Kombine Yöntemi - Boy Uzatma Ameliyatı

KOMBİNE (LON) YÖNTEMİ

Ilizarov ve Holyfix gibi dıştan fiksatörlü klasik yöntemler, kemiklerin kaynaması tamamlanana kadar uzun bir bekleme süresi gerektirir. Hastalar, kemikler tamamen güçlenene ve tam anlamıyla kaynayana kadar cihazı bacaklarına bağlı tutmalıdır. Ancak eksternal (dıştan) fiksatörün tutma süresini kısaltmak, Çivi Üzerinden Uzatma (LON) diğer bir adıyla Kombine yöntem gibi yeni tekniklerin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu, dış fiksatörün daha erken çıkarılması açısından büyük bir avantaj sağlar. Örneğin, Ilizarov ve Holyfix gibi tamamen dıştan yöntemlerde fiksatör hastanın bacağında 9 ile 12 ay arası tutulurken, Kombine yönteminde dıştan fiksatörler sadece 2 ile 3 ay arası tutabilir. Geleneksel uzatma tedavileriyle karşılaştırıldığında, Kombine yöntem rejenere (yeniden iyileşmiş) kemik için daha iyi konfor ve iç destek sunmaya odaklanan bir teknik olmakla beraber daha düşük komplikasyon oranına, ayrıca uygulama ve maliyet kolaylığına sahip olmaktadır. 

 Kombine yöntemi bileşenleri:

Dış Fiksatör;

Görevi bacağın dışında destekleyici olmasıdır. Başka bir deyişle, uzama döneminde kemiği sabit tutmak için güçlü metalden yapılmış bir materyaldir.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi metal kalın çubuklar kemiklere pinlerle sabitlenmiştir. Cihaz hedeflenen boy uzatma miktarına göre 2 ile 3 ay arasında tutulur.

İntramedüller Çivi;

İntramedüller çivi, kemiğe sabitleyici olarak kullanılır ve titanyum metalinden oluşmaktadır. Doktor röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm veya 12,5 mm). Çivi ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak yerleştirilmektedir. İntramedüller çivi biyouyumlu olduğu için vücuda zarar verecek herhangi bir element içermez.

Kombine Yöntemde Ameliyatlar
Boy uzatma için Kombine yöntem seçilirse üç ameliyat gerçekleştirilecektir;

1- İlk Ameliyat; Kemiğin medüller (ilik) boşluğuna intramedüller bir çivi yerleştirilir ve ardından bacağa bir dış fiksatör takılır. Hastalar vidaları çevirerek kemiği düzenli olarak günde 1 mm uzatırlar. (Her 6 saatte bir metal anahtarla vida döndürülür / 0,25 mm x 4)

2- Dıştan Fiksatör için Cihaz Çıkarma Ameliyatı; İstenilen boy miktarına ulaşıldığında, elde edilen uzunluğu korumak için çivi vidalarla kilitlenir. Daha sonra dış fiksatör çıkarılır. Kemik kanalında kalan çivi, yeni kemik olgunlaşıp sertleşinceye kadar sabitliği korumaya devam edecektir.

3- İntramedüller Çivi Çıkarma Ameliyatı; Yaklaşık olarak 12- 15 ayda kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra hastanın isteği üzerine intramedüller çiviler çıkarılabilir. Bu işlem yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Kontrol amaçlı bir gece hastanede kaldıktan sonra normal hayatına dönüş yapabilir. Ancak bazı hastalar isteğe bağlı olarak çivi ile yaşamaya devam etmektedir.

Kombine yöntemin avantajları nelerdir?

 • Kombine yöntemin en büyük avantajı klasik yöntemlere göre süreci çok daha kısaltması ve böylelikle hasta konforunu büyük ölçüde arttırmasıdır.
 • Cihaz erken çıktığı için bu durum hasta psikolojisine çok daha olumlu yansımaktadır.
 • Motorlu çivide olduğu gibi ilk aylar tekerlekli sandalye kullanmanız gerekmez. Genellikle ikinci günden itibaren destek kullanarak yürümeye başlarsınız.
 •  ‘Kombine’ metodu hastalarımız tarafından şu basit sebeplerden dolayı oldukça tercih edilmektedir:

  İntramedüller çivilerin kemiği daha fazla sabitlemesi nedeniyle kombine yönteminde diğer dış fiksatörlü yöntemlere kıyasla daha fazla güven vermektedir. Harici cihazların erken çıkarılması, düzenli günlük yaşam aktivitelerine daha erken dönmeyi sağlar. Karşılaştırma yapmak için Holyfix yönteminde hastaların 9 ila 12 ay veya daha uzun bir süre ancak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar yürümesi ve harici cihazlarla yaşaması gerekiyor.
  En önemlisi, PRECICE veya STRYDE gibi diğer en yeni sistemlere kıyasla makul maliyete sahiptir.

  Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı hastalarımızın yaklaşık %70-80’i LON yöntemini seçmektedir.

Kombine yöntemin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat süresi klasik ameliyatlara oranla daha uzundur.
 • Klasik yöntemlerden fazla olarak intramedüller çivi kullanıldığı için fiyatları biraz daha yüksektir.
 • Pansuman uygun şekilde değiştirilmedikçe enfeksiyon kapma riski yüksektir.
 • Dahili yöntemlere göre bacaklara takılan dış fiksatörler olduğundan hastalar bu süreci daha az konforlu geçirmektedir.

Kombine yöntem boy uzatma fiyatı ne kadar?

Fiyat açısından İlizarovdan daha pahalı, İntramedüller çivi (Precice) yönteminden çok daha azdır. Fiyatları rakamsal olarak yazamıyoruz çünkü doktor ve hastanelerin fiyat politikaları birbirinden oldukça farklıdır. Hasta danışmanı ile iletişime geçerek fiyat ve dahil olan hizmetlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzatma işlemi bittiğinde çok fazla yara izi kalacak mı?

Ameliyat sonrası iz açısından LON, geleneksel yöntemlere (İlizarov veya Holyfix) eşdeğerdir. Bazı insanlar yara izlerini rahatsız edici bulabilirken diğerleri onları fark edilmeyecek ve endişelenilmeyecek kadar önemsiz bulabilir. Ameliyat yaraları eriyen dikişlerle dikilir ve su geçirmez pansumanlarla kapatılır. Bununla birlikte, yara izleri zaman geçtikçe kaybolacak ve göze batmayacaktır. Özellikle cerrahımız, dikişleri estetik olarak uygulamaktadır.

Bir hastanın karşılaştığı riskler veya komplikasyonlar nelerdir?

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi, her zaman oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar vardır. Doktor doğru tekniği uyguladığı sürece, hastanede hijyenik ortam sunulduğu ve ameliyat sonrası uygun bakım sağlandığı takdirde, riskler ile komplikasyonlar önlenebilir ve tedavi edilebilir. Boy Danışmanı ekibi olarak bizim için her zaman birinci öncelik hasta güvenliğidir. Ancak, her insanın kendine özgü bir fizyolojisi vardır ve kemik erimesi veya yavaş kemik kaynaması gibi bazı öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Henüz böyle bir durumla karşılaşmamış olsak da hastayı ameliyat öncesi nadir durumlar hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz.

Kombine yöntem ile boy uzatma ameliyatı olanlar

Son yıllarda kombine yöntemin ön plana çıkmasıyla beraber, bu yöntemle ameliyat olanların sayısında da bir hayli artış oldu. Diğer yöntemlere kıyasla kombine yöntemin doktorlar ve hastalar tarafından daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Aşağıda kombine yöntemiyle uzatma ameliyatı olmuş kişilerin tecrübelerini okuyabilirsiniz:

https://www.boyameliyati.com/ameliyatla-uzayanlar/yeni-zellandadan-hasanin-bacak-uzatma-yolculugu/

Kombine yöntemde ne zaman günlük yaşantıma dönerim?

2-3 ayda cihazdan kurtulur, 4-5 ayda iyice toparlanır ve 6-7 ayda normale dönersiniz. Tabi bu daha çok kas ve sinir yapınıza, bacağınızın esnekliğine ve süreç içerisinde yapacağınız egzersizlere bağlıdır.

En fazla ne kadar uzatma gerçekleşir?

Tek seansta 6-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacak olmak üzere 12-16 cm’lik bir uzama elde edebilirler.

Kombine yöntem ile ilgili maliyet, iyileşme süreci, uygulayan doktorlarla alakalı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

328 Yorum

 • E
  27 Mart 2022, 05:43

  Kombine yöntemle femurdan 5 cm uzatma maliyeti nedir izler zamanla silikleşir mi gördüğüm kadarıyla çivi diplerinde deri de içine çökmüş bu da düzelir mi ayrıca kemikler kesildiği ve kaynadığı için orjinaline oranda daha güçsüz olur mu yaşlılıkta problem yaratır mı ? Çok teşekkür ederim

  • Boy Ameliyatı
   28 Mart 2022, 15:12

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Mehmet
  15 Mart 2022, 12:04

  Kombine yöntem fiyat bilgisi alabilir miyim ?
  Aynı anda hem alt hem üst bacak uzatılabilir mi ?
  İlk ameliyatta alt bacak uzatılıp alt bacağın uzatılması bitince dış fiksatör çıkarılırken üst bacağa da ameliyat yapılabilir mi sürecin kısa sürmesi açısından ?

