Boy Uzatma Ameliyatı Hakkında Sorular ve Cevapları


Boy uzatma ameliyatı hakkında sorular ve cevapları:

A) Boy Uzatma Ameliyatı Hakkında Sorular ve Cevapları – Karar Verme Süreci

 1. Boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır?
 2. Boy Uzatma Ameliyatı için yaş sınırı var mı?
 3. Büyüme plaklarımın kapanıp kapanmadığını nasıl öğrenebilirim?
 4. Boy Uzatma Ameliyatı için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?
 5. Ameliyatla en fazla kaç cm uzayabilirim?
 6. Bacak Uzatma Ameliyatı maliyeti kaç cm uzayacağıma göre değişiyor mu?
 7. Estetik Amaçlı Uzatma Ameliyatı ücretini devlet/sigorta karşılıyor mu?
 8. Boy/Kemik Uzatma Ameliyatı yapan hastaneler hangileridir?
 9. Bacak Uzatma Ameliyatından sonra ameliyat izi kalıyor mu?
 10. Aynı anda hem alt bacak hem üst bacak uzatılabilir mi?
 11. Tek ameliyat olmayı düşünüyorum. Boyum alt bacaktan mı uzatılacak üst bacaktan mı uzatılacak?
 12. İki ameliyat olmayı düşünüyorum. İkincisini ne zaman olabilirim?
 13. Ameliyat sürecimin daha iyi geçmesi için neler yapmalıyım?
 14. Yurt dışından ameliyat olmak için Türkiye’ye gelebilir miyim?

B) Boy Uzatma Ameliyatı Hakkında Sorular ve Cevapları – İyileşme Süreci

 1. Ameliyattan çıktıktan sonra yürüyebilir miyim?
 2. Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalınıyor?
 3. Uzama sürecimi hastanede tamamlayamaz mıyım?
 4. İşime/Okuluma devam edebilir miyim?
 5. Ne zaman işime/okuluma geri dönebilirim?
 6. Sporcuyum/Spor yapıyorum boy uzatma ameliyatından sonra eskisi gibi spor yapabilir miyim?
 7. Kozmetik amaçlı boy uzatma ameliyatı yaptırsam da bana rapor verilecek mi?
 8. Boy uzatma ameliyatının riski var mı?
 9. Kollarım da bacaklarımla uzayacak mı? Uzadıktan sonra vücudumda bir orantısızlık olacak mı?

A) Boy Uzatma Ameliyatı Hakkında Sorular ve Cevapları – Karar Verme Süreci

1) Boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır?

Boy uzatma ameliyatı hakkında sorular ve cevaplarına Boy uzatma ameliyatı büyüme plakları kapanmış kişilere uygulanıyor. Ameliyatla kemiklerinize uzatma cihazı takılıyor. Ve kemiğiniz bu ameliyatta uzayabileceği bir noktadan kesiliyor. Ameliyat sonrası cihaz yardımıyla kemikleriniz her gün 1 mm aralanıyor. Ve vücut da kendi özelliği gereği açılan boşluğu yeni kemik dokusuyla dolduruyor. Böylelikle günde 1 mm, 10 günde 1 cm, 70 günde 7 cm uzamış oluyorsunuz.

2) Boy Uzatma Ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Boy uzatma ameliyatının yapılması için büyüme plaklarının kapanmış olması gerekir. Büyüme plakları kapanmış olan ve 50 yaşın altındaki kişiler muayene sonrası gerekli testler yapıldıktan sonra bu ameliyatı olabilir. 50 yaşın üzerindeki kişiler için ise önerilmiyor.


3) Büyüme plaklarımın kapanıp kapanmadığını nasıl öğrenebilirim?

Büyüme plakları genellikle 18-21 yaşlarında kapanmış olur. Ancak daha erken yaşlarda da kapanması mümkün. Kesin bilgi için endokrinoloji veya ortopedi doktoruna gitmelisiniz.


4)Boy Uzatma Ameliyatı için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Holyfix , Kombine ve Precice Yöntem detayları için sayfaları inceleyebilirsiniz.


