Dünyanın En Uzun ve En Kısa İnsanları 2023

Dünyanın en uzun ve en kısa insanları 2023Dünyanın en uzun ve en kısa insanları her zaman merak konusu olmuştur. İnsan vücudu, genetik, çevresel faktörler ve diğer değişkenlerine bağlı olarak gelişmektedir. Bu faktörler pek çok fiziksek özelliğimizi etkilemekle birlikte herkesin kendine özgü bir boy ortalaması olmasını da mümkün kılmaktadır. Ancak, bazı bireyler diğerlerine göre çok daha farklı bir boy oranıyla doğabilir ve bunun sonucu olarak da dünyanın en uzun ve en kısa insanları olarak bu benzersiz fiziksel özellikleriyle dikkat çekerler. Makalemizde, dünyanın en uzun adamı ve kadınının yanı sıra dünya en kısa adamı ve kadını hakkında da bilgi bulabilirsiniz. Eğer siz de bu insanların boy ortalamaları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Söz konusu dünyanın en uzun ve en kısa insanları olduğunda, dünya üzerinde pek çok ülkeden farklı kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu oluşacak uzun listeden önce ilk iki kişiyi belirtmemiz gerekirse, 54.6cm boyu ile dünyanın en kısa insanı Chandra Bahadur Dangi ve 2.72cm boyu ile en uzun insanı Robert Wadlow’dur. Günümüzde yaşayan en uzun insan olarak ise, Sultan Kösen 2.51cm boyu ile ve en kısa insan olarak ise de Jyoti Amge 62.8cm boyu ile dikkatleri çekmektedir.

Dünyanın En Kısa 10 İnsanı

Dünyanın en kısa bireyleri söz konusu olduğunda, bu genellikle cücelik olarak bilinen bir genetik büyüme bozukluğuyla açıklanabilir. Cücelik, vücudun normal büyüme sürecini etkileyen bir dizi genetik faktörün sonucudur. Bu faktörler arasında büyüme hormonunun eksikliği veya etkisizliği, tiroid bozuklukları ve kemiklerin ve vücut dokularının normal gelişimindeki aksamalar bulunabilir. Makalemizin bu bölümünde, dünyanın en kısa 10 bireyi hakkında daha fazla detay bulabilirsiniz.

 • Chandra Bahadur Dangi: 30 Kasım 1939’da Nepal’de doğan Chandra Bahadur Dangi, Guinness Dünya Rekorları tarafından 54.6 cm boyuyla dünyanın en kısa adamı olarak tanınmıştır. Chandra Bahadur Dangi’nin son derece kısa boylu olmasının temel nedeni, cücelik olarak bilinen bir genetik büyüme bozukluğudur.
 • Gul Mohammed: 15 Şubat 1957’de Hindistan’da doğan Gul Mohammed, 1997’de Guinness Dünya Rekorları tarafından 57 cm boyuyla dünyanın en kısa adamı olarak kaydedilmiştir. Onun kısa boyunun ana nedeni de cücelik olarak bilinen duruma bağlanmıştır.
 • Junrey Balawing: 12 Haziran 1993’te Filipinler’de doğan Junrey Balawing, 2011’de Guinness Dünya Rekorları tarafından 59.93 cm boyuyla dünyanın en kısa adamı olarak tanınmıştır. Onun kısa boyunun nedeni de benzer bir durum olan cücelikle ilişkilendirilmiştir.
 • Khagendra Thapa Magar: 14 Ekim 1992’de Nepal’de doğan Khagendra Thapa Magar, 2009’da Guinness Dünya Rekorları tarafından 67.08 cm boyuyla dünyanın en kısa adamı olarak tanınmıştır.
 • Pauline Musters: 26 Şubat 1876’da dünyanın en yüksek ortalama boylarından birine sahip ülkelerden Hollanda’da doğan Pauline Musters, 58 cm boyuyla dünyanın en kısa kadınlarından biriydi.
 • Joyce Carpenter: 24 Mayıs 1932’de Birleşik Krallık’ta doğan Joyce Carpenter, 61 cm boyundaydı ve 1980 yılında Guinness Dünya Rekorları tarafından resmi olarak dünyanın en kısa kadını olarak tanındı.
 • Lucia Zarate: 22 Ocak 1864’te Meksika’da doğan Lucia Zarate, 61 cm boyuyla dünyanın en kısa kadınlarından biriydi.
 • Madge Bester: 26 Ocak 1963’te Güney Afrika’da doğan Madge Bester, 65 cm boyundaydı ve 2016 yılında Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en kısa kadını olarak tanındı.
 • Ella Harper: 5 Ocak 1873’te Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Ella Harper, 66 cm boyuyla dünyanın en kısa kadınları arasında yer aldı.
 • Bridgette Jordan: 10 Temmuz 1989’da Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Bridgette Jordan, 69 cm boyundaydı ve 2011 yılında Guinness Dünya Rekorları tarafından resmi olarak dünyanın en kısa kadını olarak tanındı.

