Stryde Yöntemi

Stryde Nail, Precice Nail’i üreten aynı şirket (NuVasive Specialized Orthopaedics (NSO)) tarafından üretilir ve tamamen aynı tasarımı taşır ancak yapım malzemeleri farklıdır. Başka bir deyişle intramedüller çivi sisteminin önceki “ PRECICE 2 ” versiyonunun daha yeni bir versiyonudur. Bu son iki gelişmiş çivinin arasında ince bir fark vardır, bu fark içinde kullanılan malzemedir. Precice 2 Titanyum alaşımından yapılmıştır, Stryde çivisi ise çelikten yapılmıştır, bu da Precice 2 çivisinden 4 kat daha güçlü olmasını sağlar. Çok önemli bir ayrıntıdır, çünkü doktorun hastaları Precice 2 çivisinden daha fazla ağırlık vermeye teşvik edebileceği anlamına gelir. Bunun yanı sıra bacaklara takılan harici metal bir aparat bulunmamaktadır. Bunlar uzun ve ağrılı tedavi süreleri, osteomiyelite yol açabilen iğne yolu enfeksiyonu gibi riskleri ortadan kaldırarak, geleneksel yöntemler olan harici cihaz ile uzatma yöntemlerine göre en dikkate değer avantajlardır.

Stryde çivileri, uzuv uzatmak için kullanılan Amerikan yapımı intramedüller çivilerdir. Çivinin içindeki mıknatıslarla etkileşime giren çivi uzatmak için bir Harici Uzaktan Kumanda (ERC) kullanılır.Hala test aşamasında olduğu için şuan uygulanmamaktadır.

Bu yazımızda daha çok iki yöntem arasındaki benzer ve Stryde çivisini farklı kılan yönler üzerinde duracağız.

Precice 2 ile Stryde arasındaki benzer özellikler:

 • Her iki çivi de tamamen bacak içerisinden(internal) uygulanan sistemler.
 • Uzatma işlemi diğer yöntemlere göre daha konforlu ve daha az ağrılıdır.
 • Uzatma mekanizmaları aynıdır.

Ancak Stryde çivisinin Precice 2 çivisinin dezavantajlarını ortadan kaldıran pek çok özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz.

Precice 2 ile Stryde arasındaki farklar:

 • Stryde çivisi titanyum yapımı ve Precice’dan daha güçlü ve daha sağlam ham maddeden yapılmıştır.
 • En önemli fark ise: Precice 2 sistemi uzatma dönemi boyunca hastanın tam ağırlığını kaldıramaz ve tek bacak uzatmada koltuk değneğine iki bacak uzatmada ise tekerlekli sandalyeye gerek vardır. Stryde ise hastanın tam ağırlığını taşıyabilir. Sadece ilk birkaç hafta koltuk değneklerine ihtiyaç duyulur ve sonrasında hasta desteksiz de yürüyebilir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlara Stryde yönteminde ihtiyaç yoktur
 • Precice sytrde çivisi Precice 2 çivisinden yaklaşık 2 kat daha pahalı ve bundan dolayı fiyatlar da 2 ye katlanabiliyor. Fiyat bilgisini ameliyat olmak istediğiniz doktorlardan muayene olmak yoluyla öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi Stryde çivisi Precice çivisinin dezavantajlı yönlerini kaldırmak ve hastaya daha fazla hareket kabiliyeti kazandırmak için tasarlanmıştır.Şu anda Stryde çivisinin dezavantajı dünya çapında sınırlı kullanımıdır.

Precice Stryde şuanda yalnızca birkaç ülkede kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de; Türkiye.

Bütçeniz kısıtlıysa kendiniz için aşağıdaki uzatma yöntemlerini de inceleyebilirsiniz.

Precice 2: Günümüzde kullanılan en gelişmiş ve en konforlu tekniktir ve ülkemizde de birçok doktor tarafından uygulanmaktadır. Fiyatının yüksek oluşu ve ameliyat sonrası uzatma döneminde hastanın ağırlığını taşıyamaması en büyük dezavantajıdır.

Kombine Yöntem: Cihaz çıkarma süresi 3-4 ay ve fiyatları tamamen içeriden sistemlere göre daha hesaplı olduğu için Türkiye’de en çok tercih edilen kemik uzatma tekniğidir.

Holyfix: Monolateral(tek taraflı) olarak uygulanan yöntem ilizarov tekniğinin dezavantajlı yönlenlerini gidermek için tasarlanmıştır.