5) Ameliyatla en fazla kaç cm uzayabilirim?

Hangi yöntemi seçerseniz seçin tek ameliyatta ortalama 5-8 cm, iki ameliyatta ortalama 12-15 cm kemik uzatma sağlanabilir.


6) Bacak Uzatma Ameliyatı maliyeti kaç cm uzayacağıma göre değişiyor mu?

Hayır. Ücret uzama miktarına bağlı değil. Tek ameliyatta 6-8 cm e kadar uzayabilirsiniz. Fakat uzatma yapan kişi isteğe bağlı olarak 4-5 cm’de de durabilir. Uzatma işlemini hasta evinde yapar. Doktor sadece uzayabileceği üst limiti söyler. Mesela en fazla 7 cm yap bırak der. 7 cm e gelinceye kadar fiyat sabit olur. Fakat 7 cm de hasta için yetersiz kalır ve hasta 2. ameliyatı talep ederse bu durumda 2 ameliyat fiyatı vermek durumundadır.


7) Estetik Amaçlı Uzatma Ameliyatı ücretini devlet/sigorta karşılıyor mu?

Hayır. Estetik ameliyata girdiği için devlet/sigorta(SGK) bu ameliyatın ücretini karşılamıyor. Bu durumda kullanılacak malzeme, hastane ve doktor masraflarının tamamını hasta karşılamak durumunda kalıyor.


8) Boy/Kemik Uzatma Ameliyatı yapan hastaneler hangileridir?

Bu ameliyat henüz yeni olduğu için hastane bazlı değil doktor bazlı araştırmanız gerekiyor. Önce doktor araştırması yapıp karar verdikten sonra doktorun çalıştığı hastaneye gitmelisiniz. Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerde talep yoğun olmasına rağmen henüz yeteri kadar başarılı uzatma doktorunun olduğunu söyleyemiyoruz. Başarılı kemik uzatma doktorları genellikle İstanbul’da çalışıyorlar.


9) Bacak Uzatma Ameliyatından sonra ameliyat izi kalıyor mu?

Holyfix ve Kombine yöntemde ameliyat izi kalıyor. Precice yönteminde içten çivi takıldığı için çok az bir iz kalıyor. Ameliyat izlerini sizi rahatsız etmeyecek kadar lazerle sildirmeniz mümkün.


10) Aynı anda hem alt bacak hem üst bacak uzatılabilir mi?

Hayır. Aynı anda hem alt bacak hem üst bacak uzatılamaz. Bunlar iki ayrı ameliyat. Doktorlar ikisinin aynı anda yapılmasını önermiyorlar. Çünkü günlük 1 mm olan uzatma miktarı bu sefer 2 mm’e çıkmış olur ve bu kas ve sinir hasarlarına neden olabilir. Aynı şekilde vücutta 4 kırığın ve 4 cihazın olması vücut için oldukça zorlayıcı olabilir. İlk ameliyattan 4-7 ay sonra doktorunuz onay verdiğinde ikinci ameliyata başlanabilir.


11) Tek ameliyat olmayı düşünüyorum. Boyum alt bacaktan mı uzatılacak üst bacaktan mı uzatılacak?

Genellikle kadınların alt bacağının uzun olması, erkeklerin ise üst bacağının uzun olması daha estetik görünse de bunun için bir sınırlama yok. Bunların dışında; Üst bacak(femur) kemiği alt bacak(tibia) kemiklerine göre  1 cm daha fazla uzayabilir ve kemik kaynaması daha hızlı olur. Alt bacağın avantajları ise; Daha az ağrı olur ve hareket kabiliyeti daha fazladır.


12) İki ameliyat olmayı düşünüyorum. İkincisini ne zaman olabilirim?

İkinci ameliyat için ilk ameliyatın iyileşme sürecinizi tamamlamanız gerekiyor. Bu şekilde ikinci ameliyatı ilk ameliyattan en az 6 ay sonra olabilirsiniz.


