Precice 2 Yöntemi

Precice 2 Yöntemiyle Boy Uzatma

Precice 2 sistemi 2011 yılından beri kullanılmakta olup, konforlu ve daha az riskli olmasından dolayı bugüne kadar çoğu hasta tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur. Bu ameliyatta, hastanın kemik içine intramedüller çivi yerleştirilir. Bunun yanı sıra bacaklara takılan dış(eksternal) metal bir aparat bulunmamaktadır. Bu sebeple dış cihazlı yöntemlere göre daha az ağrı, kısa tedavi süreleri ve daha az enfeksiyon riski dikkate değer avantajlardır.

PRECICE 2 çivi kemik uzatmak için kullanılan Amerikan yapımı intramedüller çivilerdir. Çivi içindeki mıknatıslarla etkileşime girer ve kemiği uzatmak için Uzaktan Kumanda (ERC) kullanılır.

 Precice yöntemi bileşenleri:

Uzaktan Kumanda (ERC);

Uzaktan Kumanda, üzerindeki düğmeye basarak uzamanın oluşmasını sağlayan taşınabilir manyetik bir cihazdır. Böylece kontrollü uzama gerçekleşir.

 

İntramedüller Çivi;

İntramedüller çivi veya çubuk, içerden sabitleme olarak kullanılır ve titanyum alaşımından yapılır. Doktor, röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir. (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm or 12,5 mm)  Ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak gömülür.

Precice 2 Yöntemi
Çivi ile ilgili önemli bilgiler: 40-70 kg’a kadar olan hastaların çivinin boyutuna göre yürüteç desteği ile kontrollü şekilde yürünebilir. Ancak hastaların doktor kontrolünde çiviye fazla ağırlık vermeden yürümelerine izin verilir. (Örneğin, fizyoterapi seanslarında tuvalete gitme veya yürüme egzersizleri.) Bunun dışında çivinin ağırlık taşıma kapasitesi nedeniyle uzama döneminde mutlaka tekerlekli sandalye kullanılmalıdır. Çünkü bacaklara fazla baskı yapıldığında mekanizma zarar görebilir.

Precice 2 ile İki Ameliyat

Boy uzatma ameliyat yöntemi olarak Precice 2 seçilirse iki ameliyat gerçekleştirilir;

 1. İlk Ameliyat; Kemiğin ilik boşluğuna intramedüller bir çivi yerleştirilir. Hastalar, kumanda üzerinde ERC düğmesine basarak kemiği kademeli olarak günde 0,99 mm uzatır. (Uzatma günde üç kez yapılır / 0,33 mm x 3)
 2. İntramedüller Çivi Çıkarma Ameliyatı; Tam kemik kaynaması tamamlandıktan sonra hastanın isteği üzerine intramedüller çivi çıkarılabilir. Kısa bir işlemle çividen kurtulmak bir veya bir buçuk yılı bulabilmektedir.

Precice 2 yönteminin avantajları nelerdir?

 • Klasik/dışarıdan yöntemlere göre daha az ağrılı süreç yaşanmaktadır.
 • Bacaklara bağlı harici bir cihaz olmadığı için enfeksiyon kapma riski daha azdır. (örneğin Holyfix, Kombine)

Precice yönteminin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat maliyeti LON ve Holyfix gibi diğer yöntemlere göre pahalıdır.
 • Çivinin ağırlık taşıma kapasitesi sınırlı olduğundan, uzatma aşamasında hastalar tekerlekli sandalye kullanmalıdır. Bu nedenle bazı hastalar tekerlekli sandalye kullanmaktan kaçınmak için Stryde Metodu’nu seçmeyi düşünmektedir.