Dünyanın En Uzun 10 İnsanı

Dünyanın en uzun insanları boyutlarını genetik veya hormonal nedenlerle elde etmiştir. Bu, bir hastalık olarak adlandırılmaz; ancak, bazıları bu uzun boyların getirdiği sağlık sorunlarıyla mücadele etmiştir. Makalemizin bu bölümünde, dünyanın en uzun 10 bireyi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

 • Robert Wadlow: Dünyanın en uzun insanı 2.72 cm boyu ile Robert Wadlow’dur. 22 Şubat 1918’de Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Wadlow, devlik adı verilen büyüme bozukluğuna sahip ve tarihte kaydedilen en uzun insandır.
 • Sultan Kösen: 10 Aralık 1982’de Türkiye’de doğan Sultan Kösen, 2.51 cm boyuyla dikkat çekmektedir. 2011’de Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak tanınan Kösen’in uzun olma nedeni, fazla büyüme hormonuna bağlıdır.
 • John Rogan: 16 Şubat 1868’de Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan John Rogan, kayıtlara geçen 2.51 cm ile en uzun Amerikalıdır.
 • Väinö Myllyrinne: 27 Şubat 1909’da Finlandiya’da doğan Väinö Myllyrinne, 2.51 cm boyuyla Finlandiya’nın en uzun insanı olarak bilinir.
 • Don Koehler: 1 Ocak 1925’te Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Don Koehler, 2.47 cm boyuyla Amerika’nın en uzun insanları arasında yer alır.
 • Sandy Allen: 18 Haziran 1955’te Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Sandy Allen, 2.31 cm boyuyla tarihte kaydedilen en uzun kadındır.
 • Zeng Jinlian: 26 Haziran 1964’te Çin’de doğan Zeng Jinlian, 2.48 cm boyuyla tarihte kaydedilen en uzun kadınlardan biridir.
 • Brahim Takioullah: 26 Ocak 1982’de Fas’ta doğan Brahim Takioullah, günümüzde hala yaşayan en uzun insanlardan biri olup 2.46 cm boyundadır.
 • Malgorzata Dydek: 28 Nisan 1974’te Polonya’da doğan Malgorzata Dydek, 2.18 cm boyuyla dünyanın en uzun kadınlarından biri olup aynı zamanda profesyonel kadın basketbol oyuncularındandır.
 • Leonid Stadnyk: 5 Ağustos 1971’de Ukrayna’da doğan Leonid Stadnyk, 2.57 cm boyuyla tarihin en uzun insanlarından biridir.

Dünyanın En Kısa 3 Ülkesi

Genetik faktörler, boy ortalamasında belirleyici olmasına rağmen aynı zamanda bir ülkenin sosyo-ekonomik düzeyi, sağlık hizmetleri, yaşam koşulları ve çevresel faktörleri de boy ortalamasında önemli bir role sahiptir. Mevcut nüfusun sağlıklı gıda kaynaklarına erişememesi, sağlık hizmetlerine erişim problemleri ve nispeten kirli çevrelerde yaşaması, ortalama boy ve diğer sağlık faktörleri üzerinde önemli ölçüde olumsuz etkiye sahip olabilmektedir. Aşağıdaki listemizde dünya çapında ortalama boyu en düşük olan ilk 3 ülkeyi bulabilirsiniz. Endonezya, Filipinler ve Guatemala’nın boy ortalamasının düşük olmasının sebepleri, genetik faktörlerin yanı sıra bir dizi sosyal ve çevresel faktörden kaynaklanmaktadır. Bu faktörler genellikle birbiriyle bağlantılıdır ve bir ülkenin genel sağlık ve yaşam koşullarını yansıtır. İşte bu üç ülkede boy ortalamasının düşük olmasının ana sebepleri:

 • Endonezya: Endonezya dünyanın en kısa boy ortalamasına sahip ülkeler arasındadır. Erkekler için ortalama boy yaklaşık 165-168 cm arasındayken, kadınlar için bu boy ortalama 150-155 cm civarındadır. Elbette, bu ortalama boylar çeşitli faktörlere bağlı olarak yıllar içinde değişebilir, ancak 2023 verilerine dayanarak, mevcut ortalama boyları bu şekilde ifade etmemiz doğrudur.
 • Filipinler: Filipinler’de erkekler için ortalama boy yaklaşık 163-168 cm arasında değişirken, kadınlar için ortalama boy genellikle 150-155 cm civarındadır. Ancak, bu ortalama boylar bireyler arasında değişebilir, güncel verileri takip etmek isterseniz Filipinler’deki sağlık veya istatistik otoritelerinden istatistiklere erişebilirsiniz.
 • Guatemala: Guatemala’da erkekler için ortalama boy yaklaşık 163-167 cm arasında değişirken, kadınlar için ortalama boy genellikle 150-155 cm civarındadır. Bireysel varyasyonlar olabilir, ancak bu ülkelerin gelişim düzeylerini göz önünde bulundurarak bu ortalama boylara bakmak daha doğru sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Dünyanın En Uzun 3 Ülkesi

