Quadrilateral Boy Uzatma Ameliyatı Nedir?

Quadrilateral boy uzatma hem femur yani üst bacak hem de tibia yani alt bacağın aynı anda ameliyat edilmesidir. Teknik olarak yapılması mümkün olsa da doktorumuz Yunus Öç bu ameliyatı gerçekleştirmemektedir ve kimseye önermemektedir. Neden önermediğinin birden fazla sebebi vardır.

Quadrilateral Boy Uzatmanın Dezavantajları

1-Emboli Riski

Quadrilateral Ameliyatı Dezavantajları

Emboli, ya kan pıhtısı ya da hava kabarcığı oluşumundan dolayı damar tıkanmasıdır ve yaşamı tehdit edebilmektedir. Quadrilateral ameliyatında bacaktaki tüm kemikler aynı anda kırıldığından ve kesildiğinden dolayı kan pıhtısı oluşumuna ve bu yüzden damar tıkanmasına sebep olup ölüme kadar götürebilmektedir.

2- Uzun Süreli Anestezi Altında Kalma

Quadrilateral boy uzatma ameliyatı sırasında bacaktaki hem femur hem tibia kemikleri kırıldığı için hasta uzun süre anestezi altında kalmak zorunda kalır. Hastaların çoğu için genel anestezi çoğunlukla güvenli olmasına rağmen, ameliyat süresi uzadıkça oluşabilecek riskler ve yan etkiler artmaktadır.

3- Bacaklarda Multitravma Oluşumu

Quadrilateral ile bacaklarda multitravma oluşumu

İnsanların üst bacağında bir kemik yani femur ve alt bacağında iki kemik yani tibia ve fibula bulunmaktadır. Bu yüzden quadrilateral bacak ameliyatı sırasında hastanın 6 kemiği birden kırılıp kesilmektedir ve bu da multitravmaya yol açmaktadır. Multitravmayla beraber çok fazla ödem oluşumu, sıvı ve kan birikimi görülmektedir. Birçok hastanın ağrı eşiği buna dayanamayacağından ameliyattan sonra çok fazla ağrı kesiciye ihtiyaç duyarlar.

Fazla ağrı kesici tüketimi bağımlılık yapabilmekte ve böylece vücut ağrı kesiciye karşı bağışıklık geliştirmekte ve bu da etkisini yitirmesine yol açmaktadır. Ek olarak, fazla ilaç kullanımı karaciğeri yormakta ve bu da sağlık için oldukça tehlikeli bir durumdur.

Bir Hasta Kaç Kere Boy Uzatma Ameliyatı Olabilir?

Sağlıklı bir boy uzama süreci gerçekleştirebilmek için bir hasta en fazla 2 kez boy uzatma ameliyatı gerçekleştirebilir.

2. Ameliyatınızı 1.’den en az 1 ay sonra olabilirsiniz fakat doktorumuz hastalarımıza 2. ameliyatlarını olmaları için 3-4, 6 ya da 12 ay beklemelerini önermektedir. Sebebi ise hastanın vücudundaki ödem azalmış ve hasta yeterince dinlenmiş olur. İdeal olarak doktorumuz hastalara 12 ay beklemelerini önermektedir fakat doktorun onaylaması dahilinde hasta en erken 1 ay sonra da ameliyatını olabilmektedir.

Tek bir ameliyatla, femur ya da tibiadan, 6 cm’lik bir uzama elde edebilirsiniz. İki ameliyat geçirirseniz de maksimum 12 cm’lik bir uzama elde edebilirsiniz.

Quadrilateral boy uzatma ameliyatı kulağa daha kısa bir uzama süreci olacakmış gibi gelse de iki ayrı ameliyat olmaya kıyasla iyileşme süreci daha uzun ve zorlu olacaktır.

Boy uzatma ameliyatları hakkında daha detaylı bilgiye hasta temsilcimizden ulaşabilirsiniz.

    Uzatma miktarı, uzatma süreci, yöntemlerin farkı, ameliyat riski hakkında bilgilendirileceksiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir