Precice 2 Yöntemi

Precice 2 Yöntemiyle Boy Uzatma

Precice 2 sistemi 2011 yılından beri kullanılmakta olup, konforlu ve daha az riskli olmasından dolayı bugüne kadar çoğu hasta tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur. Bu ameliyatta, hastanın kemik içine intramedüller çivi yerleştirilir. Bunun yanı sıra bacaklara takılan dış(eksternal) metal bir aparat bulunmamaktadır. Bu sebeple dış cihazlı yöntemlere göre daha az ağrı, kısa tedavi süreleri ve daha az enfeksiyon riski dikkate değer avantajlardır.

PRECICE 2 çivi kemik uzatmak için kullanılan Amerikan yapımı intramedüller çivilerdir. Çivi içindeki mıknatıslarla etkileşime girer ve kemiği uzatmak için Uzaktan Kumanda (ERC) kullanılır.

 Precice yöntemi bileşenleri:

Uzaktan Kumanda (ERC);

Uzaktan Kumanda, üzerindeki düğmeye basarak uzamanın oluşmasını sağlayan taşınabilir manyetik bir cihazdır. Böylece kontrollü uzama gerçekleşir.

 

İntramedüller Çivi;

İntramedüller çivi veya çubuk, içerden sabitleme olarak kullanılır ve titanyum alaşımından yapılır. Doktor, röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir. (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm or 12,5 mm)  Ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak gömülür.

Precice 2 Yöntemi
Çivi ile ilgili önemli bilgiler: 40-70 kg’a kadar olan hastaların çivinin boyutuna göre yürüteç desteği ile kontrollü şekilde yürünebilir. Ancak hastaların doktor kontrolünde çiviye fazla ağırlık vermeden yürümelerine izin verilir. (Örneğin, fizyoterapi seanslarında tuvalete gitme veya yürüme egzersizleri.) Bunun dışında çivinin ağırlık taşıma kapasitesi nedeniyle uzama döneminde mutlaka tekerlekli sandalye kullanılmalıdır. Çünkü bacaklara fazla baskı yapıldığında mekanizma zarar görebilir.

Precice 2 ile İki Ameliyat

Boy uzatma ameliyat yöntemi olarak Precice 2 seçilirse iki ameliyat gerçekleştirilir;

 1. İlk Ameliyat; Kemiğin ilik boşluğuna intramedüller bir çivi yerleştirilir. Hastalar, kumanda üzerinde ERC düğmesine basarak kemiği kademeli olarak günde 0,99 mm uzatır. (Uzatma günde üç kez yapılır / 0,33 mm x 3)
 2. İntramedüller Çivi Çıkarma Ameliyatı; Tam kemik kaynaması tamamlandıktan sonra hastanın isteği üzerine intramedüller çivi çıkarılabilir. Kısa bir işlemle çividen kurtulmak bir veya bir buçuk yılı bulabilmektedir.

Precice 2 yönteminin avantajları nelerdir?

 • Klasik/dışarıdan yöntemlere göre daha az ağrılı süreç yaşanmaktadır.
 • Bacaklara bağlı harici bir cihaz olmadığı için enfeksiyon kapma riski daha azdır. (örneğin Holyfix, Kombine)

Precice yönteminin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat maliyeti LON ve Holyfix gibi diğer yöntemlere göre pahalıdır.
 • Çivinin ağırlık taşıma kapasitesi sınırlı olduğundan, uzatma aşamasında hastalar tekerlekli sandalye kullanmalıdır. Bu nedenle bazı hastalar tekerlekli sandalye kullanmaktan kaçınmak için Stryde Metodu’nu seçmeyi düşünmektedir.

‘Precice 2’ yöntemi hastalarımız tarafından şu sebeplerden dolayı oldukça tercih edilmektedir:

 • Hastalar ilk hafta hariç minimum ağrı ile uzama sürecinden geçerler.
 • Minimal yaralar ve estetik dikişler sayesinde bacaklarda daha az iz kalır.
 • Hastalar diğer yöntemlere göre (LON, Holyfix ve Ilizarov gibi) daha az komplikasyonlu, güvenli ve daha konforlu uzatma süresine sahip olur.

Klasik yöntemlere göre bacakta birkaç kesi yapıldığından dolayı iz çok fazla fark edilmeyecektir. Ameliyat yaraları eriyen dikişlerle dikilir ve su geçirmez pansumanlarla kapatılır. Bununla birlikte, yara izleri zaman geçtikçe kaybolacak ve göze batmayacaktır. Özellikle doktorumuz estetik dikiş uygulamaktadır.

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi, her zaman oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar vardır. Doktor doğru tekniği uyguladığı sürece, hastanede hijyenik ortam sunulduğu ve ameliyat sonrası uygun bakım sağlandığı takdirde, riskler ile komplikasyonlar önlenebilir ve tedavi edilebilir. Boy Danışmanı Ekibi olarak bizim için her zaman birinci öncelik hasta güvenliğidir. Ancak, her insanın kendine özgü bir fizyolojisi vardır ve kemik erimesi veya yavaş kemik kaynaması gibi bazı öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Henüz böyle bir durumla karşılaşmamış olsak da hastayı ameliyat öncesi nadir durumlar hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz.

Türkiye’de Op Dr. Yunus Öç Precice 2 yöntemi fiyatı 32.000 Euro – 36.000 Euro arası değişmektedir.

Dr. Paley (ABD) –8 cm femur uzatma (maliyet 97.500 Dolar ,PRECICE-Stryde) / 5 cm tibia uzatma (109.000 Dolar maliyet, PRECICE-Stryde)

Jacob Rozbruch (ABD) – 125.000$ (Femur veya Tibia) / Çivi Çıkarma Ücreti: 20.000$ (Femur veya Tibia)

Shahab Mahboubian (Hollywood CA, ABD) –femur uzatma (Precice) – 75.000$, tibia uzatma (Precice) – 85.000$ & 3-4 hafta arayla Kombine tibia ve femur uzatma – 155.000$

Bu işlem için kaç ay kalmalıyım?

Boy uzatma ameliyatı basit bir işlem değildir. Kırık kemikler ve iyileşme süreci göz önüne alındığında, hastaların buna oldukça fazla zaman ayırması gerekir. Özellikle ilk 3 ay hastaların süreci olabildiğince sağlıklı atlatabilmeleri için çok önemli bir dönemdir. Uzatma süresinin, iyileşme ve hastanın sağlık durumu doktor tarafından yakından izlenmesi gerekir. Tüm bunların yanı sıra, hastaların ameliyat sonrası boy uzatma sürecini iyi bilen bir fizyoterapistten uygun bir fizik tedavi seansı alması gerekir. Boy uzatma ameliyatı olmak isteyen hastaların tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak en az 3/4 ay burada kalmaları gerekmektedir. Tüm bu faktörlere rağmen hasta süreci evinde de geçirebilir fakat düzenli olarak belirleyeceğimiz egzersiz programına kendi terapistinin yardımıyla uymalı ve düzenli aralıklarla röntgen çektirmeyi ihmal etmemelidir. Konaklamaya dair daha detaylı bilgi almak ve ücretini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

 • Konaklama + 3 öğün/gün
 • Fizyoterapi (2 seans/hafta)
 • Röntgen
 • İlaçlar
 • Ücretsiz pansuman ve muayene
 • Ücretsiz SPA ve Fitness
 • Ücretsiz WI-FI internet
 • Haftada iki kez ücretsiz çamaşırhane hizmeti.
 • Odalarda ücretsiz su, çay ve kahve.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  .fiyat-al-email{width: 85% !important;margin-right: 1%;}@media only screen and (max-width: 750px) {.fiyat-al-email{width: 63% !important;}}

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  240 Yorum

  • Ece merve yetgin
   2 Şubat 2024, 23:39

   Merhaba ameliyatın fiyatını merak ediyorum

   • Boy Ameliyatı
    5 Şubat 2024, 13:25

    Merhabalar, tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Serkan
   27 Ocak 2024, 15:45

   Her iki yontem icin fiyat bilgisi alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı
    29 Ocak 2024, 17:14

    Merhabalar, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Mert Cevval
   11 Aralık 2023, 20:43

   Merhaba tüm uzatma yöntemleri için ayrı ayrı fiyat bilgisi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı
    12 Aralık 2023, 16:23

    Merhaba, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Efe CAN
   5 Aralık 2023, 22:09

   Ameliyat fiyatı ve süreç detayları hakkında bilgi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı
    6 Aralık 2023, 11:40

    Merhaba, Tek ameliyat ile minimum 6 cm, ortalama 7 cm, maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir. Eğer esnek bir yapınız varsa 9 cm düşünebilir.
    İki ameliyat ile 12-16 cm uzama gerçekleşmektedir.
    İlk ameliyattan 5-6 ay sonra normal hayata ve desteksiz yürüyüşlere başlanıyor. Eğer ağır bir işte çalışmıyorsanız işe dönebilirsiniz. Kemiklerin kaynaması 9-12 ayda tamamlanmaktadır. Kaynama tamamlandıktan sonra eski sağlığınıza kavuşmuş oluyorsunuz. İleride boy uzatma ameliyatına bağlı herhangi bir sağlık sorunu yaşamazsınız. Dilediğiniz sporu yapabilirsiniz.
    Detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Anonim
   4 Aralık 2023, 03:35

   Merhaba fiyat bilgisi alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı
    4 Aralık 2023, 13:29

    Merhabalar, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • anonim
   7 Kasım 2023, 21:01

   fiyat bilgisi alabilirmiyim

   • Boy Ameliyatı
    8 Kasım 2023, 10:54

    Merhabalar, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • diamond
   7 Kasım 2023, 20:59

   fiyat bilgisi alabilirmiyim

   • Boy Ameliyatı
    8 Kasım 2023, 10:55

    Merhaba, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Kürşat
   7 Kasım 2023, 16:38

   Boyum 1.70 küsür, 18 yaşındayım ve boy uzamam tam tamamlanmadı. Boyumu 183cm yapmak istiyorum, ameliyat işlemi tamamlandıktan sonra içimde bir parça kalmayacak ve izler sadece gözüktüğü gibi di mi? Ek olarak İstanbulda yaşıyorum, kendi fizyoterapistim de var ücreti ne kadar?