Dünyanın en uzun insanları - hollandaSöz konusu boy ortalaması olduğunda, aşağıda bahsettiğimiz ülkeler yıllar içerisinde yaşam koşullarındaki değişikliklere bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak, güncel mevcut verilere bakıldığında, dünyanın en yüksek ortalama boyuna sahip ilk 3 ülkesinin Hollanda, Danimarka ve Norveç olduğunu söyleyebiliriz. Bu ülkelerin boy ortalamasının yüksek olmasının ana sebebini gelişmişlik düzeyleriyle ilişkilendirebiliriz. Elbette her ne kadar genetik faktörler boy ortalamasını etkileyen ana sebeplerden de olsa yukarıda da bahsettiğimiz gibi ülkelerin gelişmişlik düzeyleri yıllar içerisinde boy ortalaması ve diğer sağlık faktörlerini de etkilemektedir. Bu yüzden de aşağıda vereceğimiz boy ortalaması verileri birkaç yıl sonra muhtemelen yine değişecektir. Aşağıdaki listemizden dünyanın en uzun boy ortalamasına sahip 3 ülkesini bulabilirsiniz.

 • Hollanda: Hollanda genellikle dünyanın en yüksek ortalama boyuna sahip ülkelerinden biri olarak bilinir. Erkeklerin ortalama boyu yaklaşık 183-185 cm, kadınların ise yaklaşık 170-172 cm’dir, bu da birçok başka ülkeye göre önemli ölçüde daha yüksektir.
 • Danimarka: Danimarka da dünyada yüksek ortalama boya sahip ülkelerden biridir. Erkeklerin ortalama boyu 181-183 cm, kadınların ise yaklaşık 167-169 cm arasındadır. Hollanda ile karşılaştırıldığında, ortalama boyda çok ufak bir fark vardır.
 • Norveç: Genetik ve sağlık hizmetleriyle birlikte Norveç de yüksek ortalama boya sahip ülkeler arasındadır. Erkeklerin ortalama boyu Danimarka ile benzer, 181-183 cm arasındayken, kadınların ortalama boyu yaklaşık 167-169 cm’dir.

Boy Uzunluğu İle İlgili Sağlık Sorunları

Boy genellikle genetik ve çevresel faktörlerin bir sonucu olmasına rağmen, belirli tıbbi durumlar da bir bireyin boyunu önemli ölçüde etkileyebilir. Dünyadaki en kısa ve en uzun insanların genellikle benzersiz boy uzunluklarına katkıda bulunan belirli tıbbi durumları vardır.

Cüceliğin Boy Belirlenmesindeki Rolü

Cücelik, yetişkin birinin boyunun 147 cm veya daha kısa olmasına neden olan tıbbi veya genetik bir durumdur. Bu durum 200’den fazla farklı tıbbi durumdan kaynaklanabilir, ancak en yaygın form, tüm vakaların %70’ini oluşturan akondroplazi’dir. Akondroplazi, cücelikle yaşayan bireylerde görülen karakteristik bir özellik olan, vücut boyutuna göre daha kısa uzuvlara yol açar. Ancak, cüce olan kişilerin boy uzunluğunun yaratabileceği herhangi bir zorluğu aşarak tatmin edici hayatlar sürdürdüğünü belirtmek önemlidir.

Devlik ve Akromegali Hastalığı

Spektrumun diğer ucunda, ortalamanın çok üzerinde aşırı büyüme ve boy uzunluğuna neden olan Devlik ve Akromegali gibi durumlar bulunmaktadır. Her iki durum da genellikle büyüme hormonunun üretiminden sorumlu olan hipofiz bezinin aşırı aktif olması nedeniyle ortaya çıkar. Devlik, büyüme plaklarının birleşmesinden önce fazla büyüme hormonu üretildiğinde oluşur ve bu durum, erken yaşlardan itibaren boy ve vücut boyutunda önemli bir artışa yol açar. Buna karşılık, Akromegali, büyüme plaklarının birleşmesinden sonra büyüme hormonunun aşırı üretildiği bir durumdur ve bu, boyda önemli bir değişiklik olmaksızın ellerin, ayakların ve yüz özelliklerinin büyümesine yol açar.

Boy Ameliyatı ekibi olarak, herkesin boyuyla barışık olabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’nin ilk ve en deneyimli boy uzatma ameliyatı şirketiyiz. Uzman doktorumuz Doç. Dr. Yunus Öç ile birlikte, son 10 yılda 700’den fazla hastada boy uzatma cerrahisi gerçekleştirdik ve ekibimizle her gün sizlere en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz.

Sık Sorulan Sorular

Dünyanın en kısa ikinci adamı, Amerika Birleşik Devletleri’nden John Rogan’dır ve boyu 267 cm’dir.

Dünyanın en kısa yaşayan kadını şu anda Elif Kocaman’dır ve 34 yaşındadır. Boyu 72.6 cm olarak ölçülmüştür. En kısa yaşayan erkek ise Afshin Esmaeil Ghaderzadeh’dir ve şu anda 21 yaşındadır.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.