Kombine

Kombine yöntem ile boy uzatma son yıllarda en çok tercih edilen ameliyat yöntemi olmaya başladı. Kombine yöntemde hem kemiğin içine hem de bacağın dışına bir cihaz yerleştirilir. Uzatma işlemi(2-3 ay) bittikten çok kısa bir süre sonra bacağın dışındaki sistem çıkarılır ve hasta yalnızca içerideki sistemle günlük hayatına dönmeye başlar. İçeride bulunan intramedüller çivi sağlık açısında minimum dezavantaj sunmaktadır ama isteyen kişiler kemik iyice kaynadıktan sonra ek bir operasyonla çiviyi çıkartma talebinde bulunabilirler.

kombine yöntem

Kombine yöntemin avantajları nelerdir?

 • Kombine yöntemin en büyük avantajı klasik yöntemlere göre süreci çok daha kısaltması ve böylelikle hasta konforunu büyük ölçüde arttırmasıdır.
 • Cihaz erken çıktığı için bu durum hasta psikolojisine çok daha olumlu yansımaktadır.
 • Motorlu çivide olduğu gibi ilk aylar tekerlekli sandalye kullanmanız gerekmez. Genellikle ikinci günden itibaren destek kullanarak yürümeye başlarsınız.

Kombine yöntemin dezavantajları nelerdir?

 • Ameliyat süresi klasik ameliyatlara oranla daha uzundur.
 • Ameliyat yapacak doktorun tecrübesi ve el mahareti oldukça önem kazanmaktadır.
 • Klasik yöntemlerden fazla olarak, intrameduller çivi kullanıldığı için fiyatları biraz daha yüksektir.

Kombine yöntem boy uzatma fiyatı ne kadar?

Fiyat açısından ilizarovdan daha pahalı intramedüller çivi (Precice) yönteminden çok daha azdır. Fiyatları rakamsal olarak yazamıyoruz çünkü doktor ve hastanelerin fiyat politikaları birbirinden oldukça farklı.

kombine yöntem, holyfix, boy uzatma ameliyatı sonrası oluşan izler
ameliyat sonrası oluşan izler

Bacağımda ne kadar iz oluşur?

Ameliyat sonrası oluşan izler bakımından klasik yöntemlerle eşdeğerdir. İzlerden bazı kişiler rahatsız olurken bazıları ise izleri dert etmeyecek kadar az bulurlar. Yine de isteyen kişiler bir plastik cerrah yardımıyla izleri belli etmeyecek düzeyde sildirebilir.

Kombine yöntem ile boy uzatma ameliyatı olanlar

Son yıllarda kombine yöntemin ön plana çıkmasıyla beraber, bu yöntemle ameliyat olanların sayısında da bir hayli artış oldu. Diğer yöntemlere kıyasla kombine yöntemin doktorlar ve hastalar için daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Aşağıda kombine yöntemiyle uzatma ameliyatı olmuş kişilerin tecrübelerini okuyabilirsiniz:

Yeni Zelanda’dan Hasan’ın Bacak Uzatma Yolculuğu

Kombine yöntemde ne zaman günlük yaşantıma dönerim?

2-3 ayda cihazdan kurtulur 4-5 ayda iyice toparlanır 6-7 ayda normale dönersiniz. Tabi bu daha çok kas, sinir yapınıza, bacağınızın esnekliğine ve süreç içerisinde yapacağınız egzersizlere bağlıdır.

En fazla ne kadar uzatma gerçekleşir?

Tek seansta 6-7 cm uzama gerçekleşir. Dileyenler hem alt hem üst bacağınız uzatıp 10-14 cm uzayabilirler. Uzatmalarda bacağınızın esnekliği de önemlidir. Bacaklarınız ne kadar esnekse uzatma sırasında o kadar rahat edersiniz.

 

Kombine yöntem ile ilgili maliyet, iyileşme süreci, uygulayan doktorlarla alakalı sorularınız için;

Numarınızı bırakın, biz sizi arayalım...

Yorumlar53

Yorum Ekle
 • Merhaba hocam 32 yaşındayım boyum 1.60 tek ameliyatla 8 cm ye kadar uzuyomuş heralde holifiks sistemde maliyeti ne kadar olur acaba

  • merhabalar Yalçın bey size mail adresiniz üzerinden dönüş yapıldı.

