Holyfix

Tanım:

Boy uzaması, büyüme ile birlikte kol ve bacak kemiklerinin uç kısımlarında bulunan büyüme plaklarında kemik oluşumu ile gerçekleşir. Fizyolojik uzama özellikle buluğ çağında hızlanarak 18 yaş civarında büyüme plaklarının kapanması ile tamamlanır. Bu yaştan sonra artık uzama olmadığı gibi, uzama için ameliyat dışında da bir seçenek artık kalmamıştır.

Kol ve bacak ameliyatla uzatılabilmektedir. Boy uzatılması ise gerçekte cerrahi olarak her iki bacak kemiklerinin uzatılmasıdır. Bu uzama esnasında diğer bacak dokuları da birlikte uzayarak kol, bacak ve de boy uzamış olur.

Tarihçe:

Kol, bacak ve boy uzatma işlemi yaklaşık 50 yıldır çeşitli yöntemlerle yapılabilmektedir.

İlizarov sirküler fiksatör yöntemi, bilinen en eski ve en yaygın kullanılan yöntemdir.

Boy uzatma - Bacak uzatma - Bacak düzeltme - Kalça protezi - Diz protezi - Skolyoz - Bel kayması - Bel fıtığı - Kalça çıkığı - Topallama - Hacı KutluBu yöntemde kol yada bacak kemiği cerrahi işlemle kesilerek her iki kemik parçasına 1.5-2 mm çelik teller bir taraftan sokularak diğer taraftan çıkarılmak sureti ile takılır. Bu şekilde en az 8 tel takılır. Bu teller aliminyum, çelik ya da karbondan yapılan (en az 4) halkalardan oluşan fiksatöre tutturularak gerilir. Bu sistemde damar sinir zedelenmesi ve enfeksiyon en önemli komplikasyonlardandır. Ayrıca hasta uyumu ve konforu açısından en sıkıntılı yöntemdir.

Wagner ve De Bastiani yöntemleri Monolateral pin türü fiksatör yöntemleri olup İlizarov yöntemine göre fiksatör kaynaklı komplikasyonlar daha az ve hasta uyumu daha iyidir.

 

 

Boy uzatma - Bacak uzatma - Bacak düzeltme - Kalça protezi - Diz protezi - Skolyoz - Bel kayması - Bel fıtığı - Kalça çıkığı - Topallama - Hacı KutluKemik içine uzayan çivi uygulanması yöntemi hasta uyumu açısından en tercih edilebilecek yöntemdir. Ancak bu sistem her hastaya uygulanamamaktadır. Yeni bir teknik olması nedeni ile eğitim süreci tamamlanmamıştır. Ayrıca uzatma süresince hastanın üzerine basmasına müsaade edilmez ve tekerlekli sandalye kullanması tavsiye edilir. Enfeksiyon gelişmesi durumunda ise işleme devam edilemeyeceği gibi ciddi bir enfeksiyonla da uğraşmamız gerekecektir. Bununla birlikte en pahalı yöntemdir.

HOLYFIX YÖNTEMİ İLE UZATMA:
HOLYFIX Yöntemi 1997 den itibaren uygulanmakta olan Monolateral pin türü bir yöntemdir. Wagner ve De Bastiani yöntemlerinin geliştirilmiş şeklidir.

Boy uzatma - Bacak uzatma - Bacak düzeltme - Kalça protezi - Diz protezi - Skolyoz - Bel kayması - Bel fıtığı - Kalça çıkığı - Topallama - Hacı Kutlu

 

 

 

 

 

Yani kemiğe tek taraflı dışarıdan takılan çivilerin HOLYFIX cihazına takılması ile oluşur. Çiviler damar ve sinirin olmadığı, cilde en yakın ve en güvenli bölgeden takılır, ve çiviler kemik içerisinde kalır; karşıya geçmez. Enfeksiyon çok daha azdır ve işlemin tamamlanmasını engellemez. Ayrıca HOLYFIX yönteminin bir parçası olan HOLYPIN sayesinde bu risk minimuma indirilmiştir. HOLYFIX özel alüminyum ve titanyum alaşımından yapılması nedeni ile daha hafif ve MRI uyumludur. Sistem biyomekanik olarak son derece stabil ve güvenli olup tedavi süresince hasta üzerine basarak yürüyebilir. Uzatma işlemi çok pratiktir; hasta tarafından kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca HOLYFIX, kemik oluşumunu hızlandıran ve kısalma oluşturmadan kemiğe yük aktaran (dinamizasyon) özel tasarıma sahiptir.