‘Precice 2’ yöntemi hastalarımız tarafından şu sebeplerden dolayı oldukça tercih edilmektedir:

 • Hastalar ilk hafta hariç minimum ağrı ile uzama sürecinden geçerler.
 • Minimal yaralar ve estetik dikişler sayesinde bacaklarda daha az iz kalır.
 • Hastalar diğer yöntemlere göre (LON, Holyfix ve Ilizarov gibi) daha az komplikasyonlu, güvenli ve daha konforlu uzatma süresine sahip olur.

Klasik yöntemlere göre bacakta birkaç kesi yapıldığından dolayı iz çok fazla fark edilmeyecektir. Ameliyat yaraları eriyen dikişlerle dikilir ve su geçirmez pansumanlarla kapatılır. Bununla birlikte, yara izleri zaman geçtikçe kaybolacak ve göze batmayacaktır. Özellikle doktorumuz estetik dikiş uygulamaktadır.

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi, her zaman oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar vardır. Doktor doğru tekniği uyguladığı sürece, hastanede hijyenik ortam sunulduğu ve ameliyat sonrası uygun bakım sağlandığı takdirde, riskler ile komplikasyonlar önlenebilir ve tedavi edilebilir. Boy Danışmanı Ekibi olarak bizim için her zaman birinci öncelik hasta güvenliğidir. Ancak, her insanın kendine özgü bir fizyolojisi vardır ve kemik erimesi veya yavaş kemik kaynaması gibi bazı öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Henüz böyle bir durumla karşılaşmamış olsak da hastayı ameliyat öncesi nadir durumlar hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz.

Türkiye’de Op Dr. Yunus Öç Precice 2 yöntemi fiyatı 32.000 Euro – 36.000 Euro arası değişmektedir.

Dr. Paley (ABD) –8 cm femur uzatma (maliyet 97.500 Dolar ,PRECICE-Stryde) / 5 cm tibia uzatma (109.000 Dolar maliyet, PRECICE-Stryde)

Jacob Rozbruch (ABD) – 125.000$ (Femur veya Tibia) / Çivi Çıkarma Ücreti: 20.000$ (Femur veya Tibia)

Shahab Mahboubian (Hollywood CA, ABD) –femur uzatma (Precice) – 75.000$, tibia uzatma (Precice) – 85.000$ & 3-4 hafta arayla Kombine tibia ve femur uzatma – 155.000$

Bu işlem için kaç ay kalmalıyım?

Boy uzatma ameliyatı basit bir işlem değildir. Kırık kemikler ve iyileşme süreci göz önüne alındığında, hastaların buna oldukça fazla zaman ayırması gerekir. Özellikle ilk 3 ay hastaların süreci olabildiğince sağlıklı atlatabilmeleri için çok önemli bir dönemdir. Uzatma süresinin, iyileşme ve hastanın sağlık durumu doktor tarafından yakından izlenmesi gerekir. Tüm bunların yanı sıra, hastaların ameliyat sonrası boy uzatma sürecini iyi bilen bir fizyoterapistten uygun bir fizik tedavi seansı alması gerekir. Boy uzatma ameliyatı olmak isteyen hastaların tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak en az 3/4 ay burada kalmaları gerekmektedir. Tüm bu faktörlere rağmen hasta süreci evinde de geçirebilir fakat düzenli olarak belirleyeceğimiz egzersiz programına kendi terapistinin yardımıyla uymalı ve düzenli aralıklarla röntgen çektirmeyi ihmal etmemelidir. Konaklamaya dair daha detaylı bilgi almak ve ücretini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

 • Konaklama + 3 öğün/gün
 • Fizyoterapi (2 seans/hafta)
 • Röntgen
 • İlaçlar
 • Ücretsiz pansuman ve muayene
 • Ücretsiz SPA ve Fitness
 • Ücretsiz WI-FI internet
 • Haftada iki kez ücretsiz çamaşırhane hizmeti.
 • Odalarda ücretsiz su, çay ve kahve.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  .fiyat-al-email{width: 85% !important;margin-right: 1%;}@media only screen and (max-width: 750px) {.fiyat-al-email{width: 63% !important;}}

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  242 Yorum

  • Ferit Tosun
   9 Haziran 2023, 18:05

   Merhaba, Precice 2 ile ameliyat sonrası 6 ay boyunca tekerlekli sandalye mi kullanicaz.Yoksa ayağa yük binmeyecek şekilde yürüyebilir miyiz? Tek ameliyat ve çift ameliyat fiyatlarını öğrenebilirmiyim?

