Çin Boy Ortalaması 2023

Söz konusu boy ortalamaları olduğunda ülkeler arasında ciddi farklar olduğunu görüyoruz. Bu durumun sebepleri arasındaysa elbette genetik faktörler, beslenme tarzı, spor rutini ve genel yaşam koşulları gibi pek çok faktör etkilidir. Bu yazımızda sizler için 2023 yılı verilerine dayanarak Çin boy ortalaması nedir ondan bahsedeceğiz.

Çinlilerin Boy Ortalaması Kaç?

Çinlilerin boy ortalaması kaç?

Asya kıtasında bulunan ülkeler diğer ülkelere kıyasla nispeten daha kısa bir boy ortalamasına sahiptir. Bunun için net bir sebep belirtmek mümkün olmasa da elbette genetik faktörler ana sebep olarak gösterilebilmektedir. Söz konusu Çin boy ortalaması olduğunda ise erkeklerin boy ortalaması 1.70-1.72cm aralığındayken, kadınların boy ortalaması 1.59-1.60cm civarındadır.

Erkek ve kadın boy ortalamalarını göz önüne aldığımızda aralarında belirgin bir fark olduğunu söyleyebiliriz. Bu duruma ek olarak şunu da belirtmeliyiz ki bahsettiğimiz bu Çin boy ortalaması özellikle son 10 yıl içerisinde artmış boy ortalamalarıdır. 2015 yılı ve öncesine baktığımızda Çin boy ortalamasının çok daha düşük olduğu da veriler arasındadır. Kısacası şunu söyleyebiliriz ki Çin erkek boy ortalaması ve kadın boy ortalamasında son 10 yıl içerisinde artış olmuştur.

Çin’deki Boy Artışının Sebebi

2015 yılı itibariyle Çin boy ortalaması artışına ait ilgi çekici veriler mevcut. Bu verilere göre hem erkek hem de kadınlardaki boy ortalaması yaklaşık 10 senedir artmakta, bu durumun sebebi ise farklı birçok sebebe dayandırılmakta. Öncelikle mevcut temel veri Çinlilerin boy ortalamalarından rahatsız oldukları için hayat standartlarını özellikle değiştirdikleri yönünde. Özellikle anne babalar çocuklarının gelişim süreçlerinde beslenme şekillerine ve spor rutinlerine büyük önem vermekte.

Elbette söz konusu boy uzatma olduğunda somut bir sonuç almak kısa sürede mümkün değildir. Ancak Çinliler bu durumu uzun yıllara yayarak ve hayat standartlarını tamamen değiştirerek gerçekleştirmeye başlamış gibi görünüyor.

Çinli Erkeklerin Boy Ortalaması

Çinli erkeklerin boy ortalaması

Çinli erkeklerin boy ortalaması güncel olarak 1.70-1.71cm civarlarındadır. Çin’in boy ortalaması söz konusu olduğunda en dikkat çeken husus yukarıda da bahsettiğimiz gibi Çinlilerin boy uzatmak için hayat standartlarını değiştirmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mevcut veriler daha çok 2015 yılı ve sonrasını kapsarken, temelde bu boy uzamasının yaklaşık 100 yıllık bir süreci kapsadığı bilinmektedir. Bu durumda aslında Çinli erkeklerin 100 sene önce 1.60cm ortalama boya sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Çinli Kadınların Boy Ortalaması

Çinli kadınların boy ortalaması

Çin’de meydana gelen mevcut boy ortalamalarının artışındaki bu durum yalnızca erkekler için geçerli değildir. Aynı zamanda kadınlar da hayat standartlarını değiştirerek bu geçtiğimiz 100 yılda boylarını uzatmayı başarmışlardır. Bu durumun toplumsal bir şekilde meydana geldiğini belirtmek gayet yerinde bir çıkarımdır. Söz konusu günümüze baktığımızda ise Çinli kadınların boy ortalaması şu an için 1.59-1.60cm civarındadır.

Çin Boy Ortalamasını Etkileyen Faktörler

Çin'deki boy ortalamasını etkileyen faktörler

Çin toplumu uzun yıllardır boy kısalığından muzdarip oldukları için yaşam şekillerini tamamen değiştirmişlerdir. Bu noktada ise meydana genetik faktörler dışında beslenme rutinleri, spor düzenleri ve uyku periyodları girmektedir.

