Precice 2 Yöntemi

Precice 2 Yöntemiyle Boy Uzatma

Precice 2 sistemi 2011 yılından beri kullanılmakta olup, konforlu ve daha az riskli olmasından dolayı bugüne kadar çoğu hasta tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur. Bu ameliyatta, hastanın kemik içine intramedüller çivi yerleştirilir. Bunun yanı sıra bacaklara takılan dış(eksternal) metal bir aparat bulunmamaktadır. Bu sebeple dış cihazlı yöntemlere göre daha az ağrı, kısa tedavi süreleri ve daha az enfeksiyon riski dikkate değer avantajlardır.

PRECICE 2 çivi kemik uzatmak için kullanılan Amerikan yapımı intramedüller çivilerdir. Çivi içindeki mıknatıslarla etkileşime girer ve kemiği uzatmak için Uzaktan Kumanda (ERC) kullanılır.

 Precice yöntemi bileşenleri:

Uzaktan Kumanda (ERC);

Uzaktan Kumanda, üzerindeki düğmeye basarak uzamanın oluşmasını sağlayan taşınabilir manyetik bir cihazdır. Böylece kontrollü uzama gerçekleşir.

 

İntramedüller Çivi;

İntramedüller çivi veya çubuk, içerden sabitleme olarak kullanılır ve titanyum alaşımından yapılır. Doktor, röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir. (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm or 12,5 mm)  Ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak gömülür.

Precice 2 Yöntemi
Çivi ile ilgili önemli bilgiler: 40-70 kg’a kadar olan hastaların çivinin boyutuna göre yürüteç desteği ile kontrollü şekilde yürünebilir. Ancak hastaların doktor kontrolünde çiviye fazla ağırlık vermeden yürümelerine izin verilir. (Örneğin, fizyoterapi seanslarında tuvalete gitme veya yürüme egzersizleri.) Bunun dışında çivinin ağırlık taşıma kapasitesi nedeniyle uzama döneminde mutlaka tekerlekli sandalye kullanılmalıdır. Çünkü bacaklara fazla baskı yapıldığında mekanizma zarar görebilir.

Precice 2 ile İki Ameliyat

Boy uzatma ameliyat yöntemi olarak Precice 2 seçilirse iki ameliyat gerçekleştirilir;

 1. İlk Ameliyat; Kemiğin ilik boşluğuna intramedüller bir çivi yerleştirilir. Hastalar, kumanda üzerinde ERC düğmesine basarak kemiği kademeli olarak günde 0,99 mm uzatır. (Uzatma günde üç kez yapılır / 0,33 mm x 3)
 2. İntramedüller Çivi Çıkarma Ameliyatı; Tam kemik kaynaması tamamlandıktan sonra hastanın isteği üzerine intramedüller çivi çıkarılabilir. Kısa bir işlemle çividen kurtulmak bir veya bir buçuk yılı bulabilmektedir.

Precice 2 yönteminin avantajları nelerdir?

 • Klasik/dışarıdan yöntemlere göre daha az ağrılı süreç yaşanmaktadır.
 • Bacaklara bağlı harici bir cihaz olmadığı için enfeksiyon kapma riski daha azdır. (örneğin Holyfix, Kombine)

Precice yönteminin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat maliyeti LON ve Holyfix gibi diğer yöntemlere göre pahalıdır.
 • Çivinin ağırlık taşıma kapasitesi sınırlı olduğundan, uzatma aşamasında hastalar tekerlekli sandalye kullanmalıdır. Bu nedenle bazı hastalar tekerlekli sandalye kullanmaktan kaçınmak için Stryde Metodu’nu seçmeyi düşünmektedir.

‘Precice 2’ yöntemi hastalarımız tarafından şu sebeplerden dolayı oldukça tercih edilmektedir:

 • Hastalar ilk hafta hariç minimum ağrı ile uzama sürecinden geçerler.
 • Minimal yaralar ve estetik dikişler sayesinde bacaklarda daha az iz kalır.
 • Hastalar diğer yöntemlere göre (LON, Holyfix ve Ilizarov gibi) daha az komplikasyonlu, güvenli ve daha konforlu uzatma süresine sahip olur.

Klasik yöntemlere göre bacakta birkaç kesi yapıldığından dolayı iz çok fazla fark edilmeyecektir. Ameliyat yaraları eriyen dikişlerle dikilir ve su geçirmez pansumanlarla kapatılır. Bununla birlikte, yara izleri zaman geçtikçe kaybolacak ve göze batmayacaktır. Özellikle doktorumuz estetik dikiş uygulamaktadır.

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi, her zaman oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar vardır. Doktor doğru tekniği uyguladığı sürece, hastanede hijyenik ortam sunulduğu ve ameliyat sonrası uygun bakım sağlandığı takdirde, riskler ile komplikasyonlar önlenebilir ve tedavi edilebilir. Boy Danışmanı Ekibi olarak bizim için her zaman birinci öncelik hasta güvenliğidir. Ancak, her insanın kendine özgü bir fizyolojisi vardır ve kemik erimesi veya yavaş kemik kaynaması gibi bazı öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Henüz böyle bir durumla karşılaşmamış olsak da hastayı ameliyat öncesi nadir durumlar hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz.

