Boy Uzatmaya Yardımcı Takviyeler

Ergenlik dönemi boy uzamasının en yoğun olduğu dönemdir. Bu dönemde çocukların sağlıklı besin tüketmeleri ve düzenli egzersiz yapmaları gelişimleri açısından oldukça kritiktir. Ergenlik döneminin bitişi itibariyle büyüme plakları da kapanmaktadır ve bu süreçten sonra doğal yollarla boy uzatmak pek mümkün değildir. Bu yüzden de doğru zamanda doğru takviyeler oldukça gerekli ve önemlidir.

Boy uzatmaya yardımcı takviyeler özellikle gelişim çağındaki çocuklar için büyük bir gerekliliktir. Bu dönemde çocuğunuzun beslenmesi için attığınız her adım hem sağlıklı bir gelişim hem de sağlıklı bir boy uzama sürecine destek olacaktır. Bu takviyeler içerisinde yağlar, sebzeler ve balık yağları bulunmaktadır.

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Balık yağı boy uzatır mı

Omega-3 genellikle bağışıklığı güçlendirici ve kan basıncını düşürücü etkisiyle bilinmektedir. Bazı kişiler balığın kendisini tüketirken bazıları da günlük şekilde balık yağı tüketmektedirler. Sağlık açısından pek çok yararı bulunan bu yağın boy uzatma etkisi de olduğunu biliyor muydunuz?

Çocuklarda boy uzamasının en etkin olduğu dönemler genellikle ergenliklerini tamamlamadıkları dönemdir. Bu dönemde tükettikleri tüm besinler sağlıkları açısından kritik öneme sahiptir. Balık yağı da bunlardan biridir. Bu omega-3 zengini yağ kemik yapısını güçlendirerek boy uzamasını desteklemektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan D vitamini de kemik yapısını güçlendirmede etkilidir. Ancak burada önemli bir nokta vardır ki çocuğunuza balık yağı vermeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu tarz kapsül ürünleri bilinçsiz şekilde kullanmak başka sağlık problemlerine yol açabileceğinden dolayı öncesinde bir doktor onayı gerektirmektedir.

Boy Uzamasına Yardımcı Yağlar

Boy uzamasına yardımcı yağlar

Genellikle çok fazla bilinmeyen bir durum olsa da, bazı yağlar içeriğinde yüksek oranda protein ve kalsiyum barındırmaktadır. Bu protein ve kalsiyum ise gelişim çağındaki çocukların kemik yapısını güçlendirerek ve destekleyerek boy uzamasını hızlandırmaktadır. Bu yağları sıralarsak;

 1. Susam Yağı: Kalsiyum içeriği en zengin olan besinlerden biri susamdır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların boy gelişimine katkı sağlayacak susamın dilerseniz kendisini dilerseniz de yağını çocuklarınıza tükettirebilirsiniz. Ancak çok sık tüketmeleri kilo almalarına sebep olabilmektedir bu yüzden de miktarını ve sıklığını doğru ayarlamak oldukça önemlidir.
 2. Zeytinyağı: Sofralarımızda bulunması gereken en sağlıklı yağlardan bir diğeri de zeytinyağıdır. Zeytinyağının sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır, bunun yanı sıra gelişim çağındaki çocukların boy uzamasını da desteklemektedir.
 3. Hindistan Cevizi Yağı: Gerek cilt gerek saç bakımımızda ihmal etmediğimiz hindistan cevizi yağının sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor. Fazla tüketimi kilo alışına sebep olabilmektedir bu yüzden kontrollü tüketimi önemlidir. Ancak kontrollü şekilde tüketildiğinde hindistan cevizi yağı da çocuğunuzun boy uzamasını destekleyen yağlardan biridir.

