Asya Boy Ortalaması 2023

Asya hem kültürel hem de etnik köken açısından yüksek çeşitliliğe sahip bir kıtadır. Çin, Japonya ve Hindistan dünya ekonomisinin büyük bir parçası olmakla beraber bu ülkeler aynı zamanda dünyanın en yüksek nüfusa sahip ülkeleridir. Boy ortalamasına baktığımızda ise Asya, özellikle Güney Doğu Asya, en kısa boy ortalamasına sahip kıtadır. Asya kıtasında bulunan ülkelerin boy ortalamalarını öğrenmek için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Asya Boy Ortalaması 2023

Dünyanın En Kısa Ülkeleri

Merak edenler için, dünya genelinde en kısa boylu insanların yaşadığı ülkeler hakkında ilginç bir gerçek var: Dünyanın en kısa boy ortalamasına sahip ilk on ülke arasında altısı Asya kıtasında yer alıyor. Bu ülkelerin başında ise Güneydoğu Asya’da bulunan Timor adası geliyor. Aşağıda, dünyanın en kısa ortalama boyuna sahip ilk on ülkesi ve bu ülkelerdeki insanların boy ortalamaları detaylı bir şekilde sunulmuştur. Bu bilgiler, dünya üzerindeki boy farklılıklarının coğrafi ve kültürel çeşitliliğini gözler önüne seriyor.

ÜlkelerErkek Boy OrtalamasıKadın Boy Ortalaması
1-Doğu Timor160 cm153 cm
2-Solomon Adaları163 cm157 cm
3-Papua Yeni Gine163 cm157 cm
4-Laos163 cm153 cm
5-Yemen164 cm155 cm
6-Nepal164 cm152 cm
7-Mozambik164 cm155 cm
8-Guatemala164 cm151 cm
9-Filipinler165 cm154 cm
10-Marshall Adaları165 cm155 cm

Asya kıtası genelinde, ortalama bir erkeğin boyu 167,5 cm, bir kadının boyu ise 156 cm civarındadır. Ancak, Asya’nın farklı bölgelerinde bu ortalama boy ölçüleri değişkenlik gösterir. Batı, Doğu ve Orta Asya’da erkeklerin ortalama boyu yaklaşık 171 cm, kadınlarınki ise 159 cm’dir. Diğer yandan, Güney ve Güneydoğu Asya’da erkeklerin ortalama boyu 164 cm, kadınlarınki ise 153 cm olarak ölçülmüştür. Bu veriler, Asya’nın çeşitli bölgeleri arasında boy ortalamalarında dikkate değer farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu farklılıklar, bölgesel genetik, çevresel ve beslenme alışkanlıklarının etkisini yansıtabilir.

Kore Boy Ortalaması

Bir Doğu Asya ülkesi olan Kore’nin boy ortalamasının diğer Asya ülkelerine kıyasla daha yüksek olduğu bilinmektedir. Renkli kültürüyle, eski bir resim geleneği olan Dansaekhwa’dan tutun, BTS ve BLACKPINK gibi K-Pop gruplarına kadar Güney Kore Dünya kültür mirasında önemli bir yere sahiptir. Kore boy ortalamasının Dünya boy ortalamasıyla çok yakın olduğunu duyduğunuza şaşırabilirsiniz.

Güney Kore erkek boy ortalaması 176 cm’dir ve Dünya erkek boy ortalamasıyla aynıdır. Kore kadın boy ortalaması ise 163,2 cm’dir ve dünya kadın boy ortalamasından sadece 0,3 cm daha kısadır.

2014’te yapılan bir araştırmaya göre son 100 yılda, Koreli erkekler 15 cm ve Koreli kadınlar ise yaklaşık 20 cm uzamıştır. Bu gerçekten inanılmaz bir boy artışıdır ve diğer ülkelerin boy ortalaması artışıyla kıyaslandığında son bir asırda dünyada en çok Korelilerin uzadığı düşünülmektedir.

Çin Boy Ortalaması

2023’de yapılan detaylı bir araştırmaya göre Çinlilerin boy ortalamasında geçtiğimiz 100 yılda 10-11 cm’lik bir artış görülmüş. Günümüzde Çinli bir erkeğin boy ortalaması 171.8 cm iken Çinli bir kadının boy ortalaması 159.7 cm’dir. Bu artışın sebebi ise son zamanlarda Çin toplumunda boy takıntısının yaygınlaşmış olması ve herkesin boylarını uzatma yöntemi aramasıdır. Çinlilerin büyük çoğunluğu bu sebeple fazlasıyla sağlıklı beslenmeye ve farklı egzersiz çeşitlerini denemeye başladı. Çocuklar bile Çin’de boylarını önemsemekte ve uzatmaya çalışmaktadır. Tenefüslerde öğrencilerin sağlık için belirli egzersizler yapmaları da Çin’de uzun bir süredir zorunludur ve bunun da boy ortalaması artışını etkilediği düşünülmektedir.

Avrupa boy ortalamasına kıyasla, Avrupa’nın en uzun boy ortalamasına sahip kıta olduğunu aklımızda tutarak, Çin’de erkek boy ortalaması 8.2 cm ve kadın boy ortalaması ise 7.3 cm daha kısadır. Ek olarak, Avrupa Boy Ortalaması 2023 yazımıza da göz atabilirsiniz.

Rusya Boy Ortalaması

Rusya hem Asya hem de Avrupa ülkesi sayılmasına rağmen bu yazımızda yer vermeye karar verdik. Dünyanın en büyük ülkesi sayılan Rusya’nın, yukarıdaki dünyanın en kısa 10 ülkesi listesine baktığınız takdirde o ülkeler arasında olmadığını göreceksinizdir. Rusya bir Asya ülkesi sayılsa da aynı zamanda Avrupa’da sayıldığı için boy ortalaması diğer Asya ülkelerine kıyasla oldukça yüksektir.

Rusya erkek boy ortalaması 176.4 cm’dir, Rusya ortalama kadın boyu ise 164.3 cm’dir. Dünya boy ortalamasına kıyaslandığında çok yüksek olmamakla beraber diğer Asya ülkelerinden daha uzun bir boy ortalamasına sahip oldukları kesin. Rusya boy ortalamasını Asya boy ortalamasına kıyasladığımızda, erkekler 8,9 cm ve kadınlar 8,3 cm daha uzundur. Rusya boy ortalamasını bir de Avrupa boy ortalamasına kıyasladığımızdaysa, Rus erkekleri 3.6 cm, Rus kadınları ise 2.7 cm daha kısadır.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.