Bacaklardaki​​ Kemik ​​Eğrilikleri’ni Ameliyatla Düzeltme

Bacaklardaki ​​Kemik ​​Eğrilikleri ​​Neden​​ Olur?

Bacaklardaki kemik eğrilikleri genel anlamda iki ayrı biçimde karşımıza çıkar. Bunlar, halk arasındaki kullanımlarıyla, “X”​​ bacaklar​​ ve ​​parantez ​​bacaklardır​. Parantez bacaklarda eğrilik içe, X bacaklarda dışa doğru görülür. Bu eğriliklerin nedeni tedavi edilmemiş kırıklar ya da kemik hastalıklarıdır. Kemik hastalıklarının içinde, D vitamini eksikliği sonucunda oluşan raşitizm, nadiren erişkin raşitizmi ya da kemik erimesini sayabiliriz. Doğuştan gelen​​ bacak/kemik​​ eğriliği​ oranı, diğerlerine göre çok küçüktür. Kadınlardaki kemik eğriliği vakaları erkeklere göre daha fazla gibi görünüyorsa da bunu belgeleyen net istatistikler bulunmamaktadır.

Cerrahi​​ Müdahale​​ Hangi ​​Durumlarda​​ Gerçekleşir?

Bacaklardaki​​ kemik​​ eğrilikleri ​tedavisinde, vücudun yüklenme ekseninin düzelmesi esastır. Bacakların çarpık duruşu, fiziksel açıdan oldukça önemli bir sorundur. Ama bu eğriliklerin asıl sorun teşkil eden yanı, eğrilikle beraber ayak, diz ve kalça eklemlerinin yüklenme eksenlerinde oluşan değişimlerdir. Tam da bu yüzden bacak eğriliği ameliyatları, sadece fiziksel kaygıyla yapılmaz. Vücudun yüklenme ekseni düzeltilmezse hasta, yürümekte zorluk çekebilir. Ya da erken yaşta kireçlenme ve eklem rahatsızlıkları yaşayabilir. Bu hastalıklar, çok daha ciddi operasyonlar gerektireceğinden tedavinin mümkün olduğunca erken gerçekleştirilmesi gerekir.
Bacak eğriliği durumlarında öncelikle, ilaç tedavisi uygulanır. Bazen ilaç tedavisi, çok iyi sonuçlar verebilir. İlaçla aşama kaydedilemeyen vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Çocuklara cerrahi müdahalede bulunabilmek için büyüme çağının sonlanması beklenmelidir. Takriben 15-70 yaş arasındaki eğrilikler cerrahi yöntemlerle düzeltilebilirler. Örneğin; geçmişte trafik kazası geçirmiş, ama tedavi edilememiş bir hastada kıkırdaklar yüzünden doku bozulmaları ortaya çıkabilir. Ya da çocuklukta geçirilen kırıklar nedeniyle büyüme kıkırdağında hasar oluşabilir. Kıkırdak hasarı olduğunda kemik, gelişimini eğri olarak sürdürür. Büyüme çağının bitmesini
bekleme nedenimiz tam olarak budur. Kızlarda 14-15 yaş, erkeklerde 17-18 yaş sonrası cerrahi girişimin yapılabileceği dönemlerdir.

Kemik​​ Düzeltme ​Ameliyatı​​ Nasıl ​​Gerçekleşir?

Eskiden bacaklardaki​​ kemik​​ eğrilikleri ​için büyük kesikler açılırdı. Platin denen plaklar yardımıyla tespit yapılır veya dışarıdan düzeltici çemberler kullanılırdı. Günümüzde uygulanmakta olan modern yöntemlerle, çok daha başarılı operasyonlar yapılabilmektedir. Bu uygulamalar sayesinde, hastanın bacakları, operasyonun hemen sonrasında düzelebilmektedir.

Cerrahi uygulamanın öncesinde vücut dışına takılan bir aletle kemikte bir kırık gerçekleştirilir. Kemik düzeltilerek bu aletle tespiti yapılır. Sonra yine operasyon içerisinde, düzeltilmiş durumdaki kemiğe çivi yerleştirilerek kırığın tespiti yapılır. Hemen arkasından uygun durumda alet çıkarılır. Röntgen sayesinde, yeterince düzelme olup olmadığı konusunda kontrol sağlanır. Yeterli olmadığı düşünülürse aletin vidalarıyla ayarlama yapılır. Çivinin yerleştirilme işleminin ardından alet çıkarılır.

Bu çivi sayesinde eğriliğin yeniden oluşması önlenmiş olur. Operasyonun uygulandığı bölgede işlem sonrasında, 2-3 cm’lik bir iz görünür. Ama genellikle kanama olmaz. Bacak alçıya alınmadığı için hasta normal hayatına dönebilir. Kırığın kaynaması genellikle üç ay kadar sürer.

Çarpık bacak düzeltme fiyatı ne kadar?

İnternet üzerinden sağlık uygulamalarına dair fiyat bilgisi paylaşmak her hastanın durumu farklı olduğu ve ancak muayene sonrası netleştirilebildiği için uygun olmayabiliyor. Eğrilikler arttıkça SGK kapsamına girebildiği için malzeme masraflarını ve hastane masraflarının bir kısmını sigorta karşılayabildiği için fiyatlarda indirim sağlanabiliyor.

Ayrıca düzeltme ameliyatı yapan doktor ve uygulanacak yönteme göre fiyatlar değişebiliyor. İleri eğriliklerde external fiksatör(dış cihaz) kullanılabildiği gibi daha düşük eğriliklerde tamamen içeriden(internal) düzeltme yöntemleri de maliyet konusunda belirleyici olabiliyor.

Boy uzatma ile ilgili daha bilgi için Boy Nasıl Uzar?  İnsanlar Neden Boy Uzatmak İster? , Boy Uzatma ile ilgili 8 Enteresan Bilgi,  makalelerimizi okuyabilirsiniz okuyabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, ameliyat yöntemlerinin fiyatları, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  294 Yorum

  • Furkan
   25 Ekim 2021, 15:34

   Parantez bacak için düzeltme yöntemi ve fiyat bilgisi alabilirmiyim.

   • Boy Ameliyatı
    25 Ekim 2021, 16:35

    Merhabalar;
    Parantez bacak düzeltme ameliyatı ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Derya S.
   22 Ekim 2021, 20:39

   Bende bilgi alabilir miyim lütfen

   • Boy Ameliyatı
    23 Ekim 2021, 11:13

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Merve Üstün
   22 Eylül 2021, 21:41

   Merhaba. Bacaklarındaki kemiklerdeki eğrilik için ameliyat olmak istiyorum. Ameliyat ve iyileşme sureci, riskleri, ücreti vs bilgi alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı
    23 Eylül 2021, 10:16

    Merhabalar;
    Bacak eğriliği ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • alpay
   6 Eylül 2021, 19:10

   eğrilik ameliyatı fiyatı ve riskleri hakkında bilgi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    7 Eylül 2021, 12:11

    Merhabalar;
    Eğrilik ameliyatı süreci ve eğrilik ameliyatının riskleri ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • alpay indere
   6 Eylül 2021, 18:50

   merhabalar eğrilik ameliyatı fiyat ve süreci hakkında bilgi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    7 Eylül 2021, 12:08

    Merhabalar;
    Eğrilik düzeltme ameliyatı ve ücreti ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • S.A
   28 Ağustos 2021, 12:49

   BACAK EĞRİ AMELİYATI BİTİNCE BOYDA UZAMA OLUYOR MU? BİR DE BACAK EĞRİLİĞİ AMELİYATI ÜCRETİNİ ÖĞRENEBİLİR MİYİM. TEŞEKKÜRLER

   • Boy Ameliyatı - Admin
    28 Ağustos 2021, 14:56

    Merhabalar;
    Eğrilik ameliyatı süreci ve fiyatı ile ilgili detaylar mail üzerinden paylaşıldı.

  • orhan kavak
   21 Ağustos 2021, 12:07

   merhabalar eğrilik ameliyatı fiyat ve süreci hakkında bilgi alabilir miyim?

   • Boy Ameliyatı - Admin
    21 Ağustos 2021, 13:14

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

   • İzzet kurd
    2 Eylül 2021, 15:29

    Merhaba.bacaklarımda çarpıklık(eğrilik)var.içe basarak yürüyorum.parantez bacak.33 yaşında erkek bireyim.
    -ameliyat iyileşme süreci nedir
    -eğrilik düzeltilebilirmi.
    -ameliyat sonrası boy uzama oluyormu
    -fiyat nedir.şimdiden teşekkürler

  • orhan kavak
   21 Ağustos 2021, 09:47

   iyi günler bende de o şeklinde çarpık bacak şikayeti var 28 yaşındayım ameliyat konusunda ve fiyat hakkında bilgi alabilir miyim? Buna ek olarak ameliyat sonrası süreç nasıl olmaktadır ? Teşekkürler şimdiden

   • Boy Ameliyatı - Admin
    21 Ağustos 2021, 13:14

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Buket
   9 Ağustos 2021, 03:12

   Çarpık bacak estetiği için fiyat bilgisi alabilir miyim

   • Boy Ameliyatı - Admin
    10 Ağustos 2021, 15:06

    Merhabalar;
    Eğrilik ameliyatı süreci ve ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.