Kombine Yöntemi - Boy Uzatma Ameliyatı

KOMBİNE (LON) YÖNTEMİ

Ilizarov ve Holyfix gibi dıştan fiksatörlü klasik yöntemler, kemiklerin kaynaması tamamlanana kadar uzun bir bekleme süresi gerektirir. Hastalar, kemikler tamamen güçlenene ve tam anlamıyla kaynayana kadar cihazı bacaklarına bağlı tutmalıdır. Ancak eksternal (dıştan) fiksatörün tutma süresini kısaltmak, Çivi Üzerinden Uzatma (LON) diğer bir adıyla Kombine yöntem gibi yeni tekniklerin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu, dış fiksatörün daha erken çıkarılması açısından büyük bir avantaj sağlar. Örneğin, Ilizarov ve Holyfix gibi tamamen dıştan yöntemlerde fiksatör hastanın bacağında 9 ile 12 ay arası tutulurken, Kombine yönteminde dıştan fiksatörler sadece 2 ile 3 ay arası tutabilir. Geleneksel uzatma tedavileriyle karşılaştırıldığında, Kombine yöntem rejenere (yeniden iyileşmiş) kemik için daha iyi konfor ve iç destek sunmaya odaklanan bir teknik olmakla beraber daha düşük komplikasyon oranına, ayrıca uygulama ve maliyet kolaylığına sahip olmaktadır. 

 Kombine yöntemi bileşenleri:

Dış Fiksatör;

Görevi bacağın dışında destekleyici olmasıdır. Başka bir deyişle, uzama döneminde kemiği sabit tutmak için güçlü metalden yapılmış bir materyaldir.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi metal kalın çubuklar kemiklere pinlerle sabitlenmiştir. Cihaz hedeflenen boy uzatma miktarına göre 2 ile 3 ay arasında tutulur.

İntramedüller Çivi;

İntramedüller çivi, kemiğe sabitleyici olarak kullanılır ve titanyum metalinden oluşmaktadır. Doktor röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm veya 12,5 mm). Çivi ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak yerleştirilmektedir. İntramedüller çivi biyouyumlu olduğu için vücuda zarar verecek herhangi bir element içermez.

Kombine Yöntemde Ameliyatlar
Boy uzatma için Kombine yöntem seçilirse üç ameliyat gerçekleştirilecektir;

1- İlk Ameliyat; Kemiğin medüller (ilik) boşluğuna intramedüller bir çivi yerleştirilir ve ardından bacağa bir dış fiksatör takılır. Hastalar vidaları çevirerek kemiği düzenli olarak günde 1 mm uzatırlar. (Her 6 saatte bir metal anahtarla vida döndürülür / 0,25 mm x 4)

2- Dıştan Fiksatör için Cihaz Çıkarma Ameliyatı; İstenilen boy miktarına ulaşıldığında, elde edilen uzunluğu korumak için çivi vidalarla kilitlenir. Daha sonra dış fiksatör çıkarılır. Kemik kanalında kalan çivi, yeni kemik olgunlaşıp sertleşinceye kadar sabitliği korumaya devam edecektir.

3- İntramedüller Çivi Çıkarma Ameliyatı; Yaklaşık olarak 12- 15 ayda kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra hastanın isteği üzerine intramedüller çiviler çıkarılabilir. Bu işlem yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Kontrol amaçlı bir gece hastanede kaldıktan sonra normal hayatına dönüş yapabilir. Ancak bazı hastalar isteğe bağlı olarak çivi ile yaşamaya devam etmektedir.

Kombine yöntemin avantajları nelerdir?

 • Kombine yöntemin en büyük avantajı klasik yöntemlere göre süreci çok daha kısaltması ve böylelikle hasta konforunu büyük ölçüde arttırmasıdır.
 • Cihaz erken çıktığı için bu durum hasta psikolojisine çok daha olumlu yansımaktadır.
 • Motorlu çivide olduğu gibi ilk aylar tekerlekli sandalye kullanmanız gerekmez. Genellikle ikinci günden itibaren destek kullanarak yürümeye başlarsınız.
 •  ‘Kombine’ metodu hastalarımız tarafından şu basit sebeplerden dolayı oldukça tercih edilmektedir:

  İntramedüller çivilerin kemiği daha fazla sabitlemesi nedeniyle kombine yönteminde diğer dış fiksatörlü yöntemlere kıyasla daha fazla güven vermektedir. Harici cihazların erken çıkarılması, düzenli günlük yaşam aktivitelerine daha erken dönmeyi sağlar. Karşılaştırma yapmak için Holyfix yönteminde hastaların 9 ila 12 ay veya daha uzun bir süre ancak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar yürümesi ve harici cihazlarla yaşaması gerekiyor.
  En önemlisi, PRECICE veya STRYDE gibi diğer en yeni sistemlere kıyasla makul maliyete sahiptir.

  Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı hastalarımızın yaklaşık %70-80’i LON yöntemini seçmektedir.

Kombine yöntemin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat süresi klasik ameliyatlara oranla daha uzundur.
 • Klasik yöntemlerden fazla olarak intramedüller çivi kullanıldığı için fiyatları biraz daha yüksektir.
 • Pansuman uygun şekilde değiştirilmedikçe enfeksiyon kapma riski yüksektir.
 • Dahili yöntemlere göre bacaklara takılan dış fiksatörler olduğundan hastalar bu süreci daha az konforlu geçirmektedir.

Kombine yöntem boy uzatma fiyatı ne kadar?

Fiyat açısından İlizarovdan daha pahalı, İntramedüller çivi (Precice) yönteminden çok daha azdır. Fiyatları rakamsal olarak yazamıyoruz çünkü doktor ve hastanelerin fiyat politikaları birbirinden oldukça farklıdır. Hasta danışmanı ile iletişime geçerek fiyat ve dahil olan hizmetlerle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzatma işlemi bittiğinde çok fazla yara izi kalacak mı?

Ameliyat sonrası iz açısından LON, geleneksel yöntemlere (İlizarov veya Holyfix) eşdeğerdir. Bazı insanlar yara izlerini rahatsız edici bulabilirken diğerleri onları fark edilmeyecek ve endişelenilmeyecek kadar önemsiz bulabilir. Ameliyat yaraları eriyen dikişlerle dikilir ve su geçirmez pansumanlarla kapatılır. Bununla birlikte, yara izleri zaman geçtikçe kaybolacak ve göze batmayacaktır. Özellikle cerrahımız, dikişleri estetik olarak uygulamaktadır.

Bir hastanın karşılaştığı riskler veya komplikasyonlar nelerdir?

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi, her zaman oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar vardır. Doktor doğru tekniği uyguladığı sürece, hastanede hijyenik ortam sunulduğu ve ameliyat sonrası uygun bakım sağlandığı takdirde, riskler ile komplikasyonlar önlenebilir ve tedavi edilebilir. Boy Danışmanı ekibi olarak bizim için her zaman birinci öncelik hasta güvenliğidir. Ancak, her insanın kendine özgü bir fizyolojisi vardır ve kemik erimesi veya yavaş kemik kaynaması gibi bazı öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Henüz böyle bir durumla karşılaşmamış olsak da hastayı ameliyat öncesi nadir durumlar hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz.

Kombine yöntem ile boy uzatma ameliyatı olanlar

Son yıllarda kombine yöntemin ön plana çıkmasıyla beraber, bu yöntemle ameliyat olanların sayısında da bir hayli artış oldu. Diğer yöntemlere kıyasla kombine yöntemin doktorlar ve hastalar tarafından daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Aşağıda kombine yöntemiyle uzatma ameliyatı olmuş kişilerin tecrübelerini okuyabilirsiniz:

https://www.boyameliyati.com/ameliyatla-uzayanlar/yeni-zellandadan-hasanin-bacak-uzatma-yolculugu/

Kombine yöntemde ne zaman günlük yaşantıma dönerim?

2-3 ayda cihazdan kurtulur, 4-5 ayda iyice toparlanır ve 6-7 ayda normale dönersiniz. Tabi bu daha çok kas ve sinir yapınıza, bacağınızın esnekliğine ve süreç içerisinde yapacağınız egzersizlere bağlıdır.

En fazla ne kadar uzatma gerçekleşir?

Tek seansta 6-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacak olmak üzere 12-16 cm’lik bir uzama elde edebilirler.

Kombine yöntem ile ilgili maliyet, iyileşme süreci, uygulayan doktorlarla alakalı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

358 Yorum

 • Murat
  30 Ocak 2020, 08:57

  Merhabalar. Boyum 1.63 cm. 10 cm daha uzun olmak istiyorum. Kombine ve precice yöntemleri için alt ve üst bacak boy uzatma için fiyat bilgisi alabilir miyim? Teşekkürler.