Hacı Kutlu - Boy uzatma - Bacak uzatma - Bacak düzeltme - Kalça protezi - Diz protezi - Skolyoz - Bel kayması - Bel fıtığı - Kalça çıkığı - Topallama - Hacı Kutlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzatma işlemi 6 safhadan oluşmaktadır:

 1. Muayene ve tetkik

 2. Ameliyat

 3. Hastanede yatış

 4. Uzatma süreci

 5. Uzatılan kemiğin güçlenmesi (konsalidasyon)

 6. Sistemin çıkartılması

1. Muayene ve Tetkik: Hasta merkez kliniğimizde kabul edilir. Gerekli muayene, görüşme ve ön bilgilendirme yapılır. Radyolojik tetkikler ve ölçümler, diğer gerekli tetkikler yapılır. Radyolojik ölçümler ve tetkiklerle tekrar muayene ve değerlendirme yapılır. Hasta detaylı olarak bilgilendirilir. Ameliyat ve ameliyat sonrası planlanarak ameliyat günü belirlenir.

2. Ameliyat: Hastanın ameliyattan en az bir gün önce hastaneye gelerek ameliyat öncesi tetkikleri yaptırması, hastane ve tedavi ekibini tanıması yerinde olacaktır. Ameliyat genel anestezi veya spinal anestezi altında yapılır. Buna anestezi doktoru ile hasta birlikte karar verirler.

Boy uzatma - Bacak uzatma - Bacak düzeltme - Kalça protezi - Diz protezi - Skolyoz - Bel kayması - Bel fıtığı - Kalça çıkığı - Topallama - Hacı Kutlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ameliyatımız genellikle turnike altında olur ve kansız ameliyat yapılır. Dolayısı ile kanama çok azdır. Hastaya kan verilmesi gerekmez.

KOL-BACAK UZATMA:

Uzatma düşünülen kemik miktarı 5 cm’ye kadar tek seviyeli, 5 cm’nin üzerinde uzatılacaksa iki seviyeli kesi yapılır. Kemik kesilmeden önce kesilecek bölgenin her iki yanına hastanın vücut ağırlığına göre iki veya üçer çivi uygulanır. Uygun HOLYFİX fiksatör hazırlanarak uygulanır.

Ameliyat için cilt kesisi her seviye için 3-4 cm olup estetik olarak içerden dikilir ve alınacak dikişler olmaz. Tek bölgeli tek kol-bacak uzatma ortalama 40 dakika, çift bölgeli tek kol-bacak uzatma 60 dakika ve

BOY UZATMA:

Boy uzatma işlemi her iki bacak uzatma işlemidir. Her iki bacak aynı anda uzatıldığında boy da uzamış olur. Boy uzatma işlemi tek seviyeli (5 cm kadar) 90 dakika, çift seviyeli (10 cm kadar ) 2-2.5 saat sürer.

3.Hastanede yatış: Hastanede tek kişilik odalarda bir kişi refakat edecek şekilde kalınır.

hastanemiz, Medicine hospital, Serkan Gürcan, kombine yöntemi, boyuzatma ameliyatı

 

 

 

 

 

 

Hasta odaları

Tek kol yada bacak uzatılacaksa 2-3 gün kalınır. Eğer boy uzatılacaksa 4-7 gün kalınır. Bu sürede tedavi ve sonrası, uzatma işlemi ile ilgili hasta bilgilendirilir. Koltuk değnekleri ile yürüme ve çivi dibi bakımı öğretilir. Hastaya fizik tedavi eğitimi verilerek eksersizleri yapılarak öğretilir. Uzatma işlemi uygulamalı olarak öğretilir.

4. Uzatma Süreci: Uzatma işlemine hastanede başlanır. Uzatma hastaya öğretilerek her uzatma seviyesi için dört eşit parçada (4×0.25mm) günde toplam 1mm uzatır.

