Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri

Cerrahi bir operasyonla boy uzatma kararı vermeden önce boy uzatma ameliyatı riskleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Büyüme plakları kapandıktan sonra boy uzatmak için yapılacak tek şey cerrahi bir müdahale ile boyun uzamasını sağlamaktır. Tıbbî açıdan gerekli olan bu müdahalenin haricinde kalan bütün yöntemler etkisiz olacağı için beklenen sonucu vermemektedir.

Ancak her ameliyatın riskleri olduğu gibi boy uzatma ameliyatı olmanın da riskleri vardır. Her hastanın bu konuda karar vermeden önce operasyonu gerçekleştirmesini istediği uzmandan detaylı bilgi alması gerekmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri

Enfeksiyon Riskleri

Kemik içerisine yerleştirilen ortopedik implantlar ile yapılan boy uzatma ameliyatında internal çiviler sebebiyle kemik enfeksiyonu riski her zaman mevcut bulunmaktadır. Bu tarz durumlarda ameliyat sonrası verilen antibiyotikler ile hastanın sağlığı olası bir enfeksiyon riskine karşı korunmaktadır. Eksternal fikstatör denilen dışarıdan uygulanan cihazlarda da “çivi dibi enfeksiyonu” denilen yumuşak doku enfeksiyonunun oluşması ihtimal dahilinde bulunmaktadır.

Materyal Riskleri

Boy uzatma ameliyatlarında kullanılan çiviler açısından da belli riskler söz konusu olmaktadır. Bacağın dışında kalan eksternal fiksatör yöntemiyle yapılan ameliyatlarda yüklenme ya da yetmezlik sonucu gevşemesi ya da kırılması gibi durumlar mümkün olabilmektedir. Böyle durumlarda sürecin daha fazla uzamasına ya da daha zorlu geçmesine sebep olabilecek sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Hatta bu gibi riskler yüzünden bazı hastaların hareket kabiliyetlerinde de belli bir oranda kayıp yaşamaları söz konusu olabilmektedir. Yapılacak cerrahi yönteme göre de hastanın bacağında iz kalabilmektedir. En az iz içerden yöntemlerle, en fazla iz ise dışardan yöntemlerde olmaktadır.

Ameliyat Sonrası Riskler

Boy uzatma süreci içerisinde kaslarda, damarlarda ve sinirlerde gelişmeye bağlı olarak akut şiddetli ağrılar boy uzatma ameliyatı riskleri arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra uzatma süreci boyunca aktif olarak kullanılamayacak olan bacağın hareketsiz kalmasından ötürü kas zayıflıklarının ortaya çıkması mümkün olabilmektedir. İyi bir rehabilitasyon sürecinden geçmeyen hastalarda ise “Kontraktür” denilen eklem hareketlerinde sertlik ve kısıtlamalar gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Alt bacak uzatmalarda; hasta eğer kas ve sinirlerinin kaldırabileceğinden daha fazla uzatma yaparsa bu durumda aşil tendonu kısa kalabilir ve ve kısa aşil sendromu(balerin sendromu) görülebilir. Önerilen uzatma miktarı alt bacak için 5-7 cm, üst bacak için 6-8 cm. Özellikle 4-5 cm’den sonra kontroller arttırılmalı ve beraberinde fizik tedavi egzersizleri ihmal edilmemelidir.

Ameliyat öncesi yapılacak esnetme egzersizleri ameliyat sürecinin daha konforlu geçmesini sağlayacak; kas ve sinirlerin daha kola uzamasına yardımcı olacaktır.

Örnek Esnetme Egzersizi;

boy uzatma ameliyatı riskleri

Uzman bir cerrahtan bütün detaylarının öğrenilmesi gerekliliğini taşıyan boy uzatma ameliyatı riskleri hasta tarafından bilindiği takdirde operasyonla ilgili olarak daha sağlıklı kararlar almak ve iyileşme sürecini de en dikkatli şekilde tamamlamak mümkün olur.

Boy uzatma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi için Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? makalemizi ve boy uzatma egzersizleri hakkında merak ettiklerinizi “Boy Uzatma Egzersizleri” makelemiz de bulabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, ameliyat yöntemlerinin fiyatları, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  88 Yorum

  • Ahmet Melih Kutlu
   22 Eylül 2021, 11:22

   Boy uzatma riskleri

   • Boy Ameliyatı
    22 Eylül 2021, 11:36

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatının riskleri ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

    • emre
     9 Ekim 2021, 08:46

     ameliyatla ilgili: risklerini, eski saglamliga donup donemeyecegini, fiyati ve onerilen yontemi (boylece onerilenin fiyati dikkate alinir) , orantili uzatma icin ne cesit ön kontroller yapildigini bilmek istiyorum. tek seferde bacagin hem ust hem alt kismindan uzatma yapiliyor mu yapilmiyorsa neden yapilmiyor, bu ve benzeri sorulara yanit ariyorum

     • Boy Ameliyatı
      9 Ekim 2021, 11:51

      Merhabalar;
      Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Ahmet Melih Kutlu
   22 Eylül 2021, 11:21

   Max ne kadar uzayabiliyoruz

   • Boy Ameliyatı
    22 Eylül 2021, 11:36

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı uzayabilme sınırları ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • ömer aygün
   18 Eylül 2021, 09:38

   kaç cm aralığında sonuç gösteriyor ?
   sakat kalma riski varmı ?
   operasyon sonrası normale dönme süreci nedir?
   fiyat ve seanslar ?

   • Boy Ameliyatı
    18 Eylül 2021, 11:48

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Şenay
   18 Eylül 2021, 06:22

   Merhabalar sakat kalma ihtimali var mıdır ve fiyat bilgisi nedir

   • Boy Ameliyatı
    18 Eylül 2021, 11:46

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Sevim tarak
   14 Eylül 2021, 13:58

   Merhabalar boy ameliyatı fiyatlarını nedir

   • Boy Ameliyatı
    14 Eylül 2021, 14:03

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Can
   12 Eylül 2021, 15:47

   Sakat kalma riski varmı? tekrar eskisi gibi yürüyebilip koşabilecekmiyim yani tekrar eski hayatıma dönecekmiyim Ve el ve bacak uzatılabiliyormu

   • Boy Ameliyatı
    13 Eylül 2021, 14:31

    Merhabalar;
    Sorularınız ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Nihat
   11 Eylül 2021, 23:14

   Farklı ameliyat yöntemlerinin fiyatları nedir ve en güvenli yöntem hangisidir ?

   • Boy Ameliyatı
    13 Eylül 2021, 13:30

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatının yöntemleri ve fiyatları ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.