  • Admin
   30 Ocak 2020, 14:00

   merhabalar Murat bey
   tek ameliyat ile:
   minimum 6 cm
   ortalama 7 cm
   maksimum 8 cm uzatma sağlanabilir. uzatma miktarı tamamen sizin kas ve sinirlerinizin esnekliğine bağlıdır. her yöntemde aynıdır. cihaz yardımı ile kemikleriniz uzarken kas ve sinirleriniz gerilmeye başlıyor bunlar için egzersiz yapmanız gerekecek kaslarınızın esnediği noktaya kadar uzatma yapılabilir. buda genel olarak 6-8 cm arasında olur. 8 cm üzeri imkansız değildir tek ameliyat ile fakat bir hayli zordur.
   fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

   • Hasan
    10 Mayıs 2022, 18:45

    Çift taraflı ücret ne oluyor öğrenmek istiyorum kolay gelsin.

    • Boy Ameliyatı
     11 Mayıs 2022, 12:36

     Merhabalar;
     Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

    • Ece çağlar
     5 Eylül 2022, 18:37

     Kombine yöntem için fiyat bilgisi alabilir miyim?

     • Boy Ameliyatı
      6 Eylül 2022, 11:50

      Merhabalar;
      size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Aleyna
  30 Ocak 2020, 03:27

  Merhaba alt ve üst bacak iki bacak toplam fiyatı ne kadardır ve nerden randevu alabiliriz

 • Sevda
  28 Ocak 2020, 19:55

  Boy ameliyatı için fiyat alabilir miyim?

  • Admin
   29 Ocak 2020, 14:50

   merhabalar Sevda hanım ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Zehra
  28 Ocak 2020, 19:48

  Merhaba kombine boy uzatma ile ilgili fiyat alabılırmıyım

  • Admin
   29 Ocak 2020, 14:52

   merhabalar Zehra hanım kombine fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Murat
  20 Ocak 2020, 16:15

  İyi günler kombine ameliyat için fiyat öğrenebilir miyim acaba

  • Admin
   25 Ocak 2020, 14:07

   merhabalar Murat bey
   kombine yöntemi hastalarımızın yüzde 80-90’ının tercih ettiği yöntemdir.
   Kombine yöntemi ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Yılmaz
  17 Ocak 2020, 13:21

  Merhaba. Alt bacak ve üst bacak için yapılan ameliyatlar tek seferde yapılamıyor mu? Örnek veriyorum önce alt bacak için uzatma ameliyatı yapılıp iyileşmesi beklenip daha sonra mı üst bacak ameliyatı yapılması gerekir? Bir de kombine yöntemi için alt ve üst bacak için ayrı ayrı fiyat bilgisi alabilir miyim? İyi günler.

  • Admin
   19 Ocak 2020, 14:26

   iyi günler Yılmaz bey,
   iki ameliyatın aynı anda yapılması riskleri epey arttırır. Örneğin kemik kaynamama riskiniz artar. Uzatma ameliyatının temel mantığı yeni kemik oluşumuna bağlı olduğu için ayrı ayrı yapılması önerilmektedir. Ayrıca hareket kabiletiniz önemli ölçüde kısıtlanır ki süreç içerisinde çok fazla zorluk çekebilirsiniz. ilk ameliyattan kaynaklanan cihazlar çıktıktan sonra kemikte bi oluşum ve hareket kabiletinizi de önemli ölçüde kazanmanızdan itibaren doktor kontrolünde ikinci ameliyat kararı alınabilir. Fiyat bilisini ise mail adresinize yönlendirdik.

 • burak
  14 Ocak 2020, 17:16

  hocam kombine fiyatları nelerdir birde 2 seans ameliyat olmak istiyorum 14 15cmlik gibi bi uzama. bunun zaman süreci nasıl olur 1 sene, sürermi 2 seansında .

  • Admin
   15 Ocak 2020, 13:14

   Kombine yöntem fiyatı tarafınıza mail olarak gönderildi. 2 ameliyat sonrasında 10-15 cm lik bir uzatma kazanılabilir. Uzatma miktarı kas-sinir esnekliği yanında kemik kaynama kalitesi ile de ilgilidir. tek ameliyat ortalama 2.5-4 ay sürer. Arada hastanın durumuna göre 4-7 ay beklenmesi gerekir. akabinde doktor kontrolünde ikinci ameliyata başlanır. ikinci ameliyat da yaklaşık aynı sürelerde tamamlanabilir. ortalama 1 yıl kadar bir zaman alır. Tabi bu süre kişinin iyileşme kapasitesiyle ilişkili olarak azalıp artabilir.