 • İyi günler, iki bacak için tedavinin fiyatını öğrenebilirmiyim?

  • merhabalar Kübra hanım size mail adresiniz üzerinden dönüş yapıldı.

 • Adim Elif , Ben 18 yasinda 154 boyunda bayanim. Masraflar dahil olmak üzere Kombine yöntemin fiyatini ögrenmek istiyorum. Selamlar

  • merhabalar Elif hanım size mail adresiniz üzerinden detaylı bilgi verildi.

 • 17 yaşındayım 1.62 boyundayım.Boyle bir tedavi uygulanırsa bana okula kadar iyileşir miyim ve fiyat bilgisi?

  • merhabalar Emrah bey
   ameliyat büyüme plakları kapanmış kişilere uygulanıyor. ameliyat ile 6-8 cm uzatma sağlanabilir. günde 1 mm olacak şekilde uzatmanız yapılıyor. uzatma süreciniz yaklaşık 2.5-3 ay sürüyor. uzatma süreci boyunca kemik uzadığı için aynı zamanda kemikte kaynama olması biraz zordur. kemikte yeterli kaynama görüldükten sonra cihazlarınız çıkarılır buda 3-4’üncü aylar arasında olur. yaz tatili süresi boyunca uzatmanız biter fakat cihazlarınız çıkmayabilir okulun ilk zamanları cihazlarınız bacağınızda olur.

 • 22 yaşındayım 1.57 boyundayım ameliyatın maliyeti yani fiyatı nedir ? besyo okuyorum ameliyat sonrası eskisi gibi hareket edebilir miyim ?

  • merhabalar Dilara hanım
   Ameliyatla kemiklerinize uzatma cihazı takılıyor. Ve kemiğiniz bu ameliyatta uzayabilecegi bir noktadan kesiliyor. Ameliyat sonrası cihaz yardımıyla kemikleriniz her gün 1 mm aralanıyor. Ve vücut da kendi özelliği gereği açılan boşluğu yeni kemik dokusuyla dolduruyor. Böylelikle günde 1 mm, 10 günde 1 cm, 70 günde 7 cm uzamış oluyorsunuz.

   2.5-4 aydan sonra uzatma cihazları çıkıyor.
   cihazlar çıktıktan sonra 2-5 hafta içinde günlük yaşama dönüş başlıyor.
   yürüyüp gezebiliyorsunuz.
   ağır sporlar içinse
   örneğin; Halter, dövüş sanatları, futbol vs 1-1.5 sene kadar beklemeniz gerekiyor ki yeni oluşan kemikleriniz iyice sertleşmiş olsun

   fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden bilgi verilmiştir.

 • 18 yaşında 167 boyundayım.İstanbuldayım.Bu yıl üniversiteye başlayacağım yaza girerken ameliyat olsam üniversite başlayınca toplu taşıma kullanabilecek hale gelebilir miyim?Ve ilizarov,kombine yöntem gibi ameliyatların ortalama fiyatı nedir?Geri dönüş sağlanırsa sevinirim.

  • merhabalar Fatih bey
   yazın başında ameliyat olup okul başladığı zaman gidip gelmek yöntemlere göre değişebilir bu durum. ilizarov yönteminde cihazın çıkması 9-12 ay sürüyor cihaz bacağınızda olduğu süreç içerisinde yine üzerine basabilirsiniz yürüyebilirsiniz fakat kaba bir cihaz olduğu için pantolon giymek okula gitmek zor olabilir.
   kombine yöntem ile cihazlarınız 3-4 ay içerisinde çıkabilir cihaz çıktıktan sonra 2-5 hafta uyum süreciniz olur. üzerine basıp yürümenize engel bir durum yok yine hergün okula gidip gelmek zor olabilir.
   fiyatlar hakkında size mail adresiniz üzerinden detaylı bilgilendirme sağlandı.

 • Merhaba ben 23 yaşındayım kadınım ve 1.49 cm boyundayım, kombine yöntemle uzatma süreci konusunda bilgi ve fiyat bilgisi alabilir miyim özellikle fiyat bilgisini mail atabilirseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar Elif hanım size mail adresinizden geri dönüş sağlandı.