   • Boy Ameliyatı
    13 Haziran 2023, 16:45

    Merhaba, uzama ve iyileşme süreci boyunca çiviye yük vermemeniz gerekmektedir.Uzama bittikten sonra destek kullanarak yürüyüşlere başlayabilirsiniz.

  • Murat Demirov
   6 Haziran 2023, 20:42

   Merahaba boyum 172 yaş 24. 10-13 cm kadar bir uzama mümkün müdür fiyat ve detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

   • Boy Ameliyatı
    7 Haziran 2023, 14:36

    Merhaba, İki ameliyat ile bu miktarı elde edebilirsiniz. Detaylı bilgiler mail olarak gönderildi.

  • Hiranur Sağlam
   13 Mayıs 2023, 22:00

   Merhaba ben 19 yaşındayım. Bacaklarım arasında 4 cmlik fark var bu yüzden tek bacakta sadece uyluk kemiğime aparat takılarak uzamak istiyorum. Bu işlemde ameliyat ve iyileşme süreci ne kadar sürer ve ayrıca fiyat bilgisi de verebilir misiniz? Bu arada tıp fakültesi ikinci sınıf öğrencisiyim

   • Boy Ameliyatı
    15 Mayıs 2023, 13:25

    Merhaba, tek bacak uzatma süreci ile ilgili mail gönderilmiştir.

  • Kemal Kılıç
   13 Mayıs 2023, 12:31

   Precice 2 yöntemiyle hem diz kapağı altından hem üstünden çift ameliyat fiyatı nedir hastane bakımları dahil toplamda ne kadar öderiz? Teşekkürler.

   • Boy Ameliyatı
    13 Mayıs 2023, 12:55

    Merhaba, size tüm detayları içeren mail gönderildi.

  • Emin
   7 Mayıs 2023, 05:26

   Ben 26 yaşındayım boyum 1.67
   Yurt dışında kalıyorum (Almanya)
   10-15cm uzamam mümkünmüdür ve motorlu çivi fiyatı alabilirmiyim

   • Boy Ameliyatı
    8 Mayıs 2023, 14:24

    Merhabalar İki ameliyat ile 12-16 cm arası uzama gerçekleşmektedir. Fiyat bilgileri mail olarak gönderildi.

  • Mustafa çorbacı
   6 Mayıs 2023, 22:27

   Merhaba hem al hem üst bacak iki işlemde aynı süreçtemi gerçekleşiyor

   • Boy Ameliyatı
    8 Mayıs 2023, 14:23

    Merhaba, aynı anda yapılacağı takdirde multitravmalar oluşabileceği için doktorumuz kesinlikle sağlığınızı bu denli riske atacak bir operasyon önermemektedir. İlk uzatma ameliyatı süreci tamamlandıktan sonra sağlık durumunuza göre ikincisi planlanabilir.

  • Seda büyükkara
   19 Nisan 2023, 23:24

   Merhaba
   Boyum 1.50 kilom 44 ve 23 yaşındayım ameliyat olmak istiyorum. Fakat bir markette sorumlu olarak çalışıyorum sürekli ayak üzerindeyim. Ameliyat olduktan sonra işime engel olur mu

   • Boy Ameliyatı
    20 Nisan 2023, 13:23

    Merhaba, ameliyattan 5-6 ay sonra desteksiz yürüyüşlere başlanıyor. Kemiklerin kaynaması tamamlanana kadar ağır kaldırmamak ve tempolu koşmamak şartıyla işe dönebilirsiniz.

