Türkiye Boy Ortalaması 2024

Türkiye boy ortalamasıHer toplumun kendine özgü bazı spesifik özellikleri vardır. Bu özelliklerin değişkenlik göstermesinin ana sebebi ise her ülkenin genetik miraslarının ve yaşam standartlarının birbirinden farklı olmasıdır. Genetik yapı, bazı popülasyonlarda uzun boyluluğa yatkınlığı artırabilirken, beslenme alışkanlıkları özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde boy uzunluğunu etkilemektedir. Ayrıca bir ülkenin sosyo-ekonomik düzeyi ve sağlık sektöründeki gelişmişliği de boy ortalamalarında oldukça önemli faktörlerdendir. Bu faktörlerin kombinasyonu, farklı ülkelerdeki boy ortalamalarının neden birbirine göre değişkenlik gösterdiğini açıklamaktadır.

Söz konusu Türkiye boy ortalaması olduğundaysa Türkiye’nin boy ortalamasını etkileyen faktörler bir kombinasyon halindedir diyebiliriz. Tarihsel, genetik, beslenme, sağlık, ekonomik ve çevresel faktörlerin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple de Türkiye boy ortalaması için birden fazla faktör söz konusudur. Bu yazımızda sizler için hem Türkiye erkek boy ortalamasını hem Türkiye kadın boy ortalamasını hem de bu ortalamalara etki eden faktörleri derledik. Yazımızın devamından dilerseniz de dünya boy ortalamasına ait verileri incelediğimiz yazımıza ulaşabilirsiniz.

Türkiye Boy Ortalamasını Etkileyen Faktörler

Boy ortalamasına etki eden faktörler - beslenme alışkanlarıTürkiye, tarihsel olarak birçok farklı kültüre ve etnik gruba ev sahipliği yapmış bir coğrafyada bulunmaktadır. Anadolu, geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olup, bu etnik ve genetik çeşitlilik boy uzunluğu gibi fiziksel özelliklerde de farklılıklara yol açmıştır. Ancak söz konusu Türkiye boy ortalaması olduğunda elbette tek etkili faktör genetik faktörler değildir. Beslenme alışkanlığımız, sağlık hizmetleri, ekonomik durum ve çevresel faktörler de bu noktada oldukça önemli etkiye sahiptir.

Elimizde net bir veri bulunmasa da yapılan araştırmalar yaklaşık son 20 yıldır Türkiye erkek boy ortalaması ve Türkiye kadın boy ortalamasında ciddi bir artış olduğunu göstermektedir. Bunun ana sebebi ise yukarıda bahsettiğimiz faktörlerden kaynaklanmaktadır. Biraz daha detaylı bir şekilde açıklamamız gerekirse şunları söyleyebiliriz:

 • Beslenme alışkanları: Türk mutfağı zengin ve çeşitli olmasının yanı sıra sağlıklı besinlere oldukça açık bir mutfaktır. Beslenme alışkanlıkları bölgeden bölgeye farklılık gösterse de her bölgemize ait sağlıklı besin kaynaklarımız mevcuttur. Özellikle çocuk yaştaki gelişim açısından oldukça önemli olan beslenme alışkanlıkları boy uzamasında ciddi bir öneme sahiptir. Bizim bu sağlıklı ve zengin beslenme kültürümüz de boy ortalamamıza olumlu anlamda katkı sağlamaktadır.
 • Sağlık Hizmetleri ve Eğitim: Sağlık sektöründeki ilerleme, tükettiğimiz gıdaların besin değerlerindeki artış, salgın hastalıkların tedavileri ve küçük yaşta geçirilen hastalıkların eskiye kıyasla oldukça kolay şekilde tedavi edilebilir olması genel vücut yapımızı ve sağlığımızı oldukça olumlu etkilemektedir. Tıpkı olumsuz sağlık koşullarına ve sağlıksız beslenmeye uzun yıllar maruz kalındığında pek çok sağlık problemi ve fiziksel değişimler yaşadığımız gibi tam tersi durumda da boy uzama hızımız ve diğer pek çok fiziksel değişimlerimiz olumlu anlamda artar. Türkiye’de sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği ve kalitesi, son yıllarda yapılan yatırımlarla artmıştır. Ayrıca, toplumun eğitim seviyesinin artması ile beslenme ve sağlık bilincinin artması da boy uzunluğunu etkileyen faktörlerdendir.
 • Ekonomik Durum: Ekonomik refahın artması, bireylerin daha dengeli ve sağlıklı beslenmesine olanak tanır. Bu da doğrudan boy uzunluğunu etkileyebilir. Aynı zamanda ekonomik anlamda ailelerin iyi durumda olması sağlık hizmetlerinden de daha kolay bir şekilde faydalanmalarına ve de günlük rutinlerine hem fiziksel hem de mental çeşitli aktiviteleri de dahil edebilme fırsatı tanımaktadır. Kişinin hem fiziksel hem mental sağlığının olumlu durumda olması sağlıklı bir büyüme ve gelişim sürecinde etkilidir.