 • 19 yaşındayım boyum 1.73

  fiyatları ve süresini atar mısınız

  • merhabalar
   erkeklerde 21 yaşına kadar
   kızlarda 18 yaşına kadar uzama görülebiliyor. Boy uzatma ameliyatı büyüme plakları kapanmış kişilere uygulanıyor. Ameliyatla kemiklerinize uzatma cihazı takılıyor. Ve kemiğiniz bu ameliyatta uzayabilecegi bir noktadan kesiliyor. Ameliyat sonrası cihaz yardımıyla kemikleriniz her gün 1 mm aralanıyor. Ve vücut da kendi özelliği gereği açılan boşluğu yeni kemik dokusuyla dolduruyor. Böylelikle günde 1 mm, 10 günde 1 cm, 70 günde 7 cm uzamış oluyorsunuz.

 • 22 yasında 174 cm erkegim tek ameliyatta 6-7 cm uzayabilir miyim? Bir de fiyatları mail atabilir misiniz ? tşkrler

  • merhabalar Mehmet bey mail adresinize bilgilendirme mesajı gönderilmiştir.

 • merhaba boyum 1.69 cm – kol genişliği 1.69 cm 42 yaşındayım. bacak ve gövde oranım eşit. Çocukken geçirdiğim bir kaza sonucu sol bacağım tibia ve fibula kemiğinden ayak bileğine yakın bir yerden kırıldı ve alçıda kayma sonucu kemikler yanlış kaynadı. doktor yürüme ve duruş bozukluğuna yol açmayacağı gerekçesi ile düzeltme ameliyatı yapmadı. fakat yaklaşık 1,5 cm daha kısa kaldı. gerçekten de yürüyüş vs. bir sıkıntım yok. fakat dokunduğum zaman kemik çıkıntısı hissediyorum bu da can sıkıcı oluyor. boy uzatma ameliyatı ile diğer bacağa eşitlenmesi ve kırılıp yeniden düzeltilmesi mümkün müdür? her iki bacakta alt bacak üst bacak oranı korunarak en fazla ne kadar uzama sağlanabilir. (neticeten 1.80 cm boya ulaşmam mümkün müdür? mümkünse kol boyum orantıyı bozar mı?

  • merhabalar Kerem bey
   2 cm’in altındaki kısalıklarda çoğu zaman problem görülmez ama tabi siz rahatsızlık hissediyorsanız bir doktora görünebilirsiniz. çıkıntı ve eğrilik için bir ortho röntgen çektirip net olarak kaç derece kaç cm olduğunu görebilirsiniz. isterseniz sitemizdeki doktorları inceleyebilirsiniz.
   tek ameliyat ile 6-8 cm arasında uzatma sağlanabilir. iki ameliyat ile 12-15 cm arasında uzatma sağlanabilir.

 • Merhaba.Ben öğretmenim de bir yaz tatilinde(3 ay) 8 cm uzama gerçekleşir mi? 3 ay sonra mesleğime geri dönebilir miyim ?

  • günde 1 mm uzatma yapılıyor 10 günde 1 cm. 8 cm için 80 gün uzatma yapılır. tek ameliyat ile 6-8 cm uzatma yapılabilir buda tamamen sizin kas ve sinirlerinizin esnekliği ile ilgili bir durum bacak kemikleriniz uzarken kas ve sinirlerinizi de esnetmek için egzersiz yapmanız gerekir. uzatma bittikten sonra kemikte yeterli kaynama görüldüğü anda cihazlarınız cıkarılır ve cihazlar çıktıktan sonra 2-5 hafta uyum süreciniz olabilir. okulun ilk zamanları gidemiyebilirsiniz.

 • Merhaba iyi günler öncelik le kolay gelsin boy uzatma amaliyati olmak istiyorum. Yalniz bel fitigi rahatsızlığım söz konusu 8 cm bir uzatma istiyorum yalniz rahatsızlığım buna engel olurmu teşekkur ederim.

  • İyi günler Yusuf bey
   Bel fıtığınız hafif düzeydeyse ameliyat yapılabilir fakat ileri düzeydeyse ameliyatınız bel fıtığınız hafifleyinceye kadar ertelenebilir Bu konuda muayene olmanız en sağlıklısı. 8 cm tek ameliyatla mümkün fakat beklentinizi 7 cm e göre ayarlamanız daha sağlıklı olur.