İlizarov: Bilinen ilk kemik uzatma yöntemidir ve günümüzde geliştirilmiş versiyonu uzatma ameliyatı dâhil kemik eğriliği ve parçalı kırıklarda dahi uygulanmaktadır.

Stryde çivisi veya diğer uzatma yöntemleri hakkında sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  232 Yorum

  • Abdullah aydın
   6 Şubat 2020, 03:38

   Merhabalar, precice stryde içerden sistem yürüyebileceğimiz şekilde yapılan ameliyatın maliyeti nedir? Teşekkür ederim

   • Admin
    6 Şubat 2020, 14:31

    merhabalar Abdullah bey fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Salih
   4 Şubat 2020, 13:02

   ortalama 7-8 cm uzamak izteyen biri için, kemik uzatma alt bacaktan mı üst bacaktan mı yapılıyor? bunun tercihini hasta yapabilir mi?

   • Admin
    4 Şubat 2020, 17:28

    merhabalar Salih bey
    alt bacak ve üst bacak oranına bakılır aralarında uyumsuzluk varsa o tercih edilir. eğer uyumsuzluk yoksa doktor tercihi size bırakır.
    alt bacak daha ağrısız hareket kabiliyeti daha fazladır yürümek daha rahat olur uzama miktarı 7 cm idealdir 8 cm fazladır biraz zordur alt bacak için
    üst bacak biraz daha ağrılıdır kaslar yoğun olduğu için ve hareket kabiliyeti daha azdır kalça ve diz eklemini rahatsız ediyor cihaz. uzama miktarı 7 cm rahat olur 8 cm de uzama görülür. kemik daha hızlı kaynar.

    bu şekilde ve daha detaylı doktor iki tarafın avantaj ve dezavantajını anlatır tercihi size bırakır.

  • Salih
   3 Şubat 2020, 19:32

   Uzatmalarda öncelik neye veriliyor? alt bacak üst bacak birlikte mi yapılıyor yoksa tek seansta 8 cm uzamak isteyen biri için alt bacak veya üst bacaktan biri mi tercih ediliyor? Biri tercih ediliyorsa da bu tercih hakkı hastaya mı veriliyor?

  • Ali Osman
   3 Şubat 2020, 01:26

   Merhaba ben içerden sistem olan ve üzerinde yürüyebilir konforlu kemik uzatması hakkında fiyat bilgisi rica edecektim uygulama=precice 2.2

   • Admin
    3 Şubat 2020, 10:49

    merhabalar Ali bey
    precice2.2 yöntemi: tamamen kemik içerisinden uzaktan kumanda ile uzatılması yapılır. uzatma süreci boyunca 2.5 ay üzerine basıp yürümeniz yasaktır cihazın yük taşıma kapasitesi yoktur. süreç içerisinde yatağa bağlı kalıyorsunuz. yük taşımayan tek yöntemdir.
    precice stryde yöntemi: sizin bahsettiğiniz tamamen kemik içinden uygulanan uzaktan kumanda ile uzatması yapılan en konforlu yöntemdir üzerine basıp yürüyebilirsiniz gezebilirsiniz.
    fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Hamdi
   2 Şubat 2020, 23:12

   İyi günler.estetik amaçlı,iki aşamalı olarak boy uzatma ameliyatı düşünüyorum,öncelikle fiyat bilgisi almak istiyorum,bu konuda yardımcı olursanız sevinirim…

   • Admin
    3 Şubat 2020, 10:51

    merhabalar Hamdi bey fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Burak
   2 Şubat 2020, 13:43

   Precice yöntemi ile diz altı uzatılabilir mi?

   • Admin
    2 Şubat 2020, 16:32

    merhabalar Burak bey
    precice yönteminde üst bacaktan da alt bacaktan da uygulanır. diğer yöntemlerde hem alt bacaktan hemde üst bacaktan yapılır. çivi ölçümleriniz alınır ona göre cihaz hazırlanır.

  • Sema
   2 Şubat 2020, 00:37

   Merhaba ben de Precice Stryde 2 aşamalı fiyatını öğrenebilir miyim

   • Admin
    2 Şubat 2020, 16:33

    merhabalar Sema hanım
    precice stryde en son çıkan yöntemdir. tamamen kemik içerinden uzaktan kumanda ile uzayan çivi takılır. süreç içerisinde yürüyebilir gezebilirsiniz. en konforlu aynı zamanda en pahalı yöntemdir.
    fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Burak
   1 Şubat 2020, 09:07

   Tüm boy uzatma yontemlerinin fiyatlarini öğrenebilir miyim ?

