Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisinin ne olduğunu detaylı bir şekilde açıklamaya başlamadan önce sizlere kök hücrelerin ne olduğunu ve tedavilerde nasıl bir fayda sağlayabileceklerini anlatmak isteriz. Kök hücreler insan vücudunda bulunan eşsiz hücrelerdir ve görevleri diğer hücrelerin sayısını arttırmaktır. Kök hücreler “ana hücreler” olarak da bilinirler, çünkü “yavru hücreler” ancak “ana hücreler” sayesinde oluşabilirler. Bu yavru hücreler ya kök hücreye ya da özelleşmiş hücrelere dönüşme potansiyeli taşımaktadırlar. Özelleşmiş hücrelere örnek olarak kemik hücreleri, kalp kası hücreleri, vücut kası hücreleri, beyin hücreleri ve kan hücreleri verilebilir. Eğer kök hücre tedavisi fiyatını ve boy uzatma ameliyatı hastaları için bu tedavinin nasıl faydalı olabileceğini merak ediyorsanız, yazıyı sonuna kadar okumaya devam edin.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök hücre tedavisi, hücrelerin direkt olarak vücuda enjeksiyonuyla yapılmaktadır. Kök hücreler çoğunlukla kişinin kendi vücudundan alınmaktadır ve enjekte edilmeleriyle beraber vücudun hasarlı bölgesinde hangi doku hücreleri varsa onlara dönüşerek iyileşmeye destek olmaktadırlar.

4 tane kök hücre çeşidi bulunmaktadır; embriyonik doku, fetüs doku, yetişkin doku ve de uyarılmış kök hücre olmaları için biyolojik olarak değiştirilmiş somatik hücreler. Fakat yetişkin ve embriyonik dokuları kök hücre tedavisi için kullanılmaktadır. Araştırmacılar bu hücreleri laboratuvarda kültürleyip değiştirerek özel görevi olan hücrelere çevirebilmektedirler; sinir, kan veya kas hücreleri gibi. Böylece bu hücreler örneğin bir kalp hastasına aktarılabilmektedirler. Doktor hücreleri hastanın kalp kasına enjekte edebilir.

Embriyonik Kök Hücreler

Kök hücreler 3 ile 5 arası günlük embriyolardan alınmaktadır. Bir blastokist, yani bu dönemde olan bir embriyo, 150 hücre içermektedir. Bu hücreler pluripotenttir yani ya kök hücreye ya da başka bir vücut hücresine dönüşebilirler. Bu adaptasyon özellikleri sayesinde embriyonik hücreler hastalıklı organ ya da dokuları tamir edebilir ya da yeniden oluşturabilirler.

Yetişkin Kök Hücreler

Yağ veya kemik iliği gibi yetişkin dokuların çoğu, eser miktarda kök hücre içermektedirler. Embriyonik dokulara kıyasla bu hücreler diğer doku hücrelerinin sayılarını arttırmada daha sınırlı özelliğe sahipler.

Boy Uzatma Ameliyatında Kök Hücre Tedavisi Nasıl Fayda Sağlar?

Kök Hücre Tedavisi Fiyatı

Sizin için kök hücre tedavisinin ne kadar etkili olacağı durumunuza, genel sağlığınıza ve daha birçok farklı faktöre bağlıdır. Tedaviyi olmaya kesin olarak karar vermede doktorunuza danışmanızı öneririz.

Eğer kök hücre tedavisiyle ilgili daha fazla bilgi almak ya da sizde sağlayacağı faydayı anlamak için doktorumuzla online görüşme sağlayabilmekteyiz. Bunun için hasta temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kök Hücre Tedavisi Tüm Boy Uzatma Ameliyatı Hastaları İçin Gerekli Midir?

Genel olarak, 5 cm ve üzeri uzama elde etmek isteyen hastalarımıza kök hücre tedavisini tavsiye etmekteyiz. Doktorumuz özellikle uzama sürecini çoğunlukla hareketsiz geçiren ve cihaz çıkarma ameliyatı sırasında kök hücre tedavisini tavsiye etmektedir.

Precice metoduyla uzamış hastalarımıza kök hücre tedavisi uygulaması sonrasında tekrar anestezinin ardından bir saat içerisinde aynı gün hastaneden taburcu olabilme seçeneğini sunabilmekteyiz.

Kök hücre tedavisinin iyileşme süresini hızlandırmaya olan etkisi hastanın kaç cm’lik bir uzama elde ettiğine bağlıdır. Genel olarak konuşursak, kök hücre tedavisi olan hastalarımızın iyileşme zamanı 2-3 ay kısalmaktadır.

Kök Hücre Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

Dünya çapında yapılan kök hücre tedavisinin başarı oranı %80-85 arasındadır. Ancak şunu da bilmenizde yarar var ki şimdiye kadar kök hücre tedavisi olan tüm hastalarımız bu tedaviden faydalandılar ve iyileşme süreleri kısaldı.

