Boy Uzatma İğnesi Gerçek mi?

Boy kısalığı, altta yatan bir hastalıktan kaynaklanabilmesine rağmen bir hastalık değildir. Ancak teşhis zor olabilir ve tedavi kararları tartışmalı olabilir. Bazı kısa ama sağlıklı çocuklara her gece pahalı rekombinant büyüme hormonu iğneleri verilir. Her ilaçta olduğu gibi, yan etkiler ve muhtemelen bilinmeyen uzun vadeli riskler olabilir. Boy uzatma iğnesi olarak da bilinen büyüme hormonu, çocuklarda ve gençlerde iyi sonuç verebilir.

İnsan büyüme hormonu normalde, IGF-I büyüme faktörünün üretimini uyaran ve daha sonra kemiklerdeki büyüme plakaları gibi vücut dokularını etkileyen bir sinyal yolu boyunca hareket eder. Bu nedenle, büyüme hormonu eksikliği genellikle aşağı akışta IGF eksikliğine neden olur. Bununla birlikte, bir hasta yeterli büyüme hormonuna sahiptir ancak IGF-I büyüme faktörünün üretimini veya etkisini azaltan biyolojik bir kusuru vardır. Yetersiz beslenme, düşük IGF-I seviyelerinin yaygın bir nedeni olduğundan, hekimler IGF eksikliğini teşhis etmeden önce bir beslenme sorununu ekarte etmelidir. Doktorlar, çocukları rekombinant IGF-I büyüme faktörü ile tedavi etmeyi onaylamaktadır.

Büyüme hormonu ya da halk arasında bilinen adıyla boy uzatma iğnesi, enjeksiyonla uygulanan reçeteli bir ilaç olarak mevcuttur. Büyüme hormonu, hormon eksikliği olan çocuklar ve çok kısa boylular için endişedir. Hipotalamusu, hipofiz bezini veya her ikisini de etkileyen büyük problemlerle birlikte neredeyse her zaman gelişen nadir bir durum olan yetişkin büyüme hormonu eksikliğini tedavi etmek için de onaylanmıştır. Yetişkin büyüme hormonu eksikliğinin teşhisi, büyüme hormonu üretimini uyaran özel testlere bağlıdır.

Büyüme hormonu eksiklikleri olan yetişkinler, boy uzatma iğnesi olarak da bilinen büyüme hormonu enjeksiyonlarından yararlanır. Kırıklardan korunma, artan kas kütlesi, gelişmiş egzersiz kapasitesi ve enerjisi ve gelecekte kalp hastalığı riskinin azalmasından yararlanırlar. Ama ödenecek bir bedeli vardır. Hastaların % 30 kadarı sıvı tutulumu, eklem ve kas ağrısı, karpal tünel sendromu (el ağrısına ve uyuşmaya neden olan el bileğindeki sinir üzerindeki baskı) ve yüksek kan şekeri seviyelerini içeren yan etkiler yaşar.

Ancak büyüme hormonu alıcıları, sıvı tutulumu, eklem ağrısı, göğüs büyümesi ve karpal tünel sendromu gibi yüksek oranda yan etki yaşadı. Çalışmalar kanser riskinde herhangi bir değişikliği tespit etmek için çok kısaydı, ancak diğer araştırmalar genel olarak kanser ve özelde prostat kanseri riskinde artış olduğunu göstermektedir.

Büyüme Hormonu Kullanımı:

Sentetik insan büyüme hormonu 1985 yılında geliştirildi ve çocuklarda ve yetişkinlerde özel kullanımlar için FDA tarafından onaylandı. Çocuklarda, HGH enjeksiyonları, bilinmeyen nedenlerdeki kısa boyun yanı sıra aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi tıbbi nedenlerle zayıf büyümeyi tedavi etmek için onaylanmıştır:

 • Kız çocuğunun gelişimini etkileyen genetik bozukluk Turner sendromu,
 • Düşük seks hormon seviyeleri ve zayıf kas tonusu, sürekli bir açlık hissine neden olan nadir bir genetik bozukluk Prader-Willi sendromu,
 • Kronik böbrek hastalığı,
 • Büyüme hormonu eksikliği veya yetersizliği,
 • Erken doğan çocuklar.

Yetişkinlerde, büyüme hormonunun onaylanmış kullanımları şunları içerir:

 • Şiddetli bağırsak hastalığı veya ince bağırsağın büyük bir kısmının ameliyatla alınması nedeniyle besin maddelerinin uygun şekilde emilemediği bir durum; kısa bağırsak sendromu,
 • Nadir hipofiz tümörlerine veya tedavilerine bağlı büyüme hormonu eksikliği,
 • HIV / AIDS ile ilişkili kas erimesi hastalığı.

Ancak büyüme hormonu  için en yaygın kullanımlar FDA onaylı değildir. Bazı insanlar, kas inşa etmek ve atletik performansı artırmak için anabolik steroidler gibi diğer performans artırıcı ilaçlarla birlikte büyüme hormonu kullanır. Yine de büyüme hormonunun  atletik performans üzerindeki etkisi bilinmemektedir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, ameliyat yöntemlerinin fiyatları, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  6 Yorum

  • Anonim
   2 Mayıs 2021, 23:29

   Fiyat bilgisi alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı - Admin
    5 Mayıs 2021, 12:58

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Berfin GÖZETEN
   27 Nisan 2021, 20:15

   Fiyati hakkinda bilgi alabilir miyim ?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    29 Nisan 2021, 11:53

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

    • hüseyin çavuşoğlu
     6 Mayıs 2021, 22:56

     boy uzatma ameliyat veyahut iğnesi için fiyat ve öneri alabilirmiyim çocuğum 13 yaşında 1.25 cm boyunda

     • Boy Ameliyatı - Admin
      11 Mayıs 2021, 12:21

      Merhabalar;
      Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.