Asya Boy Ortalaması 2023

Asya hem kültürel hem de etnik köken açısından yüksek çeşitliliğe sahip bir kıtadır. Çin, Japonya ve Hindistan dünya ekonomisinin büyük bir parçası olmakla beraber bu ülkeler aynı zamanda dünyanın en yüksek nüfusa sahip ülkeleridir. Boy ortalamasına baktığımızda ise Asya, özellikle Güney Doğu Asya, en kısa boy ortalamasına sahip kıtadır. Asya boy ortalaması ve daha fazlasını öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

Asya Boy Ortalaması 2023

Dünyanın En Kısa Ülkeleri

Dünyanın en kısa insanları hangi ülkede yaşıyor merak ediyor olabilirsiniz. Dünyanın ilk en kısa 10 ülkesinden 6’sının Asya ülkesi olduğunu bilmenizde fayda var. Dünyadaki en kısa boy ortalamasına sahip ülke Timor adında Güney Doğu Asya’da bulunan bir adadır. Aşağıdaki tabloda Dünyanın en kısa 10 ülkesini ve boy ortalamalarını detaylıca görebilirsiniz.

Ülkeler

Erkek Boy Ortalaması

Kadın Boy Ortalaması

1-Doğu Timor

160 cm

153 cm

2-Solomon Adaları

163 cm

157 cm

3-Papua Yeni Gine

163 cm

157 cm

4-Laos

163 cm

153 cm

5-Yemen

164 cm

155 cm

6-Nepal

164 cm

152 cm

7-Mozambik

164 cm

155 cm

8-Guatemala

164 cm

151 cm 

9-Filipinler

165 cm

154 cm

10-Marshall Adaları

165 cm

155 cm

Genel olarak, Asyalı bir erkeğin boy ortalaması 167,5 cm iken Asyalı bir kadının boy ortalaması ise 156 cm’dir. Ancak Asya’daki boy ortalaması Asya’nın farklı bölgelerinde değişiklik göstermektedir. Batı, Doğu ve Orta Asya’daki erkek boy ortalaması 171 cm, kadın boy ortalaması 159 cm’dir; Güney ve Güney Doğu Asya’daki erkek boy ortalaması 164 cm iken kadın boy ortalaması 153 cm’dir. Bu verilerden anlayabileceğiniz üzere bölgelere göre ciddi bir boy ortalaması farkı görülmektedir.

Kore Boy Ortalaması

Bir Doğu Asya ülkesi olan Kore’nin boy ortalamasının diğer Asya ülkelerine kıyasla daha yüksek olduğu bilinmektedir. Renkli kültürüyle, eski bir resim geleneği olan Dansaekhwa’dan tutun, BTS ve BLACKPINK gibi K-Pop gruplarına kadar Güney Kore Dünya kültür mirasında önemli bir yere sahiptir. Kore boy ortalamasının Dünya boy ortalamasıyla çok yakın olduğunu duyduğunuza şaşırabilirsiniz.

Güney Kore erkek boy ortalaması 176 cm’dir ve Dünya erkek boy ortalamasıyla aynıdır. Kore kadın boy ortalaması ise 163,2 cm’dir ve dünya kadın boy ortalamasından sadece 0,3 cm daha kısadır.

2014’te yapılan bir araştırmaya göre son 100 yılda, Koreli erkekler 15 cm ve Koreli kadınlar ise yaklaşık 20 cm uzamıştır. Bu gerçekten inanılmaz bir boy artışıdır ve diğer ülkelerin boy ortalaması artışıyla kıyaslandığında son bir asırda dünyada en çok Korelilerin uzadığı düşünülmektedir.

Çin Boy Ortalaması

2023’de yapılan detaylı bir araştırmaya göre Çinlilerin boy ortalamasında geçtiğimiz 100 yılda 10-11 cm’lik bir artış görülmüş. Günümüzde Çinli bir erkeğin boy ortalaması 171.8 cm iken Çinli bir kadının boy ortalaması 159.7 cm’dir. Bu artışın sebebi ise son zamanlarda Çin toplumunda boy takıntısının yaygınlaşmış olması ve herkesin boylarını uzatma yöntemi aramasıdır. Çinlilerin büyük çoğunluğu bu sebeple fazlasıyla sağlıklı beslenmeye ve farklı egzersiz çeşitlerini denemeye başladı. Çocuklar bile Çin’de boylarını önemsemekte ve uzatmaya çalışmaktadır. Tenefüslerde öğrencilerin sağlık için belirli egzersizler yapmaları da Çin’de uzun bir süredir zorunludur ve bunun da boy ortalaması artışını etkilediği düşünülmektedir.

Avrupa boy ortalamasına kıyasla, Avrupa’nın en uzun boy ortalamasına sahip kıta olduğunu aklımızda tutarak, Çin’de erkek boy ortalaması 8.2 cm ve kadın boy ortalaması ise 7.3 cm daha kısadır. Ek olarak, Avrupa Boy Ortalaması 2023 yazımıza da göz atabilirsiniz.

Rusya Boy Ortalaması

Rusya hem Asya hem de Avrupa ülkesi sayılmasına rağmen bu yazımızda yer vermeye karar verdik. Dünyanın en büyük ülkesi sayılan Rusya’nın, yukarıdaki dünyanın en kısa 10 ülkesi listesine baktığınız takdirde o ülkeler arasında olmadığını göreceksinizdir. Rusya bir Asya ülkesi sayılsa da aynı zamanda Avrupa’da sayıldığı için boy ortalaması diğer Asya ülkelerine kıyasla oldukça yüksektir.

Rusya erkek boy ortalaması 176.4 cm’dir, Rusya ortalama kadın boyu ise 164.3 cm’dir. Dünya boy ortalamasına kıyaslandığında çok yüksek olmamakla beraber diğer Asya ülkelerinden daha uzun bir boy ortalamasına sahip oldukları kesin. Rusya boy ortalamasını Asya boy ortalamasına kıyasladığımızda, erkekler 8,9 cm ve kadınlar 8,3 cm daha uzundur. Rusya boy ortalamasını bir de Avrupa boy ortalamasına kıyasladığımızdaysa, Rus erkekleri 3.6 cm, Rus kadınları ise 2.7 cm daha kısadır.

    Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir