Kombine Yöntemi - Boy Uzatma Ameliyatı

Kombine (LON) Yöntemiyle Boy Uzatma

Ilizarov ve Holyfix gibi dıştan fiksatörlü klasik yöntemler, kemiklerin kaynaması tamamlanana kadar uzun bir bekleme süresi gerektirir. Hastalar, kemikler tamamen güçlenene ve tam anlamıyla kaynayana kadar cihazı bacaklarına bağlı tutmalıdır. Ancak eksternal (dıştan) fiksatörün tutma süresini kısaltmak, Çivi Üzerinden Uzatma (LON) diğer bir adıyla Kombine yöntem gibi yeni tekniklerin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu, dış fiksatörün daha erken çıkarılması açısından büyük bir avantaj sağlar. Örneğin, Ilizarov ve Holyfix gibi tamamen dıştan yöntemlerde fiksatör hastanın bacağında 9 ile 12 ay arası tutulurken, Kombine yönteminde dıştan fiksatörler sadece 2 ile 3 ay arası tutabilir. Geleneksel uzatma tedavileriyle karşılaştırıldığında, Kombine yöntem rejenere (yeniden iyileşmiş) kemik için daha iyi konfor ve iç destek sunmaya odaklanan bir teknik olmakla beraber daha düşük komplikasyon oranına, ayrıca uygulama ve maliyet kolaylığına sahip olmaktadır. 

Kombine Yönteminin Bileşenleri

Dış Fiksatör;

Görevi bacağın dışında destekleyici olmasıdır. Başka bir deyişle, uzama döneminde kemiği sabit tutmak için güçlü metalden yapılmış bir materyaldir.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi metal kalın çubuklar kemiklere pinlerle sabitlenmiştir. Cihaz hedeflenen boy uzatma miktarına göre 2 ile 3 ay arasında tutulur.

İntramedüller Çivi;

İntramedüller çivi, kemiğe sabitleyici olarak kullanılır ve titanyum metalinden oluşmaktadır. Doktor röntgen görüntülerini inceleyerek çivinin boyutuna karar verir (8,5 mm, 10,7 mm, 11,5 mm veya 12,5 mm). Çivi ameliyat sırasında kemik boşluğuna cerrahi olarak yerleştirilmektedir. İntramedüller çivi biyouyumlu olduğu için vücuda zarar verecek herhangi bir element içermez.

Kombine Yöntemiyle Ameliyatlar

Boy uzatma için Kombine yöntem seçilirse üç ameliyat gerçekleştirilecektir;

1- İlk Ameliyat; Kemiğin medüller (ilik) boşluğuna intramedüller bir çivi yerleştirilir ve ardından bacağa bir dış fiksatör takılır. Hastalar vidaları çevirerek kemiği düzenli olarak günde 1 mm uzatırlar. (Her 6 saatte bir metal anahtarla vida döndürülür / 0,25 mm x 4)

2- Dıştan Fiksatör için Cihaz Çıkarma Ameliyatı; İstenilen boy miktarına ulaşıldığında, elde edilen uzunluğu korumak için çivi vidalarla kilitlenir. Daha sonra dış fiksatör çıkarılır. Kemik kanalında kalan çivi, yeni kemik olgunlaşıp sertleşinceye kadar sabitliği korumaya devam edecektir.

3- İntramedüller Çivi Çıkarma Ameliyatı; Yaklaşık olarak 12- 15 ayda kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra hastanın isteği üzerine intramedüller çiviler çıkarılabilir. Bu işlem yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Kontrol amaçlı bir gece hastanede kaldıktan sonra normal hayatına dönüş yapabilir. Ancak bazı hastalar isteğe bağlı olarak çivi ile yaşamaya devam etmektedir.

Kombine yöntemin avantajları nelerdir?

 • Kombine yöntemin en büyük avantajı klasik yöntemlere göre süreci çok daha kısaltması ve böylelikle hasta konforunu büyük ölçüde arttırmasıdır.
 • Cihaz erken çıktığı için bu durum hasta psikolojisine çok daha olumlu yansımaktadır.
 • Motorlu çivide olduğu gibi ilk aylar tekerlekli sandalye kullanmanız gerekmez. Genellikle ikinci günden itibaren destek kullanarak yürümeye başlarsınız.
 •  ‘Kombine’ metodu hastalarımız tarafından şu basit sebeplerden dolayı oldukça tercih edilmektedir:

Kombine yöntemin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat süresi klasik ameliyatlara oranla daha uzundur.
 • Klasik yöntemlerden fazla olarak intramedüller çivi kullanıldığı için fiyatları biraz daha yüksektir.
 • Pansuman uygun şekilde değiştirilmedikçe enfeksiyon kapma riski yüksektir.