 • Beslenme rutinleri: Çin halkının boy uzama ile ilgili verileri yaklaşık 100 yıl öncesine dayanan bir boy uzama skalası olduğunu bizlere göstermektedir. Bu boy uzamasında ise beslenme düzeninin önemi büyüktür. Çinli insanlar sağlıklı beslenmeye ve çocukluk döneminde boy uzamasına katkı sağlayacak besinlerin tüketilmesine özen göstermektedir.
 • Spor düzeni: Çinlilerin boy uzamasına katkı sağlayan bir diğer faktörde yaptıkları egzersizlerdir. Bu noktada oldukça bilinçli olan aileler özellikle çocuklarına düzenli bir spor rutini oluşturmakta ve de boy uzatan sporlar yaptırmaya özen göstermektedirler.
 • Uyku periyodları: Uyku boy uzama sürecinde etkili olan bir diğer faktördür. Özellikle çocukluk çağında düzenli bir uyku periyoduna sahip olmak boy uzama noktasında oldukça etkilidir. Bu yüzden de Çin’de gerek çocuklar gerekse de yetişkinler uyku periyodlarına oldukça dikkat etmektedirler.

Söz konusu hangi ülke olursa olsun genetik faktörler boy uzama noktasında oldukça önemli bir kriterdir. Çin’deki boy uzama periyodu yaklaşık 100 senelik bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu durum da bizlere boy uzatmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu göstermektedir.

Ergenlik çağını tamamlamış kişiler için beslenme, uyku ve spor rutinini değiştirmek boy uzaması noktasında faydalı olmayacaktır. Bunun ana sebebi ise ergenlik itibariyle boy uzamasının durmaya başlamasıdır. Eğer yetişkinseniz ve boy kısalığınızdan şikayetçiyseniz bunun için boy uzatma ameliyatı net sonuç verecek tek yöntemdir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta boy uzatma ameliyatının ciddi bir cerrahi operasyon olduğu ve de iyileşme sürecinin diğer ameliyat türlerine kıyasla çok daha uzun sürdüğüdür. Boy uzatma ameliyatı hakkında merak ettiğiniz sorular için boy uzatma ameliyatı hakkında sorular ve cevapları isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz iletişim formunu doldurarak ya da whatsapp hattımız üzerinden sağlık danışanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

before-after-tr

Daha önce boy uzatma ameliyatı geçirmiş olan Çinli bir hastamızın görselini inceleyebilir ya da hasta başarı hikayelerimize göz atabilirsiniz.

Sık Sorulanlar

1.Çin’in Boy Ortalaması Kaçtır?

Çin’deki erkeklerin boy ortalaması 1.70-1.71cm civarlarındayken, kadınların boy ortalaması 1.59-1.60cm civarındadır.

2.Çin’deki insanların boyları nasıl daha uzun hale gelmiştir?

Çin halkının boy uzama süreci yaklaşık 100 yıllık bir zaman dilimine dayanmaktadır. Bu noktada beslenme şekilleri, spor rutinleri ve uyku düzenleri oldukça önemli faktörlerdir.

3.Nasıl doğal yollarla uzarız?

Ergenlik çağını tamamlamış kişiler için doğal yöntemlerle boy uzatmak pek mümkün değildir. Boy uzatmak istiyorsanız bunun için mevcut tek yöntem boy uzatma ameliyatıdır. Ergenlik çağını tamamlamamış kişiler için ise düzenli bir beslenme ve spor rutini faydalı olacaktır; ancak unutmamalısınız ki boy uzaması temel olarak genetik faktörlere bağlıdır.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  2 Yorum

  • Serdar
   17 Mayıs 2024, 22:53

   Slm ben boyumu uzatmak istemiyorum maliyeti ne kadardır

   • Boy Ameliyatı
    20 Mayıs 2024, 14:55

    Merhabalar; tarafınıza mail üzerinden dönüş sağlanmıştır. Sağlıklı günler dileriz 🙂

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.