Kök Hücre Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Kök hücreler doğal olarak büyümeye meyillidirler ve vücudun iyileşmesine fayda sağlarlar. Aynı zamanda bir hastalık ya da kazadan dolayı vücutta oluşan ağrıyı, ağrı kesici gerekmeden azaltmaya ve daha birçok şeye yararlar.

Kök Hücre Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Kök Hücre Tedavisinin faydaları bunlardır:

 1. Etkili Bir Biçimde Ağrıyı Azaltır
  Kök hücreler hem ağrıyla başa çıkılmasında yardımcı olur hem de ağrıdan kaynaklanan enflamasyonun azalmasını sağlar. Amaç, etkilenen bölgeyi iyileştirip yeniden yapılandırmak ve aynı zamanda etkili bir biçimde ağrıyı kesmektir.
 2. İşlem Sonrası İyileşme Süreci Hızlanır
  Herhangi bir cerrahi işlem veya ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci, tedavinin kendisinden çok daha uzun bir zaman alır. Kök hücrelerle beraber bu iyileşme süresi kısaltılabilmektedir. Amaç, hastaların en hızlı şekilde normal hayatlarına dönebilmelerini sağlamaktır.
 3. İşlevselliği, Hareket Aralığını ve Esnekliği Arttırır
  Hastalarımız normal hayatlarına ve rutinlerine dönmek için her zaman sabırsızlanırlar. Kök hücre tedavisi iyileşme sürecini hızlandırırken aynı anda işlevselliği geliştirir, hareket aralığını arttırır ve yaralı olan eklem, kas veya vücut parçasının esnekliğini arttırır. Kök hücre tedavisinin yapabildiği en harika şeylerden biri de hastaların yaralı vücut parçalarını yaralanma öncesi hale getirebilmesi.
 4. Tüm Tıbbi Durumlar İçin Kök Hücre Tedavisi Kullanılabilir
  Kök hücre tedavisi, dejeneratif eklemlerin yanı sıra hasarlı doku, bağlar veya sinirleri onarmak, değiştirmek veya gençleştirmek için ağrı iyileştirme işlemlerinde kullanılır. Öte yandan kök hücre tedavileri kardiyovasküler hastalık, nörodejeneratif hastalık, diyabet ve diğer otoimmün hastalıklar gibi diğer tıbbi durumların tedavisinde de kullanılmaktadır. 
 5. Yaralanmalar İçin Kök Hücre Tedavisi
  Bazı yaralanmalar kalıcı doku hasarına yol açabilir. Sporda, işte veya otomobil kazalarında ciddi yaralanmalar yaşayan hastalar sıklıkla dayanılmaz ağrılar yaşar ve eski hayatlarına dönmede zorluk çekerler. Hasarlı doku, kök hücrelerin kullanımıyla kademeli olarak yeniden gelişebilir ve ağrının giderilmesini sağlarken tıpkı boy uzatma ameliyatında olduğu gibi normal hayata geri dönüşü hızlandırır.
 6. Sinir Hasarı ve Kök Hücre Tedavisi
  Sinir hasarına neden olabilecek, vücudun hareketliliğini ve işlevselliğini etkileyebilecek cerrahi prosedürler vardır. Kök hücre tedavilerinde sinir hasarı riski düşüktür. Kök hücre doğrudan etkilenen bölgeye verilir ve yakındaki sinirlere zarar verme riski azdır. 
 7. Genel Anestezi Gerektirmez
  Kök hücre üretimi için kemik iliği toplamak üzere iliak krest kullanılırken, tedavi minimal invazivdir ve cerrahi değildir. Sonuç olarak, genel anestezi gerektirmez veya boy uzatma ameliyatı olduğunuzda zaten anestezi alınmışken uygulanabilir. 
 8. Vücudun Reddetme Riski Çok Düşüktür
  Boy uzatma ameliyatında kök hücre tedavisi doğrudan hastanın vücudundan elde edilen biyolojik materyaller ile uygulanır. Sonuç olarak, vücudun bunu reddetme veya komplikasyon olasılığı çok azdır. 

Kök hücre tedavisi ayakta uygulanan bir işlemdir ve ayrıca genel anestezi altındayken boy uzatma ameliyatı olacaksanız doktorunuz kök hücre tedavisini de bu anestezi sırasında uygulayabilir. 

Kök Hücre Tedavisi Fiyatı

Eğer kök hücre tedavisinin güncel fiyatlarını merak ediyorsanız, uygulamanın ne zaman yapılacağına göre fiyat için de 2 seçenek sunulmaktadır.

a)Eğer bu işlem cihaz çıkarma ameliyatı sırasında yapılırsa, cihazın çıkarılmasıyla beraber kök hücreler işlem yapılan yere enjekte edilir.

b)Eğer bu işlem, cihaz çıkarma ameliyatından farklı bir zamanda yapılmaya karar verilirse, hasta genel anestezi altına girer ve tedavi belirlenen bölgeye uygulanır. Kök hücre tedavisinin yapılması 1 gün sürer.

Kök hücre tedavisi fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için hasta temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Online
  Görüşme

  ?
  Boy Ameliyatı
  Bu sohbet bir bot ile gerçekleştirilmektedir!
  X