Belçika’dan Boy Ameliyatı için Gelen Kardeşler

Merhabalar🤗

Belçika’dan uzatma ameliyatı için gelen ve uzun araştırmaları sonucunda bizi tercih eden abi ve kız kardeş ile olan yolculuğumuzu sizinle paylaşmak istiyoruz. Aralık ayında kız kardeş Eda ve annesi süreç ile ilgili bilgileri, akıllarına takılan tüm soruları hasta danışmanından aldığı bilgilerle gidererek planlamalar yaptılar. Eda’nın abisi Ali ise daha sonradan yapılan görüşme ile bilgilendirildi 😊 Her ikisi de çevreden kaynaklı psikolojik baskı ve özgüven eksikliği hissettiği için bu ameliyatı olmaya can atıyorlardı. Ameliyat planlaması öncesinde doktorumuz, hasta danışmanı ve aile online muayene gerçekleştirerek Türkiye’ye kafalarında soru işareti kalmadan tüm sürece her bir aile üyesi hazır bir şekilde gelmeleri sağlandı. Bu durumu çok önemsiyoruz çünkü aile desteğinin süreci ve psikolojiyi olumlu etkilediğini gözlemliyoruz. Bununla beraber, doktorumuz ameliyat sonrasında karşılaşılabilecek riskler ve komplikasyonlar hakkında da bilgilendirme yapmayı da ihmal etmedi. Türkiye’ye geldiklerinde ailecek ofisimizde ağırlanıp tüm ekip ile tanıştırıldılar. Daha sonra kardeşler danışmanları ile hastaneye gidip önemli test ve kontrollerden geçirildiler. Ameliyat tarihi ayarlanıp, aile bireyleri hastaların konaklamış olduğu otele yerleştirildi. Otel de çalışan ekibimizle tanışıp boy cetvelinde fotoğrafları çekildi.  Akşam doktorumuz tekrar aileyi otelde ziyaret edip test sonuçları ile ilgili değerlendirme yaptı. Hava şartlarından dolayı ulaşım problemi yaşanmaması için ameliyat tarihi 2 gün ertelendi.

Ameliyat öncesi fotoğraflar;

     

Ali-> 158 cm boy                                                                  Eda-> 153 cm boy

26 Ocak İlk Ameliyat Eda!

Kız kardeşe aile ve hasta danışmanı ameliyathaneye girilene kadar eşlik etti. 4 saat süren operasyon başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Çıktıktan yarım saat sonra hasta kendine geldi ve durumu çok iyiydi. Hiçbir şekilde ağrı hissetmediğini kendini çok hazırladığını fakat sadece çivi girişlerinde hafif bir sızlama olduğunu belirtti. Hasta danışmanı ameliyat öncesi ve sonrası tüm sürecinde yanındaydı. Gece gündüz fark etmeden uzaktan her türlü desteği vererek hiçbir şekilde sıkıntı çekmemesini sağladı. Eda 2. Ve 3. Günlerinde de ağrı hissetmeyerek yürüteç desteği ile yürümeye başladı. Hatta migren ağrısı tuttuğunda şu cümleyi ekledi “ bu ameliyat migren ağrısına kıyasla çok daha rahat.” 3. ve 4. Gün odasında sıkıldığı için hastanede sandalye ile gezerek zaman geçirmeye başladı. Hasta danışmanıyla 2. Uzatma operasyonu için yöntem ve plan hakkında fikir alışverişinde bulunup kendisini şimdiden hazır hissettiğini söyledi. Hastanenin tüm personelinden ve ilgisinden çok memnun kaldığını belirterek 5. Günde taburcu oldu.

29 Ocak İkinci Ameliyat Ali!

Ali ameliyata hasta danışmanı ve aile bireylerinin büyük desteği ile götürüldü. Operasyon 2.5-3 saatlik sürede başarılı bir şekilde tamamlandı. Çıkarken yeni yeni kendine gelmeye başlamıştı. Çok az ağrısının olduğunu ve tahmin ettiğinden daha iyi olduğunu söyledi. İlk günü çok iyi geçirdi fakat ikinci gün ağrısı arttı, ekstra ağrı kesiciler istedi ve son olarak morfin alıp birkaç saat uyuyarak kendine geldi. Akşamında ilk fizik tedavi seansı gerçekleştirildi. Yürüteç desteği ile ileri geri yürüyerek büyük gelişme gösterdi ve ağrısının olmadığını belirtti. Diğer günlerde de çok hafif ağrıları oldu. Kız kardeşine göre bir tık daha ağrılı süreç yaşadı fakat yine de genel olarak diğer hastalara kıyasla süreci çok daha iyi geçirdiler. Eda taburcu olduktan sonra Ali’yi ziyarete gitti ve tüm aile beraber hastanede kaldılar. Daha sonra abinin de taburcu olmasıyla kardeşler otele yerleşti. 7 gün konaklayıp hem pansuman hizmetinden hem de fizik tedaviden yararlandılar. Ülkelerine dönmeden önce ihtiyaç duyabilecekleri tüm malzemeleri tedarik ettiler. Şuan 3 cm’ ye ulaştılar ve düzenli egzersiz ile doktorun önerdiği günlük uzama limitine uyarak kontrollü bir şekilde sürece devam ediyorlar. Doktor ve hasta danışmanı, hasta ile online muayene gerçekleştirerek kardeşleri sıkı bir şekilde takip ediyorlar. Ülkelerine dönmeden önce çektirdikleri röntgende herhangi bir sorun görünmeyince, sağlıklı bir şekilde uzama sürecine devam edildi. Belçikada ki ortopedistleri de takipte bulunup düzenli röntgen çekimlerini gerçekleştirmektedir. Evlerine koşu bandı, tens cihazı, elastik bant gibi tüm egzersiz malzemelerinden oluşan bir alan oluşturduklarını ilettiler. Tüm aileye bu özverili yaklaşımları için teşekkür ediyoruz. Sürekli görüntü almaya devam ediyoruz ara ara bunları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Bu yüzden, sürekli takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.