Boy Uzatma Ameliyatı İyileşme Süreci

Boy Uzatma Ameliyatı İyileşme Süreci
Boy Uzatma Ameliyatı İyileşme Süreci

Boy uzatma ameliyatından sonra hızlı bir şekilde forma girmek isteyeceksiniz, bu nedenle egzersiz yaparken fizyoterapistinizin talimatlarına uymanız önemlidir. Uzun vadede, tamamen iyileştikten sonra egzersizlere devam edebilir ve hatta dilerseniz rekabetçi sporlara geri dönebilirsiniz. 

Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar Koşabilir Mi?

Boy uzatma ameliyatı olanlar ameliyattan yaklaşık 6-8 ay sonra koşmaya devam edebilir ve ameliyattan yaklaşık bir yıl sonra rekabetçi sporlara katılabilir. Koşmak bacaklarınız üzerinde çok önemli bir baskı oluşturacağından ağrısız koşabilmeniz biraz zaman alır. Boy uzatma ameliyatı olanlar ameliyattan sonra koşuya geri dönmeden önce kemiklerini ve kaslarını uygun şekilde güçlendirmelidir.   

Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar
Boy Uzatma Ameliyatı Olanlar

Ameliyattan önce maraton koşmuş olmanız, bunu hemen tekrar yapmaya başlayabileceğiniz anlamına gelmez. Bebek adımları bu işe başlamak için en iyi yoldur. Bu önemli bir rekonstrüktif ameliyattır ve vücudunuzun, uzuvlarınızın artan uzunluğuna alışması biraz zaman alacaktır. Adımlarınızda veya yürüyüşünüzde bir değişiklik fark ederseniz, eklemlerinizi daha fazla zorlayabilecek herhangi bir yorucu koşu aktivitesine başlamadan önce fizyoterapistinize danışmanız gerekmektedir. 

Ameliyat Sonrası Koşmayı Etkileyen Faktörler 

Bu faktörlerden bazıları size bağlıyken, bazıları sizin elinizde değildir. Kendi eylemlerinize odaklanarak ve sürece inanarak koşmaya geri dönebilirsiniz. 

Uzun koşuya çıkmayı planlarken lütfen ameliyat ve iyileşme sürecinizle ilgili aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurun. 

 • Cihaz veya teknik (LON, LATN, STRYDE, PRECICE, vb.) 
 • İşlem yapılan kısım (femur, tibia veya her ikisi) 
 • Uzama miktarı 
 • Kas atrofisi veya kas kaybının ne ölçüde meydana geldiği 
 • Fizik tedavinin düzenliliği ve yoğunluğu 
 • Belirgin kişisel biyolojik özellikler

Boy Uzatma Yöntemleri ve Yürüyüş 

Boy uzatma yöntemleri
Boy uzatma yöntemleri

PRECICE ile Yürümek 

Yaygın PRECICE tekniğinin distraksiyon aşaması, herhangi bir zamanda ağırlık taşımanızı engeller. Atrofi(Kasın bozulması) nedeniyle iyileşme süreci daha yavaş olacaktır. 

PRECICE 2.2 kullanılarak boy uzatma ameliyatı olanların, yürümek için uzama aşamasında tekerlekli sandalye ve iyileşme aşamasında koltuk değneği kullanması gerekir, ancak genel bilinenin aksine yatağa bağlı kalmayacaklardır. PRECICE 2.2 hastaları ilk ameliyatlarından 3-4 ay sonra yürümeye başlayabilirler. İlk 1-1,5 ay boyunca bir yürüteç veya tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyacaksınız, ancak yakın zamanda yardım almadan yürümeye hızla geçebileceksiniz. 

KOMBİNE ile Yürümek

STRYDE gibi, Kombine yöntemde (LON) intramedüller (dahili) bir çivi kullanır, ancak ek olarak harici bir fiksatör cihazı çivinin uzamasını düzenler. Bütçeniz kısıtlıysa, LON sizin için harika bir seçenektir çünkü STRYDE ve PRECICE’den daha ucuzdur, ancak bazı hastalar için harici fiksatör rahatsız edici olabilir. 