Boy Uzamasına Yardımcı Sebzeler

Boy uzamasına yardımcı sebzeler

İçeriklerinde bulunan pek çok vitamin sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olan sebzeler aynı zamanda gelişim dönemindeki çocukların kemik ve kas gelişimine destek olarak boylarını uzatmalarını da sağlamaktadır. Boy uzamasına yardımcı sebzeleri aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Ispanak: İçeriğinde pek çok vitamin bulunan ıspanak özellikle kalsiyum ve A vitamini içerdiği için boy gelişimine oldukça katkı sağlamaktadır. Gelişim çağındaki çocukların düzenli şekilde ıspanak tüketmesi bu anlamda ciddi fayda sağlayacaktır.
 2. Karalahana: Kalsiyum, demir, magnezyum ve A vitamini açısından zengin olan karalahana boy uzaması için en faydalı sebzeler arasındadır. Yüksek vitamin içeriği sayesinde aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren bu sebzenin tam bir vitamin deposu olduğunu söyleyebiliriz.
 3. Brokoli: Boy uzatan besinlerin başında gelen bir diğer sebze ise brokolidir. Tam bir protein kaynağı olan brokoli yalnızca boy uzamasını desteklemekle kalmaz aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmeye de yardımcı olur. Eğer çocuğunuz brokoli yemeyi sevmiyorsa çorbasını yaparak da tükettirebilirsiniz.
 4. Avokado: Kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengin olan avokado vücudun D vitamini emilimini arttırmaya yardımcı olarak boy gelişimini desteklemektedir. Boy uzatmak için birebir olan bu sebze sayesinde hem vücudun sağlıklı yağ ihtiyacı karşılanmış hem de kemik gelişimi desteklenmiş olur.
 5. Pazı: Ispanakgillerden biri olan pazı içeriğindeki yüksek kalsiyum sayesinde çocukların kemik gelişimini destekleyerek boy uzamalarını hızlandırmaktadır. Çocukların çok sevdiği bir besin grubu içerisinde olmasa da sağlıklı bir gelişim süreci için mutlaka tüketmeleri gerekmektedir.

Boy Uzatma Hapları Boy Uzatır mı?

Boy uzatma hapları boy uzatır mı

Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki ergenlik sonrasında büyüme plaklarımız kapanır, buna bağlı olarak da boy uzaması durur. Yani gelişim çağını tamamlamış bireylerin dışarıdan aldıkları takviyelerle boylarını uzatmaları mümkün değildir. Bu, ancak gelişim çağındaki çocuklar için mümkündür ki haplar yalnızca yetişkinlere yönelik üretilmektedir. Bu yüzden de çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki boy uzatma hapı gerçekte boy uzatmaz.

Yapılan pek çok bilimsel araştırma boy uzatma hapının kişiler için pek çok yan etkisinin olabileceğini göstermektedir. Bu yüzden de doktorlar genellikle boy uzatma haplarını önermemektedir. Bireylerin kalıcı şekilde boy uzatmak için kullanacağı takviyeler büyüme kapaklarının kapanmasından dolayı etkili değildir.

Boy Uzatma İğnesi Boy Uzatır mı?

Boy uzatma iğnesi boy uzatır mı

Özellikle son yıllarda sıklıkla duymaya başladığımız boy uzatma iğnesi aslında bir büyüme hormonudur ve büyüme hormonu eksik olan çocuklarda doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Yetişkin bireylerin kullanımına pek uygun olmayan bu yöntem keyfi olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Eğer boyunuzu uzatmak istiyorsanız ve bunun için de hap ve iğne gibi yöntemlere başvurmayı düşünüyorsanız bu noktada dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Ergenlik çağından sonra kişinin ameliyat dışında dış müdahalelerle boyunu uzatması pek mümkün değildir. Hap ve iğne gibi yöntemler boy uzamanıza destek olmamalarının yanı sıra çeşitli yan etkiler de yapabilmektedirler. Bu yüzden de bu gibi yöntemleri kullanmadan önce bir doktorla görüşüp bilgi almanız kesinlikle çok önemlidir.

Eğer boyunuzu kalıcı şekilde uzatmak istiyorsanız bu noktada başvurabileceğiniz tek yöntem boy uzatma ameliyatıdır. Bu ameliyat sağlık sorunları veya estetik nedenlerden dolayı bacak uzunluğunu artırmak için yapılan ortopedik bir ameliyattır. Boy uzatma ameliyatı hakkında bilgi almak için boy uzatma ameliyatı nedir adlı makalemize göz atabilir ya da hastalarımızın başarı hikayelerini inceleyebilirsiniz. Daha farklı sorularınız için başvuru formumuzu doldurarak hasta temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

1. Boy uzatmak için ilaç var mı?

Piyasada boy uzatma ilaçları bulunsa da bu ilaçlar büyüme plakaları kapanmış kişilere fayda etmemektedir. Büyüme plakları ise ergenlik bitişiyle birlikte kapanmaktadır. Bu yüzden bu ilaçların gerçekte etkili olduğunu söylemek pek doğru sayılmaz.

2. En çok hangi vitamin boy uzatır?

Boy uzamasına etkili birçok vitamin olsa da bunların başında A ve C vitaminleri gelmektedir. Bu iki vitamin kemiklerin güçlenmesine katkı sağlayarak boy uzama sürecini hızlandırmaktadır.

3. Yaş ilerledikçe boy uzar mı?

Ergenliğin bitişi itibariyle vücuttaki büyüme plakları kapanmaya başlar. Bu plakalar kapandıktan sonra ise doğal yollarla boy uzaması durur. Bu yüzden de ilerleyen yaşlarda boy uzaması pek mümkün değildir. Kalıcı şekilde boy uzatmak için mevcut tek yöntem boy uzatma ameliyatıdır.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.