   • Boy Ameliyatı
    7 Kasım 2023, 16:47

    Merhaba, izler için instagram sayfamızdaki öne çıkan hikayelerimize bakabilirsiniz:
    https://www.instagram.com/stories/highlights/17933778760938690/
    Ortalama 2,5-3 ay sonra yani uzama bittikten sonra, istenilen boy miktarına ulaşıldığında, elde edilen uzunluğu korumak için bacağın içine takılan çivi vidalarla kilitlenir. Kemik kanalında kalan çivi, yeni kemik olgunlaşıp sertleşinceye kadar sabitliği korumaya devam edecektir. Kemikler kaynadıktan sonra yani ortalama 1-1,5 sene sonra çıkartılabilir.
    Detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • selin yardım
   6 Kasım 2023, 23:16

   merhabalar fiyat bilgisi alabilirniyim

   • Boy Ameliyatı
    7 Kasım 2023, 10:43

    Merhabalar, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Boy Ameliyatı
   6 Kasım 2023, 13:08

   Merhaba, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • Anonim
   5 Kasım 2023, 11:41

   Fiyat hakkında bilgi alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı
    6 Kasım 2023, 13:06

    Merhabalar, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  • anonim
   8 Ekim 2023, 04:35

   Merhabalar bütün boy uzatma yöntemleriyle alakalı fiyat almak istiyorum. Precice 2 kullanırsam kaç ay yürüyemeyeceğim ve tekerlekli sandalye kullanmama gerçekten gerek var mı ?
   Bu fiyatlara 3 ay konaklama dahil mi ? Dahilse, dahil olmayan fiyatı alabilir miyim? Kaç ay sonra normal koşmaya ve yürümeye dönebilirim

   • Boy Ameliyatı
    9 Ekim 2023, 12:22

    Merhaba, precice 2 yönteminde çiviler hassas olduğundan dolayı süreç boyunca yük verilmesi yasaktır.Uzama süreci yaklaşık 2.5-3 ay sürmektedir. Bu süre boyunca sandalye kullanmanız önerilir. Ameliyattan 5-6 ay sonra oluşacak yeni dokuya göre destekler bırakılmakta ve normal hayata dönüş başlamaktadır. Fiyat ve süreç detayları mail olarak gönderildi.

  • Oğuz YÜCE
   12 Eylül 2023, 22:00

   Bahse konu ameliyatta bacak uzatma işlemi olacağından dolayı vücut orantası ( kol, gövde ve bacak boyu ) bunlar hakkında gerekli muayeneler yapılarak uzatma miktarı mı belirleniyor yoksa hastanın talep ettiği ölçü kadar uzatma oluyor mu ?
   Ameliyat fiyat bilgi ve ameliyattan sonra hastanenizde kalmak istendiğindeki fiyat bilgi hakkında bilgi verebilir misiniz ?

   • Boy Ameliyatı
    13 Eylül 2023, 11:04

    Merhaba kişinin proporsiyonuna göre fiziksel muayene ve x-ray ölçümü sonrasında estetik görünüm elde edeceği uzama miktarları ameliyat öncesi belirtilmektedir.Genelde hastalar bu miktarları dikkate alarak süreçlerini tamamlamaktalar. Süreç ile ilgili detaylı bilgiler mail olarak gönderildi.

  • Can Arslan
   23 Ağustos 2023, 08:08

   fiyat bilgisi 10cm

   • Boy Ameliyatı
    24 Ağustos 2023, 11:18

    Tek ameliyat ile maksimum 8 cm esnek bir yapınız mevcut ise 9 cm olabiir. Detaylı bilgiler mail olarak iletildi.

  • Cengizhan Ayyıldız
   28 Haziran 2023, 17:11

   Ameliyatın fiyat detaylarını içeren dökümanın teminini rica edebilir miyiz?

   • Boy Ameliyatı
    1 Temmuz 2023, 15:04

    Merhabalar mail olarak tarafınıza gönderildi.

    • Murat Kartal
     21 Ekim 2023, 12:20

     Fiyat bilgisi alabilir miyim bide detaylı bilgi lütfen yer konumu doktor adı vesaire teşekkür ederim

     • Boy Ameliyatı
      23 Ekim 2023, 12:47

      Merhaba, Doç Dr Yunus Öç tarafından muayene ve ameliyatlarımız gerçekleşmektedir. Süreç ve fiyat detayları mail olarak tarafınıza gönderilmiştir.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.