Türkiye boy ortalamasına baktığımızda bu yelpazenin çok geniş olduğunu söyleyebiliriz. Her aralıkta birçok sayıda insan yer almaktadır. Ayrıca dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen ülkemizde yaşamaktadır. Bir kemik hastalığına sahip olan Sultan Kösen 2 metre 51 santim boyu ve 60-62 numara ayakları ile yaşamını sürdürmektedir. Sultan Kösen ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz “Dünyanın en uzun boylu insanı: Sultan Kösen” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Türkiye Boy Ortalaması 2024

Türkiye Boy Ortalaması

Türkiye, coğrafi ve kültürel olarak hem Asya hem de Avrupa arasında bir köprü konumunda bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, genetik yapıda da kendini gösterir. Türkiye boy ortalaması bu çeşitlilikten etkilenmektedir.

Son bilgilere göre, Türkiye’deki erkeklerin boy ortalaması yaklaşık olarak 1,76cm civarında seyretmektedir. Bu rakam, Avrupa ve Asya kıtasındaki bazı ülkelere kıyasla orta seviyede bir değere işaret eder. Türk kadınlarının boy ortalaması ise yaklaşık olarak 1,62 civarındandır. Bu rakam da, Avrupa ve Asya kıtasındaki bazı ülkelere göre orta seviyede bir değeri temsil etmektedir. Ancak bu ortalamalar, farklı bölgeler, etnik kökenler ve yaş grupları arasında değişiklik gösterebilir. Kısacası dünya boy ortalaması ile kıyasladığımızda aslında Türkiye tam orta noktalardaki boy ortalamalarında kalmaktadır diyebiliriz. Türkiye boy ortalaması 2024 verileri bu şekildedir; eğer Türkiye boy ortalaması 2024 verilerini dünya boy ortalaması verileriyle karşılaştırmak isterseniz 2024 Dünya boy ortalaması adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye Kadın Boy Ortalaması 2024:

Türkiye kadın boy ortalaması 2024 verileri pek çok kişi tarafından oldukça merak edilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmalar sonucu Türkiye’de kadınların boy ortalaması 162 santimetre olarak belirlenmiştir. Türk kadınlarının boy ortalaması olarak dünya genelinde ortalama bir sırada olduğunu belirtebiliriz. Birçok ülkeye göre Türk kadınları minyon kategorisinde kalmaktadır. Türkiye kadın boy ortalaması; genlere, sağlıklı beslenmeye, sağlık durumuna ve hamileliğe göre de değişiklik göstermektedir.

Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki boy ortalaması değerleri yıl geçtikçe değişikliğe uğramaktadır. Bu durumun ana sebebi ise elbette değişen sağlık koşulları ve beslenme tarzıyla da yakından ilişkilidir. Türkiye kadın boy ortalamasına da baktığımızda önceki 20 seneye kıyasla bir artışın söz konusu olduğunu söylemek mümkündür.

Türkiye Erkek Boy Ortalaması 2024:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmalarına göre, Türkiye’deki erkeklerin boy ortalaması 176 santimetre olarak belirlenmiştir. Bu ölçüt, birçok ülkenin üstünde kalmaktadır. Türkiye erkek boy ortalamasının birçok ülkeye göre fazla olmasının nedeni ise ergenlik dönemlerinde gösterilen hızlı boy artışı, genetik faktörler ve sağlık durumlarıdır.

