Boy Uzatma Ameliyatında Yara İzleri

bacak uzatma ameliyatı yara izleri

Boy uzatma ameliyatı birden fazla minimal kesik gerektirdiğinden yara izinin olmaması imkansızdır. Yara temiz tutularak ve doktorun talimatları düzenli olarak uygulanarak oluşacak yara izleri minimal hale getirilebilir. Yara izleri boy uzatma ameliyatında uygulanan yönteme göre de değişiklik göstermektedir.

Yara İyileşme Süreci  

Yaranın iyileşme sürecinde genel olarak üç adım vardır. Ancak unutulmamalıdır ki yaranın tamamen iyileşmesini etkileyen durumlar olabilir. Tam anlamıyla iyileşebilir yada iyileşmesini etkileyecek birkaç faktör çıkarsa bunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir

 • İnflamatuar Faz: Bir yaralanmaya karşı normal bir tepki olarak iltihaplanma meydana gelir ve kanamayı durdurmak için pıhtı oluşur. Kan arterleri, hayati hücrelerin (antikorlar, beyaz kan hücreleri, büyüme hormonları, enzimler ve besinler gibi) yaralanma bölgesine ulaşmasını sağlamak için genişler. Kızarıklık, ısı, ağrı ve şişlik, bu hücrelerin neden olduğu iltihaplanmanın belirtileridir. 
 • Proliferatif Faz: Proliferasyon aşaması sırasında hasarlı doku değiştirilir. Yaralı dokuya oksijen ve besin sağlamak için yeni bir kan damarı sistemi oluşur ve yara kapanır. İyileşmenin erken evrelerindeki doku pembe veya kızıl renktedir, düzensiz bir dokuya sahiptir ve kolayca tekrar kanamaz. Enfekte doku koyu renkli görünebilir. Proliferatif faz sona ererken yaranın üzerinde yeni bir deri tabakası oluşur. 
 • Olgunlaşma: Olgunlaşma aşaması sırasında yara izleri azalmaya başlar ve yaralar tamamen iyileşir. Bir yaralanmadan yaklaşık 21 gün sonra “yeniden şekillenme” süreci başlar ve bu süreç uzun sürebilir. Bununla birlikte, iyileşmiş yara bölgesi her zaman yaralanmamış deriden daha zayıf olacaktır ve eski halinin yalnızca %80’ini geri kazanacaktır.

Yara İyileşmesini Etkileyen 5 Faktör

Boy uzatma ameliyatında yara izleri konusunda bilinmelidir ki iyileşmeye giden yol tamamen düz bir çizgi değildir; yaralar bir dizi faktöre bağlı olarak ileriye ve geriye doğru ilerleme kaydedebilir. 

Yaş 

Cildin yapısı ve işlevi yaşlanmanın tahribatına karşı bağışıklığa sahip değildir. Yaşlandıkça, yara iyileşmesi aşamaları da dahil olmak üzere tüm süreçlerde genel bir yavaşlama yaşanır. Yaşla birlikte cilt incelir ve vücudun inflamatuar tepkisi azalır ve bu durum yaraların yavaş iyileşmesine neden olur. 

Beslenme 

Hızlı bir iyileşme için sağlıklı beslenme şarttır. Hasarlı hücrelerin yerini alacak yeni hücreler için gerekli besin maddelerini tüketmezseniz yaranız iyileşmeyecektir.

İdeal Vücut Ağırlığı

Optimal vücut ağırlığının %20’sinden fazla olan kişilerde yara iyileşmesinde enfeksiyon riski artmaktadır. 

Cilt Hidrasyonu 

Cildin düzgün çalışabilmesi için sürekli suya ihtiyacı vardır. Kuru cilt (yaşlılarda daha sık görülür), cilt lezyonları, enfeksiyon ve kalınlık gelişme olasılığını artırır, bunların hepsi de yara iyileşmesini yavaşlatır. Cilt çok kuruysa yara düzgün iyileşmez, ancak çok ıslaksa da enfeksiyon veya maserasyon olabilir. 

İlaç Tedavisi 

Bir kişinin iyileşme süreci reçeteli ilaçların kullanımı ile yavaşlayabilir. Aspirin ve ibuprofen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak enflamasyonu azaltarak vücudun doğal iyileşme süreci sekteye uğrayabilir. Kan pıhtılaşması antikoagülanlar tarafından bozulabilir ve bağışıklık sistemi immünosupresanlar tarafından zayıflatılabilir, bu da enfeksiyon olasılığını artırır.

Kullanılan Yöntemler ve Farkları

Eksternal Fiksatör

Dairesel eksternal fiksatör cihazı, bacak uzatma için ilk cerrahi yaklaşım olan Ilizarov prosedürünün bir parçası olarak hastanın bacağına yerleştirilen bir dizi tel ve vida ile birlikte kullanılır. Dış fiksatör, uygun kemik konsolidasyonuna izin vermek için intramedüller çivi olmadan en az bir yıl boyunca yerinde bırakılır. Sonuç olarak, opere edilen bacakta cerrahi yara izi olması muhtemeldir. Kozmetik nedenlerle Ilizarov bacak uzatması uygulanan hastalar, uzatma işlemi sırasında hissettikleri rahatsızlığa ek olarak, genellikle işlem sonrası görünümler ilgilide sıkıntı yaşadıklarını belirtmişlerdir.  

