Boy Uzatan Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı bir birey olarak büyüme ve gelişmesini tamamlamak isteyen herkesin hayatlarındaki ilk değiştirmesi gereken şey beslenme şekilleridir. Gençlik çağında olan ve büyüme plakları henüz kapanmamış bireyler doğru alışkanlıklarla boylarını uzatıp, ulaşabilecekleri maksimum boya getirebilirler ancak bunun için son derece disiplinli davranmak ve boy uzatmak amacıyla hazırlanan plana harfiyen uymaları gerekir. Özel bir beslenme şeklinin yanında düzenli spor ve esneme hareketleri yapmak, kaliteli uyku uyumak gibi boy uzatmak için bazı sağlıklı alışkanlıklar kazanmak gerekir. Daha önce başka bir yazımızda doğal yollarla boy uzatma yöntemlerine detaylıca değinmiştik, ancak bu yazımızda detaylı olarak boy uzatan yiyeceklerden bahsedeceğiz.

NOT: Biz, Boy Ameliyatı ekibi olarak boy uzatan özel yiyecekler satmıyoruz, boy uzatma ameliyatı şirketiyiz. Bu yazı doğal yolla boylarını uzatmak isteyen gençlere yöneliktir. Eğer ergenlik çağını tamamladıysanız kalıcı olarak boyunuzu uzatmanın tek yolu boy uzatma ameliyatıdır.

boy uzatan yiyecekler nelerdir

Boy Uzatan Besinler

Boy uzatma sürecinde kemikleri ve kasları güçlendirmek için doğru boy uzatan besinleri tüketmek büyük bir önem taşır. Yeterli ve dengeli beslenmek boyunu uzatmak isteyen kişinin önceliği olmalıdır. Özellikle günlük olarak yeterli protein ve yağ tüketmek, kemiklerin dayanıklılığını arttırır ve uzamasını destekler.

Bu sebeple, boy uzatma diyetinin başında et ve süt ürünleri gelir. Yüksek protein içeren tavuk, dana eti, tam yağlı süt, tam yağlı yoğurt, beyaz peynir gibi besinler boy uzamasını fazlasıyla destekler. Sağlıklı yağların tüketimi de unutulmamalıdır; zeytinyağı, tereyağı, fındık yağı, susam yağı ve hindistan cevizi yağı gibi.

Boy uzatan yiyecekler düşünüldüğünde protein ve yağ dışında, çeşitli vitamin ve minerallerin yiyeceklerle günlük yeterli miktarda alınması da önem taşır. Vitamin ve mineral eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzdan kan testi isteyebilirsiniz ve eksikliğiniz olan vitamin ve mineralleri besin takviyeleriyle karşılayabilirsiniz, ancak doğal yollarla da bu vitamin ve minerallerin alınması vücut sağlığı açısından önemlidir.

Vitamin olarak özellikle D, A ve C vitaminleri kemik uzaması için etkilidir. Mineral olarak ise çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve demir düzenli olarak besinlerle alınmalıdır. Bu vitamin ve minerallerin günlük alınması gereken miktarları aşağıdaki tablodan görebilirsiniz:

Besin Öğeleri

Kadınlar için günlük alınması gereken miktar

Erkekler için günlük alınması gereken miktar

D vitamini

600 IU

600 IU

C vitamini

75 mg

90 mg

A vitamini

700 mcg

900 mcg

Çinko

8 mg

11 mg

Magnezyum

19-30 yaş arası: 310 mg

30 yaş üzeri: 320 mg

19-30 yaş arası: 400 mg

30 yaş üzeri: 420 mg

Kalsiyum

1000 mg

1000 mg

Fosfor

700 mg

700 mg

Demir

18 mg

8 mg

 

Baklagiller de boy uzatan besinler arasındadır. Özellikle nohut, kuru fasulye ve barbunya demir, çinko ve magnezyum açısından zengin besinlerdir. Diğer bir boy uzatmak için tüketilmesi gerekilen besin grubu ise kuru yemişlerdir. Badem, yer fıstığı, ceviz ve fındık yüksek miktarda demir, magnezyum ve çinko içerir.

Sebzeler arasında özellikle ıspanak, marul, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler C vitamini, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengindirler.

Bu saydığımız besinler dışında kinoa, yumurta ve balık da yüksek besleyici değerlere sahiptirler ve düzenli tüketilmeleri boy uzamasını destekler. Ek olarak, bitter çikolata da çinko açısından zengindir ve belirli aralıklarla tüketilmesi boy uzamasına yardımcı olur.

Hangi Meyve Boy Uzatır?

En çok boy uzatan yiyecekleri yukarıda sıralamış olsak da buraya kadar henüz boy uzatan meyvelerden bahsetmedik. Vitamin ve mineral açısından son derece zengin olan meyveler kesinlikle boy uzamasına katkı sağlarlar. Sizin için boy uzatan 5 meyveyi aşağıda listeledik;

 • Portakal

Portakalın C vitamini açısından zengin olduğu çoğunlukla bilinmektedir ve buna ek olarak kalsiyum, potasyum ve B1 vitamini açısından da zengindir.

 • Ananas

Ananas tam bir A vitamini kaynağı olmakla beraber aynı zamanda demir, magnezyum, fosfor ve çinkoyu bolca içinde barındırır.

 • Çilek

Çilek demir, bakır, fosfor ve B6 açısından zengindir, aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır. 10 tane çilek yemek günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.

 • Muz

Muz özellikle potasyum, C vitamini ve magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda kas ve eklem ağrılarının hafiflemesini sağlar. Spordan sonra 1 muz yemek kasların iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Nar

Nar tam bir antioksidan kaynağı olarak kışın hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda içerisinde bolca C vitamini, K vitamini, demir, kalsiyum ve folat bulunmaktadır. Düzenli yenildiği takdirde kan basıncının ve kan şekerinin de dengelenmesini sağlar.

Boy uzatmak için beslenmenin nasıl olması gerektiğinden detaylıca bahsetmiş olsak da bu besinlere ek olarak günde 7-8 bardak su içmeyi de ihmal etmeyin. Yeterli su alımı vücut metabolizmasının işleyişini düzenler, sindirime yardımcı olur ve böylece yediğiniz besinlerin içindeki vitamin ve mineraller vücudunuz tarafından daha kolaylıkla emilir.

Biz, Boy Ameliyatı Türkiye’nin ilk ve en tecrübeli boy uzatma şirketiyiz. Tam 10 yıldır hem yurtdışından hem de yurtiçinden gelen hastalarımızın hayallerindeki boya sağlıklı bir şekilde kavuşmalarını sağlıyoruz. Boy uzatma ameliyatının yanında boy kısaltma ameliyatını da gerçekleştirmiş bulunmaktayız, boy kısaltma hastamızın başarı öyküsüne buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıda bu yıl hastalarımızla gerçekleştirdiğimiz yemek etkinliği videosuna göz atabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için lütfen hasta temsilcimizle iletişime geçin.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Online
  Görüşme

  ?
  Boy Ameliyatı
  Bu sohbet bir bot ile gerçekleştirilmektedir!
  X