Avrupa Boy Ortalaması 2023

Avrupa; güzel tarihi yerleriyle, zengin tarihi geçmişi ve leziz mutfağıyla en ilginç ve en çok ziyaret edilen kıtalar arasındadır. Tüm diğer kıtalar gibi, yıllar içinde Avrupa da çok değişti. Yaşanan yeni teknolojik gelişmeler sayesinde Avrupalıların yaşam standartları yükseldi ve bu da daha sağlıklı bir yaşama kavuşmalarına yol açtı. Bu durum büyük ihtimalle Avrupa boy ortalamasının son yüzyılda neden bu kadar arttığını açıklamaktadır. Aslında bu yıl itibariyle Dünyanın en uzun boylu 10 ülkesinin Avrupa’da bulunmakta olduğunu araştırmalar göstermektedir. Bunların hangi ülkeler olduğunu öğrenmek için yazıyı sonuna kadar okumayı unutmayın.

Avrupalıların Boy Ortalaması 2023

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Dünyanın en uzun insanları Avrupa’da yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre Avrupalı bir adamın boy ortalaması 180 cm iken, Avrupalı bir kadının boy ortalaması 167 cm’dir. Dünya boy ortalamasına kıyasla, Avrupalı erkekler 4 cm, Avrupalı kadınlar ise 3.5 cm daha uzundurlar.

Son 100 yılda hazırlanmış veriler gösteriyor ki Avrupa’daki genç yetişkinlerin boy ortalaması tam olarak 11 cm artmış durumda. ELife dergisinde yayınlanmış olan araştırmaya göre, Portekiz, 174 cm ile Avrupa’daki en kısa erkek boy ortalamasına sahip ülke. Malta ise 160.8 cm ile Avrupa’daki en kısa kadın boy ortalamasına sahip.

Avrupalıların Boy Ortalaması 2023

İngiltere Boy Ortalaması

Artık İngiltere Avrupa Birliği’ne bağlı olmasa da biz yine de İngiltere’nin boy ortalamasından da bahsetmek isteriz. Günümüzde İngiltere’de erkek boy ortalaması 175.3 cm iken, kadın boy ortalaması 161 cm’dir. Bu yüzden ortalama bir İngiliz erkeği Avrupa boy ortalamasından 5 cm, ortalama bir İngiliz kadını ise 12 cm daha kısadır.

İngiltere boy ortalamasının Avrupa’ya kıyasla bu kadar kısa kalmasının sebebi, beslenme şekillerindeki farklılıktan ve İngiltere’deki, özellikle Londra gibi büyük şehirlerdeki egzersiz eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İngiltere’de genel olarak ağır yağlı ve kızartılmış besinler sık tüketilmekte ve bu da çocuklardaki büyüme hormonlarını etkilemektedir. Ek olarak, kalabalık şehir hayatı, yaşanılan yer ve trafik, İngiltere’deki fiziksel aktivite oranını, özellikle çalışan sınıf arasında oldukça düşürmektedir.

Dünyanın En Uzun Boylu 10 Ülkesi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Dünyanın en uzun boylu 10 ülkesi Avrupa’da bulunmakta.

Ülke

Erkek

Kadın

1-Hollanda

183.7 cm

170 cm

2-Karadağ

183.3 cm

169.9 cm

3-Bosna Hersek

182.4 cm

167.4 cm

4-Danimarka

181.8 cm

169.4 cm

5-Çek Cumhuriyeti

181.1 cm

167.9 cm

6-Sırbistan

180.7 cm

168.2 cm

7-Litvanya

180.7 cm

167.6 cm

8-Slovenya

180.9 cm

167.2 cm

9-Hırvatistan

180.7 cm

166.8 cm

10-Almanya

180.2 cm

166.1 cm

Bu tablo da gösteriyor ki en uzun ülke Hollanda’dır. Türkiye boy ortalamasını merak ederseniz, o yazımıza da göz atabilirsiniz. Dünyanın en kısa boy ortalamasına sahip ülkenin Asya’da bulunduğunu biliyor muydunuz? O yazımıza da isterseniz göz atabilirsiniz.

Avrupa boy ortalaması hakkında bilinebilecek her şeyi öğrendiğinize göre, Boy Karşılaştırma Aracımızı kullanarak kendi boyunuzu Almanya, İngiltere, Türkiye boy ortalamalarıyla ve hatta kendi aileniz ve arkadaşlarınızın boylarını girerek de kıyaslayabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.