Boy Uzatma İğnesi Gerçek mi?

Boy uzatma iğnesi ile ilgili vereceğimiz yanıtlar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Biz Boy Uzatma Ameliyatı ekibi olarak, bu tür yöntemleri benimsemediğimizi belirtmek isteriz. Kısa boyluluk problemi yaşayanlar için tek çözümümüz boy uzatma cerrahisidir ve başka bir tedavi yöntemi uygulamamız bulunmamaktadır.

Bazı bireyler mevcut boylarından memnun olmadıkları için doğal ya da tıbbi boy uzatma yöntemlerine başvurabilmektedirler. Bu durumda karşımıza çeşitli egzersizler, beslenme rutinleri, uyku düzeni, ilaçlar, ameliyat ya da bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz üzere boy uzatma iğnesi ya da bir diğer deyişle boy hormonu iğnesi çıkmaktadır. Bu saydığımız her yöntemin farklı kullanım zamanları ve etkileri mevcuttur. Bu yüzden özellikle tıbbi yöntemlere başvurmadan önce bu noktalarda ciddi bir araştırma yapmanız ve doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Bugünkü yazımızda sizler için boy uzatma iğnesi gerçek mi? ve boy uzatma iğnesi kaç cm uzatır? ya da boy uzatma iğnesi kaç yaşına kadar yapılır? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Boy Uzatma İğnesi Nedir?

Boy hormonu iğnesi genellikle büyüme hormonu eksikliği, Turner sendromu ya da kronik böbrek rahatsızlığı sebebiyle büyüme ve gelişme problemleriyle karşı karşıya kalan çocuklar için doktor tarafından reçete edilmektedir. Boy uzatma iğnesi olarak adlandırılan bu tedavi, sentetik büyüme hormonu içerir ve çocuğun büyüme sürecini desteklemek için düzenli aralıklarla subkutan (deri altı) enjeksiyon yoluyla uygulanır. Bu tedavinin amacı, çocukların normal büyüme oranlarını yakalamalarına ve genetik potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

Ancak, boy uzatma iğnesi yönteminin bazı yan etkileri olabileceği için herkese uygun bir tedavi yöntemi değildir. Bu sürecin ciddi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalı ve mutlaka bir uzman doktorla görüşülmesi gerekmektedir.

Kimler Boy Uzatma İğnesi Olabilir?

Boy uzatma iğnesi ile ilgili doğru bilinen pek çok yanlış vardır, bunların ilk başında ise bu iğneyi büyüklerin de olabileceğinin zannedilmesi gelmektedir. Ancak boy uzatma iğnesi yetişkinlerin kullanımına uygun değildir ve ancak doktorun reçete ettiği çocuklar için kullanılabilmektedir. 

Boy uzatma iğnesi, kronik böbrek yetmezliği, Turner sendromu, büyüme hormonu eksikliği ve prader-willi sendromu gibi rahatsızlıklara sahip çocuklar için tercih edilen bir hormon tedavisidir. Ancak ne yazık ki bu konuyla ilgili bilinen en büyük yanlış bu tedavi yönteminin yetişkinler için de kullanılabileceğidir.

Kısa boylu olduğunu düşünen ve bu yüzden boy hormonu iğnesi kullanmak isteyen yetişkinlere bu durumun doğru bilinen bir yanlış olduğunu ve yetişkinler için boy uzatmanın bu kadar kolay olmadığını söylemeliyiz. Ergenlik çağını tamamlamış bireylerin vücudunda bulunan ve boylarının uzamasını sağlayan büyüme plakları kapanır. Bu plakların kapanmasıyla birlikte ise boy uzaması durur ve dışarıdan uygulayacağınız doğal ya da tıbbi hiçbir yöntem boy uzamanıza katkı sağlamaz. Bu yüzden de boy hormonu iğnesi doktorlar tarafından yetişkinlere reçete edilmez.

Eğer boyunuzu uzatmak istiyor ve bu noktada bir çözüm arıyorsanız sizlere önerebileceğimiz tek yöntem boy uzatma ameliyatıdır. Yetişkinler için boy uzatma ameliyatı dışında kullanılacak hiçbir yöntem faydalı olmayacaktır.

Boy Uzatma İğnesi Güvenli mi?

Boy hormonu iğnesi, büyüme bozukluğu olan çocuklarda ve bazı özel durumları olan yetişkinlerde kullanılan önemli bir tıbbi uygulamadır. Ancak bu tedavi, potansiyel sağlık riskleri taşıyabileceğinden, sadece doktor gözetiminde ve reçete ile uygulanmalıdır.

Doktorunuz, hastanın ihtiyaçlarına uygun dozları belirlemek için ayrıntılı tıbbi muayeneler yapacaktır. Bu tedavi, yanlış kişilere veya yanlış dozlarda uygulandığında, kalp kası yapısında ve işlevinde bozulmalara yol açabilir ve aşırı büyüme durumu olan Akromegali gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu nedenle, büyüme hormonu tedavisinin yalnızca yetkili bir sağlık profesyoneli tarafından belirlenen ve takip edilen bir tedavi planı çerçevesinde kullanılması şarttır. Yanlış ya da aşırı doz kullanımı, çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Her hastanın durumu farklı olduğu için, tedavi süreci kişiye özel olarak yürütülmelidir.

Ergenlikten Sonra Boy Uzatmak Mümkün mü?

Hasta öncesi sonrası fotoğrafı Yukarıda da bahsettiğimiz üzere boy uzatma iğnesi ergenliğini tamamlamamış çocuklar için doktor kontrolünde uygulanmaktadır. Ancak ergenlik çağını tamamlamış kişiler için herhangi bir yöntem ya da boy uzatma iğnesi etkili değildir.

Ergenlik çağını tamamlamış bireylerin boyunu kalıcı olarak uzatmanın bilinen tek etkili yolu boy uzatma ameliyatıdır. Ergenlik döneminin sonunda vücudumuzdaki büyüme plakları kapanır ve bu nedenle bu yaşta boy uzatmak için doğal veya diğer tıbbi yöntemlerin bir etkisi olmaz. Bu sebeple, gerçekten boyunu uzatmayı düşünen yetişkin bireyler için ameliyat, en etkili ve kalıcı çözüm olarak ön plana çıkar. Eğer boy uzatma ameliyatı hakkında bilgi almak isterseniz aşağıda paylaştığımız videomuza göz atabilir ya da direkt olarak hasta temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

 1. Boy uzatma iğnesi kaç yaşına kadar yapılabilir?
  Boy uzatma iğnesi, endokrinoloji uzmanları tarafından belirli tıbbi durumlar için reçete edilir ve tedavi genellikle çocukluk döneminde başlar, fakat sonlandırılacağı zaman konusunda kesin bir yaş sınırı yoktur.
 2. Büyüme hormonu iğnesi ne kadar boy uzatır?
  Boy hormonu iğnesi tedavinin etkisi, başlangıçta çocuğun boyunun ne kadar düşük olduğuna, tedaviye ne kadar erken başlandığına, tedavinin süresine, dozajına, çocuğun tedaviye yanıtına ve altta yatan sağlık durumlarına göre değişir. Bu yüzden bu konuda net bir oran vermek doğru değildir.
 3. Boy uzatma iğnesi kimler kullanabilir?
  Boy uzatma iğnesi; büyüme hormonu eksikliği, turner sendromu, prader-willi sendromu ve kronik böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklara sahip olan çocuklara doktor tarafından reçete edilerek kullanılan bir hormon tedavisidir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  326 Yorum

  • Mert yarar
   11 Ekim 2021, 16:46

   Merhaba kolay gelsin genetik olarak boyumun 1.86 olması gerekiyordu ama ben 1.76 yım 19 yaşındayım prolaktin hormonum biraz fazla çıktı acaba o yüzden mi uzamadım ve hormon iğnesi kullansam uzar mıyım ?

   • Boy Ameliyatı
    11 Ekim 2021, 16:56

    Merhabalar;
    İğne ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Pembe çiçek
   11 Ekim 2021, 13:29

   20 yaşındayım topuk iğnesi yapsam kaç cm uzarım

   • Boy Ameliyatı
    11 Ekim 2021, 16:55

    Merhabalar;
    İğne ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Neno
   9 Ekim 2021, 23:44

   Merhaba yaşım 42 prolaktinden dolayi boyum uzayamamis Bunu trans bireyim o zaman öğrendim…biy uzatma iğnesi hakkinda bana acil bilgi verir misiniz Cok tesekkur ederim şimdiden

   • Boy Ameliyatı
    11 Ekim 2021, 10:54

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Melisa Atış
   8 Ekim 2021, 20:51

   Merhabalar 19 yaşındayım boy için iğne ise yarar mı

   • Boy Ameliyatı
    9 Ekim 2021, 11:29

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Arif toprak
   8 Ekim 2021, 18:14

   Yaş 16 boyum 168 iğneyle uzatmak mümkün mü fiyatı nedir nerden alabilirim ve yan etkileri varmıdır.

