İntramedüller Çivi (Precice)

Motorlu çivi(precice 2) ile uzatma yöntemini Türkiye’de az sayıda doktor yapmaktadır. Kemiğin içine bir motorlu çivi(precice 2) takılmaktadır. Dışarıdan bir şey belli olmamakta ve uzaktan kumandayla uzatma işlemi gerçekleşebilmektedir. En konforlu yöntemdir.

En büyük dezavantajı ise; Uzatma döneminde bacağınıza baskı yapıp yürümeniz tavsiye edilmez. Bu döneminde tekerlekli sandalye kullanmanız önerilir.

Dünya genelinde bu ameliyatlar çok az sayıda doktor tarafından uygulanabilmekte ve doktor seçerken oldukça dikkatli olunmalıdır. Bacakta oluşacak izler açısından da en avantalı yöntemdir. Precice 2 çivisi kullanılan malzeme ve tasarımından dolayı sağlık açısından minimum dezavantaj sunmaktadır. Yine de dileyen kişiler eğer isterlerse kemik yeterince kaynadıktan sonra ek bir operasyonla çiviyi bacaklarından çıkarttırabilirler.

Precice 2 Ameliyatı sonrası bacağımda ne kadar iz oluşur?

Precice ameliyatı sonrası izler, motorlu çivi
Precice ameliyatı sonrası oluşan izler

Ameliyat sonrası oluşan izler bakımından intramedüller çivi (Precice 2) en avantajlı yöntemdir. Genellikle rahatsız etmeyecek düzeyde izler oluşur.

Motorlu çivi(precice 2) ile boy uzatma fiyatı ne kadar?

En pahalı yöntemdir. Kullanılacak olan motorlu Precice 2 çivisi yurt dışından ortalama 15 bin euro’ya getirtilmektedir. Bu durum fiyatın oldukça yükselmesine neden olmaktadır. İki bacak uzatma, hastane ve hekim masrafları da düşünüldüğünde fiyatların oldukça yüksek çıkabileceğini hesap etmek gerekir.

Tekrar eski sağlığıma dönebilecek miyim?

Bu bir ameliyat yöntemi olsa da sonuç itibariyle tamamen estetik bir yöntemdir. Birkaç yıl öncesine kadar intramedüller çivi yönteminde Fitbone cihazı kullanılıyordu, ama bu ameliyatın dezavantajlarını daha da azaltmak için Precice cihazı tasarlandı ve daha da güzel sonuçlar elde ediliyor. Uzatma ameliyatları biraz zaman alsa da en nihayetinde eski sağlığınıza kavuşur istediğiniz sporları yapabilirsiniz. Ne kadar zaman gerektiği kas, sinir yapınıza ve yapacağınız egzersizlere bağlı..

En fazla ne kadar uzatma gerçekleşir?

Tek seansta 6-8 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacağınız uzatıp 12-15 cm uzayabilirler. Uzatmalarda bacağınızın esnekliği de önemlidir. Bacaklarınız ne kadar esnekse uzatma sırasında o kadar rahat edersiniz.

 

Örnek Vaka(hasta süreci)

 

Gelişmeler:

Precice 2 yi üreten firma yakın zamanda Precice Stryde çivisinin AR-GE çalışmalarını tamamladı ve şuan dünyada yalnızca birkaç ülkede kullanılıyor. Bunlardan birisi de Türkiye 🙂 Bu sistem aynı zamanda uzatma döneminde de yük taşıyabildiği için hastalar adına da büyük konfor sağlayacak. Bu, hastaların boyları uzarken de üzerine basıp yürüyebileceği anlamına geliyor.

Precice Stryde hakkında daha fazla bilgi için bkz: PRECICE STRYDE

Motorlu çivi(Precice 2) yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi için:

Numarınızı bırakın, biz sizi arayalım...

Yorumlar27

Yorum Ekle
 • Tek seans da 10 yada 15 cm uzatılabilir mi precice yöntemiyle ? Teşekkürler

  • Precice çivisi tek ameliyatta en fazla 8 cm e kadar uzayabildiği için sınırlı malesef. Ayrıca çivi izin verse de kas ve sinirler genellikle tek ameliyatta 6-8 cm uzayabiliyorlar. İki ameliyatta da 12-15 cm görülebilir.

 • Peki doktorlar, 1.70 boy iyi deyip geri yolluyorlarmı?
  Benimde başıma gelirmi? 🙂

  • Diyen doktorlar da var evet. 1.70 ortalama düzeyinde bir boy çünkü. Tabi hemen olumsuz konuşmak yerine sizi dinleyip nedenlerinizin ne kadar güçlü olduğuna ve bu ameliatın sizin için ne kadar anlamlı olduğuna da bakarlar. Ve tabi psikiyatr onayı beklerler.

  • Diyen doktorlar da var evet. 1.70 ortalama düzeyinde bir boy çünkü. Tabi hemen olumsuz konuşmak yerine sizi dinleyip nedenlerinizin ne kadar güçlü olduğuna ve bu ameliyatın sizin için ne kadar anlamlı olduğuna da bakarlar. Ve tabi psikiyatr onayı beklerler.

 • 1.70 boyum estetik için yaptırmayı düşünüyorum.
  Kombine yöntem iki bacağa birden yapılabiliyor mu ?
  Yoksa önce bir bacak, sonra diğer bacak şeklinde olmak zorunda mı?

  • Kombine yöntemde genellikle aynı anda iki bacak birden uzatma yapılır.

 • araştırmalarım devam etmekle birlikte holyfix yöntemi bana biraz daha mantıklı geliyor bu konuda sizin öneriniz nedir? precice mali açıdan fazla geldiği için bunu istiyorum

  • Precice 2 evet yüksek bütçe gerektiren bir ameliyat. Daha uygun fiyatlı ameliyatlar için holyfix ve kombine yöntem ile ameliyatları inceleyebilirsiniz. Bkz: holyfix, kombine
   İki yöntem arasından ise daha çok kombine/hibrit yöntemin tercih ediliyor.

