Hasan'ın Bacak Uzatma Ameliyatı Yolculuğu

Aşağıda yer alan hasta tecrübesi, yazının alt kısmında yer verdiğimiz videodan çevrilmiştir. İngilizce bilenler ameliyat olan hastanın günlüğünü hastanın kendi sesinden dinleyebilirler.Herkese merhaba. Şimdiye kadarki boy uzatma sürecim hakkında bir video çekme kararı aldım. Yaklaşık bir yıl boyunca estetik boy uzatma ameliyatı olup olmama konusunda kararsız kaldıktan sonra sonunda kendi kendime “bunu yapmalıyım” dedim. İyice araştırdıktan sonra farklı ülkelerde boy uzatma ameliyat  fiyatlarını ve doktorları kıyaslayıp Türkiye’nin uygun bir seçim olduğundan emin oldum; Çünkü güzel bir fiyat, güzel bir deneyimdi ve ben de neden olmasın diye düşündüm.

8 Temmuz’da İstanbul’a vardım, doktor Yüksel bey ile 9 ve 10 Temmuz’da görüştük. Tüm analizler yapıldıktan sonra ameliyata hazırdım. Sonunda 11 Temmuz’da boy uzatma ameliyatı oldum. Ameliyat benim beklediğimden daha iyi geçti. Vücudumun belden aşağı kısmına anestezi vermişler ve benimle doktorlar ve hemşireler arasında bir perde koymuşlardı, böylece onların ne yaptıklarını göremiyor ama bazı şeyler duyuyordum. Hiçbir şey hissetmiyordum ve süreç tamamen ağrısızdı. Bana sadece bir saat sürmüş gibi geldi ama kız kardeşim de benimle beraberdi ve ameliyatın 2.5 – 3 saat sürdüğünü söyledi. Ameliyattan sonra hala hiçbir şey hissetmiyordum bacaklarım yokmuş gibiydi ama anestezinin etkisi geçtiğinde çok ağrıyordu hatta hayatımda hissettiğim en kötü ağrılardan biriydi.

Bu durum birkaç gün devam etti. Aslında bana ağrı kesiciler veriyorlardı ama buna rağmen çok fazla ağrı vardı. Doğru dürüst uyuyamıyordum. Acıyor; Çünkü ameliyat zamanı kemikleri deliyorlar. Ben ağrı olacağını bekliyordum ama hayatımda hiç kemiğim kırılmadı, belki de bu yüzden başka ameliyat olan insanlardan daha fazla acı hissettim.

Cihazlar şöyle gözüküyorlar:

Ben cihazların daha büyük olacağını bekliyordum ama o kadar da büyük değiller. Bacağın iç tarafına yerleştiriliyorlar. Gördüğünüz gibi doktorun ameliyat ettiği bölgeler bunlar. Bunlar ise çivilerin cilde girdiği yerleri kapatan ve temiz tutan pansumanlar. Ameliyattan bir hafta geçtikten sonra doktor, bacak uzatma işlemine başlamama izin verdi ve büyük ihtimalle uzatmanın nasıl yapıldığını anlatan bir video daha yayınlayacağım. Uzatma yapmak için hangi doğrultuda çevirmek gerektiğini belirten ok işaretlerini görebilirsiniz. Çünkü kısaltmayı değil uzatmayı istersiniz. Şimdiye kadar bakın bu kadar uzattım;

yaklaşık 1 santimetre. Her gün 1 milimetre uzatabilirsiniz. Ben de 10 günde 1 santimetre uzatabildim. Fena değil, biraz yavaş bir süreç ama o kadar da fena değil. Ameliyattan bir hafta sonra walker yardımıyla yürüyebiliyordum; hatta walkersız da birkaç adım atabiliyordum ve her şey yolunda gibiydi. Fakat ikinci haftanın sonunda bir sorunla karşılaştık. Dizim ve ayak bileğimin bu kısmı çok ağrıyordu. Dizimi hiç açamıyordum. Ve fazla ağrı vardı. Doktorla iletişime geçtim ve yaramın enfeksiyon kaptığını söyledi. Enfeksiyon olaylarına pek sık rastlanmasa da ara sıra rastlanabiliyor. Çünkü bu ameliyatta ciltte delik oluşturuluyor ve enfeksiyon kapma olanağı var. Bu yüzden çivilerin girdiği tüm kısımlarda haftada birkaç kez pansumanları değiştirmek önemli.