Türkiye’de Op Dr. Yunus Öç Precice 2 yöntemi fiyatı 32.000 Euro – 36.000 Euro arası değişmektedir.

Dr. Paley (ABD) –8 cm femur uzatma (maliyet 97.500 Dolar ,PRECICE-Stryde) / 5 cm tibia uzatma (109.000 Dolar maliyet, PRECICE-Stryde)

Jacob Rozbruch (ABD) – 125.000$ (Femur veya Tibia) / Çivi Çıkarma Ücreti: 20.000$ (Femur veya Tibia)

Shahab Mahboubian (Hollywood CA, ABD) –femur uzatma (Precice) – 75.000$, tibia uzatma (Precice) – 85.000$ & 3-4 hafta arayla Kombine tibia ve femur uzatma – 155.000$

Bu işlem için kaç ay kalmalıyım?

Boy uzatma ameliyatı basit bir işlem değildir. Kırık kemikler ve iyileşme süreci göz önüne alındığında, hastaların buna oldukça fazla zaman ayırması gerekir. Özellikle ilk 3 ay hastaların süreci olabildiğince sağlıklı atlatabilmeleri için çok önemli bir dönemdir. Uzatma süresinin, iyileşme ve hastanın sağlık durumu doktor tarafından yakından izlenmesi gerekir. Tüm bunların yanı sıra, hastaların ameliyat sonrası boy uzatma sürecini iyi bilen bir fizyoterapistten uygun bir fizik tedavi seansı alması gerekir. Boy uzatma ameliyatı olmak isteyen hastaların tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak en az 3/4 ay burada kalmaları gerekmektedir. Tüm bu faktörlere rağmen hasta süreci evinde de geçirebilir fakat düzenli olarak belirleyeceğimiz egzersiz programına kendi terapistinin yardımıyla uymalı ve düzenli aralıklarla röntgen çektirmeyi ihmal etmemelidir. Konaklamaya dair daha detaylı bilgi almak ve ücretini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edin.

 • Konaklama + 3 öğün/gün
 • Fizyoterapi (2 seans/hafta)
 • Röntgen
 • İlaçlar
 • Ücretsiz pansuman ve muayene
 • Ücretsiz SPA ve Fitness
 • Ücretsiz WI-FI internet
 • Haftada iki kez ücretsiz çamaşırhane hizmeti.
 • Odalarda ücretsiz su, çay ve kahve.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  .fiyat-al-email{width: 85% !important;margin-right: 1%;}@media only screen and (max-width: 750px) {.fiyat-al-email{width: 63% !important;}}

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  240 Yorum

  • Kül kedisi
   26 Şubat 2021, 01:55

   Merhaba, precice 2.2 ameliyatını olmak istiyorum ve tedavi sürecini öğrenmek istiyorum. Kaç ay tekerlekli sandalye kullanmam gerekli.? Koltuk değneği olmaz mı

   • Boy Ameliyatı - Admin
    2 Mart 2021, 12:37

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

    • Mustafa
     25 Ocak 2023, 21:28

     Price 2 tekniği ile femur uzatma fiyatı alabilirmiyim

     • Boy Ameliyatı
      26 Ocak 2023, 11:20

      Merhaba, mailden dönüş yapılmıştır.

  • Sarah
   21 Şubat 2021, 05:03

   Merhaba
   Boy uzatma ameliyat için
   Fiyat bilgisi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    22 Şubat 2021, 13:16

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Tarık
   4 Şubat 2021, 23:30

   Selamlar hocam ben precice ameliyat için femur 8 cm düşünüyorum ama fiyat bilgisi alabilirmiyim ?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    5 Şubat 2021, 13:35

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı

  • Gökhan Demirkol
   4 Şubat 2021, 11:17

   Merhaba tek seferde alt üst bacak uzaması mümkün müdür ve mümkün ise 12-16 cm uzama ameliyatı maliyeti nedir

   • Boy Ameliyatı - Admin
    4 Şubat 2021, 12:15

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı

  • Buket Sarı
   23 Ocak 2021, 19:48

   Merhaba 19 yaşındayım boyum 150 ne kadar sürede uzayabilir,hastanede ne kadar kalınıyor, iz kalıyormuş,ücret ne kadar,nerede ve kimi yapıyor

   • Boy Ameliyatı - Admin
    24 Ocak 2021, 14:01

    Merhabalar;

    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

   • Deniz
    10 Şubat 2021, 12:08

    Fiyat bilgisi alabilir miyim?

