Boy Uzatan Yiyecekler Nelerdir?

Boy uzatan yiyecekler nelerdir?Her şeyden önce sağlıklı bir yaşam sürebilmek için ilk yapmamız gereken şeyler arasında sağlıklı beslenmek vardır. Beslenme düzenimiz genel olarak baktığımızda hem beden sağlığımız hem de psikolojik sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Peki ya boy uzunluğumuz? Siz de sağlıklı beslenmenin boy uzunluğu üzerinde etkisi olduğuna inanıyor musunuz? Eğer cevabınız evetse bu yazımızda sizler için ilgi çekici pek çok yeni bilgi paylaşacağımızı söyleyebiliriz.

Boy uzatan yiyecekler nelerdir? sorusu özellikle anne babalar tarafından çocukları için en merak ettiği sorular arasındadır. Çünkü ebeveynler genellikle çocuklarının sağlıklı beslendikleri sürece boylarının da uzayacağını düşünürler. Ancak bu noktada doğru bildiğimiz bazı yanlışlar olduğunu söyleyebiliriz. Yazımızın devamında hem hangi koşullarda boy uzamasının mümkün olduğunu hem de boy uzatan yiyeceklerin neler olduğuna değineceğiz.

Boy Nasıl Uzar?

Söz konusu boy uzaması olduğunda ilk akla gelen şeylerden biri beslenme düzenini değiştirmektir. Besinlere genel anlamda göz attığımızda elbette boy uzamasına katkı sağlayan protein ve d vitamini bakımından zengin sebzeler ve meyveler vardır. Ancak bu noktada kişiler arasında en yanlış bilinen kısım bu besinlerin ne zaman tüketilmesi gerektiğidir.

Boy uzunluğumuzda en belirgin faktör genetik yapımızdır. Ancak elbette genetik faktörlerin yanı sıra genel sağlığımız, beslenme düzenimiz, yaptığımız sporlar, kalıtsal hastalıklarımız ve çevresel faktörler de bu anlamda etkilidir. Öncelikle belirtmemiz gereken kısım doğal yollarla boy uzamasının ergenlik bitişine kadar devam ettiğidir. Çocukluktan ergenlik süreci bitimine kadar vücudumuzda aktif şekilde bulunan büyüme plakları doğal yollarla boyumuzun uzamasına yardımcı olur. Bu süreç içerisinde boy uzamasına yardımcı besinler tüketmek çok belirgin farklar yaratmasa da boyumuzun uzamasına yardımcı olur. Ancak ergenliğimizin bitişi itibariyle büyüme plakları kapanır ve bu noktadan sonrasında boyumuzun uzaması mümkün olmaz. Kısacası, eğer ergenlik bitmeden önce beslenme düzeninize dikkat ederseniz boy açısından faydalarını görebilirsiniz, ancak ergenlik sonrasında etkisi olmayacaktır.

Boy Uzatan Besinler

Boy uzatma sürecinde kemikleri ve kasları güçlendirmek için doğru boy uzatan besinleri tüketmek büyük bir önem taşır. Yeterli ve dengeli beslenmek boyunu uzatmak isteyen kişinin önceliği olmalıdır. Özellikle günlük olarak yeterli protein ve yağ tüketmek, kemiklerin dayanıklılığını arttırır ve uzamasını destekler.

Bu sebeple, boy uzatma diyetinin başında et ve süt ürünleri gelir. Yüksek protein içeren tavuk, dana eti, tam yağlı süt, tam yağlı yoğurt, beyaz peynir gibi besinler boy uzamasını fazlasıyla destekler. Sağlıklı yağların tüketimi de unutulmamalıdır; zeytinyağı, tereyağı, fındık yağı, susam yağı ve hindistan cevizi yağı gibi.

Boy uzatan yiyecekler düşünüldüğünde protein ve yağ dışında, çeşitli vitamin ve minerallerin yiyeceklerle günlük yeterli miktarda alınması da önem taşır. Vitamin ve mineral eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzdan kan testi isteyebilirsiniz ve eksikliğiniz olan vitamin ve mineralleri besin takviyeleriyle karşılayabilirsiniz, ancak doğal yollarla da bu vitamin ve minerallerin alınması vücut sağlığı açısından önemlidir.