 • Merhabalar, yakın zamanda boy uzatma ameliyatı düşünüyorum. Fakat tedavi süresi ve fiyat hakkında bilgi almak istiyorum. Kombine ve holyfix süreç ve fiyat hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim

  • Merhabalar
   Kombine yöntemde 6-8 cm uzatma için:
   3-4 aydan sonra uzatma cihazları çıkıyor.
   cihazlar çıktıktan sonra 2-5 hafta içinde günlük yaşama dönüş başlıyor.
   yürüyüp gezebiliyorsunuz.
   ağır sporlar içinse
   örneğin; Halter, dövüş sanatları, futbol vs 1-1.5 sene kadar beklemeniz gerekiyor ki yeni oluşan kemikleriniz iyice sertleşmiş olsun
   Holyfix yönteminde ise cihaz çıkarma süresi 9-12 ay.
   Fiyatlar hakkında bilgi almak için +90 505 091 66 09 numaralı wahatsapp destek hattımıza yazabilir veya sesli olarak arayabilirsiniz.

 • Hem alt hem üst bacak uzatılırsa fiyat iki katına mı çıkıyor ve normal yaşama ne zaman dönülebilir(iki ameliyat geçirilirse)?

  • Evet, iki operasyon geçirdiğinizde, aynı işlem tekrarlandığı için Kombine/hibrit yöntemiyle ameliyat fiyatı da iki katına çıkmış olur. İkinci ameliyat genellikle ilk ameliyat bittikten 4-7 ay sonra tavsiye edilir.İki ameliyat sonrası günlük yaşama dönme 1-1.5 seneyi bulabilir. Tabi bu süreler kişinin iyileşme ve kemik kaynama hızına bağlı olarak değişebilir.

 • Merheba. Ben 23 yaşindayim ve 6-8 cm uzamak istiyorum. Bununla ilgili detsay ve fiyati ogerenebilirmiyim. Şimdiden teşekkurler 🙂

  • kombine yöntem ile ilgili ameliyat fiyatları konusunda son zamanlarda fiyatların hızlı güncellenmesi nedenlerinden dolayı buraya fiyat bilgisi yazamıyoruz. Dilerseniz +90 505 091 66 09 nolu numaraya whatsapp üzerinden sorabilir ya da iletişim sayfamızdan da fiyatlarla alakalı sorularınızı sorabilirsiniz.

 • Merhaba ben çocuk felci geçirdim 1yaşımda sol bacağım kısa ve zayıf kaldı kısalığı 4cm ve sol bacağım zayıf buna birşeyler yapabiliyonuzmu ve fiyatı öğrenilirmiyim 🙏

  • Öncelikle geçmiş olsun. Kısalığı uygun uzatma yöntemleri ile nasıl uzatabileceğini netleştirmek için muayene olmanız gerekir.
   Genel bilgi vermek gerekirse günümüzde kemik uzatma ameliyatlarında daha çok kombine dediğimiz yöntem kullanılıyor. 4 cm’lik bir kemik uzaması ve cihazların çıkması yaklaşık 2 ay sürecektir.

 • Meraba 8 cm uzamak istiorum yalnız bel fitigi rahatsızlığım var bu ameliyat için teşkil edermi çok ağrim olurmu cunki bel fitigi kaslari yoran bi rahatsızlık .

  • Merhaba, genel olarak ameliyatı olmanıza engel olmayabilir ama özellikle üst bacak(femur) ameliyatı sonrası oluşan ağrıları diğer kişilere göre daha şiddetli hissedebilirsiniz. Yine de bu durumu doktorunuzla konuşmanız gerekiyor.

 • İyi günler ben bacak ameliyatı fiyat ve yan etkilerini soracaktım tica etsem mail adresime yollayabilir misiniz? Teşekkürler efendim

  • Merhaba, istediğiniz bilgiler size mail adresiyle yolladık. Biz teşekkür ederiz.

 • Merhaba ben 1.50 boyunda 23 yaşındayım 10 cm uzamak istiyorum ama maddi olarak karşılayamaya bilirim bunun için destek alabilir miyim

  • Merhaba, tek ameliyatla ortlama 6-8cm uzayabiliyorsunuz, 10 cm için iki ameliyat olmanız gerekiyor. Boy uzatma ameliyatı estetik ameliyata girdiği için maalesef devlet ve sigorta tarafından karşılanmıyor.

