Türkiye Boy Ortalaması 2021

Boy Ortalaması Nedir, Neden Değişir?

Türkiye boy ortalaması 2021 – Eski zamanlarda hem kadınların hem de erkeklerin boy ortalaması oldukça kısaydı. Ancak yıllar geçtikçe, dünya değiştikçe boy ortalamaları da artmaya başladı. Türkiye boy ortalamasına baktığımızda son 20 yılda hem kadınlar hem erkekler açısından arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu artışın birçok nedeni var. Peki, bu nedenler nelerdir?

Sağlık sektörü, yiyeceklerin besin değerleri, salgın hastalıklar, küçük yaşta geçirilen hastalıklar boy uzamasını büyük bir ölçüde etkilemektedir. Olumsuz sağlık koşullarına ve besin değeri az olan yiyeceklere uzun yıllar boyu maruz kalınırsa gelişim oldukça yavaşlar, boy uzama hızı azalır. Günümüz sağlık koşullarına, besinlerine, hastalıklara çözümlere baktığımız zaman gelişen teknolojiyle beraber tüm bu kriterlerde de artış görülmüştür. Gelişimi hızlı ve sağlıklı olan kişilerin boy uzaması da olumlu olarak etkilenmiştir. Diğer yandan globalleşen dünyada çaprazlamanın yani ülke dışı evliliklerin artması ile boy genleri de bunlardan etkileniyor. Bu nedenle boy ortalamasının ülkeler hakkında az çok gelişmişlik seviyesini de belirttiğini söyleyebiliriz. Özellikle çocukluk döneminde kişinin gerekli ihtiyaçları karşılanmazsa boy uzaması çok yavaş görülebilir. Boy ortalamasının yüksek olması aynı zamanda ülkenin ekonomik, sağlık ve besin değerlerinin de yüksek olduğunu göstermektedir. Ülkemizde ise boy yelpazesi çok geniştir. Her aralıkta bir çok sayıda insan yer almaktadır. Ayrıca dünyanın en uzun insanı Sultan Kösem ülkemizde yaşamaktadır. Bir kemik hastalığına sahip olan Sultan Kösem 2 metre 51 santim boyu ve 60-62 numara ayakları ile yaşamını sürdürmektedir. Türkiye boy ortalaması 2021 yılında da değişti.

Türkiye Boy Ortalamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Türkiye boy ortalamasını etkileyen genetik ve fiziksel birçok durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Genetik (anne-baba) faktörleri
 • Beslenme durumu
 • Ekonomik durum
 • Sosyal durum
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Kronik hastalıklar

Türkiye Boy Ortalaması 2021:

Yıllar geçtikçe Türkiye’nin boy ortalaması artmaktadır. Özellikle genç ve orta yaşlı nüfusa baktığımız zaman rahatlıkla bunu gözlemleyebiliriz. Orta ve genç yaşlı nüfusun boy ortalamasının tüm Türkiye’nin boy ortalamasının üstünde kalmaktadır. 2021 Türkiye boy ortalamasına baktığımız zaman kadınların 164cm erkeklerin ise 171cm olduğunu söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık 30 yılda Türkiye boy ortalamasında 3,5 cm artış görüldüğünü kanıtlar.

2021 Türkiye Boy Ortalaması Yaş Gruplarına Göre Dağılımı:

 • 15-24 yaş arası boy ortalaması: 169cm
 • 25-34 yaş grubu boy ortalaması:170cm
 • 35-45 yaş grubu boy ortalaması: 168cm olarak belirlenmiştir.

45 yaş üzerinde kişilerin boy ortalaması için ortalama bir değer söylemek doğru değildir, bu yaş gruplarında araştırmalar yapılmamıştır. Bunun nedenleri ise 45 yaş üzerini geçen kişilerin genlerine ve sağlık durumuna bağlı olarak kısalmalar yaşamasıdır. Kemik hastalıkları, omurga hasarları yaşlılıkta sıkça görüldüğünden boy kısalmaları sıkça yaşanmaktadır.