   • Boy Ameliyatı
    9 Ekim 2021, 11:28

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Sıdık kahraman
   7 Ekim 2021, 20:12

   13 yaşında 1 oğlum var boy olarak gelişmemiş bunun bi çözümü varmı.

   • Boy Ameliyatı
    8 Ekim 2021, 10:50

    Merhabalar;
    Sorularınız ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • İlknur Uzun
   7 Ekim 2021, 19:45

   Kızım 15 yaşında büyüme hormonu iğnesi ile boyu uzaması mümkünmü ve hipofiz bezi ne zaman kapanır

   • Boy Ameliyatı
    8 Ekim 2021, 10:34

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • James
   6 Ekim 2021, 22:47

   20 yaşına yeni girdim. Boyum 177 ameliyatla 8 cm uzatma şansım var mıdır?

   • Boy Ameliyatı
    7 Ekim 2021, 10:32

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Tuğba
   6 Ekim 2021, 14:15

   17 yaşındayım herşeyi kullandim ama boyum 1:50 igneyle uzamam mümkünmu

   • Boy Ameliyatı
    6 Ekim 2021, 15:57

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Hatice nur pehlivan
   6 Ekim 2021, 13:37

   Boy uzatma iğnesi ile işgili bilgi fiyat verebeilir misiniz ve hangi hastanelerde yapılıyo?

   • Boy Ameliyatı
    6 Ekim 2021, 13:41

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

   • Selim POLAT
    6 Ekim 2021, 16:33

    Merhaba nüyüme plaklarımın kapanıp kapanmadığını nasıl anlayabiliriz 21 yaşındayım aynı zamanda fiyat bilgiside verir misiniz ?

    • Boy Ameliyatı
     6 Ekim 2021, 16:47

     Merhabalar;
     Sorularınız ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Betül Efteli
   4 Ekim 2021, 17:20

   24 yaşıma girdim ve artık boy takıntım oluşmaya başladı.Boyum 1.58 kemiklerimde sürekli ağrı yaşıyorum bel ve kemik rahatsızlıklarımdan dolayı.Boy uzatma iğnesi yaptırabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı
    5 Ekim 2021, 10:20

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • şenol atillaoğlu
   4 Ekim 2021, 11:31

   merhabalar 10 yaşinda oğlum için boy uzatma iğnesi için deyatlı bilgi almak istiyorum fiyat ve yan etkileri nelerdir uygumala nasıl olur tesekkurler

   • Boy Ameliyatı
    5 Ekim 2021, 10:26

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Kkozn
   4 Ekim 2021, 11:13

   20 yaşındayım 164cm Boyundayım uzatmak mümkün müdür iğne ile ?

   • Boy Ameliyatı
    5 Ekim 2021, 10:24

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Hamza Asiltürk
   4 Ekim 2021, 02:38

   19 yaşıma girmeme 2 ay kaldı boyum 170 boy uzatma iğnesi ne kadar uzatır boyumu ve fiystı hakkında bilgi alabilirmiyim??

   • Boy Ameliyatı
    4 Ekim 2021, 11:42

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Irem Suner
   3 Ekim 2021, 19:30

   13 yasindayim boyum 1.65 kizim. regl olali 1.5 yil oldu neredeyse. Voleybolcuyum bu yuzden boyumun daha uzun olmasi icin bu igneyi sizce kullanabilir miyim? herhangi bir saglik problemine yol acar mi? kac cm uzatiyor? son olarak ucreti nedir?

   • Boy Ameliyatı
    4 Ekim 2021, 11:38

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

   • Haşim narin
    5 Ekim 2021, 09:41

    Benim iki kızım bi oğlumvar kızım biri 7 yaşında diğeri 2 yaşında oğlum 5 yaşında bu boy uzatma inesi yapılmalı mı yapılırsa hangi yaş aralığında yapılmalı ve nerde uygulanıyor şimdi den tşk ederim

    • Boy Ameliyatı
     5 Ekim 2021, 10:22

     Merhabalar;
     Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.