Hasta bu süre zarfında evine taburcu edilir. Daha fazla gözetimimizde kalmak isteyen hastalar hastanemizde ya da merkez kliniğimize yakın konaklama merkezlerinde kalabilirler. Bu süre zarfında hastamız koltuk değnekleri ile basarak yürütülür. Hastaya yattığı süre zarfında fizik tedavi ekibimiz, uzatma süresince germe, adale ve eklem hareketlerini koruma egzersizleri yapar ve öğretir. Tedavi süresince hasta bu eksersizleri yapmalıdır. Hastaya çivi dibi bakımı öğretilir. Hasta ameliytın ikinci haftasından itibaren (özel durumlar hariç) tedavi süresince banyo yapabilir. 15-30 günlük periyotlarla klinik ve radyolojik kontrolleri yapılır.

5. Kemik kuvvetlenmesi (konsolidasyon): Uzatma işlemi tamamlandıktan sonra uzatılan kemik bölgesinin kuvvetlenmesi ve yük taşıyacak hale gelmesi için geçen süredir.

Boy uzatma - Bacak uzatma - Bacak düzeltme - Kalça protezi - Diz protezi - Skolyoz - Bel kayması - Bel fıtığı - Kalça çıkığı - Topallama - Hacı Kutlu
Uzatma sonrası kemiğin tamamen iyileşmiş hali

Bu süre uzatma süresi ile birlikte takribi her cm için ortalama bir aydır. 20-30 günlük periyotlarla kontrollere çağrılı. Şehir dışında yaşan hastalar çoğunlukla rontgenlerini ve gereğinde fotoğrafını göndermek sureti ile kontrolleri yapılabilmektedir.

6. Sistemin çıkartılması: Uzatma işlemi ve konsolidasyon tamamlanmasını müteakip sistem çıkartılır. Sistem hastanede lokal anestezi altında veya genel anestezi ile kolayca acısız olarak çıkartılır. Vücutta başka bir materyal kalmaz. Cihazların çıkartılmasını mütakip kemikler tamamen normale dönünceye kadar uzun yürüyüşler ağır eksersiz ve spora müsade edilmez. Bol yüzme önerilir. Kemiklerin diğer kemikler kalitesine gelmesini mütakip her türlü fiziksel aktiviteye müsade edilir.

kombine yöntem, holyfix, boy uzatma ameliyatı sonrası oluşan izler
ameliyat sonrası oluşan izler

 

 

 

 

 

 

Boy uzatma ameliyatı sonrası hastaların aşağıdaki videoda olduğu gibi normal yürüyüşlerine dönmesi beklenir:

Numarınızı bırakın, biz sizi arayalım...

Yorumlar28

Yorum Ekle
 • Merhaba fiyat ne kadar bilgi alabilir miyim bir de bu ameliyat 18 yaş altına yapılabiliyor mu ?

  • merhabalar Mert bey
   ameliyat büyüme plakları kapanmış kişilere uygulanıyor.
   erkeklerde 21 yaşına kadar büyüme (epifiz) plakları açık olabiliyor fakat bazen daha erken kapanabiliyor. büyüme plakları açık iken de ameliyat yapılabilir fakat doğal gelişim uzama durduktan sonra yapılması daha uygun olabilir.
   büyüme plaklarınızın açık olup olmadığını endokrinoloji veya ortopedi doktoruna gidip sol elinizin röntgenini çekerek öğrenebilirsiniz.
   fiyatlar ile ilgili size detaylı olarak mail adresiniz üzerinden cevap verilmiştir.

 • Merhaba. fiyatlar konusunda bilgi alabilir miyim? gmail heabım: frkntkbs34@gmail.com

  • merhabalar Ahmet bey size mail adresiniz üzerinden dönüş yapıldı.

 • merhaba,
  Sol bacağı sadece 3 cm uzatmak istiyorum. Yaş 50 mümkün müdür.? Birde fiyat rica ederim

  • merhabalar İbrahim bey
   sol bacağınızın 3 cm uzatması yapılabilir. yaşınız 50 ilerleyen yaşlarda kemik kalitesi düşük olabiliyor kemik uzamaya elverişli olmayabilir. doktor muayenesi, KMY(kemik mineral yoğunluğu) testi sonrası daha doğru karar verilebilir. Fiyat bilgisini buradan paylaşamıyoruz. Tarafınıza mail gönderildi.