Ben antibiyotik tedavisi aldım ve hala almaya devam ediyorum. Artık tedavi olalı 7 gün oldu ve bugün çok daha iyi hissediyorum ve biraz yürüyebiliyorum. Enfeksiyon zamanında doktor uzatmayı durdurmamı söylemişti. Bu yüzden 4-5 gün boyunca uzatmayı durdurdum ve enfeksiyonu kontrol altına aldık. Enfeksiyonu durdurduğumuzda ise %90-95 geçti diyebilirim. Hala sağ bacağa göre azıcık daha fazla ağrıyor ama antibiyotik tedavisi daha bitmediğinden birşey söylemek için daha erken. bacak uzatma

Böylece walker kullanmaya devam ediyorum, genel anlamda düşündüğümden daha iyi gidiyor. 11 Temmuz’da ameliyat olmuştum bu gün ise 28 Temmuz. Gelişmeler iyi ama maalesef enfeksiyon uzatma sürecini birkaç gün yavaşlattı. Ama boy uzatmada böyle şeyler olur. Enfeksiyonu anında fark ettiğimden dolayı çok memnunum, doktorlar, hemşireler ve ekipteki herkes çok dikkatliler ve bana hemen yardımcı oldular. Arkadaşlar sizi ara sıra bilgilendireceğim, şimdilik bu kadar ama paylaşımlarım devam edecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

47 Yorum

 • Özgür özgür
  19 Kasım 2020, 11:51

  Merhaba kombine boy uzatma ameliyatı 6 cm için ne kadar

  • Admin
   19 Kasım 2020, 15:28

   merhabalar ameliyat süreci ve fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Mete
  23 Ekim 2020, 18:03

  Merhabalar kullanılan yöntemlere göre fiyatları öğrenebilir miyim ve pandemi döneminde süreciniz nasıl işliyor teşekkürler

  • Admin
   26 Ekim 2020, 11:20

   merhabalar ameliyat yöntemleri ve fiyatları ile ilgili size mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Maummer
  1 Eylül 2020, 19:10

  6 cm kaval kemik uzatma fiyatı ne kadar acaba

  • Admin
   2 Eylül 2020, 13:51

   merhabalar ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Kelebek
  16 Temmuz 2020, 23:57

  Merhabalar,ben 16 yaşındayım ve 154’üm skolyozum var sporla boyumu 2cm uzattım (2ayda)ama tabiki 5-6 cm uzayamam .boy uzatma ameliyatını araştırıyorum uzun zamandır. Skolyozum sorun olur mu? Vede fiyatları nedir bilgilendirir misiniz?

  • Admin
   17 Temmuz 2020, 11:44

   merhabalar hayırlı günler size detaylı bir şekilde mail üzerinden bilgi verildi.

 • Merve
  16 Temmuz 2020, 13:42

  Merhabalar her iki bacak alt üst fiyat nedir acaba

  • Admin
   17 Temmuz 2020, 11:50

   merhabalar hayırlı günler ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Sedat Berber
   13 Ekim 2020, 20:31

   merak
   Ben bunların genel fiyat ortalamasını sorcaktim
   Yani 8 cm falan uzamaz istiyorum tahmini bir fiyat verebilirmisiniz rica etsem
   Teşekkürler

   • Admin
    15 Ekim 2020, 14:14

    merhabalar ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

 • Fatih
  5 Haziran 2020, 16:32

  Merhaba yaşım 19,boyum 166 fiyat hakkında mail atabilir misiniz?Ve eğer ameliyat olursam kaç ay sonra tek başıma yürüyüp otobüse binebilirim?

  • Admin
   5 Haziran 2020, 18:12

   merhabalar Fatih bey süreç içinde koltuk değneği veya walker yardımı ile yürüyebilirsiniz. ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.