Büyüme Plakları En Geç Ne Zaman Kapanır?

MedzoniaYazımızın detaylarına geçmeden önce belirtmek isteriz ki sizler için hazırladığımız bu içerik yalnızca “bilgilendirme” amaçlıdır. Kurumumuzda hiçbir şekilde büyüme hormonu tedavi uygulanmamaktadır. Medzonia olarak 10 yılı aşkın süredir boy uzatma ameliyatları ile faaliyet göstermekteyiz. Özellikle ergenlik çağını tamamlamamış bireylerin boy problemleri için uzman bir doktorla görüşmesini tavsiye ederiz. 

Söz konusu boy uzunluğu olduğunda elbette başta genetik faktörler olmak üzere çevresel koşulların ve genel sağlık durumunun belirleyici olduğunu söylemeliyiz. Ancak bu faktörlere ek olarak boy uzamasının gerçekleştiği bir yaş aralığı mevcuttur; bu durum ise büyüme plaklarıyla doğrudan ilişkilidir. 

Büyüme plakları, kemiklerin uç kısmında bulunan ve çocukluk ile ergenlik dönemlerinde kemiklerin uzamasını sağlayan büyüme alanlarıdır. Bu plaklar, ergenliğin sonuna kadar aktif olarak çalışarak kişinin boyunun uzamasını sağlamaktadır. Bu noktada ise boyunun nasıl ve ne zamana kadar uzamasının mümkün olduğunu merak eden kişiler doğal olarak “büyüme plakları en geç ne zaman kapanır?” sorusunu merak edebilmektedirler. Büyüme plakları ortalama olarak 18-21 yaş aralığında kapanmaktadır. Bu yaş aralığı ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Büyüme plaklarınızın kapanıp kapanmadığına emin olmak için bir endokrinoloji uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Büyüme Plakları Tekrar Açılır mı?

Plakların tekrar açılması mümkün değildir; bu yüzden de ergenlik çağını tamamlamış kişilerin doğal yollarla boy uzaması durmaktadır. Bu süreç itibariyle vitamin takviyesi, beslenme düzeni ya da boy uzatmaya yönelik yapılacak olan egzersizlerin etkisi ne yazık ki söz konusu değildir. Dolayısıyla, ergenlik döneminin tamamlanmasıyla birlikte bireyin de son boy uzunluğu belirgin hale gelmiş olur denilebilir.

Büyüme Plağının Kapandığı Nasıl Anlaşılır?

Bu durumu anlamanın en iyi yolu genellikle el ve bilek gibi vücudun belli bölgelerinin x-ray görüntülerine bakmaktır. Bu bölgelerdeki kemikler, büyüme plaklarını ve bunların ne kadar kapalı veya açık olduğunu gösterir. Eğer büyüme plakları görüntülerde kapalı olarak görülüyorsa, bu, büyümenin sona erdiği ve kişinin boyunun daha fazla uzamayacağı anlamına gelir. Bu değerlendirme genellikle uzman bir doktor tarafından değerlendirilmektedir.

Büyüme Plakları Kapandıktan Sonra Boy Uzatmak için Ne Yapılır?

Büyüme plakları - doktor kontrolüÖncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki boy uzunluğunu belirleyen birincil faktör genetiktir. Genetiğin ardından toplumların boy ortalamasını şekillendiren ekonomik koşullar, sağlık hizmetleri, beslenme düzenleri ve çevresel faktörler bulunmaktadır. Ancak bu faktörlerin dışında yine boy uzamasını desteklemek için beslenme, spor ve vitamin takviyesi gibi yöntemler de mevcuttur. Unutulmamalıdır ki bu bahsettiğimiz üç unsur yalnızca ergenlik bitiminden önce uygulanırsa boy uzamasına katkı sağlayabilir; ancak mucizevi sonuçlar da beklemek doğru değildir. Bu noktada gerçekçi bir bakış açısıyla düşünmek gerekmektedir.

Boy uzatmaya yardımcı besinler, egzersiz çeşitleri ve vitaminler ergenlik sonrasında etki göstermemektedir. Bu durum da aslında bizlere ergenlik sonrasında doğal yollarla boy uzamasının mümkün olmadığını göstermektedir. Peki ergenlikten sonra boy uzatmak için ne yapılır? Bu soruya verebileceğimiz tek yanıt boy uzatma ameliyatıdır. Ergenlik bitimi itibariyle büyüme plakları kapandığından dolayı cerrahi müdahale dışında hiçbir yöntem olumlu bir sonuç vermeyecektir. Ancak burada unutulmaması gereken asıl nokta boy uzatma ameliyatının uzun ve zorlu bir süreç olduğudur. Öncelikle ameliyat olmak isteyen kişilerin doktor muayenesine girmeleri gerekmektedir. Bu muayenelerde kişinin genel sağlık durumu, kemik sağlığı, kan sonuçları, x-ray sonuçları ve kronik rahatsızlıkları uzman doktor tarafından değerlendirilmektedir. Bunların sonucunda eğer doktor hastayı ameliyat için uygun görürse (sağlık durumunun elverişli olması gerekmektedir) o zaman ameliyat için detaylı bir bilgilendirme yapmaktadır. Hastanın ameliyat öncesi ve sonrası sürece hakim olması, nasıl bir yol izleneceği, fizik tedavi süreçleri, olası komplikasyon ve riskleri bilmesi çok önemlidir. Ardından hasta ameliyat olmayı isterse süreç başlamaktadır diyebiliriz. Unutulmamalı ki boy uzatma ameliyatı yalnızca ergenliği tamamlamamış ve sağlık durumu elverişli bireylere yapılmaktadır. Ergenlik öncesindeki bireyler için kesinlikle uygulanmamaktadır.

Ergenliğini tamamlamamış fakat boyu çok kısa bireylerin tek yapması gereken şey uzman bir doktorla görüşüp yönlendirmelerine uygun şekilde hareket etmesidir. Bu noktada kişinin bir sağlık problemi olup olmadığı ya da boy kısalığının hangi sebeplere bağlı olarak oluşmuş olabileceği incelenmektedir.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı hasta öncesi-sonrası görselBoy uzatma ameliyatı, bazı sağlık sorunları için tedavi edici bir yaklaşım olabildiği gibi, estetik amaçlarla da tercih edilebilir. Cücelik gibi durumlar için tedavi yöntemi olabilirken, estetik kaygılarla da uygulanabilir. Ancak, ameliyat öncesinde hasta detaylı bir sağlık kontrolünden geçirilir. Bu kontrol; kemik sağlığı, kan değerleri ve X-ray çekimleri gibi çeşitli testleri içerir. Bu değerlendirmeler sonucunda doktor, hastanın ameliyat için uygun olup olmadığını belirler.

Görseldeki hastamız toplamda 2 kez boy uzatma ameliyatı olarak 11.5cm uzama elde etmiştir. Her ameliyat için güvenli uzama sınırları mevcuttur bu yüzden de tek ameliyat ile 9cm ve üzeri uzama mümkün değildir. Yapılan sağlık testlerinden sonra doktor eğer kişinin ameliyata uygun olduğuna karar verirse sağlıklı bir uzama süreci için maksimum ne kadar uzama yapılacağını hakkında da hastaları bilgilendirmektedir. Bu yüzden de boy uzatma ameliyatıyla ilgili süreç yönetimini doğru bir şekilde ilerletebilmek için mutlaka uzman bir doktorla görüşmek gerekmektedir. Dilerseniz aşağıya eklediğimiz YouTube hasta röportaj videomuzdan konuya dair daha detaylı bilgilere ulaşabilir ya da doğrudan hasta temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.