Türkiye erkek boy ortalaması ve Türkiye kadın boy ortalaması verilerini diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırmak isterseniz 2024 Avrupa Boy Ortalaması yazımıza da göz atabilirsiniz.

Eğer Türkiye boy ortalamasının altında bir boyunuz olduğunu düşünüyorsanız ve boyunuzu kalıcı şekilde uzatmak istiyorsanız boy uzatma ameliyatı hakkında aşağıdaki videomuzdan bilgi alabilirsiniz. Ancak videodan önce şunu belirtmek isteriz ki boy uzatma ameliyatı ciddi bir cerrahi operasyondur ve bu ameliyatı olabilmek için önce doktor muayenelerinizi olumlu şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bu ameliyatı kimi kişiler tıbbi bir rahatsızlık sebebiyle tercih ederken, kimileri de tamamen estetik amaçlı tercih edebilmektedir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz hasta temsilcilerimizle iletişime geçebilir ayrıca bizi TikTok hesabımızdan da takip ederek güncel hasta süreçlerimizden haberdar olabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

 1. Türklerin ortalama boyu kaç?
  Güncel verileri göz önüne aldığımızda Türkiye erkek boy ortalaması 176cm, Türkiye kadın boy ortalaması ise 162cm civarındadır. Ancak bu veriler yıllar içerisinde belli başlı faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.
 2. Erkeklerde boy ortalaması kaç?
  Türkiye erkek boy ortalaması güncel olarak 176cm’dir.
 3. Normal bir erkeğin boyu kaç cm olmalıdır?
  Bu konuda standart bir uzunluk ölçüsü vermek mümkün değildir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek olan bu durum kişinin kendini nasıl iyi hissettiğiyle ilgilidir. Türkiye erkek boy ortalaması 2023 verilerine baktığımızda ortalamanın 176cm olduğunu söyleyebiliriz.
 4. En uzun boylu ülke hangisi?
  Dünya çapında en uzun boy ortalamasına sahip ülke Hollanda’dır. Hollanda erkek boy ortalaması 183cm iken, kadın boy ortalaması da 170cm’dir.
 5. Türkiye kadın boy ortalaması kaç?
  Araştırmalar, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, Türkiye’deki kadınların ortalama boyunun 162 santimetre olduğunu göstermiştir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  50 Yorum

  • tunbass membazoglu
   13 Şubat 2024, 13:23

   merhaba 170 boyundayim 18 yasindayim 180 olmak istiyorum fiyat bilgisi alabilirmiyim

   • Boy Ameliyatı
    14 Şubat 2024, 11:29

    Merhaba detaylar mail olarak gönderilmiştir.

  • Mustafa Cabuğa
   10 Eylül 2023, 16:55

   Merhabalar Hocam,
   21 yaşındayım boyum 184 .Boyumun 190 olmasını istiyorum.Ameliyat riskleri varmıdır.

  • Aykut Erken
   10 Eylül 2023, 11:45

   Merhaba,
   Tek ameliyat için fiyat bilgisi alabilir miyim. Bir de ameliyat süreci ve sonrası için. İşimize dönme süresi vs. bilgileri alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı
    11 Eylül 2023, 11:40

    Merhaba detaylar mail olarak gönderildi.

  • fırat
   16 Mayıs 2023, 12:27

   merhaba hocam 41 yaşındayım boyum 1 65 boyumu 175 yada 180 uzatmak istiyorum fiyat bilgisi ve toplamda nekadar sürede tamamlanır

   • Boy Ameliyatı
    16 Mayıs 2023, 16:47

    Merhaba, belirttiğiniz miktarı iki uzatma ameliyatı ile elde edebilirsiniz. İkinci uzatma ameliyatından 5-6 ay sonra normal hayata ve desteksiz yürüyüşlere başlanıyor. Detaylı bilgiler mail olarak gönderilmiştir.

   • Kayzer
    11 Aralık 2023, 12:05

    Boy 1.62 erkeğim boyumu 1.78 yapmak istiyorum fiyat bilgisi lazım

    • Boy Ameliyatı
     11 Aralık 2023, 15:57

     Merhaba, detaylar tarafınıza mail olarak gönderilmiştir.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.