13) Ameliyat sürecimin daha iyi geçmesi için neler yapmalıyım?

Fizik tedavi egzersizlerine daha erken başlamanız, esnetme hareketleri yapmanız özellikle yüzmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bunların yanında ameliyat için kendinizi psikolojik olarak hazırlamanız ve kendinizi hazır hissettiğiniz zaman bu ameliyatı olmanız ameliyat sürecini daha rahat atlamanıza yardımcı olur.


14) Yurt dışından ameliyat olmak için Türkiye’ye gelebilir miyim?

Almanya, Hollanda, Finlandiya, ABD, İngiltere ve Avusturya gibi ülkelerde boy ortalaması yüksek olduğu için buralarda yaşayan vatandaşlarımız kendilerini daha kısa hissetmeye ve ameliyat olmanın çarelerini aramaya başlayabiliyorlar. Söz konusu ülkelerde bu ameliyatlar çok pahalı olduğu için Türkiye’de olmak hem uygun fiyat hem de kalite açısından daha avantajlı hale geliyor.  Aynı şekilde Azerbaycan ve Kıbrıs’tan da ameliyat için talepler gelebiliyor. Yabancı ülkelerden gelen hastalar hastanede 5-7 gün kaldıktan sonra dilerlerse ülkelerine dönüp sürece evlerinden devam edebilirler dilerlerse de hastaneye yakın bir yerde konaklama talep edebilirler. Uzakta olan hastalar da yakın bir hastanede kontrollerini yapıp sonuçlarını whatsapp veya mail yoluyla doktorlarına iletebilirler.


B) Boy Uzatma Ameliyatı Hakkında Sorular ve Cevapları – İyileşme Süreci


1) Ameliyattan çıktıktan sonra yürüyebilir miyim?

Genellikle ameliyatın ikinci gününden itibaren walker yardımıyla yürünüyor. Bazı hastalar ilk hafta bitiminde desteksiz yürüyebilirken çoğunlukla ilk 2-3 ay walker yardımıyla ya da koltuk değneği(kanadyen) ile yürünüyor. Bu durum hastadan hastaya değişiyor. Ameliyattan sonraki fizik tedavi egzersizlerinize dikkat ederseniz bu süreci daha sağlıklı ve hızlı atlatabilirsiniz.


2) Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalınıyor?

Ameliyattan sonra ortalama 5-7 gün hastanede kalıyorsunuz. Bu süreçte size hijyeninize nasıl dikkat edeceğiniz, egzersizlerinizi nasıl yapacağınız da öğretilecek.


3) Uzama sürecimi hastanede tamamlayamaz mıyım?

Uzama süreci yaklaşık 3-4 ay sürüyor. Bu süreci evinizde kendinizle ilgilenerek geçirmelisiniz. 3-4 ay boyunca hastanede kalmak ihtiyacı olan bir çok hastanın yerine geçmek demek bu yüzden hastanede kalamazsanız. Hastaneler her ne kadar sürekli temizlense de her gün yüzlerce hasta geliyor. Hijyeniniz açısından enfeksiyon kapmamanız için de evinizde kalmanız daha iyi olacaktır.


4) İşime/Okuluma devam edebilir miyim?

Uzama sürecinde evinizde kendinizle ilgilenmeniz gerektiği için okula ya da işinize gitmeniz pek önerilmese de bazı işler için (masa başı iş gibi) doktorun da onayıyla işinize gidebilirsiniz.


5) Ne zaman işime/okuluma geri dönebilirim?

Uzama süreci bittikten sonra (yaklaşık 3-4 ay) uzamanızı sağlayan cihazlar çıkartılacak. Cihazlar çıktıktan yaklaşık 2-5 hafta sonrasında gündelik yaşama geri dönme süreciniz başlıyor. Bu süreci tamamladığınızda işinize/okulunuza geri dönebilirsiniz.


6) Sporcuyum/Spor yapıyorum boy uzatma ameliyatından sonra eskisi gibi spor yapabilir miyim?

Bu yaptığınız spora göre değişir. Yine de halter güreş gibi ağır sporlar için en az 1 yıl beklemeniz gerekiyor. Hafif sporlar için 6 aydan sonra doktor kontrolünde yapabilirsiniz.


7) Kozmetik amaçlı boy uzatma ameliyatı yaptırsam da bana rapor verilecek mi?

Evet. Ameliyat olduğunuza dair heyet raporu alacaksınız. Rapor içeriğini muayene sırasında doktorunuzla konuşarak öğrenebilirsiniz.


8) Boy uzatma ameliyatının riski var mı?

Her ameliyatta olduğu gibi boy uzatma ameliyatının da bazı riskleri var. Enfeksiyon riski, balerin sendromu, eklem katılığı gibi riskler boy uzatma ameliyatı sonrasında görülebilen riskler arasında. Doktorun verdiği egzersizleri, fizik tedavinizi düzenli yaparsanız, hijyeninize dikkat edersiniz bu riski minimuma düşürürsünüz.


9) Kollarım da bacaklarımla uzayacak mı? Uzadıktan sonra vücudumda bir orantısızlık olacak mı?

Kollarınız da bacaklarınızla birlikte uzamayacak. 6-8 cm uzamak genel vücut oranınızı çok değiştirmiyor. Estetik algısı bacakların daha uzun olması yönünde değişti bunu son zamanlardaki mankenlere bakarak da gözlemleyebilirsiniz.


Boy uzatan egzersizler ve boy uzatma ameliyatı hakkında sorular ve cevapları makalemizde aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız veya daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz:

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, ameliyat yöntemlerinin fiyatları, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  70 Yorum

  • Can tetik
   25 Mart 2021, 18:55

   Merhaba boy uzatma ameliyatı olmayı düşünüyorum ücreti nedir

   • Boy Ameliyatı - Admin
    8 Nisan 2021, 11:44

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Can Saygın
   22 Mart 2021, 22:04

   Ücreti nedir boy uzatma ameliyatının olmayı düşünüyorumda

   • Boy Ameliyatı - Admin
    23 Mart 2021, 14:44

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Mediha akbulut
   19 Mart 2021, 22:42

   Merhabalar. Yaşım 22 boyum 1.59 ve 5 ila 7 cm arasında uzatmak istiyorum ne kadar ödeme yaparım toplamda ve polislik alımında sorun yaratacak kadar iz kalır mı ?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    24 Mart 2021, 14:23

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • ALİ
   2 Mart 2021, 17:08

   merhabalar, yaşım 21 boyum 168.Bou uzatma ameliyatı olmak istiyorum. Ücreti öğrenebilir miyim ?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    3 Mart 2021, 10:42

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

   • Yusuf Nabi
    15 Mart 2021, 20:46

    Kombine yöntemiyle fiyat ne olur ve yakında 3 ay gibi bir süre konaklama imkanı varmı ? Detaylı bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler saygıyla

    • Boy Ameliyatı - Admin
     16 Mart 2021, 15:44

     Merhabalar;
     Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Reyhan Özyiğit
   24 Şubat 2021, 15:43

   Merhabalar boyum 1.44 boyun kısmı uzatılabilir mi
   Birde fiyat alabilir miyim en fazla kaç santim uzayabilir
   Birde sırt kemiklerini en fazla kaç santim uzatılabilir?

  • Kadir Elmalı
   19 Şubat 2021, 14:40

   Merhaba yaşım 25 1.68 boyundayım tek ameliyatla ne kadar para öderim

   • Boy Ameliyatı - Admin
    19 Şubat 2021, 15:11

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

    • Büşra Özdemir
     24 Şubat 2021, 23:40

     İyi günler ben bu ameliyatın risk, komplikasyon yüzdesini ve fiyatını öğrenebilir miyim?