    • Boy Ameliyatı - Admin
     10 Şubat 2021, 12:30

     Merhabalar;
     Boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı

  • Feyza Yılmaz
   11 Ocak 2021, 18:31

   Femurdan uzatma için fiyay bilgisi alabilir miyim? Ve ne kadar bir uzama gerçekleşiyor?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    12 Ocak 2021, 12:33

    Merhabalar;

    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Kevser
   31 Aralık 2020, 07:07

   İyi günler bacağımda 1.5 cm kısalık var çok değil evet ama tam o kısa olan tarafa doğru açılı skolyozum da var o yüzden gövdemle bacağımın yarısı aşağıda yarısı yukarıda gibi duruyor düşük bacağımı biraz uzatırsak o orantısızlık gidiyor gitsin diye de şu an tabanlık takıyorum ilerleyen zamanda ameliyat olursam tek bacağımı uzatmak için fiyat tahmini ne kadar olur bir de en küçük kaç yaşına yapıyorsunuz bilgilendirirseniz sevinirim

   • Boy Ameliyatı - Admin
    31 Aralık 2020, 11:45

    Merhabalar;

    Bu durumda öncelikle skolyoz ameliyatı olmanız gerekiyor. Skolyoz ameliyatı olduktan sonra bacaklar arasındaki orantısızlık geçmezse uzatma ameliyatı yapılabilir. Çünkü skolyozda omurga kaymasından kaynaklı bacak kısa görünüyor olabilir. Ameliyat sonrası iki bacak arasındaki farka bakılıp boy uzatma ameliyatı yapılabilir. Yaş ile ilgili olarak skolyoz ameliyatında her hangi bir yaş sınırı yoktur fakat boy uzatma ameliyatı için 50 yaş üst sınır vardır ve minimum sınır olarak büyüme gelişimini tamamlamış kişilere boy uzatma ameliyatı yapılır. Fiyat ile ilgili mail üzerinden size dönüş yapıldı.

  • yiğit
   27 Aralık 2020, 14:30

   merhabalar bacaklarım gövdeme göre göze batıcak şekilde kısa fiyat ve ameliyat süresi iyileşme süreci hakkında bilgi alabilir imiyim ?

  • defne
   23 Aralık 2020, 17:45

   uyluk kemiği üzerinden 6 cmlik uzama fiyat ve sonraki süreç durumları hakkında bilgi alabilir miyim ?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    24 Aralık 2020, 13:09

    merhabalar ameliyat süreci ve fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Süreyya Tanrıverdi
   19 Aralık 2020, 09:22

   Çocuk çok kötü trafik kazası geçirdi. Çoklu kırık var, kemikler tuttu ama kısalım var 5 cm kadar. 14 yaş fiyat ne olur

   • Boy Ameliyatı - Admin
    21 Aralık 2020, 15:19

    merhabalar öncelikle çok geçmiş olsun. kısalık ile ilgili uzatma ameliyatının süreci ve fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • yahya
   7 Aralık 2020, 20:25

   fiyat bilgisi alabilirmiyim?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    8 Aralık 2020, 10:59

    merhabalar ameliyat süreci ve fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Özge Budur
   12 Kasım 2020, 15:49

   Merhaba bu yöntem ile 13-15 cm uzamakla 6-8cm uzamak aynı fiyat mı
   Ameliyattan sonra ne zaman ise geri dönüş yapabiliriz?
   Tek seferde alt üst bacak yapılabiliyor mu ve bu yöntemle 13-15 cm uzama ameliyatı maliyeti nedir

   • Admin
    12 Kasım 2020, 15:57

    merhabalar hayırlı günler ameliyat süreci ve fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

   • Dreadee
    1 Aralık 2020, 14:47

    Merhabalar, boy uzatma ameliyatı fiyatını öğrenebilir miyim ?

    • Admin
     3 Aralık 2020, 14:58

     merhabalar hayırlı günler ameliyat süreci ve fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Erhan Gezgin
   29 Ekim 2020, 00:01

   Sayın Hocam femur alt uc parçalı kırık sonrası 6 cm kısalık oluştu ameliyat maliyeti ne kadar tutar

   • Admin
    29 Ekim 2020, 12:34

    merhabalar hayırlı günler
    öncelikle geçmiş olsun. röntgenlerinize bakılır. parçalı kırığa bakılır. femur kemiği üst kısımdan kesilerek uzatılır. fakat öncesinde röntgenlerinizi görmemiz gerekir gerekli kontrolleri testleri yaptıktan sonra ameliyat yapılabilir. en kötüsü şu şekilde olabilir parçalı kırık toz halindeyse bir süre beklenir kemiğin biraz kaynaması için ameliyata uygun hale geldikten sonra ameliyat yapılır.
    ortalama fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • tri denta
   28 Ekim 2020, 11:15

   Ameliyatın toplam maliyetini öğrenebilir miyim acaba

   • Admin
    28 Ekim 2020, 14:01

    merhabalar ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

    • A. E.
     2 Aralık 2020, 08:27

     Kombine yöntemle farklari neler? Avantaj ve dezavantajlari. Bir de fiyat ogrenebilir miyim? Tek ameliyat.

     • Admin
      3 Aralık 2020, 14:59

      merhabalar ameliyat süreçleri, farkları ve fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Slayer
   20 Ekim 2020, 21:04

   Uyluk kemiği üzerinde 6 cm lik bir uzatma gerçekleştirmenin ayağa kalkma süresi ve normale dönüş süresi ve bunun toplam maliyetini öğrenmem mümkün ü acaba

   • Admin
    21 Ekim 2020, 10:50

    merhabalar ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.