   • Admin
    1 Şubat 2020, 15:42

    merhabalar Burak bey fiyatlar ile ilgili size mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Berkay
   29 Ocak 2020, 11:28

   bacaklarımda diz altında dışa doğru eğrilik var çok olmasada her iki bacakta 3_4 cm kadar bunu düzeltmek istiyorum illa ameliyatmi olmak lazım ameliyatsız çözüm yolları nelerdir birde fiyat almak istiyorum saygılar

   • Admin
    30 Ocak 2020, 13:56

    merhabalar Berkay bey
    ameliyat ile kalıcı düzeltme yapıyoruz. ameliyat dışında silikon dolgu ile bacaklarınız düz görünebilir bunlar yapılabilir biz bunları uygulamıyoruz. direk ameliyat ile kemiği kalıcı olarak düzeltiyoruz.
    Eğrilik düzeltmede doğrudan kemiği düzeltecek bir tedavi uygulanıyor. Ameliyatla kemikleriniz eğrildiği noktadan kesilip doğru açı veriliyor. Ve ardından o şekilde plaklarla sabitleniyor. Ameliyattan uyandığınızda bacaklarınız düzleşmiş oluyor. Tamamen bacak içerisinden uygulanan bir sistem olduğu için dış cihaz(ilizarov) sistemlerine göre daha konforlu bir süreç geçiriyorsunuz.

    Ertesi gün bacaklarınızın üzerine basıp yürüyebiliyorsunuz. Sadece tedbiren ilk 4-6 hafta koltuk değneği tavsiye ediyoruz. Sonrasında ise serbest oluyorsunuz.

    ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Aleyna
   29 Ocak 2020, 03:18

   Merhaba bütün yöntemler için bir fiyat alabilirmiyim

   • Admin
    29 Ocak 2020, 14:44

    merhabalar Aleyna hanım yöntem ve fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Ezgi
   26 Ocak 2020, 23:39

   2 ameliyat adına fiyat alabilir miyim ?

   • Admin
    27 Ocak 2020, 10:10

    merhabalar Ezgi hanım ameliyat fiyatları ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Simurg
   26 Ocak 2020, 20:30

   Merhabalar, Stryde da dahil olmak üzere bütün yöntemleri içeren bir fiyat bilgilendirmesi yapabilir misiniz mail adresime? Teşekkürler.

   • Admin
    27 Ocak 2020, 10:13

    merhabalar hayırlı günler fiyatlar ile ilgili mail adresiniz üzerinden size dönüş yapıldı.

  • Ozan
   19 Ocak 2020, 02:11

   İyi günler. Stryde yöntemiyle 2 bacak, hem kaval hem de uyluk kemiklerinden 7’şer cm olmak üzere toplamda 14cm uzatmanın fiyatını email adresim aracılığıyla paylaşabilirseniz sevinirim.

   Teşekkürler.

   • Admin
    19 Ocak 2020, 13:04

    İyi günler Ozan bey

    Stryde yöntemi ile operasyon yapılabilmesi için 3 hafta öncesinden sipariş vermemiz gerekiyor. bunun için orthoröntgen çekilerek bacak kemiklerinizin net ölçümleri alınıyor ve size özel çivi üretilip gönderilmesi için bu blgiler Amerila’da bulunan Precice(NuVasive) firması ile paylaşılıyor.

    Stryde çivilerinin tane fiyatı tüm ülkelerde birbirine benzer ve bu yöntemin de pahalı olmasında en önemli faktör diyebiliriz.
    Detaylı fiyat bilgisi tarafınıza mail atıldıç

  • MEHMET Can
   16 Ocak 2020, 22:05

   Merhabalar kolay gelsin. Precice 2 yöntemi ile fiyat ne kadar acaba ?

   • Admin
    19 Ocak 2020, 14:22

    Merhaba Mehmet bey,
    teşekkürler, fiyat bilgisini ilettik.

  • Mert
   8 Ocak 2020, 14:01

   Merhaba,

   Precice STRYDE yontemiyle boy uzatmanin ucreti lira olarak ne kadardır acaba?

   Teşekkürler

   • Admin
    15 Ocak 2020, 13:28

    Merhaba Mert bey
    stryde yöntemi ile boy uzatma ameliyatı fiyatı tarafınıza mail olarak gönderildi.