     • Boy Ameliyatı - Admin
      25 Şubat 2021, 10:25

      Merhabalar;
      Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

   • Ahmet
    19 Mart 2021, 22:24

    Merhaba 19 yaşındayım . 163 boyundayım . Yöntemler ve ücretleri hakkında bilgi almak istiyorum , bir ameliyatla ortalama ne kadar olabileceğimi merak ediyorum ve ameliyat için gerekli bir kilo şartı var mı

    • Boy Ameliyatı - Admin
     23 Mart 2021, 11:58

     Merhabalar;
     Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Arif Gözeller
   17 Şubat 2021, 10:49

   Yaşım 21 Boyum 164 ameliyatla 170 olurmu ve ücretini öğrenmek istiyorum

   • Boy Ameliyatı - Admin
    17 Şubat 2021, 11:45

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

    • Güneş
     23 Şubat 2021, 01:44

     Merhaba, 20 yaşında 1.47 boyundayım. 1.60 olmam mümkün mü? Mümkünse fiyatı nedir?

     • Boy Ameliyatı - Admin
      23 Şubat 2021, 13:01

      Merhabalar;
      Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Selin
   11 Şubat 2021, 22:59

   Boyum 1.52 1.61 olmak istiyorum fiyat ne kadar olur

   • Boy Ameliyatı - Admin
    12 Şubat 2021, 12:30

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı

  • walkot50
   7 Şubat 2021, 16:30

   merhabalar boyum 1.64 6cm uzatmak istiyorum fiyatını ögrenebilirmiyim

   • Boy Ameliyatı - Admin
    8 Şubat 2021, 12:07

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Yilmaz Top
   31 Ocak 2021, 23:06

   Merhabalar , ben 1,68 boyundayim 7cm uazatmak istiyorum . 39 yaşindayim
   Fiyatlatı ögrenmek istiyorum .

   • Boy Ameliyatı - Admin
    1 Şubat 2021, 11:56

    Merhabalar;

    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Sabri aslan
   26 Ocak 2021, 22:37

   Selamlar 1978 doğumluyum 43 yaşındayım. Boyum 1.70 ancak en az 1.78 olmak istiyorum. Ameliyat ücreti ne kadar ve sorun yaşarmıyim? Kesin uzama oluyor mu? Eğer 3-4 cm ile kalacaksa riske gerek yok ama 8 cm uzama kesin oluyorsa bu risk göze alınır

   • Boy Ameliyatı - Admin
    29 Ocak 2021, 16:20

    Merhabalar;

    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • betul
   26 Ocak 2021, 11:49

   Boy amalyatla ilgili fiyatlari alabilirmiyim

   • Boy Ameliyatı - Admin
    26 Ocak 2021, 14:37

    Merhabalar;

    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • EBRU
   7 Ocak 2021, 15:37

   boyum 158 TEKVANDO ile uğraşıyorum. 8 10 cm uzamak istiyorum. spora eskisi kadar devam edebilir miyim . ne kadar zaman alır ve fiyat alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı - Admin
    8 Ocak 2021, 10:51

    Merhabalar;

    Boy uzatma ameliyatı sonrası Halter, dövüş sanatları, futbol gibi ağır sporlar için 1-1.5 sene kadar beklemeniz gerekiyor ki yeni oluşan kemikleriniz iyice sertleşmiş olsun. Tek ameliyat ile minimum 6 cm ortalama 7 cm maksiumum 8 cm uzama sağlanabilir. Fiyat ile ilgili olarak mail adresinize dönüş yapıldı.

  • Komando
   5 Ocak 2021, 00:04

   25 yaşımda olmayı planlıyorum boyum 175-176 falan. Fiyat nedir dönüş yapar mısınız

   • Boy Ameliyatı - Admin
    5 Ocak 2021, 11:01

    Merhabalar;

    Boy uzatma ameliyatı süreci ve Boy uzatma ameliyatı fiyatı ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Zeynep
   17 Aralık 2020, 05:57

   Kızım 18 yaşındayım ve boyum 1.57 ameliyat olmak istiyorum ve Araştırma içerisindeyim.Ücreti öğrenebilir miyim?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    17 Aralık 2020, 12:54

    merhabalar ameliyat süreci ve fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.