Boy Uzamasını Engelleyen 6 Faktör

Bilindiği üzere boy uzunluğumuz önce genetik faktörlere bağlı olarak gelişmekte ardından da sağlık problemleri ya da egzersiz ve beslenme gibi dış faktörlere bağlı olarak şekillenmektedir. Bu noktada en kritik süreç ise genellikle ergenlik öncesi dönemdir.

Genellikle boy kısalığı probleminden muzdarip olan kişiler boy uzatmaya yönelik çözümler ararlar ancak bu problemin altında yatan sebepleri pek araştırmazlar. Biz ise sizler için önce boy uzamasını engelleyen faktörler, ardından da kalıcı boy uzatma için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Boy Uzamasını Olumsuz Etkileyen Faktörler

Boy uzamasını olumsuz etkileyen faktörler

Söz konusu boy olduğunda genetik faktörlerden sonra boyumuzu etkileyen pek çok olumlu ve olumsuz faktörler mevcuttur. Bu olumsuz faktörler genellikle ya çocukluğumuzda geçirdiğimiz rahatsızlıklardan ya da ergenlik süreci ve sonrasında günlük hayatımızdaki olumsuz denilebilecek günlük rutinlerden kaynaklanmaktadır.

Eğer siz de boy kısalığınızdan şikayetçiyseniz ve boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız öncelikli olarak boy kısalığınızın altında yatan nedenleri bir gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Bu noktada bir doktorla görüşmeniz ve kalıcı şekilde boy uzatmak için neler yapabileceğiniz hakkında tavsiyeler almak da oldukça faydalı olacaktır. Gelin sizlerle bu yazımızda boy uzamasını etkileyen olumsuz faktörleri birlikte inceleyelim.

1. Beslenme Yetersizliği:

Sağlıklı bir boy gelişimi için en gerekli olan şey çocukluk ve ergenlik dönemlerinde dengeli bir beslenme düzenidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri yeterli miktarda almak kemik ve kas gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden özellikle gelişim çağında sağlıklı ve dengeli beslenmemiş çocuklarda ilerleyen yaşlarda boy kısalığı problemi daha sık görülmektedir.

2. Kronik Rahatsızlıklar:

Çocukluğunda astım, böbrek yetmezliği, kalp rahatsızlığı ya da romatizmal hastalıklar geçiren ve uzun süre kortizon kullanan kişilerde büyüme hormonu daha az salgılanmaktadır. Bu durumda ise gelişim çağında boy yeterince uzayamamakta ve boyun kısa kalmasına sebebiyet vermektedir.

3. Tiroid:

Her ne kadar kulağa şaşırtıcı gelse de tiroid hormonu eksikliği çocuklarda büyüme yavaşlığına ve bundan kaynaklı boyun kısa kalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca tiroid hormonunun yalnızca eksikliği değil fazlalığı da boy uzaması konusunda olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu durumu engellemek için düzenli aralıklarla kan testi yaptırmak seyri iyileştirmek için önemli bir adımdır.

4. Büyüme Hormonu Yetersizliği:

Büyüme hormonu yetersizliği hipofiz bezinin yeterli miktarlarda büyüme hormonu salgılamadığı durumlarda görülmektedir. Bunun sebebi ise genetik olabileceği gibi sonradan geçirilmiş travma, enfeksiyon, tümör ya da radyasyon sebebiyle de meydana gelebilmektedir. Büyüme hormonunun yetersiz salgılanması çocukların gelişimlerini pek çok açıdan olumsuz şekilde etkileyerek boy problemlerini de beraberinde getirmektedir.

5. D Vitamini Eksikliği:

Kulağa hiç de ciddiye alınacak bir maddeymiş gibi gelmese de D vitamini vücutta bulunan kalsiyumun absorbe edilmesine yardımcı olmaktadır. Alınan kalsiyumun sağlıklı bir şekilde emilmesi vücut gelişimi açısından oldukça önemli bir faktördür. Bu yüzden de D vitamini eksikliği kemiklerin zayıflamasına ve böylece de boy uzamasına engel olabilmektedir.

6. Yetersiz Egzersiz:

Günümüzde egzersizin hem kilo hem de boy konusundaki önemi daha çok anlaşılmaya başlandı. Özellikle gelişim çağındaki çocukların boylarının sağlıklı bir şekilde uzaması için düzenli bir egzersiz rutini şarttır. Bu noktada asıl görev ise ailelere düşmektedir. Çocukların ergenlik çağını tamamlamadan önce spor faaliyetlerine teşvik edilmesi boylarının uzaması açısından oldukça kritiktir. Egzersiz yapmayan çocuklarda ise ne yazık ki gelişim biraz daha yavaş ilerlemektedir.

Boy Uzatmak için Ne Yapabilirim?

Boy uzatmak için ne yapabilirim?

Öncelikli olarak belirtmemiz gereken şey şu ki kişinin boy uzunluğu başta genetik faktörler olmak üzere pek çok sebebe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir rahatsızlığa bağlı boy problemi olmayan kişilerde doğal yollarla boyun uzaması ergenlik çağının bitişine kadar mümkündür. Bu süre sonrasında gelişim tamamlandığı için artık boy uzatmak pek mümkün değildir.

Hangi sebeple olursa olsun eğer boy kısalığından şikayetçiyseniz ve kalıcı olarak boyunuzu uzatmak istiyorsanız bu noktada tek kalıcı yöntem boy uzatma ameliyatı olacaktır. Büyüme plakları kapandıktan sonra uzama mümkün olmadığından dolayı kişiler bazen tedavi bazense estetik sebeplerle boy ameliyatına başvurmaktadırlar. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir husus vardır ki o da boy uzatma ameliyatının ciddi bir operasyon olduğudur ve ameliyata uygun olup olmadığınıza doktorunuz karar vermektedir.

Boy uzatma ameliyatı ile kaç cm uzayabileceğiniz doktor kontrollerinizden sonra belli olacaktır. Genel olarak bilgilendirmek gerekirse güvenli uzama sınırları 6-8cm’dir. Doktorunuz ayrıca bu ameliyatın hazırlık süreci için de sizi detaylı şekilde muayene edecektir. Eğer siz de kalıcı şekilde boyunuzu uzatmak ve bu konu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Youtube hesabımız üzerinden detayları öğrenebilir ya da hasta başarı hikayelerimizi inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

1. Boy uzamasını ne etkiler?

Bu soruya tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Genetik faktörler başta olmak üzere kronik rahatsızlıklar ve beslenme yetersizlikleri gibi pek çok faktör boy uzamasına etki edebilmektedir.

2. Kaç yaşından sonra boy uzamaz?

Büyüme plaklarının kapandığı dönem hemen hemen ergenliğin bitişine denk gelmektedir.  Bu dönem itibariyle genellikle kişilerin boy uzaması durmaktadır.

3. Boyu en çok uzatan şey nedir?

Ergenlik çağını henüz tamamlamamış bireylerin boy uzamasında en etkili faktörler yeterli beslenme, uyku düzeni, egzersiz rutini ve vitamin alımıdır. Düzenli ve dengeli bir hayat tıpkı diğer sağlık durumları gibi boy uzamasına da olumlu anlamda katkı sağlamaktadır.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.