 • merhabalar ben bir bayanım 1.60 boyundayım 21yaşındayım boyumu uzatmada herhangi bir sıkıntı olabilir mi bide çalışıyırum

  • Merhaba, yaşınızın genç olması kemik kaliteniz açısından bir avantaj. Tabi bu genel bilgi, ameliyattan önce yine de gerekli kontrolleriniz yapılacak. Boy uzatma ameliyatından sonra doktorlar genellikle evde kalıp kendinizle ilgilenmenizi önerse de çalışma koşullarına göre bazı durumlarda çalışmaya izin verilebilir. Yaptığınız işi anlatıp doktorunuza bu konuyu danışmanızı öneririz. Eğer doktorunuz çalışmanıza izin vermezse bile normal şartlarda ameliyattan sonra alacağınız heyet raporunun iş yerinizce kabul edilmesi gerekir. İş yerinizle de bu konuyu konuşabilirsiniz.

 • Hem alt hem üst için ne kadar ödeme gerekiyor? Teşekkürler

  • Öncelikle hem alt bacak hem üst bacak uzatması aynı anda olmuyor. Önce alt bacaktan ameliyat olduysanız o ameliyatın iyileşme süresini tamamlayıp (yaklaşık 6 ay) sonra üst bacaktan ameliyat olabilirsiniz veya tam tersi. Bunlar iki ayrı ameliyat olduğu için iki kez ameliyat ücreti ödemeniz gerekiyor.

   • Ücrette indirim ne kadar olur

 • iyi ve maliyeti makul bir tedaviyi arıyorum, daha detaylı bilgiler mailime gönderebilir misiniz

  • Merhaba, mail adresiniz geçerli bir mail adresi değil. Galiba yanlışlıkla ilk harfini büyük yazmışsınız yine de emin olmak için bize bir mail atarsanız size en kısa sürede dönüş yapabiliriz: destek@boyameliyati.com

 • Peki önce eğrilik sonra boy uzatma işlemine başlayabilir miyiz?

  Bide Fiyat ve Uzamadan sonra kaç ayda tam olarak iyileşebilirim acaba eğer detaylı bir anlatım varsa mail gönderirmisiniz

  Teşekkür ederim

  • Önce bacak eğriliği düzeltme tedavisi olup sonrasında boy uzatma ameliyatı olabileceğiniz gibi eğer kemik eğriliğiniz çok fazla değilse boy uzatma cihazları aynı zamanda bacak eğrili tedavisinde de kullanıldığı için ikisi aynı anda da olabilir. Öncelikle bacak eğriliğinizin derecesini ölçtürmek için muayene olmaya gitmelisiniz. İyileşme süresi ve ücretler kemiğin eğrilik derecesine göre değişiyor.

   • ben osteosarkom ameliyatı oldum ameliyat sonrası 11 cm bacagım kısa kaldı bu yöntemi kullana bilirmiyim

    • Merhaba, ameliyattan önce kemiklerinizle ilgili kontroller olacak. Eğer sonuçlarınız ameliyatın gerekliliklerini karşılıyorsa boy uzatma ameliyatını olabilirsiniz. Ancak tek ameliyatla genellikle ortalama 6-8 cm uzama sağlanıyor. 11 cm için ikinci bir ameliyat olmanız gerekebilir.

 • Bacak eğriliği olan kişiler bu yöntemi yapabilirler mi?

  • Normalde bu cihaz sadece eğrilik için de kullanılabiliniyor ancak kombine yönteminde kemiğie çivi yerleştirildiği için kemiğin çok eğri olmaması gerekiyor. Bu yüzden kemiğin eğrilik derecesi önemli, muayenede ya da röntgen filmi sonuçlarınızla daha iyi bilgi alabilirsiniz.

 • Benim de kardeşimin bir kaza sonucu bileğinde oluşan deformasyon sonucu ayak bileğini dondurdular ve platin taktılar ayağında 7-8 cm kısalma oldu uzatma ameliyatı yaptırıp her iki bacağını da eşitlemek istiyoruz.Dondurulmuş ve platin olması uzatma ameliyatı için bi engel teşkil eder mi?Tek bacak için fiyat tahmini ne kadar olur?

  • Merhaba, Ayak bileklerinin dondurulmuş olması ameliyatın yapılması için engel değil, uzatma yapılabilir. mail adresine diğer istediğiniz bilgiler de gönderildi.

Bir cevap yazın