En Etkili Boy Uzatma Egzersizleri

En etkili boy uzatma egzersizleriPek çoğumuz için spor, sağlık ve form tutmanın yanı sıra boyumuzun daha uzun olması için de yaptığımız önemli aktivitelerden biri. Ancak ne yazık ki boy uzatma ve spor arasındaki ilişki konusunda doğru bilinen de pek çok yanlış söz konusu. Bu yazımızda sizler için boy uzatmaya yardımcı egzersizlerin yanı sıra bu egzersizlerin hangi zaman diliminde gerçekten etkili ve ne zaman itibariyle artık boy uzatmaya yardımcı olmayacağını derledik.

Boy uzatma egzersizlerini örneklemeden önce şunu belirtmeliyiz ki ergenlik sonrasında ya da kısa dönem yapılan egzersizler boy uzamasına yardımcı olmamaktadır. Sporla ilgili en yanlış bilinen noktalardan biri budur. Vücut esnetmeye yönelik egzersiz türleri boy uzamasına katkı sağlasa da bu ergenlik öncesinde düzenli ve uzun süreli yapıldığı sürece maksimum etkiyi göstermektedir. Konuya dair detayları daha ayrıntılı şekilde yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Boy Uzatma Egzersizleri Nasıl Yapılmalı?

Bir bireyin boyu ergenliğin bitişine kadar aktif olarak uzamaya devam etmektedir. Bunun sebebi ise vücudumuzda bulunan ve boyumuzun uzamasını sağlayan büyüme plaklarının ergenlik sonuna kadar aktif olarak çalışmaya devam etmesidir. Bu süreç içerisinde kişilerin uygulayacağı beslenme düzenleri ve boy uzatma egzersizleri çok mucizevi sonuçlar doğurmasa da etkili olmaktadır. Aynı zamanda yapılan bu egzersizlerin omurga ve genel sağlık durumu üzerinde de pek çok olumlu etkisi söz konusudur. 

Ancak ergenliğin bitişi itibariyle büyüme plakları kapanmakta ve biyolojik olarak boy uzaması da durmaktadır. Bu da uygulanacak herhangi bir yöntemin boy uzamasına katkısı olmadığını göstermektedir. Kısacası eğer boy uzatmaya yardımcı egzersiz araştırması yapıyorsanız, bundan etki görebilmeniz için ergenlik döneminizi henüz tamamlamamış olmanız gerekmektedir. Ergenliği tamamlamamış kişiler için boy uzatma egzersizleri hakkında aşağıdaki hususları bilmek önemlidir:

Boy uzatma egzersizleri çoğunlukla vücudu esnetmeye ve omurga düzgünlüğünü sağlamaya yöneliktir. İşte bazı temel boy uzatma egzersizleri ve nasıl yapılacakları:

 1. Esneklik Egzersizleri:
  • Kolları ve bacakları uzatarak vücudu esnetmek, özellikle sabahları veya akşamları yapılabilir.
  • Yere oturup bacakları uzatarak ve parmak uçlarına doğru eğilerek bel ve bacak kaslarını esnetmek faydalı olabilir.
 2. Yoga ve Pilates Egzersizleri:
  • Yoga ve pilates, vücudu esnetmeye ve dengelemeye yardımcı olan harika egzersizlerdir. Özellikle uzun süreli olarak düzenli bir şekilde yapılırlarsa, boy uzamasına katkı sağlayabilirler.
 3. Yüzme:
  • Yüzme, tüm vücut kaslarını çalıştırır ve omurgayı destekler. Düzenli yüzme, boy uzamasını teşvik edebilir.
 4. Koşu ve Yürüyüş:
  • Düzenli olarak yapılan hafif koşu veya yürüyüşler, omurga ve bacak kaslarını güçlendirir ve esnekliği artırabilir.
 5. Doğru Duruş Egzersizleri:
  • Düzgün bir duruş, omurganın doğru hizalanmasını sağlar ve boyun daha uzun görünmesini sağlayabilir. Düzgün duruşu teşvik eden egzersizler yapmak, boy uzamasına yardımcı olabilir.

Sporla Boy En Fazla Ne Kadar Uzar?

Pilates boy uzatır mı?Spor ve fiziksel aktivitelerin boy uzamasına etkisi, özellikle büyüme plaklarının aktif olduğu dönemlerde daha belirgindir. Büyüme plakları, kemiklerin uçlarında bulunan ve çocukluk ile ergenlik döneminde hızlı büyümeyi sağlayan bölgelerdir. Bu plaklar, genellikle ergenliğin sonlarında kapanır ve bu, sporun boy uzamasına potansiyel olarak en fazla katkı sağlayabileceği zaman dilimidir.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki kişinin boy ortalamasını belirleyen ana faktör genetiktir. Araştırmalar, boy uzunluğunun yaklaşık %60-80’inin genetik faktörler tarafından belirlendiğini göstermektedir. Bu, ebeveynlerin ve yakın akrabaların boy uzunluklarının, çocuklarının boy uzunluğunu tahmin etmede kullanılabileceği anlamına gelir. Ancak, genetik sadece potansiyeli belirler; gerçekleşen boy uzunluğu çevresel faktörler ve yaşam tarzı seçimleri gibi bir dizi diğer etkene de bağlıdır.