Fiksatör, günde 1 mm‘ lik bir uzama sağlar ve bu uzama süreci 2-3 ay boyunca sürer. Belirgin kemik konsolidasyonundan 2-4 hafta sonra fiksatörler çıkarılır ve hasta daha normal yürüyebilir. LON tekniği bir tür kısmi yük atma yöntemidir. Uzama sırasında yürüteç ve tekerlekli sandalye kullanılır. Uzama aşaması bittikten sonra fiziksel rehabilitasyon amacıyla düzenli yürüyüşler yapılır, ancak sınırlıdır. 

Uzatma prosedürü tamamlandıktan sonra doktor, kemiği kontrol eder ve cihazı mümkün olan en kısa sürede çıkarır. Doktor yavaş bir kaynama fark ederse, kök hücre tedavisi gibi destekleyici tedaviler önerebilir.

Hem Precice hem de LON tekniklerinden 2-3 ay sonra yardımsız yürümeye başlanabilir. Tüm iyileşme süreci yaklaşık 4-5 ay sürer.

Ilizarov ile Yürümek

İlk 3-4 aylık konsolidasyon döneminden sonra, Ilizarov prosedürü tüm yöntemler arasında en yavaş olanıdır ve uzamadaki her 1 cm’ lik kazanç için 45 günlük iyileşme süresi gerektirir. Kemik konsolidasyonu tamamlanana kadar eksternal fiksatör takılmalıdır, bu da yürürken önemli ölçüde rahatsızlığa neden olabilir. 

Bunlar günümüzde en yaygın kullanılan boy uzatma yöntemleridir

Boy Uzatma Ameliyatı Sonrası Doktor Önerileri

Kötü yürüyüş, topallama ve hatta anterior pelvik tilt, yürüteçten koltuk değneğine veya bastona geçişin aceleye getirilmesinden dolayı kaynaklanabilir. Aşağıdaki yönergeler, bu sorunları ve etkisiz kas hafızası durumunu önlemenize yardımcı olacaktır: 

 • Fizik tedavi seanslarını asla atlamayın; seansları ertelemek size sert kaslar, ağrılı geceler ve ayaklarınız üzerinde dengesiz bir duruş olarak geri dönecektir.  
 • Yürüteç kullanmaya hemen başlamaya çalışın, ancak yürüteç olmadan yürüyebilecek hale gelene kadar ağırlığınızı yavaş yavaş yürüteçten kaydırın. 
 • Dorsifleksiyon yaparken (ayak parmaklarınızı yukarı kaldırırken) baldır ve hamstring kaslarınızın yanı sıra alt bacağınızın geri kalanını da gerin. Kalça kaslarınızı ve kalça abdüktörlerinizi uzatarak bacaklarınızı düz tutma yeteneğinizi daha da güçlendirebilirsiniz. 
 • Ameliyattan önce açık fikirli ve iyimser bir bakış açısına sahip olun ve her zaman cerrahınızın talimatlarına uyun. İyileşme sürecini hızlandırmak ve ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede ayağa kalkmak için düzenli esneme, egzersiz ve yürüyüş rutininize devam etmeniz önemlidir.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  2 Yorum

  • Fatih ekti
   3 Aralık 2022, 18:41

   Selamlar femurdan 7 cm uzatmayı düşünüyorum. Aktif olarak eğitim-öğretim devam ettiği için bunu ancak yaz aylarında ve kısıtlı bir süre de yapabilirim ve normal hayatıma geri dönebilmem gerekiyor . 18 haftada ameliyat olup 7cm uzayıp sorunsuz bir şekilde yürümeye devam edebilir miyim acaba şimdiden teşekkürler

   • Boy Ameliyatı
    5 Aralık 2022, 11:02

    Merhabalar mailden dönüş yapılmıştır.

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.