Türkiye boy ortalamasının, diğer ülkelerde kıyaslandığı zaman tam orta seviyelerde yer aldığı görülmektedir. Türkiye boy ortalaması 2021 değerlerin göre Türk erkeklerinin; Kanada, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Fransa, Almanya, Romanya, Avusturya gibi ülkelerden kısa, ABD, Çin, Romanya, İngiltere gibi ülkelerden uzun olduğu belirlenmiştir. Türk kadınları ise İspanya, İsveç, Polonya, ,Norveç gibi ülkelerde ki boy ortalamalarına göre kısa; Arjantin, Ermenistan, Şili, Çin gibi ülkelerde ki ortalamaya göre uzun kaldığı belirlenmiştir.

Türkiye Kadınların Boy Ortalaması 2021:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmalar sonucu kadınların boy ortalaması 164 santimetre olarak belirlenmiştir. Türk kadınlarının boy ortalaması olarak dünya genelinde ortalama bir sırada olduğunu belirtebiliriz. Birçok ülkeye göre Türk kadınları minyon kategorisinde kalmaktadır. Kadınların boy ortalaması, genlere, sağlıklı beslenmeye, sağlık durumuna ve hamileliğe göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye Erkeklerin Boy Ortalaması 2021:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmalarına göre, Türkiye’de ki erkeklerin boy ortalaması 177 santimetre olarak belirlenmiştir. Bu ölçüt, birçok ülkenin üstünde kalmaktadır. Türk erkeklerinin boy ortalamasının birçok ülkeye göre fazla olmasının nedeni ise ergenlik dönemlerinde gösterilen hızlı boy artışı, genetik faktörler ve sağlık durumlarıdır.

Boy uzatma ameliyatı dışındaki alternatiflerin yeteri kadar uzatmadığı göz önüne alındığında sizin de boyunuz Türkiye ortalamasından kısaysa boy uzatma ameliyatı büyük ihtimalle sizin için de en doğru seçim olacaktır. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, ameliyat yöntemlerinin fiyatları, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  10 Yorum

  • Ahmet k
   22 Ekim 2021, 16:27

   Merhaba,

   166 cm boya sahibim , guvenli bir sekilde en fazla kac cm uzatma yapilabilir

   • Boy Ameliyatı
    23 Ekim 2021, 11:12

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Hale altun
   17 Ekim 2021, 17:54

   Ben 18 yaşındayım boyum 176 ve boyumun kısa olmasını istiyorum kemik küçültme ameliyatı nedir ve işe yarar mı bilgilendirirseniz çok mutlu olurum ve tahmini kaç kilo olmam lazım

   • Boy Ameliyatı
    18 Ekim 2021, 11:59

    Merhabalar;
    Boy kısaltma ameliyatı ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Rumeysa
   3 Ekim 2021, 12:51

   Merhabalar, boyum 164 , 21 yaşındayım, boy uzatma ameliyatı yada iğnesi olmak istiyoum, beni tahminen ne kadar daha uzatabilir, bir de bu işlemlerin fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim, şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

   • Boy Ameliyatı
    4 Ekim 2021, 11:37

    Merhabalar;
    Sorularınız ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.

  • Nurcan ırmak
   2 Ekim 2021, 01:33

   Merhaba oğlum 23 0cak 2006 doğumlu olup kemik yaşı 17 dir plaklar kapanmak üzereymis boyu 157dir gelişim ile beraber kullanılacak bi yöntem var mi iğne ilac gibi yoksa ameliyat hakkında bilgi istiyorum ücret nedır süreç ne kadar ve tehlike boyutu nedir

   • Boy Ameliyatı
    2 Ekim 2021, 10:41

    Merhabalar;
    Boy uzatma ameliyatı süreci ve boy uzatma ameliyatının ücreti ile ilgili size mail üzerinden dönüş yapıldı.

  • Doğan Hacı
   18 Eylül 2021, 23:37

   Boy uzatma iğnesi fiyatı nedir

   • Boy Ameliyatı
    20 Eylül 2021, 10:28

    Merhabalar;
    Boy uzatma iğnesi ile ilgili size mail üzerinden geri dönüş yapıldı.