Boy Uzatma Ameliyatı İle Kaç Cm Uzarım?

boy uzatma ameliyatı kaç cm uzatır 

Boy uzatma ameliyatı olmak isteyenler için önemli bir soru; “Boy Uzatma Ameliyatı kaç cm uzatır?” sorusudur. Hasta adayları olacakları prosedürün sınırlarını bilmek isterler. Boy uzatma ameliyatının sınırları hakkında bilgi vermeden önce ilk olarak altın orandan ve ortalama boy öneminden bahsetmek istiyoruz. 

Altın oran doğal bir matematik harikasıdır. Bu oran çiçek yapraklarından deniz kabuklarına ve bal peteklerine kadar doğanın her yerinde mevcuttur.  İnsanlarda ise birçok kişi, bir erkeğin bel-omuz oranı 1:1.6’ya ne kadar yakınsa, mükemmelliğe o kadar yakın olduğuna inanır. 

Gerçekte, ideal vücut oranı nüfusun ortalama boy ölçüsüne ve çoğu insanın çekici bulduğu şeylere göre değişkendir. Boy uzatma ameliyatı olmaya karar verecekseniz kol ve bacaklar için altın oranlarının ne olduğunu bilmenizde fayda olacaktır. 

Ortalama Boy ve Çekicilik 

Ortalama boy oranları ve bunun çekicilik üzerindeki etkilerine gelin birlikte göz atalım.

Kol-Vücut Oranı Nedir?

Kol-vücut oranı (ABR), vücudunuzun orantılı olup olmadığını belirlemenin bir yöntemidir. Bu oranı hesaplamak için uzattığımız her iki elin parmak uçları arasındaki mesafe kullanılır. 

Kol uzunluğu ise omuz başından bileğe kadar ölçülür. ABR, kol vücut bölü boy oranı hesaplandığında daha doğrudur çünkü kol uzunluğunun boya bölünmesiyle hesaplanır. 

Bacak-Gövde Oranı (LBR) Nedir? 

LBR, çekicilik üzerinde ABR’den çok daha büyük bir etkiye sahiptir. Ortalama boy hesaplamasında %5 daha uzun olan bacakların hem erkekler hem de kadınlar tarafından en çekici olduğu düşünülmektedir. 

ortalama boy

Ortalama Boy Hesapları Evrensel midir? 

Ortalama boy hesapları evrensel değildir. Bu oranlara ilişkin tercihler, coğrafi ve etnik gruplar arasında ortalama ABR ve LBR farklılıkları nedeniyle farklılık göstermektedir. Ortalamaya yakın olan bacaklar ve kollar genelde daha çekici kabul edilirken, büyük farklılık gösterenler genelde çekici bulunmaz.

Femur-Tibia Oranları Önemli mi? 

Tek başına, femur-tibia oranının çekicilik üzerinde kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Genel ortalamada femur-tibia oranı 0,743’tür ve heteroseksüel kadınlar bu ortalamaya yakın bacaklara sahip erkekleri tercih ediyor gibi görünmektedir. Ancak uzun vadede bacak-gövde oranı çekicilik üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahiptir. 

Femur-Tibia Oranları Boy Uzatmayı Nasıl Etkiler? 

Femurdan boy uzatma ameliyatı daha az karmaşık olduğu için tibial uzatmaya göre daha fazla tercih edilen bir seçenektir. Elbette farklı cerrahlar hangi kemiklerin uzatılacağına karar vermek için farklı yöntemler kullanmaktadır. Boy Uzatma Ekibi tibiayı genelde 5 cm’ye kadar uzatmayı güvenli bulmakta, femuru ise 8-10 cm’ye kadar güvenle uzatabilmektedir.

Boy uzatma ameliyatı genel olarak dünya çapında da başarısını yıllar içinde kanıtlamış olup vücudunuzun dengesini ve oranlarını iyileştirebilir. İster tibial uzatmayı ister femural uzatmayı düşünüyor olun, sizde yüzlerce hastamız gibi istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz.

Boy uzatma ameliyatı olmaya karar vermeden önce, prosedürün sınırları ve kısıtlamaları konusunda mantıklı ve makul beklentilere sahip olmak çok önemlidir. Ameliyat kişiyi seçilen cerrahi plana bağlı olarak yeterli düzeyde sağlıkla uzatabilir. Bu sürecin sağlıklı olması içinse belirli sınırlar olması ve sınırların üzerinde işlemler uygulamadan, hasta sağlığının ön planda tutulması çok önemlidir.

Boy uzatma ameliyatı vücudu orantısız yapar mı? 

Boyunuzun ne kadar uzayabileceğine dair mutlak bir sınır yoktur, ancak çoğu doktor birden fazla ameliyatta maksimum 12 cm’lik bir boy artışına izin vermektedir. Ameliyat edilen kemiğe bağlı olarak, tek bir ameliyatla genel olarak 4-6 cm boyunuz uzayacaktır. Boy uzatma ameliyatının sınırlamaları ve bu sınırların nedenleri hakkında bilgi edinmek için ücretsiz online danışmanlık hizmetimizden yararlanabilir ve sizler için hazırladığımız blog sayfamızda merak ettiğiniz soruların yanıtlarına ve hasta röportajlarımıza ulaşabilirsiniz.

