Boy Nasıl Uzar?

Boy Nasıl Uzar? Boy uzunluğu, kemik uzunluğunun artması ile beraber uzar. Kemiklerin metafiz ve epifiz bölümleri arasında bulunan büyüme plağı adı verilen bir bölge kemiğin uzamasını sağlar. Bu plak kemik oluşturan kondrosit adlı hücrelerin çoğalması ile kemik oluşturur. Aşağıda kemik uzamasının nasıl işlediğine dair bir şema göreceksiniz.

Tabi ki yukarıda verilen şema sadece kemiğin boyuna uzamasını ifade etmekte. Kemikte meydana gelen kalınlaşma ve yoğunluk gibi faktörler farklı mekanizmalar ile meydana gelmekte.

 

Peki Boyumuz Kaç Yaşına Kadar ve Nasıl Uzar?

Boy uzaması kemiklerde bulunan büyüme plakları sayesinde olur. Yaş ilerledikçe yapısal ve çevresel etkenler sonucu büyüme plakları kapanır. Kızlarda ortalama 18 erkeklerde ise 21 yaşında boy uzaması durur.

Siz de 18 yaşın altındaysanız bir endokrinoloji doktoruna 18+ yaşındaysanız bir ortopedi doktoruna görünüp büyüme plaklarınızı kontrol ettirebilirsiniz.

Aşağıdaki grafide büyüme plakları kapanmış ve açık olan kişilere ait röntgen sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

Boy uzamam durdu mu, daha kaç cm uzarım gibi soruların cevabını merak edenlerin bu ölçümü yapmaları kafalarındaki soru işaretlerini gidermek açısında faydalı olacaktır.

Büyüme plakları kapandıktan sonra boyun uzaması ‘yalnızca’ cerrahi operasyonlar sonrası mümkündür. Herhangi bir ürün, egzersiz veya yöntem boyunuzun uzamasını sağlamaz. Artık tek çare ameliyat olmaktır.

Boy uzatma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi için Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? makalemizi ve boy uzatma egzersizleri hakkında merak ettiklerinizi “Boy Uzatma Egzersizleri” makelemize göz atarak bulabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, ameliyat yöntemlerinin fiyatları, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  8 Yorum

  • naz
   13 Ağustos 2018, 11:34

   ben 13 yasındayken boyu 1,54 tu 1 ay once 14 yasıma gırdım tık yok 7 sınıfa gecerken tatılde regl gormeye basladım sızce daha uzarmıyım ve boyum nasıl sut ıcıyorum ıp atlıyorum bunlar uzatırmı

   • Admin
    23 Ağustos 2018, 07:07

    Kızlarda boy uzaması erken yaşlarda durabiliyor. Özellikle ilk relg’den sonra en fazla 5 cm uzatma oluyor. Süt içmenin uzatmaya yardımcı olduğuna dair bilimsel araştırmalar var. Fakat zıplama veya asılmanın uzatmaya yardımcı olduğuna dair bir araştırmaya denk gelmedik. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkin faydalı olacağını düşünüyoruz.
    https://bit.ly/2rBFFFT

  • ...
   8 Temmuz 2018, 15:16

   Benim yaşım 16 boyum 1.45. Geçen yıl el röntekinimi çektirdim her şey normal çıktı. Bundan sonra boyumun uzaya bilme ihtimalı var mı?

   • Admin
    11 Temmuz 2018, 09:40

    Merhaba, herşey normal çıktı derken büyüme plaklarınız açık mı? Eğer büyüme plaklarınız açıksa boyunuz uzamaya devam edecektir. Dilerseniz endokrinoloji doktoruna gidebilirsiniz eğer doktorunuz gerekli görürse sizin için tedavi uygulayabilir.

  • tülay
   14 Nisan 2018, 12:37

   17 yasındaym 1.62 boyum falan var 3 yıl olacak boyumda hıcbır degısıklık yok nerdeyse ne yapmam lazım

   • Admin
    14 Nisan 2018, 12:52

    Muhtemelen büyüme plaklarınız kapanmıştır. Tabi emin olmak için endokrinoloji doktoruna görünebilirsiniz. Ancak bu şekilde artık uzayıp uzamayacağınızı öğrenmiş olursunuz.

  • Vermek istemiyorum
   5 Aralık 2017, 08:40

   Yaşım 17 boyum1.74 ameliyat ile kac santim uzar veya doğal yöntemlerle ne kadar uzar birde büyüme plaklarının açık olduğunu nasıl anlayabilirim

   • Admin
    5 Aralık 2017, 08:59

    Büyüme plaklarına baktırmak için endokrinoloji doktoruna gitmeniz gerekir. Eğer plaklar açıksa dr a doğal yöntemlerle nasıl uzayabileceğinizi sorabilirsiniz. Plaklar kapalıysa ameliyatla 6-8 cm kadar boyu uzatmak mümkün.