Dahili yöntemlere göre bacaklara takılan dış fiksatörler olduğundan hastalar bu süreci daha az konforlu geçirmektedir.

Neden Kombine (LON) yöntemi hastalarımız tarafından sıklıkla tercih edilmektedir?

 • İntramedüller çivilerin kemiği daha fazla sabitlemesi nedeniyle kombine yönteminde diğer dış fiksatörlü yöntemlere kıyasla daha fazla güven vermektedir.
 • Harici cihazların erken çıkarılması, düzenli günlük yaşam aktivitelerine daha erken dönmeyi sağlar.
 • Karşılaştırma yapmak için Holyfix yönteminde hastaların 9 ila 12 ay veya daha uzun bir süre ancak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar yürümesi ve harici cihazlarla yaşaması gerekiyor.
 • En önemlisi, PRECICE veya STRYDE gibi diğer en yeni sistemlere kıyasla makul maliyete sahiptir.
Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı hastalarımızın yaklaşık %70-80’i LON yöntemini seçmektedir.

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi, her zaman oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar vardır. Doktor doğru tekniği uyguladığı sürece, hastanede hijyenik ortam sunulduğu ve ameliyat sonrası uygun bakım sağlandığı takdirde, riskler ile komplikasyonlar önlenebilir ve tedavi edilebilir. Boy Danışmanı ekibi olarak bizim için her zaman birinci öncelik hasta güvenliğidir. Ancak, her insanın kendine özgü bir fizyolojisi vardır ve kemik erimesi veya yavaş kemik kaynaması gibi bazı öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Henüz böyle bir durumla karşılaşmamış olsak da hastayı ameliyat öncesi nadir durumlar hakkında bilgilendirmeyi ihmal etmiyoruz.

2-3 ayda cihazdan kurtulur, 4-5 ayda iyice toparlanır ve 6-7 ayda normale dönersiniz. Tabi bu daha çok kas ve sinir yapınıza, bacağınızın esnekliğine ve süreç içerisinde yapacağınız egzersizlere bağlıdır.
https://youtu.be/fucZPZiJhPs?list=PL7vBwvgKyUE9xyLSoDvIlUxnXxDA_CMWG

Tek seansta 6-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacak olmak üzere 12-16 cm’lik bir uzama elde edebilirler.

Kombine yöntem ile boy uzatma ameliyatı olanlar

Son yıllarda kombine yöntemin ön plana çıkmasıyla beraber, bu yöntemle ameliyat olanların sayısında da bir hayli artış oldu. Diğer yöntemlere kıyasla kombine yöntemin doktorlar ve hastalar tarafından daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Kombine yöntemiyle boy uzatma ameliyatı olmuş hastalarımızın tecrübelerini okuyabilirsiniz, veya Youtube videolarını izleyebilirsiniz.

Adım Adım Kombine (LON) Yöntemiyle Ameliyat Rehberi

Kombine yöntem ile ilgili maliyet, iyileşme süreci, uygulayan doktorlarla alakalı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

404 Yorum

 • Emre
  6 Haziran 2021, 23:19

  Fiyat nedir hangi hastanede yapılıyor . İletişim numaranızı gönderebilirsiniz mail adresime birde. Hangi ameliyatta en erken sürede eski halime donebilirim. Çalışıyorum bir işim var. 10 cm uzamak istiyorum ne kadar sürede eski halime döner eskisi gibi yürür ve kosabilirim

  • Boy Ameliyatı - Admin
   7 Haziran 2021, 10:21

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Ercan dursun
  5 Haziran 2021, 01:49

  Merhaba bu ameliyatın toplam maliyeti nedir bilgi alabilirmiyim

  • Boy Ameliyatı - Admin
   9 Haziran 2021, 13:45

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Veysel
  3 Haziran 2021, 21:56

  Fiyat

  • Boy Ameliyatı - Admin
   4 Haziran 2021, 11:34

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Murat Camci
  28 Mayıs 2021, 00:26

