Quadrilateral Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Quadrilateral boy uzatma hem femur yani üst bacak hem de tibia yani alt bacağın aynı anda ameliyat edilmesidir. Teknik olarak yapılması mümkün olsa da doktorumuz Yunus Öç bu ameliyatı gerçekleştirmemektedir ve kimseye önermemektedir. Neden önermediğinin birden fazla sebebi vardır.

Quadrilateral Boy Uzatmanın Dezavantajları

1-Emboli Riski

Quadrilateral Ameliyatı Dezavantajları

Emboli, ya kan pıhtısı ya da hava kabarcığı oluşumundan dolayı damar tıkanmasıdır ve yaşamı tehdit edebilmektedir. Quadrilateral ameliyatında bacaktaki tüm kemikler aynı anda kırıldığından ve kesildiğinden dolayı kan pıhtısı oluşumuna ve bu yüzden damar tıkanmasına sebep olup ölüme kadar götürebilmektedir.

2- Uzun Süreli Anestezi Altında Kalma

Quadrilateral boy uzatma ameliyatı sırasında bacaktaki hem femur hem tibia kemikleri kırıldığı için hasta uzun süre anestezi altında kalmak zorunda kalır. Hastaların çoğu için genel anestezi çoğunlukla güvenli olmasına rağmen, ameliyat süresi uzadıkça oluşabilecek riskler ve yan etkiler artmaktadır.

3- Bacaklarda Multitravma Oluşumu

Quadrilateral ile bacaklarda multitravma oluşumu

İnsanların üst bacağında bir kemik yani femur ve alt bacağında iki kemik yani tibia ve fibula bulunmaktadır. Bu yüzden quadrilateral bacak ameliyatı sırasında hastanın 6 kemiği birden kırılıp kesilmektedir ve bu da multitravmaya yol açmaktadır. Multitravmayla beraber çok fazla ödem oluşumu, sıvı ve kan birikimi görülmektedir. Birçok hastanın ağrı eşiği buna dayanamayacağından ameliyattan sonra çok fazla ağrı kesiciye ihtiyaç duyarlar.

Fazla ağrı kesici tüketimi bağımlılık yapabilmekte ve böylece vücut ağrı kesiciye karşı bağışıklık geliştirmekte ve bu da etkisini yitirmesine yol açmaktadır. Ek olarak, fazla ilaç kullanımı karaciğeri yormakta ve bu da sağlık için oldukça tehlikeli bir durumdur.

4- Hareket Kısıtlılığı ve Uyku Problemleri

Hem üst bacağın hem de alt bacağın aynı anda ameliyatı hastanın iyileşme sürecindeki konforunu da ciddi şekilde bozmaktadır. Bunun sebebi alt bacakta fiksatör iç çaprazda, üst bacakta ise yan taraflarda bulunmaktadır. Bu sebeple hasta fiksatörler takılı olduğu sürece sadece sırt üstü yatabilmektedir. Bununla birlikte hem bilek hem de diz ve kalça eklemleri aynı anda rahatsız edildiği için hareket kabiliyetiniz çok kısıtlı olmaktadır, rahat yürüyemez ve kendi ihtiyaçlarınızı gideremezsiniz.

Düzenli yürünmediğinden ve kemik 4 taraftan kesildiğinden kemiğin kaynamama ihtimali oldukça yüksektir. Aynı zamanda, sağlıklı günlük uzama miktarı 1 mm iken hem üst hem alt bacağın uzatılmasıyla beraber günlük uzama miktarı 2 mm’ye çıkmış olur ve bu da kasların zedelenmesine, yırtılmasına sebep olabilmektedir.

Bir Hasta Kaç Kere Boy Uzatma Ameliyatı Olabilir?

Sağlıklı bir boy uzama süreci gerçekleştirebilmek için bir hasta en fazla 2 kez boy uzatma ameliyatı gerçekleştirebilir.

2. Ameliyatınızı 1.’den en az 1 ay sonra olabilirsiniz fakat doktorumuz hastalarımıza 2. ameliyatlarını olmaları için 3-4, 6 ya da 12 ay beklemelerini önermektedir. Sebebi ise hastanın vücudundaki ödem azalmış ve hasta yeterince dinlenmiş olur. İdeal olarak doktorumuz hastalara 12 ay beklemelerini önermektedir fakat doktorun onaylaması dahilinde hasta en erken 1 ay sonra da ameliyatını olabilmektedir.

Tek bir ameliyatla, femur ya da tibiadan, 6 cm’lik bir uzama elde edebilirsiniz. İki ameliyat geçirirseniz de maksimum 12 cm’lik bir uzama elde edebilirsiniz.

Quadrilateral boy uzatma ameliyatı kulağa daha kısa bir uzama süreci olacakmış gibi gelse de iki ayrı ameliyat olmaya kıyasla iyileşme süreci daha uzun ve zorlu olacaktır.

Boy uzatma ameliyatları hakkında daha detaylı bilgiye hasta temsilcimizden ulaşabilirsiniz.

  Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Whatsapp
  Online Görüşme

  Online
  Görüşme

  Canlı Destek Botu
  Online Görüşme

  Canlı
  Destek AI

  BoyAmeliyatı AI Asistan X

  Merhaba ben Türkiye'nin ilk boy uzatma ameliyatı şirketi olan BoyAmeliyatı ekibi tarafından yapılmış Dünya'nın ilk yapay zeka boy uzatma ameliyatı asistanıyım. Bana boy uzatma ameliyatıyla ilgili istediğiniz soruyu sorabilirsiniz..

  Bu konuşma, bir yapay zeka modeli ile gerçekleştirilmektedir. Yapay zeka tarafından verilen yanıtlar genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal olarak bağlayıcı değildir. Kesin bilgi almak için lütfen hasta temsilcisi ile iletişime geçiniz.