 • Precice 2 yöntemi toplam masrafları 20-25 bin euro’yu geçermi peki

  • Doğrudan toplam fiyatı buradan yazamıyoruz. Fakat fikir vermek gerekirse: Tek çivi maliyeti 10-15 bin euro.
   İki çivi kullanılması gerekiyor. Ayrıca hastane ve doktor masraflarını da hesap ettiğinizde toplam masraf çıkmış oluyor. Daha ayrıntılı bilgi için sitemizin iletişim numarasından bize ulaşabilirsiniz: +90 505 091 66 09

 • Yeni yöntem pricece stryde nezaman gelecek peki ve maliyeti nedir ?

  • Precice stryde’dın 2019 başı veya ortaları gibi geleceğini düşünüyoruz. Bu yönde duyumlarımız da var fakat kesin konuşmak için henüz erken. Ülkemizde bu tür prosedürler uzun sürebiliyor çünkü. Fiyatının ise Precice 2 ‘den %10 kadar fazla olacağı öngörülüyor.

 • 23 yasindayim 162 boy bu amaliyati ocak ayinda oldugumu varsayarsak kotu bir sağlık sorunumda yok. Kac ay sonra sanki ameliyat olmamisim gibi eski sagligima kavusurum ve cihaz ayakta kalana kadar bu sire icinde doktor rapor veriyor mu ve verdigi rapor memur isek bir sorun teskil edermi.

  • Precice yönteminde uzatma bittikten sonra üzerine basıp yürüyebiliyorsunuz. 7 cm uzamak isterseniz ve tabi kaslarınız da buna müsaade ederse bu yaklaşık 2.5 ay sürer. Tabi ilk 2-5 hafta gittikçe azalan bir yalpalama olabiliyor. toplam 3-5 ay içinde dışarı çıkıp gezebilir duruma gelebiliyor hastalar. Tabi ağır sporlar yapmak için 1-1.5 sene kadar kemiğin iyice olgunlaşmasını/sertleşmesini beklemek gerekiyor. Rapor ve içeriği hakkında da muayene sonrası doktorunuzdan bilgi alabiliyorsunuz.

 • Kombine yöntemde cihazı takdıktan sonra uzayana kadar hastanede mi bekletiiyorlar yoksa evinemi gonderiyorlar

  • Ameliyat sonrası hastanede doktora göre değişen rakamları yazmamız gerekirse 4-7 gün kalıyorsunuz. Uzatma işlemine evinizden devam ediyorsunuz. Doktorunuza yakınsanız bizzat kendi doktorunuza, şehir veya yurt dışındaysanız yakın bir hastaneye 2-4 haftada bir kontrole gidip kontrol sonuçlarını da doktorunuza whatsapp veya mail yoluyla iletebiliyorsunuz. En son da uzatma cihazlarınızı çıkarmanız için kendi doktorunuza görünmeniz genellikle yeterli oluyor.

 • Priceci 2 amelyatinin ücreti ne kadar ve hangi sehirlerde yapilabiliyor

  • Precice 2.2 ameliyatının fiyatını buradan yazamıyoruz Yine de Precice çivisinın 10-13 bin euro olduğu düşüldüğünde; iki çivi + hastane ve doktor masrafları derken günümüzde uygulanan en pahalı uzatma yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Estetik uzatma ameliyatı alanında başarılı doktorlar genellike İstanbulda diyebiliriz.

 • Adamın boyum 176 183 olmak için ne kadar süre gerekli bide sakat kalma riski var mı

  • Merhaba, boy uzatma ameliyatı için yapılan precice yönteminde kullanılan çiviler tüm yükünüzü taşıyamadığı için önce bir bacak ameliyat ediliyor sonra diğer bacak. Her iki bacağın da aynı anda ameliyat olması toplam süreyi kısaltıyor ancak uzama sürecinde tekerlekli sandalye kullanmanız gerekiyor. İki bacağın da aynı anda ameliyat olacağını varsayarsak istediğiniz uzama için gerekli süre yaklaşık 4 ay. Ameliyatın risklerini sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 • Bu fiyat hala geçerlimi bu kadar pahalımı 2018 fiyatı alt ve üst bacak uzatmak isteyenler x2 fiyat mı veriyor o zaman bir ev parası ediyor 😳

  • Evet fiyatlar hala geçerli. Estetik ameliyata girdiği için de malesef devlet karşılamıyor. Precice diğer boy uzatma ameliyatı yöntemlerine göre daha pahalı.Kendi içinde bir çok avantajı var mesela ameliyat izi kalmıyor sonrasında ameliyat izi sildirmek için lazer ücreti vermenize gerek kalmıyor ya da dışardan takılı bir cihaz olmadığı için hareket kısıtlılığınız veya dış görünüşünüzde bir değişiklik olmuyor. Yine de bütçe olarak zorladığından genelde kombine yöntemi daha çok tercih ediliyor.

 • Yaşım 50 bu ameliyat(İntramedüller Çivi) için üst yaş sınırı var mı?
  ameliyattan ne kadar sonra calışmaya başlıyabilirm(masa başı işte çalışıyorum)

  • Boy uzatma ameliyatı için genellikle üst sınır 50 yaş. Siz tam sınırda olduğunuz için öncelikle muayene olmanız gerekiyor.

 • Cocuklarda bu yontem kullanilabiliyor mu

  • Evet uygulanabilir, daha çok 6 yaşından sonra uygulanıyor. Yine de doktorun muayene sonrası kararına bağlı.

Bir cevap yazın