Holyfix prosedürü de tamamen haricidir ve bacakta çok yara izi oluşturan yöntemlerdendir. Holyfix tekniği daha sonra bulunmuştur ve harici bir fiksatör cihazı ile kullanılır, ancak bacakların kablolarla bağlanmasını içermez. Harici fiksatör bacakları bir yıl boyunca yerinde tutmak için kullanılır. Ilizarov tekniğine kıyasla bu teknik daha az ağrılıdır ve daha küçük yara izlerine neden olur, ancak yine de prosedürden kaynaklanan estetik sorunlar ortaya çıkmaktadır.

STRYDE ve PRECICE gibi dahili fiksasyon cihazları daha küçük yara izleri bırakır, ancak harici fiksatörler daha büyük insizyonlar ve herhangi bir pin bölgesini temiz tutmak için daha fazla çaba gerektirir.

İnternal Fiksasyon

Tamamen dahili Precice 2 ve Precice Stryde teknikleri, bacak uzatma ameliyatı olmak isteyen ancak estetik kaygıları yüksek bireyler için en başarılı tekniklerdir. Bu tekniklerde, süreci tamamlamak için sadece beş küçük kesi gerekir. Cerrahın becerisinin, gizlenebilir ameliyat izleri yaratmada en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır. 

Bacak uzatma precice

Diğer ameliyat türlerinde olduğu gibi Precice 2 ve Precice Stryde teknikleri de ameliyat sonrası erken dönemde daha belirgin yara izleri bırakır. Ameliyattan sonraki birkaç ay içinde bu izler önemli ölçüde kaybolacaktır. Ameliyattan sonraki bir yıl içinde, cilt kendini tamamen yenileyeceğinden yara izleri neredeyse görünmez hale gelecektir. 

İnternal bacak uzatma prosedürleri harici fiksatör kullanımını içermez. Sonuç olarak, enfeksiyon kapmaya karşı önlem almaya gerek yoktur.

Kombine Yöntemi

LON tekniği, alternatif cerrahi yaklaşımlara göre daha kısa iyileşme süreleri ve daha az görünür yara izi ile sonuçlandığı için popüler bir seçimdir. Bunun nedeni, LON prosedürü için yaklaşık üç ay boyunca harici fiksasyonun gerekli olmasıdır. 

bacak uzatma lon metodu

Bu teknik kullanıldığında, insizyonlar ve harici fiksatörün bağlantı pimleri nedeniyle her bacakta sekiz ameliyat izi kalır. Alet cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra yara izleri zamanla kaybolacaktır. 

LON metodu bacak uzatma ameliyatı ile enfeksiyon ve yeni yara izi oluşumu riski, pim bölgelerinin temiz ve düzenli bir şekilde sarılmasıyla en aza indirilebilir. 

Bacak Uzatma Ameliyatı Yara Tedavi Yöntemleri 

Bacak uzatma ameliyatı yara izleri tamamen geçmese de, zaman ve bakımla önemli bir azalma görünür. Yara izinin hafifleme derecesi kişiden kişiye ve tedaviden tedaviye oldukça değişkendir. 

Araştırmalara göre, iki farklı ancak benzer bölgede aynı yaralanmadan kaynaklanan yara izi çok farklı görünebilir. Bu, her yara izinin farklı olduğu ve belirli bir olaya yanıt olarak ne tür bir yara izi oluşacağını tahmin etmenin her zaman mümkün olmadığı gerçeğini vurgulamaktadır.

Bacak uzatma ameliyatından sonra yara izinizi en aza indirmek için;

 • Yara İzi Kremi Kullanın

Genellikle ameliyattan 2 hafta sonra başlamak üzere yara kremi kullandığınızdan emin olun.

 • Güneşten uzak durun

Cildin iyileşme sürecini bozmamak için bacaklarınızı güneş ışığından uzak tutun. Güneş, kemik iyileşmesi için harika olan D vitamini sağlarken ameliyatlı bölgeyi güneşten korumak önem taşır. 

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi, yaraları iyileştirmek için yüksek konsantrasyonlu ışık ışınları kullanan bir tekniktir. Lazer yara izi tedavisi uygulandıktan sonra yara izi yine de görünür olacaktır. Ancak zamanla bu yara izleri hafifleyebilir veya kaybolabilir. Yara izi kalıcı hale geldiğinde, yaralı cilt yüzeyinin dış tabakasını çıkarmak için lazer tedavileri kullanılabilir. Bu tedavi temel olarak tonu ve görünümü iyileştirmek için cildi pürüzsüzleştirir. 

bacak uzatma lazer tedavisi
bacak uzatma lazer tedavisi

Yara izinde lazer tedavisinin etkileri 

Cildinizin tamamen iyileşmesi 3-10 gün arasında sürebilir. Doktorunuz tedaviden kısa bir süre sonra bakım sonrası talimatları verecektir. Bunlardan bazıları; 

 • Ameliyattan sonra 4-6 hafta boyunca güneşten uzak durun. 
 • Herhangi bir şişlik varsa, basınç sağlamak için soğuk kompres veya nemli bir bez kullanın. 
 • Gerektiğinde reçetesiz ağrı kesici alın. 
 • Her gün temizleyin ve nemlendirin.

Sonuç olarak, ameliyattan sonra oluşacak yara izinin derecesi büyük ölçüde cerrahın becerisine bağlıdır. Bir plastik cerrah tarafından yara izini kaldırmak veya görünümünü azaltmak için revizyon bir seçenektir, ancak hastaların büyük çoğunluğu buna ihtiyaç duymaz. 

Son olarak, bacak uzatma ameliyatı kaynaklı yara izlerinin ilk başta görünür olacağını, ancak zamanla yavaş yavaş azalacağını bilmek önemlidir. Yara izlerinin solma hızı kişiye ve aldığı bakıma bağlıdır.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.