  • Boy Ameliyatı
   17 Mart 2022, 11:26

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Aydın
  12 Mart 2022, 16:09

  Merhaba fiyat bilgisi alabili miyim acaba ?

  • Boy Ameliyatı
   13 Mart 2022, 16:10

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Bahadır
  25 Şubat 2022, 01:05

  Kombine yöntemle uzatma ameliyatı fiyatı hakkında bilgilendirir misiniz

  • Boy Ameliyatı
   26 Şubat 2022, 14:34

   Merhabalar;
   size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Kasım
  12 Şubat 2022, 21:48

  Boy uzatma ameliyatının ortalama fiyatını öğrenebilir miyim

  • Boy Ameliyatı
   12 Şubat 2022, 21:58

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Gürkan Yılmaz
  12 Şubat 2022, 12:55

  fiyatı hakkında bilgilendirir misiniz

  • Boy Ameliyatı
   12 Şubat 2022, 21:35

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Eray
  26 Ocak 2022, 20:52

  Boy Uzatma Ameliyatı ücreti hakkında bilgi almak istiyorum

  • Boy Ameliyatı
   31 Ocak 2022, 00:30

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

   • Emre can
    14 Şubat 2022, 16:06

    Fiyatı nedir ögrenebilirmiyim?

    • Boy Ameliyatı
     14 Şubat 2022, 16:33

     Merhabalar;
     size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Ahmet
   22 Şubat 2022, 01:02

   Fiyat bilgisi alabilir miyim acaba

   • Boy Ameliyatı
    22 Şubat 2022, 11:00

    Merhabalar;
    size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Buket Arslan
  26 Ocak 2022, 01:36

  Merhaba,ben de ortalama fiyat bilgisi hakkında Bilgi alabilir miyim acaba?

  • Boy Ameliyatı
   28 Ocak 2022, 14:26

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Yusuf Kira
  17 Ocak 2022, 19:14

  Ortalama fiyat nekadar?

  • Boy Ameliyatı
   18 Ocak 2022, 14:27

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Metin İnce
  17 Ocak 2022, 00:44

  Merhaba yaşım 22, boyum 1.73. Ameliyat hakkında genel bilgi almak istiyorum. Ve tam olarak ücreti ne kadar? 2-3 aylık süreçten sonra ekstra bir tedavi almamız gerekiyor mu?

  • Boy Ameliyatı
   17 Ocak 2022, 16:10

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Baha
  24 Aralık 2021, 14:19

  Merhaba, boyum 1,78 yaş 25. Ameliyat hakkında bilgi almak istiyorum. Ne kadar uzama olur, sonrasında iyileşme nasıl olur ?

  • Boy Ameliyatı
   27 Aralık 2021, 12:21

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • mahmut kavuk
  21 Aralık 2021, 03:59

  merhaba benim boyum 1.72 civarı ameliyat olmamda bir sakınca var mı ?
  Ameliyat sonrası herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım.
  size ulaşabileceğim bir numara verirseniz arayıp detaylı bilgi almak isterim.

  • Boy Ameliyatı
   21 Aralık 2021, 11:09

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Debra yolcu
  25 Kasım 2021, 06:30

  Merhaba iyi günler hocam ben fiyat bilgisi alacaktım

  • Boy Ameliyatı
   25 Kasım 2021, 10:44

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Yusuf Nabi
   17 Aralık 2021, 00:52

   Iki bacak da kombine yöntemi boy uzatma fiyatı ne kadar?
   Şimdiden teşekkür ederim.

   • Boy Ameliyatı
    17 Aralık 2021, 11:49

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Şafak Yıldız
  18 Kasım 2021, 02:57

  Ameliyat sonrası Eskisi gibi koşabilir mi hasta ?

  • Boy Ameliyatı
   18 Kasım 2021, 10:18

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

 • musa ozturk
  16 Kasım 2021, 17:58

  Merhaba fiyat bilgisi ve süreçi hakkında bilgi alabilirmiyim.

  • Boy Ameliyatı
   17 Kasım 2021, 12:29

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.