 • sadık
  14 Ocak 2020, 17:13

  hocam ilk ameliyattan sonra 2ci ameliyat icin kaç ay sonra yapılmalı

  • Admin
   15 Ocak 2020, 13:08

   Bu sorunun cevabı; yapılan uzatma miktarına, hastanın kemik kaynama ve hareket kabilyetini ne kadar erken kazandığına göre değişir. Zira bu süreler çoğunlukla kişiden kişiye farklılık gösterir. Ortalama rakamlar vermek gerekirse; ilk ameliyattan kaynaklanan dış cihazlar çıktıktan 6 ay kadar sonra doktor kontrolünde 2. ameliyata başlanabilir.

 • Emre
  14 Ocak 2020, 06:45

  Kolay gelsin kombine yöntemi ile boy alt ve üst bacaklarımı uzatmak istiyorum süreç ve fiyat hakkında bilgi alabilir miyim ?

  • Admin
   15 Ocak 2020, 13:03

   Teşekkürler Emre bey
   Üst bacakta çoğunlukla 6-8 cm uzatma gerçekleşir. Operasyon sonrası alt bacağa göre daha fazla ağrı olabilir ve hareket kısıtlılığı daha fazla olabilir. Avantajları ise; kemik kaynama hızı üst bacakta daha iyi ve üst bacak 1 cm kadar daha fazla uzayabilir. tabi burada yazan bilgiler herkeste aynı sonucu göstermeyebilir. Fiyat bilgisi ise tarafınıza mail olarak gönderildi.

 • Ceylan
  12 Ocak 2020, 15:59

  Merhaba ben Ceylan yaşım 40 1.50 mm boydayım bu yaştan sonra uzamak mümkündür mümkünse fiyat alabilirmiyim lütfen teşekkürler

  • Admin
   15 Ocak 2020, 13:00

   Merhaba Ceylan hanım
   uzatma ameliyatları eğer kemiklerde bir sorun yoksa 45-50 yaşlarına kadar yapılabiliyor. Fakat her ihtimale karşı 40 yaş ve üzeri için Kemik Mineral Yoğunluğu(KMY) testi tavsiye edilir. Fiyat bilgisi ise mail olarak gönderildi.

 • zeynep
  9 Ocak 2020, 13:09

  merhaba fiyat alabilir miyim

  • Admin
   12 Ocak 2020, 11:13

   Merhaba Zeynep hanım,
   belirttiğiniz mail adresine kombine yöntem fiyatı bilgisi iletildi.

 • Aras
  9 Ocak 2020, 01:22

  Merhaba…ameliyyatdan sonra agri hiss edermiyiz ve ya edersek agri cok mu olur? Birde fiyat bilgisi almak istiyorum

  • Admin
   12 Ocak 2020, 11:16

   Merhaba Aras bey
   Uzatma ameliyatlarında kemiğe işlem yapıldığı ve açık ameliyat olduğu için ameliyat sonrası genellikle hasta göre değişen düzeylerde ağrı olur. Özellikle ilk günler ağrının şiddeti daha fazla olabilmektedir. Ek bilgi olarak üst bacak ameliyatlarında hissedilen ağrı miktarı çoğunlukla alt bacak ameliyatlarından daha fazladır. Fiyat bilgisi ise mail olarak gönderildi.

 • İsa
  30 Aralık 2019, 17:42

  Kombine yöntem hakkında fiyat alabilirmiyim ortalama olarak

  • Admin
   31 Aralık 2019, 10:47

   merhabalar İsa bey kombine yöntemi fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

   • Ömer
    5 Ocak 2020, 05:33

    Kombin için fiyat almak istiyorum boy 1.68 tek seans yapacağım 5 cm uzamak istiyorum fiyat söylerseniz sevinirim tşk

 • Mehmet
  29 Aralık 2019, 10:45

  Bende kombine yontemi icin fiyat almak istiyorum tessekurler

  • Admin
   29 Aralık 2019, 10:58

   merhabalar Mehmet bey kombine yöntemi fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Savas
  12 Aralık 2019, 03:15

  Merhabalar,
  Kombine yöntemiyle boyumu uzatmak istiyorum, acaba bana kabaca bir Fiyat sunmanız mümkün mü ?
  Saygi ve Selamlarımla
  Savas Üc

  • Admin
   12 Aralık 2019, 13:53

   merhabalar Savaş bey
   kombine yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir hastalarımızın yüzde 80-90’ı kombine yöntemi tercih ediyor.
   fiyatlar ile ilgili size mail adresiniz üzerinden dönüş yapıldı.