Vitamin olarak özellikle D, A ve C vitaminleri kemik uzaması için etkilidir. Mineral olarak ise çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve demir düzenli olarak besinlerle alınmalıdır. Bu vitamin ve minerallerin günlük alınması gereken miktarları aşağıdaki tablodan görebilirsiniz:

Besin ÖğeleriKadınlar için günlük alınması gereken miktarErkekler için günlük alınması gereken miktar
D vitamini600 IU600 IU
C vitamini75 mg90 mg
A vitamini700 mcg900 mcg
Çinko8 mg11 mg
Magnezyum19-30 yaş arası: 310 mg

30 yaş üzeri: 320 mg

19-30 yaş arası: 400 mg

30 yaş üzeri: 420 mg

Kalsiyum1000 mg1000 mg
Fosfor700 mg700 mg
Demir18 mg8 mg

Baklagiller de boy uzatan besinler arasındadır. Özellikle nohut, kuru fasulye ve barbunya demir, çinko ve magnezyum açısından zengin besinlerdir. Diğer bir boy uzatmak için tüketilmesi gerekilen besin grubu ise kuru yemişlerdir. Badem, yer fıstığı, ceviz ve fındık yüksek miktarda demir, magnezyum ve çinko içerir.

Sebzeler arasında özellikle ıspanak, marul, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler C vitamini, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengindirler.

Bu saydığımız besinler dışında kinoa, yumurta ve balık da yüksek besleyici değerlere sahiptirler ve düzenli tüketilmeleri boy uzamasını destekler. Ek olarak, bitter çikolata da çinko açısından zengindir ve belirli aralıklarla tüketilmesi boy uzamasına yardımcı olur.

Ergenlikten Sonra Boy Nasıl Uzar?

Boy uzatma ameliyatı öncesi sonrası fotoğraf

Ergenlik sonrası olarak bahsettiğimiz süreç aslında vücudumuzda bulunan büyüme plaklarının kapandığı dönemdir. Bu da kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama olarak 18-21 yaş aralığını kapsamaktadır. Bu süreç itibariyle kişilerin doğal şekilde boyunun uzaması mümkün değildir. Bu yüzden de eğer ergenlik döneminizi tamamladıysanız ve boyunuzun uzamasını istiyorsanız bu noktada etkili tek yöntem boy uzatma ameliyatıdır. Ancak bu ciddi bir cerrahi operasyondur ve olmayı düşünen hastaların ilk olarak bu süreç hakkında doktorlarına muayene olmaları ve detaylı bilgi almaları gerekmektedir.

Boy uzatma ameliyatı 18-55 yaş aralığındaki bireylere doktorlarının onayı doğrultusunda yapılabilmektedir. Bazı kişiler bu ameliyatı tıbbi bir rahatsızlıktan kaynaklı (cücelik, tek bacak kısalığı vs) tercih ederken, bazı kişiler de tamamen estetik amaçlı tercih edebilmektedir. Eğer siz de bu ameliyatla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki videomuzu izleyebilir ayrıca aklınıza takılan diğer sorular için doğrudan hasta temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

  1. En çok boy uzatan şey nedir?
   Boy uzunluğunda etkili ana unsur genetik faktörlerdir. Ancak ergenliğin bitiminden önceki beslenme düzeni, egzersiz rutinleri, genel sağlık durumu ve çevresel faktörler de boy uzamasına etki etmektedir.
  2. En çok hangi meyve boy uzatır?
   Meyvelerin doğrudan boy uzamasına etkisi konusunda bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak, sağlıklı bir diyet, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlayarak genel sağlık durumunu ve büyümeyi destekleyebilir.
  3. 16 yaşından sonra boy uzar mı?
   Boy uzaması ergenliğin bitişi itibariyle sona ermektedir. Bu da kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama olarak 18-21 yaş aralığına denk gelmektedir. Bu yüzden de 16 yaşından sonra bir süre daha boy uzaması devam edebilir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.