  Selamlar yaşım 41, boyum 163 Kombine yöntem ile boy uzatma ücreti ne kadardır? Aynı anda hem alt bacak hem üst bacaktan boy uzatma mümkün müdür? Mümkünse ücreti ne kadardır ve kaç santim uzatma mümkündür? Boy uzatma ameliyatından ne kadar süre sonra desteksiz normal yürüyebilirim? Çok teşekkür cevaplarınızı merakla bekliyorum

  • Boy Ameliyatı - Admin
   28 Mayıs 2021, 16:47

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Gözde Lokurlu
  26 Mayıs 2021, 00:21

  Bu ameliyat bana zarar verir mi öğrenmek istiyorum ayni zamanda ameliyat olursam kemiklerim zarar görür mü bacağıma hem içten hem dıştan takılacak şeyler zarar verir mi ve bacak kemiklerinde kırılma gibi durumlar söz konusu mu bu ameliyattan ayrıca sağlık sağlıkaçısından zarar verir mi beni kötü bakımdan etkiler mi bu ameliyat sonrası boyum benim istediğim boyuta ulaşır mı

  • Boy Ameliyatı - Admin
   28 Mayıs 2021, 11:03

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Murat
  21 Mayıs 2021, 07:45

  Merhaba komnine yöntem boy uzatma ameliaytının fiyatı ne kadar ve hem üst hemde alt bacaktan 17 cm uzaya bilirmiyim

  • Boy Ameliyatı - Admin
   21 Mayıs 2021, 11:43

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Murat çiçek
  17 Mayıs 2021, 08:12

  55 yaşındayım sol doğumsal kalça çıkığı ve buna bağlı bacak kısalığı 7.5 cm vardı protez ameliyatı oldum şuan kısalık 4.5 cm düştü bu kısalık giderilebilir mi SGK dan yararlana bilirmiyim birde ücret ne kadar iyileşme süresi nedir Bilği verirseniz sevinirim selamlar

 • Fatma
  14 Mayıs 2021, 02:43

  Merhaba
  Boy uzatmada cinsiyet ve yaş faktörünü açıklar mısınız. Sırf boy uzatma amaçlı yaptırılan ameliyat sonrasında komplikasyon olarak hastanın topallama riski nedir ve en konforlu ameliyat biçiminde fiyat nedir. Teşeklürler

  • Boy Ameliyatı - Admin
   17 Mayıs 2021, 14:12

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • mehmet örücü
  5 Mayıs 2021, 11:54

  yaş önemlimi fiyat nedir saygılar

  • Boy Ameliyatı - Admin
   5 Mayıs 2021, 12:54

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • İrina lace
  28 Nisan 2021, 23:58

  Fiyatlari öğrenebilir miyim

 • İbrahim Sönmez
  22 Nisan 2021, 07:24

  Fiksatörler çıkarıldıktan ne kadar bir süre sonra eskisi gibi yürüyebiliriz ?

  • Boy Ameliyatı - Admin
   27 Nisan 2021, 12:13

   Merhabalar;
   Fiksatör bacağınızdan çıkarıldıktan sonra, 2-5 hafta içinde günlük yaşama dönüş başlamaktadır.

 • Ibrahim Sonmez
  22 Nisan 2021, 07:22

  Merhaba,kombine yöntemin fiyatlarını öğrenebilir miyim ?

  • Boy Ameliyatı - Admin
   27 Nisan 2021, 12:13

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı kombine yöntemi ameliyatı ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

   • Tahir ÇETİN
    27 Nisan 2021, 16:25

    Bende bu ameliyatla ilgili fiyat alabilirmiyim

 • Kücük
  20 Nisan 2021, 18:24

  Merhaba. Ben kombine systemin fiyatini ögrenmek istemistim.

 • Ali Gündüz
  29 Mart 2021, 14:33

  Fiyatlar ve hangi hastanelerde ameliyat olabilirim

  • Boy Ameliyatı - Admin
   3 Nisan 2021, 15:24

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

 • Aynure Qurbanova
  28 Mart 2021, 02:00

  Bilgilendirme alabilirmiyim. Teşekkürler

  • Boy Ameliyatı - Admin
   8 Nisan 2021, 11:19

   Merhabalar;
   Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

Online
Görüşme

?
Boy Ameliyatı
Bu sohbet bir bot ile gerçekleştirilmektedir!
X