Boy Uzatma İğnesi Gerçek mi?

Boy kısalığı, bir hastalık değildir. Ancak teşhis zor olabilir ve tedavi kararları tartışmalı olabilir. Bazı kısa ama sağlıklı çocuklara her gece pahalı rekombinant büyüme hormonu iğneleri verilir. Her ilaçta olduğu gibi, yan etkiler ve muhtemelen bilinmeyen uzun vadeli riskler olabilir. Boy uzatma iğnesi olarak da bilinen büyüme hormonu, çocuklarda iyi sonuç verebilir. Büyüme plakları erkeklerde 21 yaşından, kadınlarda da 18 yaşından sonra tamamen kapanabiliyor. Büyüme plakları kapandıktan sonra, boy uzatma iğnesi yapılmamaktadır. Kalıcı olarak uzamanın tek yöntemi, ameliyattır. Ameliyat olmak istemeyenler için ise kullanımı pratik ve anında boyunuzu 7-9 cm’e kadar ağrısız uzatabilen gizli tabanlı ayakkabılar üretilmektedir. Gizli topuklu boy uzatan ayakkabılar kısa süreli çözüm arayanlar, boyunu takıntı edenler tarafından gündelik hayatta ya da özel günlerde sıklıkla tercih edilmektedir. 

Gizli Topuklu Ayakkabı Tercih Edenleriniz için Önerilerimiz;

İnsan büyüme hormonu normalde, IGF-I büyüme faktörünün üretimini uyaran ve daha sonra kemiklerdeki büyüme plakaları gibi vücut dokularını etkileyen bir sinyal yolu boyunca hareket eder. Bu nedenle, büyüme hormonu eksikliği genellikle aşağı akışta IGF eksikliğine neden olur. Bununla birlikte, bir hasta yeterli büyüme hormonuna sahiptir ancak IGF-I büyüme faktörünün üretimini veya etkisini azaltan biyolojik bir kusuru vardır. Yetersiz beslenme, düşük IGF-I seviyelerinin yaygın bir nedeni olduğundan, hekimler IGF eksikliğini teşhis etmeden önce bir beslenme sorununu ekarte etmelidir. Doktorlar, çocukları rekombinant IGF-I büyüme faktörü ile tedavi etmeyi onaylamaktadır.

Büyüme hormonu ya da halk arasında bilinen adıyla boy uzatma iğnesi, hormon eksikliği olan çocuklar için geçerli bir iğnedir. Hipotalamusu, hipofiz bezini veya her ikisini de etkileyen büyük problemlerle birlikte neredeyse her zaman gelişen nadir bir durum olan yetişkin büyüme hormonu eksikliğini tedavi etmek için de onaylanmıştır.

Çocuklarda Büyüme Hormonu Kullanımı:

Sentetik insan büyüme hormonu 1985 yılında geliştirildi ve çocuklarda ve yetişkinlerde özel kullanımlar için FDA tarafından onaylandı. Çocuklarda, HGH enjeksiyonları, bilinmeyen nedenlerdeki kısa boyun yanı sıra aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi tıbbi nedenlerle zayıf büyümeyi tedavi etmek için onaylanmıştır:

 • Kız çocuğunun gelişimini etkileyen genetik bozukluk Turner sendromu,
 • Düşük seks hormon seviyeleri ve zayıf kas tonusu, sürekli bir açlık hissine neden olan nadir bir genetik bozukluk Prader-Willi sendromu,
 • Kronik böbrek hastalığı,
 • Büyüme hormonu eksikliği veya yetersizliği,
 • Erken doğan çocuklar.

Ancak büyüme hormonu için en yaygın kullanımlar FDA onaylı değildir. Bazı insanlar, kas inşa etmek ve atletik performansı artırmak için anabolik steroidler gibi diğer performans artırıcı ilaçlarla birlikte büyüme hormonu kullanır. Yine de büyüme hormonunun atletik performans üzerindeki etkisi bilinmemektedir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  282 Yorum

  • Abdullah Karakaya
   5 Eylül 2022, 17:23

   22 yaşındayım boyum 1.60 küsür nasıl uzayabilirim ??

   • Boy Ameliyatı
    6 Eylül 2022, 11:50

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • s_gfx
   3 Eylül 2022, 00:13

   Selam, yaşım 18 boyum 168. 18’den sonra 10cm uzayaar bile oluyor. Ama ben hic güvenmiyorum. Size soruyorum ne yapabilirim uzamak için en kısa sürede vakit geçmeden uzamam için yardımcı olursanız sevinirim.

   • Boy Ameliyatı
    5 Eylül 2022, 12:24

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Cengiz Kurt
   25 Ağustos 2022, 08:51

   Merhaba yaşım 17 boyum 172cm çalıştığım yerde sürekli ağır eşya kaldırdım ve disklerimin kapandığını düşünüyorum çünkü son bir yılda hiç boyum uzamadı 7-8cm uzamak istiyorum maliyeti nedir?

   • Boy Ameliyatı
    25 Ağustos 2022, 11:24

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Cuma kaygusuz
   2 Temmuz 2022, 15:49

   Boy uzatma

   • Boy Ameliyatı
    5 Temmuz 2022, 14:17

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Mustafa
   2 Temmuz 2022, 08:52

   Selam, boyum 167 23 yasindayim ve +5 cm uzatmak istiyorum. Süreç nasıl ilerliyor ve maliyeti ne kadar.

   • Boy Ameliyatı
    5 Temmuz 2022, 14:13

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.