İlizarov Yöntemi ile Kemik Uzatma Operasyonu Detayları

İlizarov yöntemi : Kemiğin ince teller ve çemberlerle tespit edildiği, keşfedilen ilk kemik boy uzatma yöntemidir.

Ameliyat öncesi doktor tarafından gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra eğer hasta da boyuna karşı aşırı takıntılıysa ameliyat kararı alınabilir.

İlizarov ameliyatı sonrası rehabilitasyon


Hastalar genellikle ameliyat sonrası ertesi gün koltuk değneği yardımıyla yürütülür. Hastalara ameliyat sonrası 1.gün rehabilitasyon başlanır. Amaç, eklem hareket açıklığını korumak, kontraktur dediğimiz kas sertliklerini önlemek ve kas tonusunu normal tutmaktır. Hastalar 5-7 günlük hastanedeki bu ilk rehabilitasyon ve cihaza uyum süreci sonunda taburcu edilirler. Bu süreç kemik kaynayana ve cihaz çıkarılana kadar evlerinde veya iş yerlerinde devam eder.

Kemiğin olgunlaşması ve cihazın çıkarılması


Hastalar 2-3 haftada bir poliklinik kontrollerine gelirler. Bu muayenede, cihazın bakımı ve tel/vidaların ciltteki durumu kontrol edilir. Tel ve vida bakımı hastalara her kontrolde tekrar öğretilir. Ayrıca çekilen röntgende kemiğin durumu kontrol edilir.
Eğrilik düzeltme ameliyatı yapılmışsa, genellikle 3 ayda kemik olgunlaşır ve cihaz çıkarılır. Eğer uzatma işlemi yapılıyorsa, tedavi süresi genellikle uzatılacak her bir cm için yaklaşık 1.5 ay olarak hesaplanır. Örnek olarak; kemiğin 6-7 cm uzatılması planlamışsa, toplam tedavi süremiz yaklaşık 10-12 aydır. Ancak bu süre; hastanın yaşı, genel vücut sağlığı ve kemik kalitesine göre farklılık gösterir. Özellikle sigara kullanılması bu süreyi çok uzatmaktadır. Gerekli görüldüğünde cihaz çıkarıldıktan sonra, kemiğin tam güçlenebilmesi için, yaklaşık 1-2 ay süreyle alçı veya plastik cihaz  kullandırılır.

ilizarov yöntemiyle estetik bacak uzatma ameliyatı olan bir hastanın yaşadıkları:

https://boyameliyati.com/ameliyatla-uzayanlar/ilizarov-gunlugu-yasadiklarim-bakuden-bir-bayan/

Önemli noktalar

İlizarov cerrahisi basit görünmekle beraber, ehil ellerde yapılmadığında ve yöntem iyi uygulanmadığında, sonuç hüsran olmaktadır. Gerek ameliyat sırasında gerekse tedavi süresince Dr. İlizarov tarafından ortaya konan ilkelere uyulmadığında, komplikasyon dediğimiz hem hekim hem de hasta için üzücü problemlerle karşılaşılmaktadır.

Ameliyat sonrası bekleme süresi uzun olduğu için bu süreçte hareket kısıtlılığı görülmemesi adına fizik tedavi egzersizleri ihmal edilmemelidir.

Bu ameliyatlar, yöntemin iyi bilindiği ve uygulandığı merkezlerde ehil ortopedistler tarafından yapılmalıdır.
Hasta bu ameliyatın fayda ve zararları, olası problemleri hakkında bilgilendirilmeli ve bu ameliyata uyum sağlayamayacağı düşünülüyorsa başka bir yöntem tercih edilmelidir.

Hasta başta tel/vida ve cihaz bakımını çok iyi yapmalı, doktoru tarafından verilen önerileri tam olarak yerine getirmelidir. Tel/vida bakımı %70 saf alkol veya %10 Betadin solüsyonları ve steril gazlı bez kullanılarak her gün yapılmalıdır. Bu materyallerin etrafında kızarıklık, akıntı ve yarada büyüme gibi enfeksiyon belirtileri görüldüğünde en kısa sürede ameliyatı yapan doktora görünmelidir.
Özellikle sigara kullanılması yeni kemiğin oluşumu ve olgunlaşmasını geciktirdiğinden kesinlikle sigara kullanılmamalıdır. Sigarayı bırakamayacak hastalarda başka bir yöntem tercih edilmelidir. Bunun dışında, hastalar genel vücut sağlığına gereken özeni göstermeli ve doktorunun önerdiği beslenme rejimine dikkat etmelidir.

İlizarov metodu ile kemik uzatma hakkında aklınıza takılanları sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

 • Mehmet Hüseyin
  16 Mart 2020, 00:08

  Bilğileriniz için teşekkür ederim fakat bana yanı benim durumum çok farklı bana yardımcı olurmusunuz 9 10 ay önce bir trafik kazası geçirdim ve bu kaza sonuçunda leğen kemiği denilen kemiğin kayması sonucu 4 santim bacağımın birisi kısa kaldı ben faydalanan bilirmiyim acaba

  • Admin
   16 Mart 2020, 17:56

   merhabalar Mehmet bey
   öncelikle geçmiş olsun. kalça kısmında kaymanız var bundan kaynaklı bir kısalık oluşmuş. bacak uzatma ameliyatından önce kalça protez ameliyatı yapılması daha uygun olabilir. çünkü bacak boyu uzatılınca bacak uzunlukları eşitlenir fakat kalçanızdaki kayma düzelmez. eğer kaza sonrasında bacak kemiği parçalanarak kısalmaya neden olduysa bacak uzatılarak bu giderilebilir. isterseniz bize röntgen çektirip gönderin doktorlarımız incelesinler daha somut konuşuruz.
   [email protected]ı.com bize mail olarak gönderebilirsiniz röntgeni inceler ne yapılması gerektiğini konuşuruz.