Kızlar için:

 • Ön Ergenlik ve Ergenlik Başlangıcı (Yaklaşık 8-13 yaş): Bu dönemde hızlı boy uzaması görülür. Fiziksel aktiviteler, büyüme hormonlarının artmasına yardımcı olabilir ve bu dönemde yapılan spor, boy uzamasını maksimize edebilir.
 • Ergenlik (Yaklaşık 13-19 yaş): Çoğu kızda büyüme plakları 19 yaşına kadar kapanmaya başlar. Bu yaş aralığında spor yapmak, mevcut büyüme potansiyelinin en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olabilir, ancak plaklar kapandıktan sonra spor boy uzamasını etkilemez. Belirttiğimiz 13-19 yaş aralığı ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı bireylerin ergenlik bitişi 21 yaşına kadar da devam edebilmektedir.

Erkekler için:

 • Ön Ergenlik ve Ergenlik Başlangıcı (Yaklaşık 10-15 yaş): Erkeklerde boy uzaması genellikle biraz daha geç başlar ve bu dönemde yapılan spor, boy uzamasını destekleyebilir.
 • Ergenlik (Yaklaşık 15-20 yaş): Erkeklerde büyüme plakları genellikle 20-21 yaşına kadar açık kalabilir. Bu nedenle, erkeklerde fiziksel aktivitelerin boy uzamasına katkısı da bu yaşa kadar mümkündür.

Genel olarak, spor ve fiziksel aktivitelerin boy uzamasına etkisinin en fazla olduğu dönem, çocukluk ve ergenlik dönemleridir. Ancak, büyüme plaklarının kapanmasının ardından, boy uzaması yerine, sporun sağlık üzerine olan diğer olumlu etkilerine odaklanmak önemlidir. Bu, kemik yoğunluğunun artırılması, kas kuvveti ve esnekliğin geliştirilmesi gibi faydaları içerir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve düzenli fiziksel aktivite, yaşam boyu önem taşır.

Ergenlikten Sonra Boy Uzatmak

Ergenlikten sonra biyolojik olarak boyunuzun uzaması mümkün değildir. Bunun ana sebebi de yukarıda bahsettiğimiz üzere büyüme plaklarının kapanmış olmasıdır. Kullanacağınız hiçbir takviye, ilaç ya da tüketeceğiniz besin boyunuzun uzamasına katkı sağlamayacaktır. Yalnızca yaptığınız sporla daha dik bir omurga duruşuna sahip olabilir ve böylece de olduğunuzdan 1-2cm daha dik bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri doğrudan boyunuzun uzamasına katkı sağlamamaktadır.

Ergenlikten sonra boy uzatmanın mümkün tek bir yolu vardır; o da boy uzatma ameliyatıdır. Ancak boy uzatma ameliyatı ciddi bir cerrahi operasyondur ve olmayı düşünen kişilerin öncelikli olarak doktor muayenelerinden olumlu şekilde geçmeleri gerekmektedir. Bunun için ise kişinin genel sağlık durumu, kan testleri, kemik sağlığı, kas yoğunluğu, x-ray görüntüleri ve yaş gibi kriterleri dikkate alınarak doktor tarafından değerlendirilmektedir. Eğer boy uzatma ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız YouTube sayfamızı takip edebilir ya da doğrudan hasta temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

 1. Boyu en çok ne uzatır?
  Boy ortalamasının belirleyici ana unsuru genetik faktördür ve genel olarak etkisinin %60 ila %80 olduğu kabul edilmektedir. Geri kalan faktörler ise kişinin sağlığını olumlu anlamda etkileyecek unsurların tamamıdır. Ancak unutulmamalıdır ki boy uzaması ergenlik bitimine kadar devam etmektedir.
 2. 10cm uzamak için ne yapılmalı?
  Doğal yollarla boyunuzu 10cm uzatmak hangi yaşta olursanız olun mümkün değildir. İsterseniz beslenme programınızı değiştirin isterseniz de yoğun tempoda esneme egzersizleri yapın 10cm oldukça fazla bir orandır. Bu yüzden de kendinize daha gerçekçi kriterler belirlemeniz önemlidir.
 3. En çok boy uzatan spor nedir?
  Boy uzamasına yardımcı olan sporlar genellikle daha esneme ve zıplama odaklı sporlardır. Bu yüzden de en çok boy uzatan sporlara genel olarak jimnastik, basketbol, voleybol ve yoga örneklerini verebiliriz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.