 • Bütün yöntemlerin fiyatları hakkında bilgi maili yollayabilir misiniz?

  • merhabalar Erdinç bey mail adresinize bilgilendirme mesajı gönderilmiştir.

 • Fiyatlar konusunda bir mail alabilir miyim. Birde boy Uzatma ameliyati olmak için belli bir boy ortalamasının altında olmak bir durum veya zorunluluk var mi

  • Tarafınıza fiyat ve ortalama boy ile ilgili bilgilendirme mail’i gönderildi Recep bey.

 • Merhaba, smkocagoz@gmail.com gmail hesabında fiyatlar hakkında konuşabilir miyiz?

  • Merhabalar Yaprak hanım
   Tarafınıza fiyatlarla alakalı mail iletildi.

 • 10 cm kısalık tek seansta yapılabiliyor mu?

  • 10 cm kısalık için 2 ameliyat gerekir. Tek ameliyatta 6-8 cm uzatma gerçekleşiyor. Eğer tek bacak kısalığı sorunu varsa iyi bir fizik tedaviyle ve doktor kontrolünde daha fazla uzama da mümkün. Daha çok süreç içerisinde netleşir diyebiliriz.

 • Hocam kombinenin fiyatı hep stabil dimi tl fiyatı ile euro dolarla alakası yok bide ameliyattan sonra yürümemde falan vs birşey değişirmi yada herhangi bir problem olurmu teşekürler

  • Kombine yöntem fiyatları da dolar ve eurodan etkilenir ama tamamen içeriden yöntemler kadar da etkilemez. Fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için +90 505 091 66 09 numaralı telefondan sesli veya whatsapp yolu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
   Ayrıca evet kombine ameliyatı sonrası durumunuza bağlı olarak destek kullanarak veya desteksiz yürüyebilirsiniz.

 • Bu sistemle kombine sistem arasındaki fark nedir ?

  • Holyfix yönteminde 5-8 cm’lik bir uzatma için uzatma cihazları 9-12 ayda çıkıyor. Kombine yöntemde ise kemik içerisine yerleştirilen intramedüller çivi sayesinde uzatma cihazları 3-4 ayda çıkıyor.

 • Merhaba. Boy uzatmak icin Fiyat hakkinda bilgi alabilirmiyim. Tesekkurler

 • merhaba ben 30 yasındayım boyum 163 cm kilom 46 boy uzatmada sıkıntı sıkıntı yasarmıyım kaç cm uzatma yapabilirim

  • Merhaba, ameliyattan önce doktorunuz size bazı testler yapacak, kemik kalitesinin ölçümü vs. Bunlar ışığında sizi gerekli şekilde yönlendirecek. Tek ameliyatla ortalama 6-8 cm uzamanız mümkün.

 • Uzatma esnasında herhangi bir yürümeye yardımcı değnek kullanılıyor mu?çalışan birisi için ne kadar zaman görevden uzak kalıyor(masabaşı iş)

  • Merhaba, genellikle başta walker yardımıyla yürünse de walker yardımıyla yürüme süresi kişiden kişiye göre değişiyor. Ortalama 3-4 ay boyunca uzama süreci oluyor doktorlar bu süreçte evde kalmanızı ve kendinizle ilgilenmenizi istiyorlar. Cihazlar çıktıktan 2-5 hafta sonrasında günlük yaşama geri dönme süreciniz başlıyor.

 • holyfix yontemi ile aynı anda boy uzatma yapılabılıyormu ?( aynı anda iki bacak uzaması )

  • Evet, holyfix yöntemi ile boy uzatma ameliyatlarında her iki bacağın aynı anda uzaması sağlanabilir.

 • Holyfix yöntemi çocuklarda tibia uzatmada uygulaniyor mu

  • Evet uygulanabilir, daha çok 6 yaşından sonra uygulanıyor. Yine de doktorun muayene sonrası kararına bağlı.

Bir cevap yazın