konudur. Birçoğumuz  varsayımlar yaparak bunu belirlemeye  çalışırız. Ancak en net sonuçlar istatistiksel  sonuçlardır. 1970  yılında yapılan incelemeler sonucunda, Türk kadınlarının ortalama 160 santimetre boya ulaştığı, Türk erkeklerinin ise 173 santimetre boya ulaştığı gözlemlenmiştir. 1990 ‘lı yıllarda yapılan diğer testlerde ise  ortalama kadın ve erkek boyunun ortalama 3,6 santimetre uzadığı gözlemlenmiştir. Çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve uyku gibi temel ihtiyaçların düzenlenmesi durumunda Türkiye’nin boy ortalamasında artış olacağı söylenebilir.

Yaşlara Göre Türkiye Boy Ortalaması 2019

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) yaptığı analizler sonucuna göre, belli bir yaştan sonra boy kısalmaya başlıyor. Neredeyse herkes belli bir yaştan sonra boyunun kısaldığını düşünür fakat fazla önem

vermez. Aşağıda yaşlara göre 2019 Türkiye boy ortalamalarını inceleyebilirsiniz.

 • 15-24 yaş grubunda boy 1.68
 • 25- 34 arası yaş grubunda 1.69
 • 35- 45 yaş grubu arasında 1.67 santimetre olarak hesaplandı.

Yapılan araştırmalar 45 yaş ile son bulsa da, 55- 60 yaş üzeri kişiler boylarının daha fazla kısaldığını öne sürüyor. Yaklaşık 35 – 40 lı yaşlarda boy kısalmaya başlar. Çeşitli kemik hastalıkları, omurga

kırıkları bunun başlıca sebeplerinden biridir. 50 ‘li yaşlardan itibaren omurga kırıkları meydana gelebilir ve bu omurga kırıkları belirti göstermez. Kadınların kemikleri erkeklere nazaran 5 kat daha hassas olduğundan dolayı, bu türk kırıklar ve kemik hastalıkları daha fazla görülebilir.

Boy uzunluğu kaybınız ileri yaşla erişkin yaş arasında 2 santim ya da daha fazla, ileri yaşla genç yaştaki boy farkınız 6 santim ya da daha fazlaysa omurganızda kırık ihtimali mevcuttur.

 

2019 TÜRKİYE BOY ORTALAMASI GİDEREK YÜKSELİYOR

Yapılan son güncel verilere göre (Türkiye Boy Ortalaması 2019 verileri) erkeklerin boy ortalaması 176,5 cm, kadınların ise 163 cm dir. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran Türkiye boy ortalaması daha düşüktür. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, Türk toplumunun 3,5 cm daha uzun olduğunu gösteriyor. Bu ivmeye göre gelecek yıllarda ortalama boy farklı 4,5 cm ye kadar çıkabilir. Bu demek oluyor ki, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeni gibi faktörlerin düzelmesi, toplumun gelişiminde büyük rol oynuyor.

 

ÇEVRESEL FAKTÖRLER VE VÜCUDUN İHTİYAÇLARI

Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde vücudun gelişimi için gerekli olan bazı temel unsurlar vardır. Bu unsurlar erişkinlik döneminde ulaşacağımız ortalama boyu ve fiziksel özellikleri belirler. Ergenlik döneminde beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler, düzenli uyku ve spor kişisel gelişim açısından

büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çocukluk ve ergenlik döneminde vücudun farklı ihtiyaçlarını karşılamak, Türk toplumunun ortalama boyunu arttıracaktır.

Erkekler, kadınlara nazaran 12 – 13 cm daha fazla uzuyor.

Erkeklerin ve kadınların boylarının uzaması, ergenlik döneminde farklılık gösterir. Ergenlik döneminde olan bu fark, erişkin boy ortalamasının farklı olmasını sağlar. Kızların ergenlik büyümesi, erkeklerden ortalama 2 yıl önce başlar ve ortalama 2 yıl önce de son bulur. Kızların 2 yıl daha az uzaması, yaklaşık 9 – 11 santimetrelik bir fark yaratmaktadır. Ergenlik döneminde erkekler toplamda 25 – 30 santimetre uzarken, kızlar 20 -25 santimetre boy atarlar. Bu da 3 – 6 santimetre civarında bir farka neden olur. Bu durum beslenme, uyku ve farklı nedenlerden dolayı değişebilir. Ancak istatistiksel verilere göre, ergenlik döneminde görülen bu farklılık erkeklerin, kadınlardan 13 santimetre daha uzun olmasını sağlamaktadır.

Boy uzatma ile ilgili daha fazla bilgi için Boy Nasıl Uzar?  İnsanlar Neden Boy Uzatmak İster? , Boy Uzatma ile ilgili 8 Enteresan Bilgi,  makalelerimizi okuyabilirsiniz okuyabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.