  • ahmet
   6 Nisan 2023, 14:44

   iyi günler öncellikle. precice 2 ve precice styrede fiyatı ne kadar (ameliyat fiyatı ve doktor masrafı da dahil?)

   • Boy Ameliyatı
    6 Nisan 2023, 18:05

    Merhabalar Stryde yöntemi test aşamasında olduğu için kullanılmamaktadır. Precice 2 ve kombine yöntemine ait süreç bilgileri tarafınıza gönderildi.

  • NİDA
   6 Nisan 2023, 10:37

   Merhabalar 1,50 boyundayım 30 yaşındayım ameliyatla ilgili tüm süreç hakkın da bilgi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı
    6 Nisan 2023, 13:41

    Merhaba tüm süreç bilgilerini içeren mail tarafınıza gönderildi.

  • Anonim
   26 Mart 2023, 12:19

   İşlemleri yaptırmak için herhangi bir boy sınırı var mı? Ve hangi yöntem normal hayata geçiş sürecine en hızlı geçirir? Bilgi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı
    27 Mart 2023, 12:06

    Merhaba herhangi bir boy sınırı yoktur. Kişinin büyüme plaklarının kapalı olması, kemik kalitesinin uygun olması ve ameliyata engel olabilecek sağlık problemleri olmadığı sürece ameliyat gerçekleştirilebilir.İki yöntem detayları ve genel süreç bilgilendirilmesi içeren mail tarafınıza gönderildi.

  • Hakan Aydin
   25 Mart 2023, 01:55

   Merhaba. Precice 2 ile alt ya da üst bacağa yerleştirilen 11,5 cm çiviyle tek ameliyatla uzama mümkün mü? Çivi boyutu hasta isteğine göre mi yerleştiriliyor? Tek ameliyatla bu yöntemle en fazla kaç cm uzayanabilir?

   • Boy Ameliyatı
    27 Mart 2023, 12:13

    Merhaba, çivi boyutu kemik kalınlığınıza göre belirlenmektedir. X-ray sonucunuzda doktor ölçüm yaptıktan sonra çivi siparişi verilir. Tek ameliyatta üst bacak için maksimum 9 cm alt bacak için ise maksimum 7 cm uzama gerçekleşmektedir.

  • Yalın
   3 Mart 2023, 21:39

   Merhaba. Precice 2 ile alt ya da üst bacağa yerleştirilen 11,5 cm çiviyle tek ameliyatla uzama mümkün mü? Çivi boyutu hasta isteğine göre mi yerleştiriliyor? Tek ameliyatla bu yöntemle en fazla kaç cm uzayanabilir?

   • Boy Ameliyatı
    4 Mart 2023, 14:14

    Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır.

  • Muhammed Furkan özügüzel
   29 Ocak 2023, 13:29

   Ben 25 yaşındayım boyum 1.67 15 cm umamam mümkün mü dür ve motorlu çivi fiyatı alabilirmiyim
   Ve memurum

   • Boy Ameliyatı
    30 Ocak 2023, 14:26

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Ali Kılıç
   14 Ocak 2023, 02:11

   Merhaba. Precise 2 yöntemiyle (sanırım styrde yöntemi artık kullanılmıyor) ilgili bilgi alabilir miyim? İyileşme süreci ortalama ne kadar sürüyor, yani normal hayata dönüş ve ücret bilgisi öğrenmek istediklerim.

   • Boy Ameliyatı
    16 Ocak 2023, 15:04

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • İbrahim yüksel Erdoğan *
   13 Ocak 2023, 03:25

   Merhaba, femur ve tibia için boy uzatması istiyorum. Ameliyat, konaklama ve bütün süreç için fiyat bilgisi alabilir miyim? Ve ne kadar sürede kaç cm uzama olabiliyor?

   • Boy Ameliyatı
    13 Ocak 2023, 11:11

    Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.