 

Boy Uzatma Yöntemleri

Boy uzatma yöntemleri arasındaki fark hangi kemiğin uzatıldığına göre belirlenmektedir. Bu yöntemleri kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

Femur Uzatma Ameliyatı ve Tibia Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma yöntemleri ile tek seferde ya femur uzatma işlemi ya da tibia uzatma işlemi uygulanır. Medikal olarak ikisinin birden yapılması mümkün değildir. Femur uzatma ile yaklaşık 6-8 cm, tibia uzatma ile ise 5-7 cm kadar boyunuz uzatılabilir. Her şey planlandığı gibi giderse, boy uzatma ameliyatı ardından (tek birinin) 3-4 ay sonra tamamen iyileşmiş olmanız planlanmaktadır. İki ameliyatı birden olmuş hastamızın ameliyat öncesi ve sonrası hakkındaki görüşlerine blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

boy uzatma femur tibia

Femur Uzatma ve Tibia Uzatma Kombinasyonu 

Bu ameliyatta, kaval kemiği ve uyluk kemiği birbirlerinden aylar sonra uzatılarak bacaklarınıza işlem boyunca daha orantılı bir görünüm kazandırılır. Genel olarak femur ameliyatından birkaç ay sonra tibia ameliyatı gerçekleştirilir. 

Kombine femur ve tibia uzatma prosedürü ile 10-12 cm’ye kadar uzama sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, ikinci bir prosedürü tercih edebilirsiniz. Bu, bir yıl kadar sonra her iki kemik setinde de boşluklar oluşturmak için önceden yerleştirilen çivilerin kullanılmasını gerektirir. 

Her iki kemik seti de aynı anda iyileştiğinden, iyileşme süresi femur ve tibianın ayrı ayrı uzatılmasına göre daha kısadır. Boy uzatma ameliyatı kaç cm uzatır öğrenmek için bizimle iletişime geçin ve size uygun ameliyat sürecini birlikte belirleyelim. 

 

Boy Uzatma Ameliyatında Neden Sınır Olmalı? 

Boy uzatma yöntemleri söz konusu olduğunda yumuşak dokular ve kaslar kemik gibi hızla iyileşmediği için boy uzatma ameliyatının bir sınırı vardır. Dokulardaki gerginlik bu süreçte sık görülen bir komplikasyondur. Daha fazlasında sinirler için ciddi sorunlar doğma ihtimali yüksektir. Fizik tedavi, gerginliği azaltmak ve hareketliliği sürdürmek için etkili bir yöntemdir, ancak sınırlamaları vardır. 

Kişinin boyu arttıkça ameliyat sonrası komplikasyon riski de artar. Bir eklemde 5 cm’lik bir büyüme güvenli kabul edilir, 5-8 cm risklidir ve bundan daha fazlası tavsiye edilmez. Bu nedenle tibia ve femur cerrahisini birleştirerek boyu 10 cm uzatmak, standart femur uzatmasından çok daha iyi sonuçlar verir.

Boy Uzatma Ameliyatında Minimum Boy Sınırı Var Mı? 

Boy uzatma ameliyatı için boy şartı yoktur! Boy Uzatma Ekibi, hastanın kendisini nasıl gördüğünün bu ameliyata ihtiyaç duyup duymadığını belirlediğine inanmaktadır. Boy uzunluğu ve boy disforisi (boy nevrozu olarak da bilinir) arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırmaya göre spektrumun her iki ucunda da hastalar olduğu için, boy disforisinden muzdarip olmak nesnel olarak kısa olmayla kesin bağlantılı değildir.  

Danimarkalı bir birey, boy ortalamasının çok daha kısa olduğu başka bir ülkeden başka bir kişinin çok uzun hissedebileceği ve dolayısıyla kendisinden memnun olmadığı boy aralığında kendini kısa hissedebilir. Bu, kişinin yaşadığı kültüre, psikolojisine, kendisine bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

Boy Uzatma Ameliyatı için Boy Kısıtlamaları 

Boy uzatma yöntemleri estetik bir prosedür olarak görülmelidir. Pek çok hastada kesinlikle özgüveni artırabilir ve ruh sağlığını rahatlatabilir, ancak kozmetik prosedürlerde olduğu gibi, her prosedür hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlama aşamasında tek başına başarılı değildir. 

Boy uzatma ameliyatı büyük bir başarı olsa da, kendinizi hazır hissetmek ve motivasyonunuzu anlamak, durumlara pragmatik bir şekilde yaklaşmak çok önemlidir. Ameliyat hakkında araştırmalarınızı yapın ve prosedür hakkında bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. 

☎️ Hasta danışmanımızla iletişim kurun
📓 Detaylı bilgi alın
🏥 Online Konsultasyon Yapın
❔Cerrahi prosedüre karar verin
📅 Ameliyat Tarihi Alın
🛂 Vizeye başvurun
✈️ Uçak Biletinizi ayırtın
👋 Sizi havaalanında bekliyor olacağız!

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.